Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.
Havalandırma Tesisatı Nasıl Yapılır ?

Havalandırma Tesisatı Nasıl Yapılır ?

Havalandırma Tesisatı Nasıl Yapılır

Doğru havalandırma, boru tesisatının önemli bir parçasıdır. Tuvaletten duşa her şey, havalandırma bacasına bağlantılı olmalıdır. Havalandırma bacaları, atık ya da suyun boşaltma borularından sorunsuz akmasını sağlayarak, boşaltma sisteminde vakum oluşumunu önler. Bacalar aynı zamanda zararlı gazlar ve rahatsız edici kokuların evden gitmesini sağlar.

Metod 1- Temeli Anlamak

 1. İnşaat yönetmeliklerini okuyun. Bunlar bacanızın boyut ve materyali, sıhhi tesisat aksesuarları ve boru bacaları arasındaki mesafe, ve havalandırmanın yerleşimi konularında kısıtlamalar olacaktır. Ayrıca bazı yönetmelikler, belli projeler için profesyonel yardım izni gerektirir. İşe başlamadan evvel yönetmelikleri gözden geçirin ve yetersiz kaldığınızda bir uzman tesisatçıdan yardım alın.

  1. Yapı yönetmelikleri, bina standartları ile güvenli ve etkili materyale dair güncel bilgiyi yansıtmak için sık sık değişir.

 1. Havalandırma sisteminiz için doğru bacayı seçin. Birçok havalandırma sistemi, PVC ve ABS gibi plastik bacalara uygun, , 25,4 cm’den daha küçük çaptaki bacalar kullanır. Bazı durumlarda, bunlar güç ve dayanıklılığı sekteye uğratabilir, bu sebeple bakır, çelik ve sert-çelik bacalar da ayrıca mevcuttur. Baca seçiminde; gücü, dayanıklılığı, esnekliği, ağırlığı, korozyon direncini ve bağlantı borusu yöntemlerini göz önünde bulundurun.

  1. Hem PVC hem de ABS borular, nontoksik ve aşınmaya dirençlidir. ABS boruların kurması PVC borulardan daha kolaydır, ve daha sert ve kalıplaşmıştır, ancak güneşte eğilip deforme olmaya daha yatkındır. PVC borular esnektir ama dayanıklıdır. İki tür plastik boru da, metal ya da diğer türdeki borulara nazaran ucuzdur.

  2. Borunun basınç sınıfını göz önünde bulundurun. Eğer borularınızda çok basınç olmasını bekliyorsanız, yüksek basınçlı sınıfı tercih edin. Birçok proje için, 160 ya da 200 sınıfı PCV yeterlidir. İki sınıf arasındaki fiyat farkı kayda değer değildir, böylece insanlar daha dayanıklı 200 sınıfı boruyu daha sık tercih eder.

 1. Boyut Kısıtlamasını Hesaba Katın. Havalandırma ya da boşaltım için kullandığınız borular ya da atık boruları, borulara monte edebileceğiniz parça sayısını belirtir. Ayrıca atık su borusu ve parçalar arasındaki mesafeyi de sınırlar. Daha büyük borular size, hem parçalar arası mesafede hem de parça sayısında özgürlük kazandıracaktır, ancak sadece daha büyük boruları kullanmak gereksiz olabilir.

 2. Binanızdaki Gider Borusu Planını İnceleyin. Atık boruları tuvaletten su ve atığı tahliye eder. Binanızın atık su sisteminin kontrol merkezi durumundaki büyük çaplı, merkezi bir boru hattı vardır. Atık, buradan kanalizasyona taşınır.

 3. Gider borusunun nasıl çalıştığına bakın. Gider boruları, atık ya da boşaltma borularından başlayarak yukarı doğru binanın dışına ulaşacak şekilde genelde çatıya dik şekilde gider. Bu, istenmeyen ve potansiyel tehlike olabilecek gaz ya da kokuların, zararsızca dışardaki havaya karışarak, havalandırma sisteminizi terk etmesini sağlar. Havanın, borudan geçen sudan kalan boşluğu doldurarak sisteme girmesine izin verir. Bu, suyun hızlı ve rahatça akarak borudan geçmesini sağlar.

 4. Boru tesisatını inceleyin Havalandırmalar ve diğer dikey borular, binadan boruların içine yönelik yoğuşumu önlemek için mümkün olduğu kadar düz olmalıdır. Yatay borular diğer parçalara doğru aşağı yönde eğimli olmalıdır ki böylece yer çekimi atık ve suyu borulardan itebilsin.

 5. Bir nalbura gidip, boru, teçhizat ve hava borunuzu destekleyen diğer ek materyaller alın. Gitmeden önce ihtiyacınız olacak boru ölçüsünü belirleyin. Boru parçalarını birleştirmek ve köşeleri yerleştirmek için gereken ekleme parçaları alın ve eklenti parçalarını kullanacak olduğunuz borunun türüne göre seçin.

 Protesisat firmamız su kaçağı tespiti, pimaş, lavabo, tuvalet, kanal açma ve petek  temizliği hizmetleri sunmaktadır. İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet vermekteyiz. Yukarıda yazılı olan bilgiler, sorununuz için genel bilgiler içermektedir. 

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir