Duş Bataryası Nasıl Takılır ?

İstanbul'un Tüm İlçelerine Aynı Fiyata Servis Hizmeti

Banyonuzda tadilat yaparken veya yeni bir banyo yaparken duş bataryanızı kendiniz seçip kendiniz takabilirsiniz. Kurulumu çok  ustalık isteyen modeller dışında duş bataryalarının hemen hepsi sizin baş edebileceğiniz türdedir. Daha fazla bilgi için yazımızı okumalısınız.

Bölüm 1- İş İçin Hazırlık

 1. Yeni bataryanızı seçin. Sadece var olan bataryayı değiştiriyorsanız, zaten yerinde olan batarya ile benzer  bir tane seçin ve kurulumu kolaylaştırın. Neye ihtiyacınız olduğunu biliyorsanız, projeye başlamadan önce değişim parçalarını satın alabilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız, o zaman eski parçaları yerinden söküp nalbura götürerek tam anlamıyla yeni parçalar ile eşleştirebilmeyi beklemelisiniz. Çoğu duş parçası set olarak hazır ambalajlı gelir, böylece musluk kolları dahil, ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olursunuz.

 2. Mevcut üç türde duş bataryası vardır:

  1. Hem sıcak hem de soğuk su için T bağlantısı olan, ve sadece bir kol ile su sıcaklığını ve akışını kontrol eden tek kollu duş bataryaları.

  2. Biri sıcak su kontrolü ve diğer bir tanesi de soğuk su kontrolü için olan çift kollu duş bataryaları.

  3. Çift-kollu batarya işlevini gören ve bir tane de duş için ek kolu olan üç kollu duş bataryaları. Bu uygulamada, üçüncü kol su akış gücünü kontrol eder ve suyun duşa mı yoksa küvete mi gideceğini belirler.

 3. Diğer gerekli araç ve ekipman; Yeni bataryanın parçalarının yanı sıra, şu araç ve materyaller projeyi tamamlamak için gereklidir:

  1. Ayarlanabilir penseler

  2. Büyük bir ayarlanabilir anahtar ya da boru anahtarı

  3. Teflon şerit ( genelde tesisatçı şeridi denir)

  4. Tornavidalar (düz ve yıldız)

  5. Borularda kalan suyu boşaltmak için bir kova veya muhafaza kabı

  6. Küçük su birikintileri ve damlaları silmek için havlu ve ya bezler.

  7. Koruyucu gözlük ve eldiven

 4. Ana vanayı kapatın.  Kapama vanasını tespit edip suyu kapatın. Pek çok evde, her bir banyo için ayrı kapatma vanası olabilir, mutfak için ayrı bir tane olabileceği gibi. Bu nedenle bütün evin su kaynağını kapatmanıza ihtiyaç yoktur.

  1. Eğer şehir şebeke sistemine dahilseniz su kapama vanası su sayacının yanında olmalıdır. Eğer eviniz bir özel su kuyusuna bağlıysa, basınçlı tankınızın yerini bulmalısınız. Daha eski tanklar her renkte olsa da, daha yeni tanklar genelde mavi renktedir.

  2. Genelde, kapama vanası tankın yanındaki ana çıkış borusundadır. Her türlü kaynakta bu vanayı kapamak için, kapanana kadar saat yönünde çevirin. Bu eve giden su akışını hemen kesecektir. Su kaynağını kapattığınızda, duş bataryasının vanasını açıp borulardaki suyun tamamen boşalmasını bekleyin.

 5. Küveti ve duş zeminini bir keten örtü ile kapatın. Duvar ya da döşemelerde kesim yapacaksanız, küveti korumak için örtü sermek önemlidir.

Bölüm 2- Eski Parçaları Çıkarmak

 1. Kolları çıkarın. Bir düz tornavida kullanarak her tutacaktaki koruyucu kapakları kaldırın. Bu kapaklar genelde “C” ve “H” ile işaretlenmiştir. Kapak altında tutacağı serbest bırakacak olan bir vida olacaktır.

  1. Vidayı söküp, kolları çekerek vana gövdesinden çıkarın. Eğer vidalar paslanmışsa, gevşetmesi biraz fazla zaman alabilir. Zorlanırsanız yağp kullanabilirsiniz.

 2. Musluğu çıkarın. Nazikçe saat yönünün tersinde döndürüp aynı zamanda kendinize çekin. Yerinden çıkarmadan önce, çıkarmanız gereken başka bir küçük vida da olabilir. Eski demirbaşları yerinden çıkarırken, pense ve boru anahtarını kullanabilirsiniz. İşinize en çok yarayan aleti kullanın.

  1. Bazı musluklarda, ayırıcının üzerinde bir ibre olabilir. Bir düz tornavida ya da tereyağ bıçağı ya da benzer bir şey kullanarak, tutan vidayı ortaya çıkarmak için başlığı koldan çıkarmaya çalışın. Tutucu vidayı çıkarmadan önce, kolu saat yönünün tersinde çevirerek vanayı tamamıyla açmanız gerekecek. Bu, vidayı çıkarırken vananın dönmesini engelleyecek.

 3. Bağlantıyı çıkarın. Çoğu iki kollu ve üç kollu musluklarda, yaklaşık 7-8 cm uzunluğunda  krom flanş bulunur. Önce flanjı kavrayın ve saat yönünün tersinde çevirip çıkarın. Siz flanjı yerinden sökerken, flanjla birlikte çıkmayan dişli beyaz naylon bir manşon vardır. Bu durumda, kolu basitçe elinizle ya da bir penseyle kavrayıp çıkarmak için saat yönünün tersinde çevirin.

  1. Tek kollu musluklarda silikonla ya da vidayla bağlı büyük bir yuvarlak levha vardır. Kolu çıkardıktan sonra, vidaları çıkararak ya da maket bıçağı ile silikonu keserek levhayı yerinden sökün. Sonra levhayı duvardan çekip çıkarın.

 4. Vana montajlamasını çıkarın. Bunun duvarda altıgen şeklinde bir temeli vardır ve yerinden çıkarmak için ingiliz anahtarı veya ayarlanabilir bir pense kullanabilirsiniz. Gevşeyene kadar saat yönünün tersine çevirin. Söktüğünüzde, ıslak bir bez ya da eski bir diş fırçası kullanarak su giriş borusunun dibindeki kalıntıları temizleyin.

 5. Yeni başlıkların nereye yerleştirileceğini işaretleyin ve gerekirse kesim yapın. Eğer yeni bir musluk kuruyorsanız, ölçüm yapıp yeni duş muslukları ve duş başlığını kuruyor olacağınız noktaları işaretlemelisiniz. Duş bataryaları genelde 114.3- 121.9 cm yüksekliğe ve duş başlığı ise 1.83- 1.98 metre yüksekliğe kurulur.

  1. Ölçümlerinizi yaptıktan sonra, uygun boyuttaki matkap uçlarını kullanarak duş parçalarınızın boyutlarına uygun delikler açın ve düzgün bir kurulum için boruya ulaşacak mesafede duvar karosunu yerinden çıkarın.

  2. Kesim yaptıktan sonra, duşun duvarlarını çamaşır suyu ya da sirke ile temizleyin. Suyun duvarın arkasına damlamasına izin vermeyin, eğer damlarsa yeni bataryayı takmadan önce tamamen kurutun.

Bölüm 3- Yeni Vanaların Kurulumu

 1. Vana tertibatını kurulumdan önce açıp kontrol edin. Kurulumdan önce bütün vana araçlarını tamamen açın. Bunu gövdeyi saat yönünün tersine döndürerek yapın. Her bir vana, kurulduğunda boru parçalarına tamamen yerleşebilmek için açık halde olmalıdır. Ayrıştırma vanasını tespit edip en son kurmak için kenara koyduğunuzdan emin olun.

  1. Yeni bir musluğun kurulum süreci, eskisini sökmek kadar önemlidir. Önceki kullanıp söktüğünüze benzer ya da aynı donanımı aldıysanız, işiniz daha kolay olacaktır.

 2. Yeni vanaları şerit ile sarın. Tesisatçı şerit bandını alıp ucunu birkaç cm soyun. Bir elinizde yeni vana, dişli yüzünü diğer elinizi işaret edecek şekilde tutun. Şerit bandının boştaki ucunu dişli kısma yerleştirip başparmağınızla sağlamlaştırın, sonra dişin etrafını saat yönünde sıkıca bant ile sarmalayın. Üç tam tur döndürün. Şerit kendiliğinden kopana kadar sıkıca çekin. Kopan ucu da dişin üzerine dolayın. Doğru yaptıysanız şerit, dişleri çevreleyecektir.

  1. Bu işlemi tüm yeni vana parçaları için tekrar edin. Vanaları bandajlamak, sert bir tutuş yaratıp, sızıntı yapmayacak sağlam bir musluk sağlayacaktır.

 3. Yeni vanayı kurun. Yeni vanayı boruya yerleştirip parmaklarınızla üç dört tam tur yaparak saat yönünde döndürün. Bir yerden sonra tesisatçı şerit bandı sebebiyle dönüş duracaktır.

  1. Eğer vana borunun dişlerine ilk ya da ikinci döndürüşte oturmazsa, çıkarıp baştan takın. Düzgün oturmamış vanayı zorlamayın. Bu boruyu sıyırıp ciddi bir sızıntıya sebebiyet verir. Bu adımı tüm vanalar için tekrarlayın.

  2. İngiliz anahtarı veya ayarlanabilir pense ile vanaları tamamen sıkın. Çok fazla sıkarsanız vanaya ve borulara zarar verebilirsiniz.

 4. Manşonu kurun. Dişli beyaz naylon manşonu alın, her bir vana gövdesine takın ve vana temelinin dişli iç yüzeyine doğru döndürüp yerleştirin. Boru anahtarı veya pense kullanmayın. Manşon etrafına bir paçavra parçası sarıp elinizle sıkıca kavrayın ve yerine doğru döndürerek sokun.

 5. Flanjı kurun. Krom flanjı alın ve naylon manşon üzerinde döndürerek flanj temeli duş duvarına rahatça yaslanana kadar devam edin. Yeni musluk kolunu vana gövdesinin çentikli ucu üzerine yerleştirin. Önce kolu tutun, yerleştirip destek vidasını sıkın. Dişleri soymamak için fazla sıkmayın. Vanayı kapatmak için kolu saat yönünde çevirin ve kolu kapalı pozisyonda yerleştirin. Bu adımları her bir vana için tekrar edin.

 6. Her bir koldaki destek vidasının kapaklarını takın. “H” sol yanda, “C” sağ yanda ve ayrıştırma kapağının üzerindeki ok aşağıyı işaret edecek şekilde kapakları takın.

 7. Duş bataryanızın duş duvarı ile buluştuğu tüm noktalar için küvet silikonu kullanın. Bataryanın duvarlara değdiği yerleri silikon tabancasıyla silikonlayın ve kurumasına izin verin. Yeni silikonlama yapılmış bir duşu 24 saat kullanmamalısınız.

 8. Su kaynağını tekrar açıp sızıntı kontrolü yapın. Su kaynağınızı açıp her şeyin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Duş musluklarınızı test ederken başlangıçta püskürtme olursa şaşırmayın. Su basıncı hattaki havayı dışarı çıkarıyor olacak. Püskürme birkaç saniye içinde sona ermeli.

Firmamız Protesisat kanal, pimaş, lavabo, tuvalet açma ve petek temizliği hizmetleri sunmaktadır. İstanbul’un tüm noktalarına hizmet veren firmamızı arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir