Sızıntı Yapan Musluk Nasıl Onarılır ?

İstanbul'un Tüm İlçelerine Aynı Fiyata Servis Hizmeti

Sızıntı yapan musluklar yüzünden kullandığınızdan fazla su faturası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Sızıntı yapan bir musluğu kendiniz tamir edebilecekken, neden tesisatçıya para ödeyesiniz ki? En çok kullanılan dört çeşit musluğun sızıntısını tamir etmek için aşağıdaki talimatları takip edin.

Bölüm 1- Başlangıç

 1. Musluğunuza giden suyu kapatın. Lavabonuzun altından yukarı çıkan borulara bakın. Bu borulardın üzerinde musluğunuza giden suyu kapatacağınız kollar olacaktır. Kapatmak için saat yönünde döndürün.

 2. Gideri kapatın. Varsa musluk kapatacağı kullanın yoksa bir bez parçası kullanın.

 3. Ne türde bir musluğa sahip olduğunuzu belirleyin. Basınçlı bir musluk, vidalı iki kola sahiptir, biri sıcak diğeri de soğuk, en kolayı görerek tanımaktır. Diğer üç musluk türünün hepsinde, bir merkezi döndürme gövdesi vardır. Bu musluklarda arzu ettiğiniz gibi sıcak ve soğuk arasında geçiş yapabilirsiniz. Neyin ne olduğunu anlamadan önce musluğunuzu çıkarmanız gerekebilir, çünkü hepsinin göbeğindeki mekanizma farklıdır.

  1. Yuvarlak Musluk bilyeli yatak içerir.

  2. Kovan Musluk, kovan içerir. Kovanın yapısı değişir ancak musluk kolu her zaman dekoratif kapağa sahiptir.

  3. Seramik-Disk Musluk seramik bir silindir içerir.

Bölüm 2- Basınçlı Bir Musluğu Tamir Etmek

 1. Her bir kolu çıkarın. Eğer gerekliyse, dekoratif kapağı (genelde “Sıcak” ya da “Soğuk” yazar) kaldırın, vidayı döndürün ve kolu çıkarın.

 2. Somunu çıkarmak için ingiliz anahtarı kullanın. Altında, sızdırmazlık contası üzerindeki O- halkasının tepesine oturmuş gövdeyi göreceksiniz. Sızdırmazlık contası genelde kauçuktan yapılmıştır ve bir zaman sonra eskir. Eğer musluğunuz damlatıyorsa sebebi muhtemelen budur.

 3. Gövdeyi çekip çıkarın. Bu, daha ince olacak O- halkası ve daha kalın olacak sızdırmazlık contasını ayıracaktır.

  1. Eğer musluğun aksine kollar sızıntı yapıyorsa, O- halkasını değiştirin.

 4. Sızdırmazlık contasını çıkarın. Bu, conta yerine altlı üstlü pirinç vidalar ile tutturulmuş olacaktır.

 5. Sızdırmazlık contasını değiştirin. Bu contalar boyut olarak değişiklik gösterir, buna dikkat edin.

 6. Her bir kolu tekrar monte edin. En küçük sızıntılar giderilmiş olacaktır.

Bölüm 3- Yuvarlak bir Musluğu Tamir Etmek

 1. Değişim takımı satın alın. Yuvarlak muslukların değişim gerektirecek bazı parçaları vardır ve bunlardan bazıları özel araçlar gerektirir. Bütün musluğu değil yalnızca mil dirseğini değiştirmeniz gerekecek.

 2. Kolun vidalarını söküp çıkararak başlayın. Kolu kaldırıp bir kenara koyun.

 3. Kapak ve halkayı çıkarmak için pense kullanın. Değişim takımı çantanızda bu amaçla bulunan penseyi kullanarak mil dirseğini gevşetin. Mil dirseğini, contasını ve bilyeyi çıkarın.

  1. Bu parçalar bilyeli mafsal gibi görünür. Genelde beyaz kauçuk bir top yuvasında durur, suyu tutar ve serbest bırakır.

 4. Giriş ağzının tutacak ve yaylarını çıkarın. Bunu yapmak için, mekanizmanın kendisine ulaşmanız gerekecek. Muhtemelen karga burnu pense kullanmanız gerekecek.

 5. O- halkasını değiştirin.

 6. Yeni yayları, vana yuvasını ve dirsek contalarını takın. Bunların hepsini değişim paketinde mevcuttur.

 7. Kolu tekrar monte edin. Şimdi sızıntı olmaması gerek.

Bölüm 4- Bir Kovan Musluğu Tamir Etmek

 1. Kolu çıkarın. Eğer gerekliyse kapağı kaldırıp, vidaları sökün. Kolu geriye doğru eğerek çıkarın.

 2. Eğer gerekliyse tutma klipsini çıkarın. Bu dairesel, dişli bir parçadır ve genelde plastiktir. Bazen yuvayı yerinde tutar ve pense ile dışarı çıkarılabilir.

 3. Kovanı çekin ki böylece doğrulsun. Bu pozisyon, suyun son hızda açık olduğunda aldığı pozisyondur.

 4. Musluk lülesini çıkarın. Kenara koyup, O- halkasının yerini tespit edin.

 5. O-halkasını değiştirin. Maket bıçağı kullanarak eskisini kesip çıkarın ve yenisini takın.

 6. Sızıntı giderilmiş olmalı.

Bölüm 5-

Bir Seramik-Disk Musluğu Tamir Etmek

 1. Arma kapağını çıkarın. Vidaları söküp kolu çıkardıktan sonra, direkt olarak kolun altında yer alan ve genelde metalden yapılmış olan armanın yerini tespit edin.

 2. Disk silindirinin vidalarını söküp çıkarın.

 3. Salmastraları çıkarıp silindirleri temizleyin. Beyaz sirke, bu amaca yönelik olarak iyi iş görecektir, özellikle kireçli suyunuz varsa. Bu parçaları, kurulum işleminde tekrar kullanıp kullanamayacağınıza karar vermek için birkaç saat sirkede bekletebilirsiniz.

 4. Eğer gerekliyse salmastraları değiştirin. Eğer paslanmış, aşınmış, incelmiş ya da eskimiş görünüyorsa ya da basitçe garantiye almak istiyorsanız, aynı boyutta yeni parça takın.

 5. Kolu tekrar monte edip suyu çok yavaşça tekrar açın. Suyu çok güçlü açmak, seramik diskte çatlak meydana getirebilir.

Firmamız Protesisat cihazla kırmadan su kaçağı tespiti, kanal, pimaş, lavabo ve tuvalet açma ve petek radyatör temizliği konularında hizmet veren profesyonel tesisat firmasıdır, İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet vermekteyiz. Bizi arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir