Boş Bir Daireyi Nasıl Kışa Hazırlarsınız ?

İstanbul'un Tüm İlçelerine Aynı Fiyata Servis Hizmeti

Evinizi kış boyunca uzun süreliğine boş bırakacaksanız bir takım önlemler almalısınız. Birkaçhafta ya da bir yıl, süre ne kadar olursa olsun aşağıdaki öneriler kışa hazırlığınıza yardımcı olacaktır.

Adımlar

 1. Bir kontrol listesi yapın. Evinizin içine ve dışına iyice bakın ve nelerin yapılması gerektiğine karar verin. Bir “hareket planı” oluşturmak için her şeyi yazın. Kontrol listenizi aşağıdaki kategorilere bölün.

Metod 1- Hizmetler ve Tesisat

 1. Dışarının suyunu kapatın. Ana  giriş vanasının tamamen kapalı olduğundan emin olun.

 2. Tüm muslukları açın ve bütün su hatlarını tahliye edin. Kışın çetin geçtiği bir bölgede yaşıyorsanız, tuvaletleri, genleşme tankını ve kombideki suyu boşaltın.

  1. Lavabo ve borulara su veren vanaları kapatın.

  2. Eğer bir ev uzun süre boş bırakılıyorsa, tuvalet sifonundaki suyun buharlaşmasını, tuvalet kapağı ve oturacağını kaldırıp, klozeti saran bir sargı ile kapatarak engelleyebilirsiniz.

  3. İçte ya da dışta havuzunuz varsa, suyu boşaltın.

  4. Çeşmeleri ve içinde su bulunan diğer tüm kaynakları kapatıp boşaltın.

  5. Bulaşık makinesinin suyunu boşaltıp içine donma önleyici dökün. Buzdolabı ve çamaşır makineleri için, üreticinin talimatlarını takip edin. Varsa su filtresini buzdolabının içinden çıkarın.

 3. Bütün aletlerin fişini çekin. Eğer elektriği açık bırakacaksanız, mikrodalga fırın ve televizyon dahil tüm eşyaların fişini çekip, olası bir elektrik sorunu durumunda çıkabilecek yangını önleyin.

 4. Gazı unutmayın. Uzun süre evden ayrıldığınızda, uzmanlar gazı ve sıcak su ısıtıcılarını tamamen kapatmayı önermektedir.

Metod 2- Mutfağı Hazırlayın

 1. Buzdolabını temizleyin. Uzak olduğunuz sürede bozulacak hiçbir şeyi buzdolabında tutmayın.

  1. Dondurucuyu boşaltın. Elektriğin uzun süre olmaması ihtimaline karşı içinde hiçbir şey bırakmayın; eğer bir kesinti olursa dondurucuyu düşünmek zorunda kalmazsınız.

  2. Buzdolabı ve dondurucuyu komple yıkayın. Kapılarını açıp, destek koyun, bu daha sonradan buzdolabının plastik parçalarına sıçrayabilecek pas, küf ve kötü kokuların önüne geçmek için işe yarayacaktır

  3. Kokuları daha da kökten çözmek isterseniz, açık buzdolabının içine ağzı açık bir poşette kömür yerleştirin.

 2. Kilerdeki tüm yiyecekleri çıkarın. Kalan kuru yiyecekler teneke ya da alüminyum kenarlı dolaplarda tutulmalıdır ve tahıl ile tohumlar sıkı kapaklı metal kutularda tutulmalıdır.

 3. Haşereye karşı önlem alın.

  1. Mutfak çöp kutusunu yıkayın ve sabun, sünger, mum ve diğer yiyecek kaynaklarını bir yere saklayın.

  2. Lavabo altına, girişlere ve mutfak tezgahına bitkisel bir haşere kovucu yerleştirin.

 4. Donabilecek eşyaları kaldırın. Donmaya meyilli bölgelerdeki, maden suyu, soda, bira ve boya gibi şişelenmiş tüm sıvıları, donarken şişeleri şişip çatlayabileceği için ortadan kaldırın. Kavanozlardan, vazolardan suyu boşaltın.

 5. Ayrılmadan önce evinizdeki bütün çöpü atın.

Metod 3- Evin Geri Kalan Kısmını Hazırlayın

 1. Her şeyi yıkayın. Eğer çarşaflar, yatak takımları, havlular ve benzerleri kalacaksa, yıkanıp temizlendikten sonra kutularda saklanmalıdır. Yatağın havalanması için örtüsünü kaldırın. Boş çekmece ve dolapları açın ve dolu olanlarda da naftalin kullanın.

  1. Halı ve yerleri süpürün. Böylece haşarat ve zararlı hayvanlar için hiçbir kırıntı ya da diğer türde yemek artığı kalmayacağı garanti olur.

 2. Tüm yangın risklerini ortadan kaldırın. Ayrılmadan önce, istiflenmiş kağıt yığını ve yağlı kılık kıyafet gibi yanma potansiyeli olabilecek tüm eşyaları taşıyın ya da imha edin.

 3. Tüm kapak ve bacaları kapatın.

 4. İçerideki çiçeklerin sulanması gerekiyorsa bunu ayarlayın.

Metod 4- Dış Alanlar

 1. Bahçe ve avluyu koruyun.

  1. Çimlerin biçilmesi ve çalıların kırpılması işlerini ayarlayın.

  2. Donmaya karşı dayanıksız olan tüm bitkileri uygun poşetle kapatın.

  3. Dışarıdaki eşyaları depoya koyun. Masaları, sandalyeleri, hamakları, hassas bahçe aksesuarları ve diğer dış alan eşyalarını garaj, baraka ve saklama birimine yerleştirin.

  4.  Güçlü bir rüzgarda savrulabilecek hiçbir şeyi dışarıda bırakmayın.

 2. Pahalı araçları kilitleyip saklayın. Bot, ATV, bisiklet, kano, kayık, ve araba gibi değerli eşyalar garaja veya depoya kilitlenmelidir.

Metod 5- Güvenlik Tedbirleri

 1. Evinizin bütün giriş noktalarını kilitleyin. Pencere ve kapılarınız için yüksek kaliteli kilitler şarttır. Bütün kapı ve pencerelerinizin kapalı ve kilitli olduğundan emin olun. Kilit dili olmayan kapılara asma kilit takın.

  1. Pencere kepenklerini kapatın. Kepenkler güvenliği arttırmanın yanı sıra; tül, panjur ve perdeler ile birlikte halı ile mefruşatı solmaktan koruyacaktır.

 2. Evde biri varmış gibi gösterin. Birkaç tane ışık zamanlayıcısı alın ve akşamları otomatik olarak açılmaya ayarlayın.

 3. Yazlık evde hırsızları çekebilecek değerli eşyaları bırakmayın. En azından pencereden görülemeyecek uzaklıklara koyun.

  1. Değerli tüm küçük eşyaları yanınıza alın.

 4. Postanızı durdurun. Bu işlem internet üzerinden yapılabilir.

  1. Ayrılmadan önce faturalarınızı ödeyin. Aynı zamanda internet üzerinden uzaktan ödeme yapmak için ayarlama yapmayı düşünebilirsiniz.

  2. Bir komşunuza size gelebilecek paketler için gözcülük yapmasını rica edebilirsiniz.

 5. Eve düzenli giriş yapacak birisini edinin. Siz yokken bölgede bulunacak bir komşu varsa, ters giden bir durum ihtimaline karşı acil giriş için kendisine bir anahtar bırakın. Ayrıca cep telefon ve ev telefon numaralarınızı ve e-mail adresinizi de bırakın.

Firmamız protesisat, kanal açma, tuvalet, lavabo tıkanıklığı açma, cihazla kırmadan su kaçağı tespiti gibi konularda hizmetler sunmaktadır. İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet vermekteyiz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir