Su Tesisatı Problemleri Nasıl Çözülür

İstanbul'un Tüm İlçelerine Aynı Fiyata Servis Hizmeti

Bu makaleyi,  evdeki olağan su tesisatı problemlerinin sebeplerini kendisi bulmak isteyenler için  düzenledik. Düşük su basıncı, yüksek su faturası, yavaş su gitmesi, sesler, ya da tesisat sisteminizin belirli bir elemanına bağlı diğer problemler… Aşağıdaki adımlar bir tesisat probleminin kaynağını belirlemenizde ve basit tamirat işlemlerini yapabilmenizde size yardımcı olmayı amaçlamıştır.

Metod 1- Fazla Su Kullanımı ( ya da su faturaları )

su-damlasi-sesi

1- Damla seslerini dinleyin.Günlerin yoğun geçtiği, gürültülü bir evde bu problem göz ardı edilebilir. Akıtan bir musluk önemli miktarda su ziyanı gibi görünmese de, gün boyunca, her bir damla, birikerek kabarık su faturasına sebep olmaktadır. Sabahın erken saatleri ya da gecenin geç saatleri gibi, evin sessiz olduğu bir zaman seçin.

damla-sesleri

2- Su sızıntısı için lavabo ve tuvaletlerin yanındaki duvarların yüzeyini inceleyin. Boruların içindeki basınç yüzünden borular aşınabilir, bağlantılarda gevşeme olabilir ya da tamir edilmediği sürece sürekli su kaçağına yol açacak donma sebepli çatlaklar oluşabilir. Kaçakların altında küf ya da pas, duvarda renk değişikliği ve hatta su birikintisi bile meydana gelebilir. Eğer problem duvar boşluğundaki borularda ise düzeltmek için; boruları değiştirmek dışında kaplama, sıva ya da duvar yüzeyini değiştirmek gerekebilir.

     a. Ayrıca evdeki iç hava boşluğundaki sıcaklıkta, boruların içinden soğuk su geçerse borular terleme yapabilir ve boruların yüzeyinde yoğunlaşan bu su damlayabilir, hiç sızma olmadığında bile görülebilecek rutubet problemlerine sebep olabilir.

gider sesler

3- Banyo ünitesi ve muslukların altını kontrolk edin. Fener kullanarak açıktaki boru yolunu takip edip düşmeden önce alt kısımda birikinti yapmış su damlalarına bakın ve bu borular boyunca parmak uçlarınızla ıslaklık hissetmeye çalışın.

4- Klozetinizin ve banyonuzun sesini dinleyip, olağan dışı çalışıp çalışmadıklarını belirleyin. Klozette sifon kaçağı varsa, su seviyesi şamandıralı valfin açılıp tekrar dolum yapmasına kadar tank bir süre yavaşça boşaltım yapacaktır. Yapışık yıkama vanaları ve kaçak yapan sifonlar, su vanaları gibi, belki çok küçük miktarda olsa da sürekli olduğu için, çok fazla su ziyan edebilir.

    a. Tuvalet ve klozetlerdeki ana vanaların sızıntı yapıp yapmadığını kontrol edin. Bir vananın gövdesini sıkıştıran conta, sadece akıntı yolunu kapatmaya yetecek kadar  aynı zamanda da vana kolunu çevirmesini zorlaştıracak kadar sıkı olmayacak şekilde kilitlenir. Sızdırmazlık somununu (vanayı çevreleyen ana somun) saat yönünde (1/8 oranından daha fazla gerekmez) hafifçe çevirin ve gövde etrafındaki sızdırmayı durdurup durdurmadığını kontrol edin. Ana vanalar tamamen açık ya da kapalı olacak şekilde tasarlanmıştır. Vanayı saat yönünde sonuna kadar çevirerek kapatın ya da aksi yönde çevirerek açın. Eğer vana kısmen açıksa ve tamamen kapanır ya da tamamen açılır ve ufak sızıntılar duracaktır.

5- Su sayacınızı kontrol edin. Su tüketen tüm musluk ve aletleri kapattığınızda sayacın dönmesi son bulur. Su sayacınızın yerini belirleyin, gösterilen miktarı okuyun ve not alın, bir ya da iki saat bekleyin ve sonra evinizdeki  tüm musluklar kapalıyken su geçişi olup olmadığını öğrenmek için sayacı tekrar okuyun. Çok küçük sızıntılar sayacı kısa sürede hareket ettirecek kadar kendini göstermez, o yüzden bu metodu kullanarak küçük sızıntıları teşhis etmek daha zor olacaktır. Protesisat küçük sızıntıları tespit etmek için gelişmiş cihazlar kullanır.

Metod 2- Gider / Atık Problemleri

su-tesisati

1- Gider sisteminizde, özellikle düzgün çalışmayan gider borularındaki problemi belirleyin. Bazı tipik problemler şunlardır:

    a. Lavabo ve banyo suyunun yavaş akışı,
    b. Küvet, banyo ve lavabodan suyun geri gelmesi,
    c. Gider borularını içeren duvarlara bitişik odalarda zemin ya da duvarlardaki ıslak, nemli alanlar ve sıva kabarıklığı,
    d. Gider borularının kenarlarındaki ıslak alanlar,
    e. Su giderindeki olağan olmayan su sesleri,

2- Yavaş tahliye probleminizin boyutunu belirlemeye çalışın. Eğer problem sadece bir lavabo veya sadece başka bir tek gider ile sınırlıysa, muhtemelen bu lavaboyu ana gidere bağlayan bir boru ile ilgilidir. Diğer bir deyişle, eğer sadece mutfak lavabosu yavaş boşaltım yapıyorsa, sorun bu lavabonun gidere bağlandığı yerde, ya da bu gideri diğer lavabo ve giderlere bağlayan gider borusundadır.

gider sorunları

3- Atık suyun, ana tahliye borusuna ulaşmak için izlediği yolu belirleyin. Pek çok zaman, boşaltım boruları, duvar boşluğu içinden geçer, sonrasında katın altından ilerleyerek  kanalizasyona ulaşacak olan diğer borulara bağlanır.

gider tıkanıklığı

4- Düzgün çalışmayan gider hattını sıcak su ile doldurun. Banyo ya da mutfak lavabosu için bu işlem, boşaltımı durdurup, musluktan sıcak su ile lavaboyu doldurarak gerçekleştirilebilir. Musluğu kapamayın ve böylece su, boruları tıkayan materyale ve yağ tortusu ya da atık türündeki yağ cismine doğru akacaktır, sıcak su, akışı düzeltmek amacıyla boruların içinden rahatça geçebilmek için bu tıkanıklık sebebi cisim veya tortuyu  etkili bir şekilde giderebilir.

    a. Eğer şart ise, tıkanmaya sebep olan şeyi yok edecek ya da çözecek kimyasallar içeren bir  temizlik ürünü kullanın.

b. Bir fincan karbonat, bir bardak sirke ve 2-3 litre sıcak su yardımıyla organik bir lavabo açıcı hazırlayıp tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz.

Tüm bunlar sorunu gidermiyorsa profesyonel bir firmadan yardım almalısınız.

 

   

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir