Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.
Klozetten Su Yavaş Gidiyorsa

Klozetten Su Yavaş Gidiyorsa

Yavaş su tahliyesi yapan bir klozetiniz mi var? Eğer suyun boşalmasına engel olan şey, tuvalet taşının ağzında, suyun aktığı yerde oluşmuşsa, bu makalede klozetten yavaş şu akışı sorununu düzeltebileceğiniz birkaç yöntem bulabilirsiniz. Bu soruna sahip klozetlerde sifon, klozetin bazı bölümlerini durulamadan bıraktığı için, istenmeyen birikintiler ve kötü koku oluşabilir.

Metod 1- Normal Yollar

 1. Problemli kısmı tespit edin. Bir kovayı suyla doldurun ve klozetten içeri hızlıca boşaltın. Eğer su yavaş boşalıyorsa muhtemelen gider tıkanıklığı olabilir ve bu makaledeki yöntemler sorununuzu çözmeyecektir, bu durumda profesyonel yardım almanız gerekebilir.

  1. Eğer klozetiniz bekleme yapmadan, ancak yavaş yavaş tahliye yapıyorsa, bunun sebebi muhtemelen klozet altında biriken kireç kalıntıları ve atıklar ya da, eğer varsa hızlı gider deliğindeki tıkanıklık da olabilir.

  2. Bir apartmandaki birçok klozet aynı gider hattına bağlanır, yani aynı anda hepsi yavaş tahliye yapıyorsa, muhtemelen ana giderde bir sorun vardır, sadece sizin hattınızda değil. Klozet giderine atılan ped, çocuk bezi, yanlışlıkla düşürülen toz bezleri, naylon poşetler ve aşırı tuvalet kağıdı kullanımı konusuna dikkat edilmediğinde bu kaçınılmaz bir sorundur.

 2. Klozetten yavaş su akışı sorunu için, ya da sifon çekildiğinde az su geldiğinde, genel yöntem tuvalet fırçası ve sünger taşı kullanarak klozeti temizlemektir. Su çıkış deliklerinin temizliğine  özen göstermek gerekir. Klozetin kenar kısımlarında su çıkışı sağlayan küçük delikler vardır, bu delikler ve çevresi kalıntılardan temizlenmelidir. Eğer deliklerin içi kireç kalıntısı ve pislik yüzünden tıkanmışsa, bir askı telinin eğimli ucu gibi sert  ve ince bir cisim kullanarak delikleri temizleyin. Porseleni çizmemeye özen gösterin, çünkü bu birikintilerin tekrar oluşmasını sağlar. Küçük bir ayna, kenar bölgenin alt kısımlarını temizlerken ne yaptığınızı görmenize yardım edecektir. Kenar bölge altlarını ve tuvalet taşını tekrar fırçalayın ve işe yarayıp yaramadığını kontrol edin. Hala problem varsa, yazımızın devamında problemi çözmenize yardımcı olacak ipuçları bulabilirsiniz.

  1. Ayrıca hızlı gider deliğini de kontrol edin, bu delik klozet giderinin dibindeki küçük bir deliktir. Bunun amacı, gideri boşaltmak için emiş gücü sağlayan sifonu çalıştırmaktır. İyi çalışan bir sifonda, klozet tamamen boşalırken duyduğunuz ses, artık su kalmadığı için havayı emen sifonun sesidir. Gider deliği, su hattının altındadır ve bunu kontrol etmek mümkündür. Pompa yardımı ile, hızlı gider deliğine ulaşmak için suyu dışarı çıkmaya zorlayın. Sonra gider deliğinden parmağınızı sokup deliği kontrol edin. Dikkat edin çünkü keskin yüzeyler olabilir. Bu delikte, klozetin her sifon çalışmasında delikten yukarı çıkarak onu kısmen engelleyen bir yabancı cisim varsa ve bunu bir karga burun pense yardımı ile dışarı alabilirsiniz.

 3. Kireç temizleyicileri deneyin. Eğer çok güçlü kimyasallar kullanmak istemiyorsanız kireç temizleyicilerden faydalanabilirsiniz. Bu ürünler biraz daha fazla “bekletme süresine” ihtiyaç duyacaktır (gece boyu gibi) ve sonrasında elbise askı gibi sert bir şey yardımıyla gideri temizlemeniz tıkanıklığı açmanız gerekebilir. Kullandığınız kireç temizleyici ürün diğerlerine nazaran daha az güçlü olsa da bir kimyasaldır ve kullanma talimatlarına özen göstermelisiniz.

Metod 2- Tuz Ruhu ve Asit

Eğer klozet gideri fazlasıyla tıkandıysa ve elle yapılan yöntemleri atlamak istiyorsanız, başka bir yolu daha var. Yine de, bu işlemi yapmadan önce düşünülmesi gereken güvenlik problemleri bulunmaktadır. Aşağıdaki adımları, ipuçlarını ve uyarıları dikkate alın ve güvenli bir şekilde tuz ruhu kullanıp kullanamayacağınıza karar verin ( kimyasal olarak hidroklorik asit olarak bilinir).  Bu gerçekten kuvvetli bir üründür. Çocuk ve hayvanlardan uzak tutunuz. Kesinlikle temas etmemeli ve solumamalısınız.

 1. Klozete ve sifona giden muslukları kapatın. Bir pompa ya da sünger kullanarak klozette kalan suyu çıkarın ki böylece asit, tuvaleti  dibine kadar temizleyebilsin ve hızlı gider deliğine ulaşsın.

 2. Bir polimer film, temiz bir poşet ve şerit bant kullanarak, klozetin iç kısmını  kapatın. Sıkıca sararsanız  daha iyi olur. Sadece klozet kısmını kapatın, oturma yerini kaplamayın.

 3. Kimyasalla olan teması en aza indirmek ve çıkan havayı solumamak için, varsa banyo aspiratörünüzü açın, havalandırma penceresini ve evdeki tüm pencereleri açın. Bu olası bir zehirlenmeden sizi korur.

 4. Su tankının kapağını çıkarın ve taşma borusuna bir plastik sokun (metal değil). Eğer taşma borusunun üstünde dolum borusu varsa, önce dikkatlice onu çıkarın.

 5. Eldiven, maske ve göz koruyucusu takın. Kendinizi korumak için ayrıca önlük ve lastik bot da giymelisiniz.  Asit sıçrayabilir ve bir damlası bile size zarar verebilir.

 6. Asidi dikkatlice huniden aşağıya, klozetin kenarlarından deliğe doğru akış yapmaya yetecek hızda ancak huniyi taşırmadan ve düşürmeyecek şekilde dökün aksi halde bu asit sıçratıp çok tehlikeli bir hal alabilir. Sadece 2-4 litre asit kullanmanız gerekecek. Dökme işleminden sonra, akış borusunu poşet ve paket lastiği ile kapatın ve hızlıca banyo kapısını da kapatarak dışarı çıkın.

 7. 1 saat sonra, poşeti çıkarın ve dolum borusunu taşma borusuna geçirin. ( eğer çok güçlü bir kimyasal kullanmayacaksanız  bekleme işlemi 1 saat değil gece boyu olmalıdır) Suyu açıp birkaç kez sifona basın. Demir tahliye borusu olan eski evlerde, konsantre asit ile temas bu boruları zedeleyeceği için, fazladan sifona basılması tavsiye edilir. Kenar deliklerdeki akışı kontrol edin. Eğer gerekirse yöntemi tekrar uygulayın ya da hala tuz ruhu kaldıysa süreci tekrar uygulayın ancak bu asit çok tehlikelidir, tesisat borularına ve size zarar verebilir.

Klozetlerden Su Yavaş Gidiyorsa Pimaşlara Zarar Vermeden Kameralı Cihaz ve Robotlarla Açıyoruz.

tuvalet tıkanıklığı açma servisi
tıkanan tuvalet açma
ankara tuvalet açma servisi

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir