Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.
BURSA KANAL AÇMA

BURSA KANAL AÇMA

Özellikle atık su tesisatlarında zaman zaman çeşitli nedenlerden dolayı tıkanıklık sorunları meydana gelebilmektedir. Bazen kanalizasyon tesisatlarında meydana gelen tıkanıklıklar, bazen de konuttaki tuvalette de görülmektedir. Bu durumda gelişmiş cihazlarla tıkanıklığa müdahale edebilen ekipler gereklidir. Profesyonel ekipler, kırmadan kanal açma işlemini modern tıkanıklık açma cihazları ile gerçekleştirmektedir. Özellikle yağmur kanallarında tıkanıklık sorunları yağmurlu mevsimlerde kendini göstermektedir. Çünkü kuş tüyü, tozlar ve benzeri cisimler, yağmur gideri tıkanıklığına neden olmaktadır. Robotla kırmadan tıkanıklık açma işlemini yerine getiren Bursa kanal açma firmaları, sorunları kısa bir süre içinde ve titizlikle gidermektedir. Kanal tıkanıklığı bazen çökme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir.

Kanaldaki sorunun neden kaynaklandığını anlamak için kameralı cihazlar kullanılmaktadır. Bu sayede kanaldaki tıkanıklığın nedeni ve yeri kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Binalarda zemin kat inşaatı yapılırken bazı sorunlar meydana gelebilecek hatalar yapılabilmektedir. Bazı inşaatlarda gider borusu iyi sabitlemediği için beton döküldüğü anda yerinden oynayabilmekte, bu nedenle de açısı bozulabilmektedir. Ayrıca kanal borusu için kullanılan pimaşların da birbirinden ayrılması ve içinin betonla dolması gibi bir sorun da ortaya çıkabilmektedir. Bu iki durum bir araya gelmişse üst katlarda meydana gelen tıkanıklık giderildiğinde sorun tekrarlanabilmektedir. Geleneksel tıkanıklık açma yöntemini kullanan tesisatçılar, borunun tamamen değişmesi gerektiğini söylemek zorundadır.

Çünkü gelişmiş teknolojilere sahip olan cihazları olmadığı için ister istemez boruyu değiştirmek zorunda kalmaktadır. Bu da tıkanıklık açma işleminin maliyetinin ciddi boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır. Oysa kırmadan kanal tıkanıklığı açma imkanı sağlayan robot tıkanıklık açma cihazları ile sorun açılabilmektedir. Ayrıca robot cihazla işleme başlamadan önce kameralı cihazlarla inceleme yapılarak tıkanıklığın nerede olduğu tespit edilmektedir. Ardından arızalı bölge tam olarak işaretlenerek gerekirse sadece o bölge kırılmaktadır. Bu da tıkanıklık açma maliyetini büyük bir oranda düşürmektedir.

Tıkanıklıklar Robot Cihazla Açılır

Kanalizasyon Temizleme

Robot tıkanıklık açma cihazı ile rögar tıkanıklığı da açılmaktadır. Genellikle iki rögar arasındaki geçişi sağlayan kanalın borularında sık sık yağlanma ile karşılaşılabilmektedir. Bu sorun, yüksek basınçlı su ile temizlik yapan makinelerle ortadan kaldırılmaktadır. Bu işlem robot tıkanıklık açma cihazının sürekli olarak kullanılmasını önlemektedir. Bursa kanal açma hizmetini sunan tesisat firmaları, bu işlemin yanı sıra tıkalı tuvalet ya da lavabo borularını da kırmadan dökmeden açmaktadır. Gelişmiş cihazlarla hizmet veren profesyonel tesisatçılar, pimaş yıkama yaparak boruların içini tertemiz bir hale getirmektedir.

Bir kez tıkanan atık su gide borularının ileriki dönemlerde yine tıkanıklık sorununu meydana getireceği bilinmelidir. Bunun önüne geçmek için belirli aralıklarla temizletilmesi tavsiye edilmektedir. Kurumsal firmalar kanalizasyon borusunun içini kameralı cihazlarla kontrol ettiği için tıkanıklığa neden olan her türlü maddeyi kolaylıkla tespit edebilmekte ve buna göre açma yöntemi belirleyebilmektedir. Tıkanıklığa neden olan her cisim için farklı açma yöntemlerinin uygulanmaktadır. Eğer yöntem belirlenip tıkanıklık doğru bir şekilde açılmazsa sorun kentin kanalizasyon şebekesinde bile soruna neden olma ihtimalini ortaya çıkarmaktadır.

Kanal Açma

Ancak böyle bir sorun meydana gelmeden tıkanıklığa neden olan maddeler yapının atık su gider tesisatındaki borularda birikme yapmaktadır. Bu durumda da özellikle en at katın tuvalet ya da banyosundan taşma meydana getirmektedir. Üst katlarda su kullanıldıkça alt kattaki dairenin giderinden su gelmeye başlamaktadır. Aslında böyle bir sonuçla karşı karşıya kalmamak için bodrum katlarındaki dairelerin atık su gider borularının aynı olarak döşenmesi gereklidir. Boruların döşenme işlemi bittikten sonra da kameralı cihazlarla kontrol edilmesi gerekir. İnşaat sırasında borunun içine moloz ya da beton parçaları düşerse bu tıkanıklığa neden olacaktır.

Ayrıca boruların demir ve beton altında kalmasından dolayı tadilatının yapılması imkansız olarak görülmektedir. Bu nedenle kontrolün önceden yapılması şarttır. Döşenen boru kontrol edilirken eğimin, borunun içinde tıkanıklığa nerden olabilecek yabancı bir cismin, borunun içindeki çatlakların olup olmadığının dikkatlice incelenmesi gereklidir. Kanal açılırken hazırlık aşamasından sonra öncelikle bulaşık sabun ve sıcak su yöntemi uygulanmalıdır. Sonrasında piston yöntemi, tel portmanto yöntemi, tesisat yılan yöntemi, vakum yöntemi, enzimler yöntemi, pişirme soda ve sirke yöntemi ve kimyasal yöntem uygulanmaktadır.

Tıkalı Kanal Açma Yöntemleri

Kanalizasyon Açma

Kanal sürekli olarak tıkanıyorsa ve tuvalet çanak tipiyse ilk aşamada bir kez su gönderilmektedir. Tıkanan yerin açılması için pompalama işlemi yapılmaktadır ancak bu işlem için yeterince suyun olması şarttır. Bu sayede suyun ağırlığının yanı sıra pompanın itici gücü ile kanal tıkanıklığı açılmaktadır. Tıkanıklığı açmak için işlem yapılırken taşma ihtimaline karşı önlem alınmalıdır. Tuvaletle ilgili tüm muslukların kapatılması gereklidir. Açma işlemine başlamadan önce ortamdaki hava dolaşımının en üst seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede kötü kokuların önlenmesi mümkündür. Tıkanıklık açılması için kimyasal ve sıcak su yöntemi de uygulanmaktadır. Bunu yanı sıra bir miktar suyun bel hizasından dökülmesi de tıkanıklığı açmakta yardımcı olabilmektedir.

Tıkanıklığa neden olan nesne çocuk oyuncağı gibi bir nesneden kaynaklanıyorsa pompa yöntemi denenebilmektedir. Ancak doğru pompanın kullanılması gereklidir. Tıkalı tuvaleti açmak için kılavuz tel de kullanılabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra vakum yöntemi de uygulanabilmektedir. Bunun için elektrik süpürgesinden yararlanılabilmektedir. Yapılan bütün uygulamalara rağmen tıkanıklık sorunu giderilemediyse Bursa kanal açma firmalarından destek alınmalıdır. Kanal açma işlemini kişi kendi kendine gidermeye çalışmak için eğer bir kimyasal kullanacaksa, bu durumda kullanma talimatlarının mutlaka çok iyi okunması gereklidir. Bu talimatlara göre hareket edildiğinde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalma tehlikesi minimum seviyeye inmektedir. Tıkanıklık açmak için kimyasal kullanılmasına rağmen olumlu sonuç alınamaması durumunda uzman kuruluşlara başvurulması tavsiye edilmektedir.

Tıkanıklığa Cisim Neden Olduysa Kimyasal Kullanılmamalı

Tıkalı kanallar ya da lavabolar kabartma tozu kullanılarak da açılabilmektedir. Ana bu yöntemin tıkanıklık olacağı hissedildiğinde uygulanması daha doğru olmaktadır. Kanal ya da lavabo tıkandığında yöntem genellikle sonuç vermemektedir. Ancak başlangıç aşamasında başlarda kullanılacaksa öncelikle kabartma tozunun tıkalı kanala bir kutu olarak dökülmesi gereklidir. Sonrasında yavaş yavaş orta boy sirke dökülmelidir. Eğer tıkanıklığa nerden olan cisim çok katı bir halde değilse bu yöntem açma işlemini gerçekleştirecektir. Sirkeyi dökerken mutlaka yavaş olunması gereklidir.

Kimyasal uygulamaların yavaş yapılması gereklidir. Özelikle sirke kabartma tozunun üstüne hızlı bir şekilde dökülürse taşma olma ihtimali büyüktür. Bu nedenle dikkatli olunması gereklidir. Sirkenin dökülmesinin ardından etkileşmesi için birkaç dakika beklenmelidir. Sonrasında da 3 ya da 4 litre su eklenmelidir. Kimyasal işlemler uygulandıktan sonra da genellikle bir gece boyuna alanın kullanılmaması gereklidir. Evdeki imkânlarla denenen işlemlerden herhangi ir sonuç elde edilemediyse bu durumda da hazır kimyasallar denenmesi tavsiye edilmektedir.

Ancak her tıkanıklıkta kimyasallardan yararlanılması da gider ya da borularının ek yerlerinde sızdırmazlığı sağlayan contaların özelliklerini kaybetmesine, bunun sonucunda da su sızıntısı gibi bir sorunun meydana gelmesine neden olacağı bilinmelidir. Tıkanıklığa neden olan sorunun bir cisimden kaynaklandığı düşünülüyorsa bu durumda kimyasal kullanılması tavsiye edilmektedir. Kullanılan kılavuzun da işe yaramaması durumunda mutlaka Bursa kanal açma firmaları ile irtibata geçilmelidir. Kurumsal firmalar, en son teknolojilerle tasarlanmış cihazlar kullanmakta ve bu sayede kırmadan kanal açma hizmetini gerçekleştirmektedir.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir