Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.
Su Basıncı Düşükse Nasıl Onarılır ?

Su Basıncı Düşükse Nasıl Onarılır ?

Evinizde ya da ofisinizde düşük su basıncı dikkatinizi çekerse haklı olarak endişe duyarsınız. Buna birçok şey sebep olmuş olabilir. Kapama vanasının kapanması ya da musluğun engellenmesi gibi basit problemler düşük su basıncına neden olur. Tesisat tıkanıklığı ve su sızıntıları gibi daha ciddi problemler de su basıncını düşürür. Düşük su basıncının çeşitli sebepleri vardır ancak bu sorunu çözebileceğiniz birçok yol mevcut. Probleme birden fazla sebep yol açmış olabilir. Bu yüzden birkaç bölgeyi kontrol etmek mantıklıdır.

Metod 1- Su Basıncınızı Kontrol Edin

 1. Evinizin ya da ofisinizin her kısmında düşük su basıncı olup olmadığını tespit edin. 

  1. Banyo, mutfak, bodrum, dışarıdaki musluklar ve ev bağlantı noktaları, düşük su basıncının oluşabileceği genel alanlardır.

  2. Sadece bir bölümde mi yoksa tüm ev genelinde mi düşük su basıncı olup olmadığını tespit etmek için tüm musluk ve duşları açın.

  3. Musluklardan hem sıcak hem soğuk su akışını açın. Eğer düşük su basıncı sadece sıcak su ile ilgiliyse, sorun muhtemelen kombinizdedir.

 2. Eğer sadece belirli bir kısımda düşük su basıncı var ise musluğu kontrol edin. Problem sadece bir ya da iki bölümü etkileyebilir. Bu durumda, düşük su basıncı kaynağı muhtemelen tıkanmış bir musluk ya da havalandırıcıdır.

  1. Musluğun ucunu çıkarın.

  2. Havalandırmanızı inceleyin. Bir birikinti ya da yığılma olup olmadığını kontrol edin.

  3. Eğer havalandırmanın temizlenmesi gerekiyorsa, su-sirke karışımı ile yıkayın. Eğer bu işe yaramazsa, yenisini takmalısınız.

  4. Havalandırmayı değiştirdikten sonra suyu açın. Eğer su akışı normale dönmezse, düşük su basıncı probleminin kaynağı belirli bir musluk değil, daha genel bir tesisat sorundur.

 3. Diğer düşük su basıncı kaynaklarını arayın. Eğer düşük su basınç kaynağının sebebinin evinizdeki bir ya da iki musluk olduğunu tespit edemiyorsanız, bu muhtemelen daha genel bir problemdir.

  1. Evinizdeki basınç azaltıcı vanaları ve su kapama vanalarını kontrol edin. Genelde düşük su basıncı probleminin sebebi budur.

  2. Su kaçaklarını kontrol edin. Sızıntı yapan bir klozet vgeya ana su hattı düşük su basıncına sebep olabilir.

  3. Kombiyi kontrol edin. Sadece sıcak suyu çalıştırdığınızda düşük su basıncı problemi yaşıyorsanız, bunun sebebi muhtemelen su kombinizin sıcak su  vanasıdır.

Metod 2- Basınç Azaltıcı ve Kapama Vanalarını Kontrol Etmek

 1. Basınç azaltıcı vanaları kontrol edin. Bu vanalar evin ya da ofisin hemen girişindeki hattın üzerinde bulunmaktadır.

  1. Genel su basıncınızı etkiliyor mu diye görmek için bu vanayı ayarlayın. Vana üzerinde bir vida olacaktır. Su basıncını artırmak için, saat yönünde döndürerek bu vidayı sıkınız. Su basıncını azaltmak için ise, bu ayarlama vidasını saat yönünün tersinde çevirerek gevşetiniz.

  2. Eğer vana sorunlu ya da kırılmış ise, değiştirmeniz gerekir.

 2. Su sayacındaki kapama vanasını kontrol edin. Sıkıca döndürülmüş olsa bile bu vana, su basıncını etkileyebilir.

  1. Pek çok ev ve yapı ileri seviye bir kapama vanasına sahiptir. Bu vana, basınç azaltıcı vananın yanında ya da su sayacının yanında ayrı bir kutu içindedir.

  2. Bu vana, tüm evin suyunu kesip, eğer hafifçe kapalıysa da su akışını düzenleyebilir.

  3. Vanayı çevirip tamamen açın.

 3. Birkaç farklı musluğu kullanarak su basıncınızı tekrar kontrol edin. Eğer sorun çözüldüyse, sorun kaynağı muhtemelen basınç azaltıcı vana ya da kapama vanasıdır.

  1. Eğer hala su basınç problemi yaşıyorsanız, su kaçağı olabilir. Su kaçakları evdeki düşük su basıncının kaynağı olabilir.

  2. Su sızıntısını onarmak veya tesisatınızdaki düşük basınca sebep olan diğer sebepleri bulmak için bir tesisatçıya danışmalısınız.

Metod 3- Su Kaçağını Tespit Etmek

 1. Her banyodaki tuvaleti kontrol edin. Çalışan ya da sızıntı yapan tuvaletler evdeki su sızıntısının en genel sebebidir. Bu durum, çok yüksek su faturalarına sebep olabilir. Bu sebeple önce oralara bakmalısınız.

  1. Klozetin sifon kapağını kaldırarak başlayın.

  2. Su tankına birkaç damla renklendirici dökün.

  3. Sifona en az bir saat basmayın.

  4. Eğer renkli kısım tuvalet çanağına geçtiyse, tuvaletinizin bir kaçağı var demektir. Tuvalet vanası ya da dolum mekanizması değiştirilerek bu sorun çözülebilir.

 2. Hizmet sayacınızı kontrol edin. Bunu yapmak, hizmet hattınızda kaçak olup olmadığını tespit etmenize yardımcı olabilir.

  1. Hizmet sayacınızın yerini tespit edin. Sayacı okuyun, göstergenin hareket edip etmediğine bakın.

  2. Kaçak göstergesi, su akarken hareket eden yuvarlak bir levha ya da küçük üçgen şeklinde bir kadran olabilir.

  3. Eğer kaçak göstergesi dönüyorsa, muhtemelen kaçak var demektir. Eğer dönmüyorsa, kaçak yoktur anlamına gelmez. Küçük bir sızıntı, kaçak göstergesinde bir etki yaratmaz.

  4. 2 saat boyunca hiçbir su kaynağını çalıştırmayın ve sonra hizmet sayacını tekrar okuyun. Eğer sayılar değiştiyse kaçak var ve su kaybediyorsunuz demektir.

  5. Profesyonel bir tesisatçıya ulaşıp kaçağın tespiti ve onarımı ile ilgili yardım isteyin.

 3. Bodrumdaki ve evdeki lavabo ve tuvaletlerin etrafındaki su birikintilerini kontrol edin. Bu, net olarak su kaçağının belirtisi olabilir.

  1. Çoğu zaman, kaçak yapan bir musluk varsa su damlalarının düşüşünü duyabilirsiniz. Genelde bu basit bir ev onarımı gerektirir.

  2. Eğer bodrumda daha büyük su birikintileri varsa, ana girişte kaçak olabilir.

  3. Ayrıca evinizin dışındaki alanlarda, ana su hattınızın, yerel kaynağa bağlandığı bölgeleri de kontrol etmelisiniz. Eğer hava kuru ve bu bağlantı alanının etrafı ıslak ise, bu noktada bir kaçak olabilir. Bu durum profesyonel tesisatçı desteği gerektirir.

Metod 4- Sıcak Sudaki Düşük Su Basıncını Onarmak

 1. Eğer düşük su basıncınız sadece sıcak suyu etkiliyorsa kombiyi kontrol edin. Problem kombideyse, kapama vanası bu durumun en genel kaynağıdır.

  1. Kapama vanasının tamamen açık olduğundan emin olun. Güvenlik için, acil durumlarda kullanmak için her kombinin bir kapama vanası vardır.

  2. Eğer vana kısmen bile olsa kapalıysa, su basıncınız bundan etkilenebilir. Tamamen açık olmalıdır.

 2. Problemin çözülüp çözülmediğini görmek için su musluklarınızı test edin. 

  1. Eğer sıcak sudaki basınç problemi çözülmediyse, problem su ısıtıcısına giden borularda ve aletin kendisinde olabilir.

  2. Bu durumda, daha profesyonel onarım için bir tesisatçı çağırın.

 3. Kombiye giden hatların kontrolü için tesisatçınızla irtibata geçin. Hatlar içinde tortulaşma ve tıkanma oluşmuş olabilir ve tesisatçıların bunları kontrol etmek için etkili yolları vardır.

  1. Ayrıca aletin kendisi de probleme sebep olabilir. Yetkili bir tesisatçı, parçanın değişip değişmemesi gerektiğine karar vermek için değerlendirme yapmaya ihtiyaç duyacaktır.

  2. Su ısıtıcıları ile çalışmak tehlikeli olabilir. Bu sebeple bu işi bir profesyonele bırakmak en doğru yol olacaktır.

Firmamız kırmadan dökmeden su kaçak tespiti, petek temizliği, kanal, lavabo, tuvalet ve pimaş açma hizmetleri sunmaktadır. İstanbul’daki tüm noktalara hizmet vermekteyiz. Bizleri arayarak sorunlarınızı kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir