Petek Temizliği

İstanbul'un Tüm İlçelerine Aynı Fiyata Servis Hizmeti

Petek temizleme Petek temizliği özel ilaç ve kimyasallarla temizlenerek, içlerinde sıvı akışını daha düzenli hale getirebilen bu yöntemle de verimi büyük oranda arttırabilen bir uygulamadır. Petekleri içlerinde zamanla meydana gelebilecek paslanma, balçıklaşma ve sıklıkla karşılaşılan kireçlenme gibi sorunlara karşı özel ilaçlı karışımlar ve kimyasallar ile yılda bir kere temizlenmelidir.

Temizleme işinde kullanılan yöntemler verimi arttırmak amacıyla veya sistemlerin ömrünün uzatılması için sıklıkla kullanılması gerekmektedir. Petek temizliği yapılan dairelerde yakıt tasarrufunda ve ısıtma da %20 varan artışlara yardımcı olur.

Isıtma sistemlerinizde ( yerden ısıtma, kalorifer petekleri) ve kombilerinizin içinde her zaman belirli miktarda su bulunması gerekir bu su zaman içerisinde kireçlenme ve balçıklaşırlar. Kirlenmeler ve aşınmalar bundan dolayı meydana gelir. Petekleri, vanaları bu tortular daraltabilir veya tamamen tıkanıklığa neden olabilir. Buda peteklerde ısı kaybına yol açar..

Petek temizleme cihazı

Her yıl tahliye vanasından suyu boşaltarak kombi tesisatınıza yeni su yüklenmesi ve suyun tazelenmesi ile bu problemlerin önüne geçemiyor muyuz diye merak ediyor olabilirsiniz? Kombi ısıtma tesisatınıza yeni ilave edilen su, daha fazla tortu oluşturabilecek madde anlamına gelir. Ve tam tersine yeni ilave edilen suyun oksijen oranı yüksek olduğundan metal yüzlerde hızlıca bir kireç oluşumu gerçekleşecektir. Bu kireçlenme her yeniden su konulması ile yeniden artışa geçer ve aslında hiç durmaz. Dolayısıyla suyun sistemden alınması ve tazelenmesi bir katkı sağlamaz tesisat temizliğine.
Zamanla kapalı devre kalorifer sistemleri kullanımla beraber, boru ve radyatörler kireçle kaplanır, suyu ısıtan plaka eşanjör kireçten çalışmaz hale gelir, plastik borular ise balçıklanır. Bir milimetrelik kireç radyatör sistemlerinde %7-8 oranında verimlilik kaybına neden olmaktadır. Kullanılan suyun sertlik derecesine göre %20den %30a kadar verim düşüşleri kireçlenmeler dolayısıyla görülebilir. Petek temizliği bu yüzden oldukça önemlidir. Evi ısıtmak için giderek faturalarınız daha da mı çok kabarıyor? Kombi sistemleriniz ilk günkü gibi ısıtmıyor mu ? Petek temizliği hizmetinden faydalanmanız gerekiyor olabilir.

Öncelikle tesisatın içerisindeki su tahliye musluğun boşaltılır ve böylece petek temizliğine başlanmış olur. Daha sonra kombi petekleri yıkama işlemi ile başlar. Borunun yüzeyindeki kalıntıların giderilmesi için temizleyici özel sıvılar peteklere gönderilir ve peteklerdeki kirliliğe bağlı olarak yarım saat ile 2 saat arasında dolaşım yapılarak petekler temizlenir.

Petek temizleme cihazımız bu iş için özel üretilmiş olup debisi yüksek basıncı azdır bu cihaz böylece tesisatınızdaki hiç bir düzeneğe zarar vermez. Suyu tersine çevirerek çalkalanma oluşturur bu da temizliğe önemli bir katkı sağlar. Kirli suyu içerisinde ki özel haznelerinde toplayarak kesin bir şekilde temizler.

Basınçlı su ile yıkama cihazları ile tesisat içerisine basınçlı su verilerek temizleme yapılır ve temizlik için gereken sökücü güç de bu basınçlı su uygulanır. Burada amaç peteklerin su kanallarını temizleyip açmaktır. Basınçlı su ile temizleme yapılırken de burada uzmanlık tesisatın içinde hiç temizleme sıvısından kalmayacak şekilde bu işlemin yapılıp bitirilmesidir.

Burada daha gelişmiş bir yöntem olan petek vanalarının açılarak kirli su çıkartıldıktan sonra temizleyici sıvıyı enjekte eden bazı kimyasallarla da temizleme işlemi zorlaşabilmektedir.
Son olarak petek temizleme cihazı sistemden sökülür kombi filtreleri temizlenir yine başka bir kimyasal koruyucu sistemde bekletilerek kontroller yapılıp petek havaları tek tek alınır vanaların reglaj ayarları yapılarak teslim edilir. Bu işlemler petek sayısına bağlı 2-3 saat gibi zaman alır.

Peteklerdeki pisliklerin ve verim düşmesinin belirtileri nelerdir? Peteklerin alt kısımlarının kolay kolay ısınmaması veya hiç ısınmaması. Dibe çöken pislikler sıvı akışını engeller ve petekler hava yaptığı için ısı veremez duruma gelir. Ne kadar dereceyi çoğaltsanız da odayı ısıtmak artık zordur.

Bu belirtilerin hiçbiri olmasa dahi size petek temizliği önerisi yapılabilir. Yukarıda belirtilen durumlar aşırı durumlardır. Petekleriniz bu hale gelmeden tedbir alınmadığında peteklerin aldığı durumdur bu noktaya gelmeden temizliğin yapılması hem petekleriniz hem de bütçeniz için çok daha uygun olacaktır. Her kireçlenme verim düşüşü olduğundan illa ki %30a yakın verimsizlik temizlik yaptırmak hiç de avantajlı olmayacaktır.

Peteklerin birinden veya kombiden sisteme temizleyici ilaç atarak sistemde suyu dolaştıracak kadar bir basınç uygulanabilir, kirin ve kireçlenmelerin sistemden atılması için petek temizleme cihazlarının ters çalışma sistemi ile, petek içinde çalkalanma yaratarak oldukça derinlemesine bir temizlik yapar. Bu gibi kalorifer peteği temizliği tercih edilmemelidir.

Peteklerin Temizlenmesi

Petek-Temizliği-Öncesi-ve-Sonrası

Şebeke sularının kireçli olmasından ve radyatörlerin metal aksamlı üretilmesinden kaynaklanan pislikler zamanla çamurlaşır. Bu da radyatörün kireçlenerek ısınma sorunlarını ortaya çıkarır.

Peteklerin ve peteklerin içindeki su akışını sağlayan boruların temizlenmesi için değişik yollar vardır. Peteklerin temizlenmesi ile ilgili olarak birden fazla seçenek bulunmaktadır. Yöntemlerden birisi radyatörlerin tek tek sökülüp temizlenmesidir. Ancak petekler yerinden söküldüğünde radyatörün içine oksijen gider, Bu da içinde paslanmaya yol açar. Bu nedenle bu yol sağlıklı bir yol değildir.

Kimyasal maddeler, petek temizliğini çok daha güvenli bir şekilde gerçekleştirir. Özel olarak geliştirilen temizleme kimyasalları peteklerin içinde gönderilir ve bu kimyasal belli bir süre kalorifer tesisatının içinde kalır. Sonrasında peteklerin içinde bulunan tortu ya da kireç tamamen sökülür. Ancak kireç ve tortunun dışarı atılması gerekir. Bunun içinde firmamızın kullandığı özel petek temizleme makinesi sayesinde sıvı tekrar dışarıya atılır.

Kombi uzak peteği ısınmıyor gibi şikayetlerinizin olması muhtemeldir. Kombiye en yakın petek ile kombiye en uzak petekler arasında ısı akışı da fark edecektir. Kombiye yakın olan peteklerde ısının daha çok yakın olana iletilmesi uzak olan peteklere ısının daha geç gitmesine ve daha düşük miktarda gitmesine neden olabilmektedir. Tesisat çözümlerinde bu probleminizin reglaj ayarı olarak değerlendiren Protesisat teknik bir çalışma sonrası kombiye en yakın ve en uzak peteğin eşit miktarlarda ısınmasını sağlayabilmektedir.

Tesisat hakkındaki bilgilerinizle yaşam alanlarında kendiniz de yapabileceğiniz reglaj ayarını dilerseniz firmamızı arayarak konusunda uzman personellerimizi de kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Bu sayede evinizin tüm odalarını eşit miktarlarda ısıtmış olacaksınız.

Petekler Temizleme Makinesi İle Temizlenir

Peteklerin temizlenmesi için kullanılan petek temizleme makinesi, kalorifer sistemine bağlanır ve sistem içine temizleyici kimyasal maddeler eklenir. Bu kimyasal su ile karıştırılarak belli bir derece sıcaklığa çıkarılır. Isıtılan temizleme kimyasalı yüksek basınçlı pompa ile tüm sistemi dolaşır. Böylece tanıklık olan yerler pompa basıncı ile kimyasal madde yardımı sayesinde çözülür. Kimyasal ile su sistemde dolaşırken cihaz içinde filtre edilir. Bu da kirli suyun tesisata ulaşmasını engeller. İşlem yaklaşık bir saat sürer ve bu sürenin sonunda tesisat tamamen temizlenmiş olur.

Periyodik Bakımlar Yaptırılmalı

Peteklerin temizlenmesi işinin belli zamanlar içinde yapılması tavsiye edilmektedir. Eğer tesisat yeni, kullanılan radyatörler kaliteli ise beş yılda bir bu işlemin yapılması tavsiye edilmektedir. Eğer tesisat doğalgazdan önce mazotlu olarak kullanıldıysa doğalgazlı kazanlara geçerken mutlaka temizlik yaptırılmalıdır. Eğer temizlik yapılmadan kullanıma başladıysa ısıtma sorunları yaşanır. Aynı zamanda içinde tortu olan su kombiden de geçerek kombinin sık sık arızalanmasına neden olur. Bu nedenle doğalgaza geçiş yapmadan önce mutlaka petekler temizlenmelidir.

Petek temizliğini kurumsal firmalarda hizmet veren uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu ekipler gelişmiş teknolojisine sahip cihazlarla peteklerin güvenli bir şekilde temizler. Ayrıca ve içlerinde oluşan tortu ile kireçler, özel olarak geliştirilmiş cihazlar aracılığı ile tesisattan tamamen uzaklaştırılır.

Yorumlar (8)

 1. 13 Kasım 2014
  Cevapla

  Geçen sene peteklerimde sık sık hava sorunu olduğundan verimli şekilde ısınamıyordum. Bu sorunumu çözmek için bir firma çağırdım ancak yapılan işten ve hizmetten hiç memnun kalmadım. Bir arkadaş ortamında da sizin firmanızın ismini duydum ve tavsiye ettiler. Sizden ricam petek havası alma işini ne kadar zaman da kaç paraya yaparsınız? Evim 100 m2 ve 7 metre peteğim var. İyi çalışmalar.

 2. 15 Kasım 2014
  Cevapla

  Ben şunu anladım ki bir işi yaptırırken doğru firmayı veya doğru kişiyi bulmak işin en önemli parçası. Daha önceden defalarca peteklerimde temizlik için usta çağırdım ama her seferinde sorun devam etti. En sonunda arkadaşımın tavsiyesi üzerine uzman bir firma olan protesisat firması ile tanıştım. Sorunumu hem ekonomik hem de kalıcı olarak hallettiler. Ekibe ve firmaya teşekkürlerimi sunuyorum.

 3. 17 Kasım 2014
  Cevapla

  Kombi tesisatımızın bakımı ve peteklerimizde yaşanan ısınma sorunlarına getirdiğiniz üstün hizmet teknolojisi ve müşteri memnuniyetinin en üst seviyede tutulmasından kaynaklı hepinize çok teşekkür ederiz. Evli bir çift olarak peteklerimizdeki ısınma sorununu halletmek için firmanızdan hizmet almamızla beraber uygulanan petek temizliği ve kombi bakım işlemlerinin ardından ısıtma sistemimiz ilk günkü temizliğine ve sağlığına kavuşmuş oldu. Özel kimyasallar ve teknolojik aletler kullanılarak yapılan bu kaliteli ve en önemlisi bilinçli, uygulamalar için sizlere bir kez daha teşekkür ederiz. Aldığınız para sonuna kadar helal olsun. Hayırlı kazançlar, bol müşteriler dileriz.

 4. 1 Aralık 2014
  Cevapla

  Ben bir firmaya temizlik yaptırdım ancak sorun devam ediyor, büyük peteğin altı hala ısınmıyor, en yüksek derecede 2 saat çalıştırmama rağmen alt kısım ısınmıyor, yani sıcak su dönmüyor, demek ki temizliği yapamadılar, ama yaptık deyip gittiler

  1. 5 Aralık 2014
   Cevapla

   Firma petek temizliğini ilaçla ve cihazla mı yaptılar Mehmet Bey..

 5. 25 Ocak 2015
  Cevapla

  Peteklerimizdeki ciddi ısınmama problemini firmanızda ki arkadaşlar özenli çalışma ve sağlam ekipmanla kısa sürede halletiler. Gelen arkadaşların beyefendiliği ve firmanızın işini ciddiye alan titizliğinden ziyadesiyle memnun kaldık. Umarım Ankara piyasasında kalıcı olursunuz.Çalışmalarınızda başarılar ve bu duruşunuzu bozmadan bol kazançlar dilerim.

 6. 24 Şubat 2015
  Cevapla

  merhabalar. haziran ayı içerisinde evime doğalgaz döşettirdim. ekim ayında ise evimi boyama kararı aldım boya yaparken de peteklerin boya olup batmaması için tek tek petekleri söküp balkona çıkardım. balkonda peteklerin içerisinde çamurumsu bir sıvı farkettim taktım hortumu çeşmeye peteklerin içlerini şeffaf su gelene kadar yıkadım. 6 adet petek vardı hepsinin içi de çamurumsu gömük bir sıvı vardı hepsini de yıkadım tertemiz oldu içleri. ben boya yapana kadar daha hiç çalıştırmamıştım kombiyi. ilk nasıl takılmışsa öyle duruyordu yani. acaba dedim içine farklı bir madde mi attılar diye düşünmeye başladım halen de kafamda bir soru işareti var bu konuda. yıkamasa mıydım acaba petekleri??

 7. 9 Nisan 2015
  Cevapla

  peteklerimde ciddi şekilde ısınmama sorunu vardı petek yıkama işlemini bildiğim için güvenli işini iyi yapan bir fırma aramaya başladım uzun araştırmalarım sonucu pro tesisatı buldum aynı gün içerisinde gelip özel kimyasallarla 1 saat süre içerisinde peteklerimi temizlediler ve gerçekten sorun çözüldü ve artık peteklerimizin tamamı aynı derecede süper şekilde ısınıyordu. peteğimin birinden su sesi gelıyordu bu konuylada ilgili arkadslar 2 defa geldiler sağ olsunlar. ama benim petekle ilgili bir sıkıntı galiba o sesi kesemedik:). neyse kısacası firma çalışanları olsun firma MÜDÜRÜ olsun gerçekten işlerinin hakkını veriyorlar. aldıkları para sonuna kadar helal olsun.kalın saglıcakla . GÖNÜL RAHATLIĞIYLA ÇAĞIRIP PETEK TEMİZLİĞİNİ YAPTIRABİLİRSİNİZ. Gerçekten bu kadar fark ediceğini tahmin etmıyordum .Evim sıcacık.

Daha Fazla...

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir