Havuzunuzdaki Kaçağı Nasıl Bulursunuz ?

İstanbul'un Tüm İlçelerine Aynı Fiyata Servis Hizmeti

Havuzunuzun buharlaşma, dışarı sıçrama, filtreyi geri yıkama derken su kaybetmesi çok doğaldır. Ama havuzunuza her zamankinden fazla su eklemeniz gerekmeye başladıysa su sızdırıyor olabilir. Bu yazıda sızdıran havuz için neler yapılabilir konusunu anlatmaya çalıştık.

Bölüm 1- Kaçağın Yerini Tespit Edin

 1. Önce gözle görünen yerleri kontrol edin. İşte sızıntıya işaret edebilecek belli başlı problemler;

  1. İçi doldurulan ekipmanda herhangi bir sızıntı var mı? Filtreye, pompaya, ısıtıcıya ve boru vanalarına yakından bakın.

  2. Havuzun çevresinde hiç ıslak alan var mı? Zemini nem açısından kontrol edin. Havuz etrafında ve havuz ile ekipmanların yakınında yürüyün. Islak, su emmiş toprak ya da aşınmış bölge olup olmadığını kontrol edin.

  3. Bazı havuzların kenarı vinil malzemeden yapılır. Bütün ekleme kısımlarının, yan kısımların, temizleyici hattın, geri dönüşlerin, ışıkların, merdivenlerin ve köşelerin çevresinde açıklık ya da ayrım olup olmadığını kontrol edin.

 2. Eğer bir sızıntıyı teşhis etmek istiyorsanız, iki kez kontrol etmek için bu tekniklerden birini uygulayın. Kontrol etmenin birkaç yolu var.

  1. Yan kısımdaki su seviyesini işaretleyin. Su seviyesini işaretlemek için bir bant ya da boya kalemi kullanın. İşareti 24 saat sonra kontrol edin. Havuzunuzun her gün 0.6 cm’den daha fazla su seviyesi kaybetmiyor olması gerekli. Aksi halde, sızıntı var demektir.

  2. Havuz merdivenlerinden birine havuz suyu dolu kova koyun. Kovanın hem içindeki hem de dışındaki su seviyesini işaretleyin. Kovanın içindeki su seviyesi ile dışındaki havuzun su seviyesinin aynı olduğundan emin olun. İşareti 24 saat sonra kontrol edin. Eğer kova dışındaki suyun seviyesinde işaretten aşağı yönde büyük bir düşme görüyorsanız, havuzda sızıntı var demektir. Bu testler açık pompa ile ve sonra tekrar kapalı pompa ile yapılmalıdır.

 3. Sızıntının yerini tespit edin. Eğer havuzunuzun su kaybettiğini tespit ederseniz, filtre sistemini kapatın ve suyun nerede damlamayı bıraktığına bakın. Vinil kenarlı havuzların içinde her zaman su olmalıdır. Eğer kenarlı bir havuzunuz varsa su eklemeye başlayın ve bir profesyoneli arayın.

  1. Eğer su ön kapağın altında durursa, sızıntı muhtemelen bu bölüm ya da filtre sistemindedir (borular dahil). Eğer filtre sisteminizde kaçak olduğundan şüpheleniyorsanız:

   1. Önce, havuzun pompası çalışıyorken geri dönüş yolundaki suda hava baloncukları görüp görmediğinizi kontrol edin. Eğer öyleyse, filtre sisteminin vakum bölümünde kaçak vardır.

   2. Pompa kapağının sıkı olduğundan ve kapağın o-contasının yağlı ve sağlam olduğundan emin olun.

  2. Eğer su ışıkların seviyesinde duruyorsa, muhtemelen sızıntı ışık odasındadır. Eğer ışığın altına su damlıyorsa, havuzun alt kısmındaki tahliyede kaçak olabilir.

  3. Eğer pompa çalışıyorken havuz daha çok su kaybediyorsa, kaçak, sistemin geri dönüş kısmında olabilir. Bu durumda, atık ve geri yıkama hattının su çalışmasını kontrol edin.

  4. Eğer kapakta, ışıkta, kenarda bir kaçak olduğundan şüpheleniyorsanız, çatlak, boşluk ya da yırtık bulmak için yakından bakın.

 4. Bir iki damla boyayı sızıntıdan şüphe ettiğiniz yere damlatın. Bunu pompa kapalıyken ve hala su varken yapın. Boyanın çatlak, boşluk ya da yırtık tarafından emilip emilmediğini fark etmeye çalışın.

Bölüm 2- Kaçağı Onarmak

 1. Tespit ettiğiniz kaçakları onarın. Sızıntıya yapacağınız müdahale, yerine ve özelliğine göre değişir.

  1. Kapak kaçakları: En yaygın sızıntı, beton havuz ve plastik kaplama arasındaki ayrımlarda olan sızıntıdır. Bu havuz macunu ile kolaylıkla onarılabilir.

  2. Işıktaki sızıntılar: Sıklıkla sevk borusu parçalanacaktır, kırılacaktır ya da yerinden ayrılacaktır. Bunu yamaması zordur. Kötü sevk bağlantısını tamir etmenin farklı yöntemleri vardır. İki parçalı, hızlı kuruyan, macunlu bir tutkal, silikon ya da kalafat bu problemi çözme yollarıdır.

  3. Kenardaki kaçaklar: Bunu, vinil kenar tamir takımı ile basitçe onarın. Eğer suyun altında yapılacaksa, ıslak tamir takımı kullanın.

 2. Pek çok kaçağın yukarıda yapılan öneriler ile tespit edilemeyeceğini unutmayın. Kaçağı tespit edemediğinizde profesyonel bir tesisatçıya ulaşınÇok gelişmiş teknoloji sayesinde, havuz ve spa kaçaklarının çoğu tespit edilip, büyük hasarlar olmadan tamir edilebiliyor.

  1. Bir boruyu sıkıştırmak için çoğunlukla basınçlı hava kullanılır. Hava borunun içinde sızıntıya ulaşana kadar suyun yerine geçer ve hava kabarcıkları delikten çıkarak problemli bölgeyi gösterir. Ya da, bir boru sabit bir havayı tutamıyorsa, orada sızıntı vardır.

  2. Profesyonel yöntemlerde özel bir kamera  havalandırma borularında gezinip kaçağı tespit eder. Havuz teknisyenleri, borunun içine hava enjekte eder ve sonra çıkıp giden havanın seslerini özel bir cihazla dinler.

 3. Havuz tesisat temellerini anlayın ve böylece bir havuz teknisyeninin kaçağı onarmak için ne yapabileceğini gözünüzde canlandırın. Havuz tesisatının temel kurulumu ve filtre sistemi basittir. Su yüzme havuzundaki kevgirden ve ana tahliyeden havuz pompası tarafından itilir. Su yerin altında, pompanın boyayıcı sepetinin içinden geçeceği mekanik bir odaya gider ve sonrasında klorlayıcı gibi diğer ekipmanların içinden geçtiği gibi aynı zamanda filtre ve ısıtıcı içine itilir. Son olarak, geri dönüş hattından tekrar havuzun içine aktarılır.

  1. Bu kapalı sistem hattına ek olarak, ayrıca kapalı (basınçlı) alanda çalışmayan birkaç yüzme havuzu tesisat sistem görünümü daha vardır. Birçok yüzme havuzu, havuz pompasının, düşük seviyede su gibi durumlarda asıl suyu muhafaza etmesine yardımcı olan (basınçlı değil, yer çekiminden beslenen) açık sistem dengeleyici hattı kullanır.

  2. Bu dengeleyici hattı, yenileme sürecinde genelde unutulur ya da hattı değiştirmek maliyetli ve zaman alan bir proje olması sebebiyle göz ardı edilir. Dengeleyici hat, kevgirin alt kısmına bağlanır ve diğer ucu da ana tahliyelere ya da havuzun kevgirin bulunduğu kısma yakın duvarının yan girişine bağlanır. Bu, kevgirin altından gelip ana tahliyelere giden ve sıklıkla göz ardı edilen borudur. Bu basınçsız bir hat olduğu için, basınçlı hattan daha az kaçak yapmaya meyillidir, ama ortalama olarak bu boru, havuz tesisat sisteminizdeki diğer kalan kısımlardan daha eski olabilir. Bu sebeple beklenmedik su kaybına uğratabilecek parçalar arasındadır.

  3. Tesisat sistemleri; boru materyali, kurulum kalitesi, zaman, düzenleme, zemin şartları gibi değişen bir sürü sebep yüzünden su kaybı konusunda sabit bir faktördür. Tesisat sisteminizi sökmeden önce sızıntıyı, tesisat sisteminde mi yoksa havuzun kendi yapısında mı olduğunu anlamak için izole etmelisiniz.

 4. Müteahhitinizin iş yapma ruhsatı olup olmadığını kontrol edin. 

Firmamız gizli su kaçakları, bina ve işyerlerinde oluşan su sızıntıları, açık alanda oluşan su kaçaklarını özel cihaz ve kameralar yardımı ile tespit etmektedir. istanbul’un tüm noktalarına hizmet veren firmamızı arayabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir