Mutfak Gideri Tıkanırsa Nasıl Açılır ?

İstanbul'un Tüm İlçelerine Aynı Fiyata Servis Hizmeti

Mutfağınızdaki lavabonun gideri ı tıkandığında, tesisatçıyı çağırmadan önce bu durumu kendinizin onarıp onaramayacağını görün.

Adımlar

 1. Giderinizden su akmadığında, bunun sebebi borularınızdaki sert bir cisim ya da birikmiş çöplerdir.Tıkanıklık, gider borularında herhangi bir kısımda olabilir, bu tür tıkanmalar genelde tamamen tıkalı borudan ziyade yavaş tahliye yapan borular sebebiyle olur.

 2. Yemek artığı tıkanıklıkları. Çengelli plastik bir çubuk iş görür. Çengelleri kolay kırılabildiği için bu çubuklar genelde kısa ömürlüdür.

 3. Pompa kullanmayı deneyin. Gider açıcılar  genellikle yakıcı kimyasalları içerir ve bazen diğer türdeki borulara zarar verir ve zehirlidir. Önce pompayı deneyin.

 4. Vazgeçmeyin. Lavabo pompaları yukarı ve aşağı vuruşlar şeklinde çalışır. Aşağı pompalamak, tıkanıklığın üzerindeki basıncı artırıp onu tahliyede daha aşağı iter  ve yukarı çekişte tıkanıklık üzerindeki sonra ise altındaki basınç azalır ( böylece tıkanıklık parçalanıp lavabonun alt kısmına doğru yukarı çıkmaya başlar, siz de parçaları toplayıp çöpe atarsınız).

 5. İkincil ağızları kapatın. Eğer yavaşça akış yapan ya da tıkanmış tahliyesi olan çift gözlü bir lavaboda çalışıyorsanız, ya bir tanesini ıslak bir kıyafet ile kapatın ya da aynı anda iki pompa kullanın  ve aynı anda aşağı itip yukarı çekin.  Sıcak su, lavabo/tahliye bağlantısının kenetlenmesine yardımcı olur. Eğer pompa yine de işe yaramazsa, başka yöntemler deneyin.

 6. Eğer pompa işe yaramazsa, sızma kablosu kullanın. Ancak önce, lavabonun altına bir kova koyun ve bağlantılarını tornavida ile sökerek dirseği çıkarın.Dirsekteki tüm tıkanıklığı temizleyin. Eğer dirsek temizken ve lavabodan hala su gitmiyorsa o zaman sorun giderin daha aşağısındadır.

 7. Gider açma teli kullanın. Bazıları manuel, bazıları elektrikli, bazıları otomatiktir. Manuel bir tel işinizi görür.

 8. Dirseği çıkardığınız yerden gider borusuna teli yerleştirin  ve ileri ittiremediğinizde  teli saat yönünde çevirin. Eğer tekrar kolayca ilerlemeye başlarsa, muhtemelen sadece boruda bir yere çarptınız demektir. Eğer kolayca ilerlemiyorsa, döndürmeye ve nazikçe ileri itmeye devam edin ve tıkanıklığı parçalayıp temizleyin. Asla çok bastırmayın çünkü bu tıkanıklığı temizlemeyeceği gibi aynı zamanda gidere zarar verir.

 9. Eğer sızma kablosu tıkanıklığa ulaşamıyorsa, problemi donanımlı bir tesisatçıyla çözmeniz mümkün.

 10. Bazen gider borusunun eğiminde problem olabilir bunu kontrol edin, görünen veya görünmeyen kısımlarda bir eğim olması  düşük ihtimal olsa da mümkündür.

 11. Eğer mutfak lavabosundan bahsediyorsanız ve çöp atıklar yüzünden tıkalıysa. Sirke ve karbonat ile bir açıcı karışım hazırlayabilirsiniz. 1 fincan karbonat ve bir bardak sirkeyi lavaboya dökün ve yarım saat kadar bekleyin. Zararsız bir tepkime başlayacak. Ardından sıcak su dökerek giderin rahatlamasını sağlayın.

Hala açılmıyorsa mutlaka firmamız Protesisatdan destek almalısınız. Firmamız cihazlarla gider borularınıza zarar vermeden tıkanıklığı cihazlar ve kameralar yardımı ile kısa sürede açmaktadır. İstanbul’un tüm noktalarına hizmet vermekteyiz. Bizi arayarak problemlerinizden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir