Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.
Bakır Boru Nasıl Lehimlenir ?

Bakır Boru Nasıl Lehimlenir ?

Eğer tesisatınızda sızıntı yapan bir su borusunu onarmanız gerekliyse, doğru araç gereci edinerek bunu kendiniz yapmayı denerseniz daha ekonomik olabilir.  Yazımız bu konuda size yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Bölüm 1- Adım 1: Doğru Araç-Gereci Edinmek

 1. Uygun çapta bakır boru edinin. Tesisat boru sistemi için kullanılan bakır borular, standart olarak üretilmektedir.

  1. Yapacağınız iş için boruyu kesmeniz gerekiyorsa, önce boruyu kenetleyen, sonrasında da boru etrafında dönen bir boru kesici kullandığınızdan emin olun. Hemen hemen sekiz dönüş yapması gerekir.

 2.  Standart  olarak boyutlandırılmış birçok bakır boru renklerle kodlanmış olarak dört boyutta, ya da et kalınlığında mevcuttur. En çok kullanıllanlar ise L ya da M türü bakır boru kullanılır.

  1. L türü boru mavi renk ile etiketlidir ve ev ve iş yeri tesisatlarında en yaygın kullanılanıdır. M türü ise kırmızı ile etiketlenmiştir ve basınçsız sistemlerde kullanılmaya müsait olan en ince et kalınlığındadır.

 3. Kurulumunu yaptığınız sistem için uygun malzemeleri edinin. Yapacağınız işe bağlı olarak, aşağıdaki kombinasyonlardan bazılarına ihtiyacınız olacaktır:

  1. Lehim borusunu, dişli boruya eklemek için kullanılan diş ve erkek adaptörler.

  2. Daha büyük borudan daha küçük boruya geçişi sağlayan indirgeyici adaptörler

  3. Köşeleri dönmek için, genel olarak 90 ve aynı zamanda 45 derece dönebilen dirsek bağlantılar

  4. Tek kollu bir boru için T; iki kolu çapraz bağlantı ile ana boruya bağlamak için ise T ve Çapraz bağlantılar.

 4. Lehim seçin. Kurşunsuz sert lehim teli kullanılmalıdır.  Çelik lehimi, taşınabilir su sistemlerinde kullanılmamalıdır.

 5. Uygun bir lehim eritkeni edinin. Bu genelde bir çinko klorür jölesi ya da, bakırın temizlenmiş yüzeyini, montaj ve ısıtma işleminden önce kapamak için kullanılan bir reçine temizleyici bileşendir. Eritkenin işlevi, sonraki temizleme, havadaki oksijeni kovma, tekrar oksitlenmeyi önleme, ve lehimi soğutma gibi aşamaları ısıtarak kolaylaştırmaktır.

 6. Bir ısı kaynağı edinin. Genelde, geleneksel bir elektrikli lehim tabancası, bakır borular üzerinde çalışmak için yeteri kadar sıcak olmayacaktır. Montajlanan eklentileri ve boruları ısıtabilmek için dolgulanan lehimi eritmek için gereken genelde 204-260 dereceden yüksek ısı verebilecek etkili bir ısı çıkışı olan bir ısı kaynağına ihtiyacınız olacak. Bu sebeple, genelde uygun boyuttaki bir başlığa sahip bir propan/hava ya da asetilen/hava şalomesi kullanılır. Temiz, kuru paçavralar ve su ile dolu bir sprey şişesi tüm gerekli lehim materyalini tamamlayacaktır.

Bölüm 2- Adım 2: Lehimleme

 1. Boruyu hazırlayın. Hem borunun bağlantı parçasına eklenecek bölgesindeki dış kısmın bakır oksit kaplamasını, hem de bağlantı parçasının kendisinin için temizleyin. Bunun için, zımpara kağıdı, zımpara bezi,  kullanabilirsiniz. Her iki yüzeydeki tüm bakır oksidi iyice temizleyin.  Eğer yapmazsanız, ileride sızıntılı bir bağlantıya sebep olmuş olursunuz.

  1. Lehimlenen eklenti içine girecek her su damlası, sürecin işlemesini engelleyecek ve sızıntılı bir bağlantıya sebep olacaktır. Buna dikkat edin.

 2. Temizlikten sonra temizlenen yüzeylere lehim eritkenini mümkün olduğu kadar çabuk temas ettirip, montaj ve eklenti kısmını uygulayın. Bakır borunun iç ve dış kısımlarına eritkeni uygulayın.

 3. Şalomayı yakın ve ayarlayın. Alevin ucunu montajlanan boru ve eklentilere yaklaştırın, alevi parçaların etrafında lehim olması gereken tüm kısımlarında gezdirin. Her seferinde sabit hareketlerle, yavaşça ve eşit biçimde ısıtırken lehim telini eklentiye değdirerek lehimin erime noktasını test edin.

  1. Bu biraz pratik gerektirecektir. Alevi tedbirli bir şekilde tutun.

 4. Eklenti parçasına lehim karıştırın. Lehimi ve alevi erimiş lehimin zıt yönünde tutun, sürekli küçük miktarlarda lehim ekleyip şalomayı, lehim eklenti parçasını çevreleyene kadar hareket ettirin.

  1. Lehim, ısıya doğru yön alıyor gibi görünecek. Buradaki amaç, lehimin çatlaklara doğru yönelerek eklenti ve boru arasındaki alanı tamamen doldurmasını sağlamaktır. Daha büyük eklentilerde ısıyı, akışkan lehimin ilerisine doğru yoğunlaştırarak daha yoğun bir kapama sağlayın.

  2. Bakırı çok yakmamaya dikkat edin. Şalomeyi sabit hereketlerde tutun ve böylece bakırı karartmamış olursunuz. Eğer eklenti çok ısınıp kararırsa, parçayı söküp boruyu tekrar temizlemeniz gerekir yoksa sızıntılı bir eklenti yapma riskine girmiş olursunuz.

 5. Temiz, kuru bir parça bez parçası kullanarak fazla lehim sıvısını sıcak bölgelerden temizleyin. Lehimlenmiş alana sprey ile biraz su sıkıp, lehimi soğutun ve eklenti parçasının hareket ederek sızıntı alanı yaratmasını önleyin.

 6. Boruların hepsini tamamen sudan geçirin. İşlem bitti. Suyu açarak kontrol edin…

Protesisat firmamız tesisat sektöründe lider firmadır, su kaçağı bulma, kanal, pimaş, tuvalet ve labavo açma ve petek temizlik hizmetleri sunmaktadır. Firmamız İstanbul’un tüm noktalarına fiyat farkı almadan hizmet vermektedir. Bizleri arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir