Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.
Pvc Boru Nasıl Kesilir ?

Pvc Boru Nasıl Kesilir ?

PVC boru ile bir proje yapmak, sık sık boru kesimini gerektirecektir. Pvc yi kesmek basittir. Demir testeresi, boru kesici ve bir gönye burun testeresi içeren farklı araç çeşitliliği işi doğru yapmanıza yetecektir.

Metod 1- Demir Testeresi İle Kesmek

 1. Boruyu yerine mengene ile kenetleyin. PVC ya da diğer boru kesimlerinde en yaygın kullanılan ve en basit yol demir testeresidir. PVC’yi yerine mengene ile kenetlemek önemli bir noktadır çünkü kaymasını ve olası kazaları önler. Boruyu yerine kenetlerken gereken tüm önlemleri alın.

  1. Boruyu tezgahtaki yerine sabitlemek için, mengene dışında başka bir kelepçe de kullanabilirsiniz.

  2. Kendinize yeterli aralığı vermek için boruyu kesiciden birkaç cm uzağa kenetleyin. Eğer mümkünse, kesicinin iki yanında kenetleme yapıp, kelepçelerden birini istenen kesim hizasından birkaç cm uzağa kenetleyerek her kısmı güvenli hale getirebilirsiniz.

 2. PVC’nin kesim gerektiren yerini işaretleyin. Borunun neresini kesecekseniz, bunu net olarak gösteren kalıcı bir markör kalem kullanın.

 3. Dişi boruya geçirin. Demir testeresini işaretli kısma yerleştirin, öncelikle kolu tutun ve sonra diğer elinizi testerenin ucunu aşağı iterek testere dişini borunun içine geçirmek için kullanın. Doğru yerden başlamanız önemlidir çünkü bunu yapmak testereninyanlış kesim yapmasını engelleyecektir.

 4. Boruyu düz bir şekilde kesin. Kesmeye başlayın ve kestikçe yakından izleyin ve testerenin sizin çizdiğiniz çizgiden çıkmadığından emin olun. PVC’yi diğer borulara  nazaran daha hızlı kesebilirsiniz.

Metod 2- Boru Kesicisi İle Pvc Kesmek

 1. Bir plastik boru kesicisi edinin. İki tür PVC boru kesicisi vardır: makas şeklinde ve cırcır türü. Makas türü boru kesicisi 0,5 – 1 inç PVC boru için idealdir, ancak bazen o büyüklükteki bir boru için bile kullanması zordur. Bunun yerine cırcır türü plastik boru kesicisi kullanmanız tavsiye edilir çünkü bu her boyuttaki Pvc borular için rahat ve güvenli bir kullanım sağlar.

 2. Boruyu kesicinin yarım ay şeklindeki alt kısmına yerleştirin. Boru kesicileri, borunun oturacağı açık oval bir yüzeye ve koldaki tetikleyiciyi sıktıkça genişleyen bir bıçağa sahiptir. Kesimin yapılmasını istediğiniz yeri işaretleyin, boruyu kesicinin ağzına oturtup kesmeye başlayın.

 3. Bıçağı boruya doğru geçirin. Boru kesicisinin kolundaki el geçirilen tetikleyiciyi sıkıştırın ve bıçağı harekete geçirerek borunun yarısını kesin. Keserken boruyu diğer elinizle sabit tutun.

Metod 3- Gönye burun Testeresi İle Pvc Kesmek

 1. Daha detaylı kesimler için bir gönye burun testeresi ve kutusu kullanabilirsiniz. Kesim işine uygun testere dişi kullanın. Hangi dişi kullanacağınızı bilmiyorsanız testere ile birlikte gelen her cm için 10 cm olan standart testere dişini kullanın. Yine de elinizdeki testerenin türüne ve markasına göre bu  değişebilir.

 2. PVC borunun kesime ihtiyacınız olan bölümünü bıçağın altına yerleştirin. Bu bıçakla yapılan işlem kesinlikle kayma ve şaşma yapmayacağından hatasız kesim yapacaksınız.

 3. Bir iş mengenesi ile boruyu sabitleyin. Bıçağı çalıştırıp, orta hızda bir seviyede aşağı doğru götürün. Kesmeye başladığında, eğer gerekliyse boru üzerinde ekstra kesimler yaparak süreç kolaylıkla tekrar edilebilir.

Firmamız tesisat sektöründe uzun yıllardır hizmet vermektedir. Petek temizliği, su kaçağı tespiti, tuvalet, pimaş ve lavabo gibi boru tıkanıklıklarını açmaktadır. Bizleri arayarak uzman personellerimizden destek alabilirsiniz. İstanbul’un tüm noktalarına ulaşım sağlamaktayız.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir