Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.
Bursa Petek Temizliği Servisi

Bursa Petek Temizliği Servisi

Kombi ve peteklerin en az iki yılda bir temizlik ve bakımının yapılması gereklidir. Kaliteli radyatörün her yıl temizlik yapılmasına gerek olmadığı söylenmektedir. Ancak kalitesiz petek kullanımı olduysa bunların içinde pas ve bunun sonucunda da çürüme meydana gelebilmektedir. Bu nedenle petek satın alırken ya da tesisatçı petek tesisatını yaparken kaliteli ürünlerin alınmış veya kullanılmış olmasına dikkat edilmelidir. Peteklerde sorun meydana geldiğinde Bursa petek temizliği servisi ile irtibata geçilebilmektedir. Ancak bu firmalar arasında kurumsal olanlar tercih edilmektedir. Petekler ısıtmıyorsa ya da alt tarafı soğuk kalırken üst tarafı sıcak oluyorsa mutlaka bakım yaptırılmalıdır. Petekler yeteri kadar ısıtmıyorsa Sıçak suyun yeteri derecede devir daim yapmadığı akla getirilmelidir.

Ancak ısınma sorunu meydana geldiğinde kimi zaman sadece petek temizliği yapılarak sorunun çözülmesi mümkün olmayabilmektedir. Kurumsal firmalarda hizmet veren uzman personel, petek temizliği ve peteklerle ilgili diğer işlemleri, yerlerinden sökmeden gerçekleştirmektedir. Böylece kalorifer tesisatı ile ilgili sorunlar çevre kirlenmeden ortadan kaldırılmış olmaktadır. Kalorifer tesisatında ısınma sorunu varsa peteklerin ters bağlanması gibi bir durum olma ihtimali vardır. Bu durumun otaya çıkabilmesi için mutlaka uzman bir tesisatçıya ihtiyaç bulunmaktadır. Kurumsal firmalardaki tesisatçılar dairelerdeki ısınma ile ilgili sorunlara anında müdahale ederek gerekli işlemleri gerçekleştirmektedir. Bazı yaşam alanlarındaki ısınma sorunu kombinin ve kalorifer tesisatının yeterli olmamasından da kaynaklanmaktadır.

Ortam büyük ve kombinin kapasitesi küçükse, ya da petek sayısı yetersizse yine ısınma sorunları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Profesyonel tesisatçılar, kalorifer tesisatının her noktasını titizlikle incelemektedir. Gelişmiş teknolojilere sahip olan cihazları kullanan uzman tesisatçılar, sistemde meydana gelen sıcak su kaçağı ve benzeri sorunları da termal kameralı tespit cihazı ile bulmaktadır. Ayrıca kırmadan dökmeden petek temizliği hizmeti sunarak ortamı kirlenmemesini sağlamaktadır.

Petekler Cihazla Yerinden Sökülmeden Temizlenmeli

Kombi temizliği Bursa petek temizliği yapan kurumsal tesisat firmaları, işlemleri özel olarak geliştirilmiş cihaz kullanarak gerçekleştirmektedir. Ancak bazı firmaların yetersiz ve kalitesiz cihaz kullandığı ve petek temizliğini tam olarak yaptığını iddia ettiği de bilinmektedir. Bu nedenle hizmet alınmadan önce mutlaka detaylı bir ön araştırma yapılması ve referanslarının araştırılması tavsiye edilmektedir. Bazı tesisatçıların da petek temizliği yaptığını göstermek için makinenin içine kimyasal atmaktadır. Sonrasında da sözde peteğin içindeki kiri çıkartmaktadır. Üstelik bu işlemi 15 dakika gibi bir süre içinde tamamlamaktadır. Temizleme kimyasalları kullandığında 2 saatlik işlemin ardından petek temizliğinin tamamlandığı bilinmelidir. Bazı firma çalışanlarının da temizleme kimyasalı yerine koruyucu kimyasalla petek temizliğini gerçekleştirdiğini söylediği bilinmektedir.

Koruyucu kimyasal peteklerin içini kireçlenmeden korumakta, ancak kirecin sökülüp atılmasını sağlamamaktadır. Bu nedenle hem özel olarak geliştirilmiş cihaz hem de temizleme kimyasalı kullanan firmalarla irtibata geçilmelidir. Bu firmalarda hizmet veren teknik personel, önce sistemde olan suyu boşaltmakta, sonrasında da özel olarak geliştirilmiş temizleme kimyasalını kullanmaktadır. Bu Kimyasal belli bir süre peteğin içinde kaldıktan sonra cihaz ile çekilmektedir. Bu sırada peteğin içinde var olan tortu ve kireç tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Bu işlem her petek için ayrı ayrı yapılmaktadır. Bu yöntemler birlikte peteklerin yerinden sökülmesi işlemi de tamamen ortadan kalkmış olmaktadır. İşlemin tamamlanmasının ve peteklerin içinin tamamen temizlenmesinin ardından arzu edilirse sisteme koruyucu kimyasal konulmaktadır. 3 gün sonra özelliğini göstermeye başlayan kimyasallar, böylece peteği kirece karşı korumaktadır.

Koruyucu Kimyasal Konulmalı

Koruyucu kimyasal

Sisteme koruyucu kimyasalın konulmasının belirli bir nedeni vardır. Öncelikle kalorifer tesisatlarının temizleme aşaması tamamlandıktan sonra tesisatın bazı yerlerinde kirecin kaldığı bilinmektedir. Koruyucu kimyasal, bu kirecin yeniden peteği tıkamasını önlemektedir. Bu nedenle Bursa petek temizliği hizmetini profesyonel olarak gerçekleştiren kurumsal firma personeli, temizleme işlemi bittikten sonra koruyucu kimyasal kullanmaktadır. Bu kimyasal tesisatın içinde kalmaktadır. Bu sayede tesisattaki kireçlenme sorunu önlenmektedir. Ancak kireçlenme ile ilgili sorunun tamamen ortadan kalkması için peteklerin periyodik olarak bakımlarının yaptırılması tavsiye edilmektedir. Bakımların da profesyonel ekipler tarafından yapılması gereklidir. Kombinin eşanjörlerinin en fazla kireç bağlanan yer olduğu bilinmektedir.

Bunun nedeni, bu kısmın ısıyla en fazla temas halinde olmasıdır. Bu nedenle de temizleme kimyasalının bu bölgeye gönderilmesi tehlikelidir. Çünkü kimyasalın içinde asit vardır. Bu nedenle koruyucu kimyasal kullanılmaktadır. Peteklerin ve kalorifer sisteminin temizliği sırasında temizleme kimyasalı kombi ile temas ettiğinde contalara ve içinde bulunan alüminyum aksama zarar vermektedir. Ancak bunun otaya çıkması için3 ila 5 gün geçmesi gereklidir. Bu nedenle profesyonel ekiplerden destek alınmalıdır. Petek temizliği işlemi sonlandırıldıktan sonra sistemin içine yaklaşık 1 litre koruyucu kimyasal eklenmekte, bu kimyasal kombi çalıştırılmaya başladığı anda suya karışmakta ve böylece peteklerle kombinin bütün noktalarına temas etmektedir. Koruyucu kimyasal kalorifer tesisatına zarar vermemektedir. Ayıca metal yüzeylerin kireçlenmesini de önlemektedir. Bu nedenle petek temizleme işleminin ardından mutlaka koruyucu kimyasalın kullanılması gerektiği belirtilmektedir.

Suyun Boşaltılması Temizlik Anlamına Gelmez

Petek temizleme

Merkezi ısıtma sistemi bulunan yapılarda da yılar geçtikçe yükselen ısınma giderleri ile karşı karşıya kalınmaktadır. Binalarda genellikle kazan veya kombilerle ilgili anlaşmalar yapılmaktadır. Kalorifer tesisatı ya da peteklerle ilgili genel olarak herhangi bir anlaşmanın yapılmadığı bilinmektedir. Hal böyle olunca kalorifer tesisatında ya da peteklerde meydana gelen kireçlenme, genel ısınma giderinin de artmasına neden olmaktadır. Yılda bir kez sistemdeki suyun boşaltıldığı bakımların herhangi bir yararı bulunmamaktadır. Aksine yeni su kireçlenmeyi daha da artırıcı bir neden olmaktadır.

Çünkü suyun içinde belli bir oranda oksijen vardır ve bu oksijen, temas ettiği metallerde paslanmaya neden olmaktadır. Bu nedenle sistemdeki suyun boşaltılması yerine temizleme kimyasalı ile sistemin ve tüm peteklerin temizlenmesi yöntemi tercih edilmektedir. Merkezi sistemlerde kazan dairesinin bakımı yapıldığında mutlaka otomatik hava purjörleri ile sökülmesi biraz zor olan tortu ve pislik tutucuların her yıl temizlenmesi ve çalışıp çalışmadığı kontrol edilmesi gereklidir. Buralarda meydana gelen kireç özellikle hava purjör deliklerini tıkadığında ısınma sorunları ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Temizlik işleminin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için de mutlaka profesyonel tesisatçılardan ve kurumsal firmalardan destek alınmalıdır. Titiz bir çalışma ile gerçekleştirilen temizliğin sistemi en az yıl boyunca koruyacağı bilinmelidir. Eğer en son temizliğin üzerinden 3 yılı aşan ısıtma sistemle yıl geçmişse mutlaka temizlik işleminin yaptırılması gereklidir. Ayrıca petek temizliği profesyonelce uygulanması gereken bir işlemdir. Bursa petek temizliği firmaları arasından detaylı inceleme yapılarak hizmet alınması gereklidir.

Bu İşaretler Varsa Temizlik Yaptırılmalı

Kombi bakımının yapılması

Kombi bakımının yapılması da son derece uzmanlık isteyen bir hizmettir. Paçaların tek tek sökülmesi, aşınan parçaların yenisi ile değiştirilmesi gereklidir. Bazı kişilerin çok ilkel şartlarda kombi bakımı ve temizliği yaptığı bilinmektedir. Bu kişilerin sunduğu hizmetin ardından kısa bir süre sonra kombide arıza meydana gelmektedir. Bakımın uzmanlarca yapılması ile cihazın sorunsuz çalışması mümkündür. Ayrıca kombi temizliğinin koruyucu kimyasalla da yaptırılması mümkündür. Eğer kombi ya da peteklerden eskisi gibi performans alınmıyorsa peteklerin içinde tıkanıklık olduğu akla getirilmelidir. Peteklerdeki ısınma sorununun meydana gelmesinin en büyük nedenlerinden biri kireçlenmedir. Peteklerin yarısı sıcak yarısı soğuksa, kombinin ısı ayarı en yüksek seviyede olmasına rağmen petekler yeterince ısınmıyorsa, en son petek hiç ısınmıyorsa, kombi sık sık arızaya geçiyorsa, petek temizliği 2 ya da daha uzun yıl önce yapıldıysa, kombinin filtresinde sürekli tıkanıklık medyana geliyorsa mutlaka Bursa petek temizliği firmalarından hizmet alınması gereklidir. Ayrıca kalorifer tesisatlarındaki filtrelerin de ayda bir temizlenmesi tavsiye edilmektedir.

Temizlik işlemini yapan servis personelinin mutlaka deneyimli olmasına özen gösterilmelidir. Profesyonel teknik destek ekibi, sadece petek temizliği ile kalmamakta, eğer tesisatta yanlış bağlantı varsa bunu da tespit ederek sorunun tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Petekler geçmiş yıllara göre daha az ısınıyorsa mutlaka profesyonel tesisatçı çağırılması önerilmektedir. Çünkü ısınmanın az olması, peteklerin ve kalorifer sisteminde kireçlenmenin varlığını göstermektedir. Petekler daha az ısınıyorsa mutlaka temizlik işleminin yapılması gereklidir. Gittikçe azalan peteklerdeki ısı alt kısımlara doğru iyice azalıyor ve petekler soğuyorsa içinde tortu ya da kirecin meydana gelmeye başladığı bilinmelidir. Tortu ve kireçler suyun devir daim olmasını engellemekte, hatta temizlik yapılmadığında kombinin de arızalanmasına neden olabilmektedir. Cihazla petek temizleme hizmeti veren firmalarla iletişime geçildiğinde yaşanan sorun tam anlamı ile ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Temizlik yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, petek temizliği ile peteklerin suyunun değiştirilmesinin aynı olmadığının bilinmesidir. Ayrıca petek temizleme hizmeti için kullanılan kimyasalın da mutlaka Türk Standartları Enstitüsü yani TSE onaylı olmasına dikkat edilmelidir. Uzun süredir kullanılan bu kimyasal temizlik malzemesi, profesyonel tesisatçılar tarafından uygulamaktadır. Kurumsal firmalarda hizmet veren teknik servis personeli, kalorifer tesisatının içine kimyasalı attıktan sonra yaklaşık 45 dakika makine ile işlem uygulamaktadır. Bu uygulamanın sonrasında da basınçlı su ile durulama işlemi yapılmaktadır. Tüm işlem süresi de 100 metrekarelik bir konut için yaklaşık olarak 120 dakika sürmektedir.

Petek Yıkama İşleminin Önemi

Bursa petek temizliği yapan kurumsal firmamız, petek, kombi ve kalorifer tesisatı temizleme kimyasalı ile sistemi tüm kireç ve tortudan kurtarmaktadır. Temizlik yapılmadığında bu kireç ve tortular zamanla tıkanıkla, bunla birlikte ısınma sorunlarına ve kombinin bozulmasına nerden olmaktadır. Bu nedenle böyle bir sorunla karşı karşıya kalındığında zaman kaybetmeden profesyonel destek alınmalıdır. Petek temizliği yapan teknik ekip personeli, peteklerde meydana gelen havayı da boşaltmaktadır. Peteklerin üstü ısınıyor ancak altı ısınmıyorsa, ya da tam tersi bir durum söz konusu oluyorsa peteklerde hava olduğu akla getirilmelidir. Radyatörün havasını almak için de purjör anahtarı ya da düz bir tornavida gereklidir. Purjör tapası peteğin üst sağ ya da üst sol kısmında bulunmaktadır.

Anahtar ya da düz tornavida ile saat yönünün aksi yönüne çevirerek peteğin içinde bulunan havanın dışarı atılması mümkün olmaktadır. Radyatörle hava varsa ilk anda bu hava boşalacaktır. Sonrasında da su gelecektir. Su geldiğinde anahtar kapatılmalıdır. Radyatörden doğrudan su gelmesi durumunda içeride hava yoktur. Ancak yine de petekler ısınmıyorsa profesyonel yardım alınmalıdır. Peteklerle ilgili temizleme işleminin yanı sıra bir de yıkma işlemi uygulanmaktadır. Yıkama yapıldığında kombi daha verimli bir şekilde çalışmaktadır. Peteklerin yıkanması ısıyı daha iyi iletmesini sağlamaktadır. Ayrıca ısınma giderinin ciddi oranda düşmesini sağlayacak olan petek yıkama, petekler yerinden sökülmeden yapılmaktadır.

Kombi Bağlantılarına Dikkat!

Özellikle kombi değişimlerinde ısınma sorunu ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunun en büyük nedeni de profesyonel olmayan kişilere yaptırılan bağlantıdır. Kombide gidiş dönüş borularına dikkat edilmelidir. Tesisatçı bağlantıları yanlış yaptığında ısınma sorunu kaçınılmaz bir son olarak kullanıcının karşısına çıkmaktadır. Bursa petek temizliği işlemini gerçekleştiren kurumsal firmalardaki profesyonel teknik deste personeli, kombilerle ilgili sorunlarda da destek alınabilecek uzmanlardır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir