Gider Borusu Tıkanıklığı Açma

İstanbul'un Tüm İlçelerine Aynı Fiyata Servis Hizmeti

 Bu makale, gider tıkanıklığını nasıl bulacağınızı ve tıkanıklığı nasıl açacağınızı size anlatmak için hazırlanmıştır.

Bölüm 1- Tıkanıklığı Belirleyin

 1. Pompa kullanmaya çalışın. Birçok gider tıkanıklığı, pompa kullanılarak ortadan kaldırılabilir. Eğer denemediyseniz, denemeye değer. Pompa işinizi görecek mi görmeyecek mi anlamak için bu tekniği kullanın:

  1. Pompayı tahliyenin üzerine yerleştirin. Lastik ucun lavabonun ya da küvetin giderborusu etrafına yerleşip tamamen kapattığından emin olun.

  2. Pompayı itin ve böylece lastik uç ters yüz olsun. Ucun geri gelmesine izin verin böylece tekrar aşağı itin. Bunu, su lavabodan ya da küvetten akmaya başlayana kadar birkaç kez yapın.

  3. Eğer su akmazsa, pompayı bırakıp başka bir yol deneyin.

 2. Tutucuyu temizlemeyi deneyin. Birçok tıkanıklık lavabonun altındaki tutucu (dirsek) bölümünde oluşmaktadır ve eğer tutucuyu, saçı ve diğer katı cisimleri yakalayan bölmeyi temizlerseniz kolayca yok olur. Şu adımları takip ederek dirseği temizleyin:

  1. Lavabo altına, dirseği çıkardığınızda akacak sular için bir kova koyun.

  2. Dirsekten temizleme deliğini çıkarın. Genelde kavisin tabanında bulunur. Tel kaplı bir çengel ya da başka bir ince, uzun objeyi deliğe sokup döküntüleri çıkarıp tıkanıklığı temizlemek için kullanın.

  3. Eğer temizleme deliği yoksa pense kullanarakdirseği açın. İstenmeyen maddeleri temizleyip tekrar yerine takmadan önce dirseği yıkayın.

  4. Dirseğiı temizledikten sonra tıkanıklık hala devam ediyorsa, diğer adıma geçin.

Bölüm 2- Gidere Sızma

 1. Gerekli Ekipman; Bir gider ya da klozet teline, bir kovaya ve kauçuk temizlik eldivenine ihtiyacınız olacak. Kirli suyu temizlemek için yakınlarda birkaç eski havlu bulundurun.

 2. Gideri engelleyen ne varsa temizleyin. Eğer gideri çevreleyen bir gider süzgeci ya da saç tutacağı varsa çıkartın.

 3. Açma telini giderden içeri itin. İttikçe kolu saat yönünde döndürün.

 4. Tıkanıklığa ulaşana kadar kabloyu salın. Bir noktada  gider içindeki tıkanıklıktan gelen direnci hissedeceksiniz.

  1. Boru kıvrımına çarptığınızda kablo duvara çarpmış gibi olur. Sızma kablosunu boru kıvrımını geçmek için itmeye devam edin.

  2. Kabloyu itmeye devam ettikçe, yığının size yol verdiğini hissederseniz, çarptığınızın tıkanıklık olduğunu belirleyebilmeniz gerekir.

 5. Tıkanıklığı yakalamaya çalışın. Kabloyu saat yönünde çevirmeye devam edin sonra herhangi bir tıkanmaya sebep cismi yakalayıp yakalamadığınızı anlamak için hafifçe geri çekin. Tıkanıklığı ileri geri sarsın, böylece onu parçalamaya başlarsınız.

  1. Tıkanıklık üzerinde, sonuna ulaşana kadar çalışın. Tıkanıklığı küçük parçalara ayırana kadar kolu çevirmeye devam edin.

  2. Eğer tıkanıklık yerinden oynamıyor gibi görünüyorsa, yakaladığınız sert bir cisim olabilir.

 6. Tıkanıklığı yavaşça dışarı çıkarın. Sızma kablosunu dikkatlice tahliyeden geri çekin ki eğer tıkanıklık kablo ile geliyorsa onu kaybetmeyesiniz.

  1. Tel dışarı çıktıkça kirini havlu ile temizleyin. Çıkan pisliği kovaya alın.

  2. Sızma teli temiz kalıncaya kadar çekebildiğiniz kadar tıkanıklık çekin.

 7.  Giderin hala tıkalı olup olmadığını tespit edin. Suyu açın. Tıkanıklığın kalıntılarının yıkanıp yok olması birkaç saniye alabilir ama hızlıca akmaya başlamalıdır.

  1. Eğer tahliye hala engelleniyorsa, tıkanıklığı başka bir açıdan tespit etmeniz gerekecektir. Direkt olarak lavabonun altındaki borulara sızmayı deneyin. Lavabo tutacağını açıp sızma kablosunu deliğe sokun. Gider açılışında kullandığınız aynı tekniği kullanarak boruya sızın.

  2. Eğer dirsekten giriş yaptıktan sonra su hala boru içinde akmaz ise, tıkanıklık borularınızın içinde aşağı doğru itilmiş olabilir. Bu durumda, tesisatçıyı çağırmanın zamanı gelmiştir.

Bölüm 3- Gelecekteki Tıkanıklıkları Önlemek

 1. Tahliyenizden aşağı sert cisimler atmayın. Lavaboda saç ve tırnak kesmek, tıkanıklığa yol açabilir.

 2. Süzgeç kullanın. Saç tutacakları ve gider süzgeçleri, tıkanıklık olmasını önlemek için gayet içi işlev görür. Duş ve lavabonuzda bir tane bulunduğundan emin olun. Böylece saçlar vs. borunuzun içinde tıkanıklık oluşturmaz.

Firmamız kanal, tuvalet, lavabo ve pimaş açma konusunda uzmandır. İstanbul’un tüm noktalarına ulaşan geniş servis ağımız ile sizlere hizmet vermekteyiz. Bizi arayak teknik destek kaydı oluşturabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir