Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.
Sirke İle Tıkanıklık Açma

Sirke İle Tıkanıklık Açma

Küvet ya da mutfak lavabonuzda yavaş akan su birikintisi fark ediyorsanız, muhtemelen tıkanmış veya daralmış bir gideriniz var demektir. Neyse ki, eğer erken fark ederseniz tıkanmış bir gideri, genel ev araç gereçleriyle temizleyebilirsiniz. Sirke, karbonat, boraks ve fazla miktarda sıcak su basit ancak  etkili araçlardır.

Bölüm 1- Lavabo Açıcıyı Hazırlama

 1. Lavabo ya da küvetinizdeki tüm suyu boşaltın. Eğer su yavaş gidiyorsa, bu biraz zaman alabilir ancak suyu yok ederseniz,  karışım tıkanıklık üzerinde daha etkili olacaktır.

 2. Evdeki araç gereçlerden faydalanın. Kimyasal olmayan bir temizleyici yaratmak için birkaç seçeneğe sahipsiniz. Birçoğu sirke ve sirke ile bir araya geldiğinde kimyasal reaksiyon yaşayan bir madde içerir. Bu gider açıcı gereçlerden elinizde olup olmadığına bakın:

  1. Sirke (beyaz ya da elma sirkesi), köpürme reaksiyonuna uğrayan bir asitli bazıdır.

  2. Limon suyu sirke gibi asitlidir ama daha ferah kokar. Bu durum, tıkanmış mutfak lavabolarını temizlemek için limon suyunu iyi bir seçenek haline getirir.

  3. Karbonat, temizlik maddesi olarak sıklıkla kullanılır.

  4. Tuz, tıkanıklığı aşındırmaya yarayacaktır.

  5. Boraks, temizlik maddesi olarak sıklıkla kullanılır.

 3. Tıkalı lavaboya sirke ve bir diğer gider açıcı maddeyi dökün. Tahliyeye dökmeden önce karışım yapmaya ihtiyaç yoktur. Karışım, kimyasal reaksiyon meydana geldiğinde kendiliğinden köpürecektir.

  1. Sirke ve karbonat karışımı için: yarım bardak karbonat ve yarım bardak beyaz sirke kullanın.

  2. Limon suyu ve karbonat karışımı için: 1 bardak karbonat ve bir bardak limon suyu kullanın.

  3. Tuz, boraks ve sirke karışımı için: çeyrek bardak boraks, çeyrek bardak tuz ve yarım bardak sirke kullanın.

Bölüm 2- Tıkanıklığı Açmak

 1. Karışımın gider içinde reaksiyona girmesini bekleyin. Gideri kapamak için ya bir küvet tutucu kullanın ya da deliği buharlı sıcak bir bez ile kapatın. Deliği 30 dakika kapalı tutun. Bu süre zarfında, köpük, tıkanıklığı aşındırma üzerinde çalışıyor olacak.

 2. Sıcak suyu dökün, eğer sert bir cisim değilse tıkanıklığa sebep olan, lavabonuz açılacaktır. Açılmadıysa pompayı kullanarak müdahale edebilirsiniz.
 3. Gideri pompalayın. Tıkanıklık yapan materyali sarsmak için küçük, lavabo boyu bir pompa kullanın.

  1. Pompalama en iyi, küvet ya da lavaboyu su ile doldurursanız çalışır. Sudan gelen ek basınç, tıkanıklığı kuvvet uygulayıp açmaya yardımcı olacaktır.

Tıkanıklık sorununuz devam ediyor, açılmıyorsa profesyonel protesisat ile irtibata geçerek sorunu kökten çözebilirsiniz. Firmamız İstanbul’un tüm noktalarına hizmet vermekte olup, Özel cihaz ve ekipmanları ile etrafa zarar vermeden sorunlarınızı çözüme kavuşturmaktadır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir