Sıkıştırma Bağlantı Elemanları Nasıl Kurulur ?

İstanbul'un Tüm İlçelerine Aynı Fiyata Servis Hizmeti

Genel tesisat için borular, demirbaşlar ve vanalar çeşitli yollarla birbirine bağlanabilir. Bir boruyu diğer bir boruya bağlamanın en kolay yolu, bir bağlantı elemanı ya da bağlantı elemanı bulunan bir vanadır. Bu bağlantı elemanları, yarı sert bir sekmana basınç uygulayıp böylece iki parça arasındaki boşlukta genişleme yaratıp, bu boşluğu doldurarak, akışkana izin vermeyen bir kilitleme yapmak için tasarlanmıştır. Bu bağlantı elemanlarını kurması ve değiştirmesi kolaydır ama zamanla aşınır ve arızalanabilir  ve bu yüzden değiştirilmeleri gerekmektedir. Sıkıştırma bağlantı elemanı kurulumunda, doğru akışkan sıkıştırma seviyesine ulaşılıp ulaşılmadığından emin olmak için dikkat gerekir. Sıkıştırma bağlantı elemanlarının nasıl kurulduğunu öğrenmek için bu teknikleri kullanın.

Metod 1- Sıkıştırma Bağlantı Elemanlarının Uygulamaya Elverişliliğini Belirleyin

 1. Sıkıştırma bağlantı elemanlarını musluk altı gibi kapalı alanlarda kullanın. Böyle alanlarda kaynak yapmak uygunsuz ve tehlikeli olabilir.

 2. Sıkıştırma bağlantı elemanlarını, daha sonra hareket ettirilmeyecek olan bağlantı noktalarına uygulayın. Sıkıştırma bağlantı elemanları, bağlantı elemanı ile bağlantı yapılmış parçalara sonrasında mekanik destek sağlamayacaktır.

 3. Boruları uzatmak için sıkıştırma eklentilerini kullanmayı düşünün. Sıkıştırma bağlantı elemanlarının mekanik desteğinin olmaması yüzünden bu genelde tavsiye edilmez. Sıkıştırma bağlantı elemanları, boruların bağlantı elemanı dışında, eklenti yapıldıktan sonra hareket etmeyecek bir şey tarafından desteklendiği sıkışık ve yoğun alanlarda boruları uzatma konusunda düşünülebilir.

 4. Plastiğin plastiğe, metalin metale geçirileceğinden emin olun. Sıkıştırma bağlantı elemanlarını, metal parçaları plastik parçalara bağlamak için kullanmayı düşünmeyin.

 5. Sıkıştırma bağlantı elemanları, borunun düz kısımlarında kullanılır. Boru sisteminin eklentisine yakın bir yerde eğim var ise, sıkıştırma bağlantı elemanı uygulamak, imkansız olmasa da zor olacaktır.

 6. Eklentiyi değiştirmek yerine kurtarın. İyi monte edilmiş sıkıştırma bağlantı elemanlarının sıkıştırma somunu üzerinde arta kalmış dönüşü olacaktır, bu yüzden sızıntı yapan musluk değiştirilmek yerine kurtarılabilir. Sıkıştırma somununu bir seferde çeyrek dönüş olacak şekilde döndürüp sızıntıyı durdurmaya çalışın.

Metod 2- Parçaları Bir Araya Getirin

 1. Sıkıştırma bağlantı parçalarını edinin. Sıkıştırma bağlantı elemanları birçok nalburda bulunur. Genel olarak; bir sıkıştırma eklentisi, sıkıştırma sekmanı ve sıkıştırma somunu eklenecek bir vana ya da bağlantı elemanı içerir.

 2. Parçaların yeni olduğundan emin olun. Eğer hali hazırda bulunan sıkıştırma bağlantı elemanı değiştiriliyorsa, eski sıkıştırma sekmanını ya da somunları kullanmayı denemeyin.

Metod 3- Sıkıştırma Bağlantı Elemanını Kurun

 1. Sıkıştırma sekmanını boru üzerine yerleştirin. Sıkıştırma sekmanının ucunu, diğer parçayla birleşecek borunun ucuna takın. Sekmanı, sadece borunun sekman içine tamamen girdiğini görecek kadar geçirin.

 2. Boruyu diğer parçaya ekleyin. Öncelikle borunun sekman bulunan ucunu, sıkıştırma bağlantı elemanı bulunan diğer parçanın içine itin. Boru ek parçaya eklenirken sıkıştırma sekmanı daha ileri doğru geçecek. Boruyu sıkıştırma sekmanına doğru geçirmeye yetecek kadar gücü basitçe hissetmek yerine, borunun diğer parçaya sıkıca basınç uyguladığından emin olun.

 3. Sıkıştırma somununu sıkın. Parmaklarınızı kullanarak sıkıştırma somununu sıkın. Sıkıştırma somununu parmaklarınızla döndürdükten sonra kalan kısmı pense kullanarak döndürün.

 4. Vanayı açıp, eklentilerde kaçak olup olmadığını kontrol edin. Eğer sızıntı gözlemlenirse, sıkıştırma sekmanını pense ile bir seferde yarım dönüş olacak şekilde kaçak kesilinceye kadar sıkılaştırmaya devam edin.

Firmamız Protesisat son teknoloji cihazları ile su kaçağı tespiti, lavabo tuvalet, kanal pimaş açma hizmetleri ve petek temizliği konusunda hizmet sunar. İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet vermekteyiz. Bizleri arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir