Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.
Bursa Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Bursa Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Su kaçaklarının kolaylıkla tespit edilmesinin önemi büyüktür. Tespit için betonun, duvarın ya da fayansın kırılması, büyük tadilatlara neden olmaktadır. Günümüzde kurumsal tesisat firmaları, profesyonel ekipleri ile kırmadan su kaçağı tespiti yapmaktadır. Cihazla su kaçağı tespiti de su tesisatlarının geçtiği her yerde yapılabilmektedir. Cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yapılırken suyun sızdığı nokta bulunmakta ve kullanıcının onayının alınmasın ardından yalnızca o bölge tamir edilmektedir. Bursa su kaçağı tespiti yapan servisler, en son teknolojilerle geliştirilmiş cihazları kullanarak su kaçağı tespitinde kırma işlemini geçmişte bırakmıştır.

Gözle görülen, basit olarak adlandırılan su kaçakları kolayca tamir edilebilmektedir. Ancak gizli su kaçağı olarak nitelendirilen su sızıntılarını çıplak gözle tespit edebilmek mümkün değildir. Oysa su kaçağını tespit emek için özel olarak geliştirilen cihaz, sızıntının merkezini tam olarak bulmaya ve işaretlemeye yaramaktadır. Sonrasında kaçağın olduğu yer tamir edilmektedir. Gizli su kaçaklarının yerinin bulunması ve tamir edilmesi uzmanlık gerektiren bir uygulamadır ve profesyonel bir ekibin yetişmesi izin de profesyonel firmalar tarafından eğitim verilmektedir.

Tesisatçılar aldıkları bu eğitimin ardından hem bilgisayar sistemlerine sahip olan cihazları hatasız kullanmayı, hem de sızıntının nasıl tamir edilmesi gerektiğini öğrenmektedir. Bu eğitimler kurumsal firmalar tarafından verilmektedir ancak eğitim verilen tesisatı sayısı kendi personeli ile sınırlı olmaktadır. Bu nedenle de su kaçağı tespit işlemi için mutlaka profesyonel tesisatçıların hizmet verdiği kurumsal tesisat firmaları ile irtibata geçilmelidir.

Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Mümkün

Bursa su kaçağı tespiti Su kaçağının olduğu yerleri tam olarak belirlemenin bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin hepsi ayrı ayrı başarılı sonuçların alınması için uygulanmaktadır. Su kaçağı meydana geldiğinde hangi yöntemin uygulanacağı, yapılan teknik çalışma sonucunda belirlenmektedir. Ayrıca günümüzde s u kaçağını kırmadan tespit edilebilmektedir. Hemen hemen bütün su kaçağı tespit cihazları sızan suyun çıkardığı sesle hareket etmekte ve su kaçağının yerinin tespit edilmesini sağlamaktadır. Akustik dinleme cihazları sayesinde kırmadan su kaçağı tespiti yapılmakta ve tadilat giderleri son bulmaktadır.

Akustik cihazların kullanılması, su sızıntılarının merkezinin kolayca bulunmasını sağlamak için kullanılan en etkin yöntemin başında gelmektedir. Bu cihazla zeminin üstünden tesisat boyunca ses dinlenmekte ve esin yüksek frekanslı olduğu yer bulunmaktadır. Şehir şebeke su tesisatında zemin serttir ve akustik cihazlarla en kaliteli sonuç alınmaktadır. Açık alanlarda meydana gelen su kaçaklarında ise zeminin yumuşak olmasının yanı sıra toprak üstünde çeşitli bitkilerin bulunması nedeni ile akustik cihazla su kaçağını tespitinin sağlıklı olarak yapılabilmesi neredeyse imkânsızdır.

Borunun döşenmesi sırasında açılan kanalın doldurulması için başka bir bölgeden dolgu malzemesi getirilmektedir. Bu da zemindeki ses ritmini bozmaktadır. Ayrıca zeminin altında başka malzemeler de bulunuyorsa o zaman sesi9n karakteri tam anlamı ile değişime uğramaktadır. Bu gibi yerlere gaz izleme metodu ve kaçak sesi düzeltici gibi yeni teknolojilerle tasarlanmış cihazlar kullanılmaktadır. Ses dinleme metodunun bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Ancak metodun dezavantajları olsa da pek çok su kaçağının tespiti dinleme cihazları ile gerçekleştirilmektedir. Su kaçağını tespit eden uzman tesisatçılar, bitkilerin gelişmesinin yanı sıra toprağın nemini, kar ya da don olaylarını gözlemleyerek kaçağın yerini bulmaya çalışmaktadır. Bursa su kaçağı tespiti yapan firmaların bazılarında da uzman tesisatçılar hizmet vermektedir.

Alet Pahalı Onarım Ucuz

Su kaçaklarıBursada su kaçağı tespitinin sesle yapılmasının en önemli avantajlarından biri, kullanılan aletlerin pahalı olmasına rağmen kaçağın tespitinin ve onarımının ucuz olmasıdır. Gürültü olmadığında yer altında bile kısa bir süre içinde kaçağın yeri tespit edilebilmektedir. Ayrıca su sayaçlarının dinlenmesi ile birlikte su kaçağının merkezi yeri tespit edilebilmektedir. Su cihazların avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Bunların başında sesin yüksek olduğu bölgelerde su kaçağının yerinin tespit edilmesini zorlaşması gelmektedir. Bu cihazlar en yüksek sese göre tasarlanmışlardır ancak en yüksek sesin bazen kaçağın yakınında olmayacağının bilinmesi gereklidir. Trafik gürültüsü ya da sanayi tesislerinin bulunduğu yerde güvenli dinlemenin yapılması mümkün olmayabilmektedir.

Uygulama sırasında sonucun başarısı tesisatçının yeteneğine ve deneyimine bağlı olmaktadır. Bazı su kaçaklarının çıkardığı seslerin ses dinleme cihazları ile duyulamayacağının da bilinmesi gereklidir. Özellikle gürültülü bölgelerdeki çalışmaların daha sakin olan gece saatlerinde yapılması tavsiye edilmektedir. Gürültünün fazla olması durumunda mümkünse cihazların dinleme yapılırken çalıştırılmaması tavsiye edilmektedir. Su kaçağını onarmadan önce kaçağın merkezinin bulunması gereklidir. Eğer uygulama belirli bir sıraya göre yapılırsa kısa bir süre içinde sızıntının yeri ortaya çıkacaktır.

Üstelik birden fazla kaçak olması durumunda tüm kaçak noktalarının açığa çıkması söz konusudur. Profesyonel bir şekilde müdahale edildiğinde ise kaçaklarının sayısı azalacak ve sonunda herhangi bir yerden su kaçağı kalmayacaktır. Ancak tesisat boruları ile ilgili bir sorun varsa bu durumda değişim yapılmalıdır. Bursa su kaçağı tespiti servisi, bu değişim hizmetini de sunmaktadır. Özellikle borulardaki bir sorun meydana gelmişse bunun tespiti için termal kamera ya da nem ölçen adı verilen cihaz kullanılmaktadır. Bu cihazlar, su kaçağı borunun neresinde olursa olsun tespit etmektedir. Hassas cihazlar kullanıldığında boruların onarım maliyetlerin de ciddi bir düşüş meydana gelmektedir.

Cihazla Sunulan Hizmetin Maliyeti Düşüktür

Su kaçak tespiti Bursa su kaçağı tespiti yapan firmalardaki profesyonel tesisatçıların sunduğu hizmet, geleneksel tesisatçılarla karşılaştırıldığında daha az maliyetli olmaktadır. Çünkü gelişmiş teknolojiye sahip olan cihazlarla kırmadan su kaçağı tespiti yapılmakta, bunun sonucunda da banyoda ya da mutfaktaki fayansların tamamının kırılmasına gerek kalmamaktadır. Onarım sırasına tesisatın su kaçıran kısmındaki küçük bir bölüm açılmakta ve onarım işlemi buradan gerçekleştirilmektedir. Tesisat borularında meydana gelen su kaçakları dış etkenlerden dolayı meydana gelmektedir. Sıcak su tesisat borularındaki su kaçaklarının meydana geldiği yer çoğunlukla kaynak yerleridir. Özelikle banyo tad6ilatlarında altyapı tesisat borularının da değiştirilmesi gereklidir. Su kaçağı oluşmaması için de atık su gider borularının döşenmesi sırasında çok sıkı kontrol edilmelidir.

Özellikle eklerin kusursuz bir şekilde yapılması şarttır. Boruların üzeri kapanmadan mutlaka yalıtım testlerinden geçirilmeli, sızdırmazlık testleri yapılmalıdır. En kaliteli borular da olsa taşınma sırasında gözle görülmeyecek çatlaklar meydana gelme ihtimali her zaman mevcuttur. Bu da su sızıntısına neden olmaktadır. Yaşam alanlarındaki atık su gider tesisatının suyun akış yönünde belli bir eğimle yapılması önemlidir. Aksi takdirde suyun içeride atıklarla birlikte birikmesi bunun sonucunda da tıkanıklık sorununun meydana gelmesi mümkündür. Temiz su tesisatı değişikli yapıldığında tesisatçılardan 10 barlık basınç uygulaması istenmelidir. Bu sayede tesisatın zayıf yerlerinin kullanılmadan önce görülmesi mümkün olmaktadır. Ana şebeke borusuna basınç düşürücü vana eklendiğinde tesisatın yüksek basınçtan korunması mümkündür.

Duvardaki Islaklık Kaçağın Kaynağı Değildir

Su kaçağı

Zemin ya da duvar içinde meydana gelen su kaçağı, belli bir yerden kendini göstermektedir. Buralarda da boya veya ahşap zeminde gözle görülür kabarma, kararma ve rutubet meydana gelmektedir. Böyle bir durumda ilk akla gelen, duvardaki ıslaklığın kaçağın ana kaynağıdır. Ancak bu yanlıştır. Çünkü su, betonun en zayıf bölgesinden dışarı çıkmaktadır. Dolayısı ile su kaçağının merkezi, duvardaki nemli olan bölgeden çok daha farklı bir bölge olabilmektedir. Burada cihazla su kaçağı tespiti yapmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Geleneksel tespit yönteminde nemli bölgeden başlamak üzere duvar kırılmaktadır. Cihaza kırmadan su kaçağı tespiti yapılmaktadır. Bursa su kaçağı tespiti yapan firma da gelişmiş teknolojilere sahip cihazları kullanarak su sızıntısı gibi önemli bir sorunu kısa bir süre içinde ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca kurumsal firmaların hizmet garantili uygulama gerçekleştirdikleri de unutulmamalıdır. Kurumsal firmalar genellikle 2 yıl sızdırmazlık garantisi vermektedir.

Olumsuz bir durum söz konusu olduğunda profesyonel tesisatçılar bedelsiz müdahale etmektedir. Genel olarak ıslak zeminlerde meydana gelen su sızıntılarının günler sonra alt katta oturan kişilerin evlerinde kendini gösterdiği bilinmektedir. Eğer konutun su tesisatı projeye tam anlamı ile uyularak yapılmışsa bu durumda su kaçağının olduğu bölge de çok daha rahat bulunmaktadır. Çünkü dinleme cihazı kullanılsa bile evin her tarafını dinlemenin zaman kaybettirdiği bilinmelidir. Oysa tesisat, projeye uygun bir şekilde yapıldığında boruların nereden geçtiği bilinecek ve dinleme o yerlerde yapılacaktır dolayısı ile su kaçağının bulunması da çok daha kısa olacaktır. Öte yandan birbirine simetri olarak inşa edilmiş konutların banyoları, şaft adı verilen boşluklarla birbirinden ayrılmaktadır. Bu durumda havalandırma boşluğuna göz atarak su kaçağının meydana geldiği konut tespit edilebilmektedir. Su sayacındaki vanadan itibaren su kaçağı tespiti yapıldığında sorun ortaya çıkarılmaktadır.

Su Kaçağına Anında Müdahale Edilmeli

Teknoloji geliştikçe tesisat sektöründe de yenilikler olmaktadır. Gelişen teknolojiye ayak uyduran firmalar, teknik altyapılarını sürekli güncellemekte ve çok daha üstün bir hizmet anlayışını benimsemektedir. Önemli olan müşteri memnuniyetidir. Su kaçaklarına karşı alınan önlemlerin yanı sıra kaçak meydana geldiğinde de anında cihazla müdahale edilmesi, toplu yaşama kurallarının da en önemli ayrıntılarından biridir. Cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yapmak da sorunun maliyetini azaltmaktadır. Bursa su kaçağı tespiti işlemini gerçekleştiren firma, su kaçağını kırmadan tespit etmekte, böylece düşük maliyetle yüksek verim sunmaktadır. Dairede bu sızıntısı meydana geldiğinde alt katta oturan kişinin evinin tavanında kararma ve benzeri durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu da komşuluk ilişkilerine dahi zarar verebilmektedir. Kimse ütünden su akmasından hoşlanmaz. Böyle bir durumda hemen cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yapan kurumsal firmalardan destek alınmalıdır. Su kaçaklarının büyük bir kısmı banyolarda gelmektedir. Su sızıntıların önünü almak da mümkün olmayabilmektedir. Defalarca yapılan tadilattan bir çözüm alınamamışsa nedeni gelen ustaların işini düzgün yapmamasıdır. Su kaçaklarının büyük bir kısmı cihaz kullanılman ortadan kaldırılmaktadır ancak profesyonel firmalar her su kaçağı ihbarına tam donanımlı gitmektedir.

Su kaçağı sorunu ortadan kaldırıldıktan sonra profesyonel ekipler sızıntının olup olmadığını kameralı cihazlarla kontrol etmektedir. Su kaçağı tespiti yapılırken dairenin suyunun şebeke suyundan ayrılması gereklidir. Sonrasında ise dairenin içindeki tüm vanalar kapatılarak sistem teste hazır hale getirilmelidir. Sonrasında sistem içine basınçlı su verilmektedir. Dairenin içinde kaçak varsa göstergelerde bu ortaya çıkmaktadır. Ancak muslukların bir tanesi bile hafif atık kalmışsa yine göstergeler kaçak işaretini gösterecektir. Böyle bir uyarı alındığında açık kalan her yer kontrol edilmelidir. Temiz su tesisatında birkaç kez test yapıldığında ve olumsuz sonuç elde edilemediğinde bu kez de atık su tesisatı kontrol edilmektedir. Eğer tavanda lekeler lekeli görünüyorsa muhtemelen pis su kaçağı söz konusudur. Bunun ortaya çıkarılabilmesi için görüntülü cih9azlarla üst kadın gider tesisatının kontrol edilmesi gereklidir. Su kaçağının yeri bulunduktan sonra kullanıcının talebine göre onarım hizmetini sunmaktadır. Kullanıcı tamirat talep etmediğinde ise sadece kırmadan su kaçağı tespiti yapıp konut terk edilmektedir.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir