Cevap (1)

 1. 30 Ocak 2015
  Cevapla

  Erkan Bey;

  Petek temizliği yapılırken ne tür kimyasalların kullanıldığı ve hangi cihazlarla yapıldığı, temizliği gerçekleştiren firmanın işlem sonrasında tesisatı teste tabi tutup tutmadığı önemlidir. Ayrıca testin sonuçlarının da bir rapor haline getirilip size teslim edilmelidir. Bunların haricinde özellikle büyük peteklerde ters bağlantı yapılmalıdır. Yani sıcak su üst vanadan girmeli, alt vanadan çıkmalıdır. Genellikle tesisatı yapanlar bu kuralı uygulamamaktadır. Ayrıca vanaların birinin sağ tarafta, birinin de sol tarafta olması gereklidir.
  Peteklerde alt kısmın soğuk üst tarafı ise sıcaksa, sistemde hava olup olmadığının da kontrol edilmesinde yarar vardır. Eğer peteklerde hava yoksa bağlantılar kontrol edilmelidir. Eğer bağlantılar ters yapıldıysa, yani su alttan girip içeride dönüyorsa peteğin yarısının sıcak yarısının soğuk olması gibi bir sorun ortaya çıkabilmektedir. Profesyonel bir tesisatçıya peteğin giriş ve çıkışlarının kontrol ettirmeniz gereklidir.
  Peteğinizi temizlettiğiniz halde sorunun devam ettiğini belirttiğinize göre; peteğin dip kısımlarında balçık oluşması muhtemeldir. Bu balçıklar, kalorifer tesisatında dolaşımda olan sudan kaynaklanmaktadır. Peteklerin özel olarak geliştirilmiş petek temizleme kimyasalı ile temizlenmesi gereklidir. Bu hizmeti de ancak profesyonel firmalar yapmaktadır. Üstelik temizlik esnasında peteklerin sökülmesine de gerek yoktur. Çünkü petek temizliği için özel olarak geliştirilmiş cihazlar kullanılmaktadır. Her ne kadar bazı firmalar makine ile petek temizliği olmaz dese de gelişen teknoloji bu işin de çaresini bulmuştur. Cihazla yapılan işlem, peteklerin yerinden sökülüp banyoda yıkanmasından çok daha güvenlidir.
  Kısaca özetlersek;
  Ters bağlantı varsa peteklerin yarısı ısınmaz.
  Peteklerde hava varsa bazı kısımlar ısınmaz.
  Vanalarda tıkanıklık varsa peteğin ısınması mümkün değildir.
  Peteklerin alt kısımlarında balçık oluştuysa yine alt kısımların ısınması mümkün değildir.


  Yararlı(3) Yararlı değil(0)
Daha Fazla...

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir