Su Vanası Kolay ve Hızlı Bir Şekilde Nasıl Kapatılır ?

İstanbul'un Tüm İlçelerine Aynı Fiyata Servis Hizmeti

Tesisatınız kış sezonunda donuyor mu? Ya da evinizde su birikintisi mi tespit ettiniz? Öyleyse gereken onarımı yapmak için su vanasını kapatmanız gerekir. Ayrıca mutfak lavabosunu değiştirmek ya da herhangi başka bir musluğu değiştirmek gibi işleri hallederken de suyu kesmeniz gerekecektir. Hangi türde sağlayıcıya sahip olduğunuza göre ve kesin olarak hangi aşamada suyu kesmeniz gerekeceğine göre su vanasının kapama yönteminin değişeceğini unutmayın.

Metot 1- Bir Tesisat Demirbaşına Giden Su Vanasını Kesmek

 1. Demirbaşa en yakın vanayı arayın. Çoğu demirbaş, altında kendine ait bir kapama vanasına sahiptir. Lavabo ve duşlar iki vanaya sahip olabilir, biri sıcak diğeri soğuk su için. Tüm suyu kapamak için her vanayı da kapatın.

  1. Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi kendi üzerinde ya da duvara bağlantı hortumu üzerinde su vanasına sahip olabilir.

  2. Su ısıtıcısına giden suyu kapamak için, direkt olarak su ısıtıcısının tepesindeki bağlantı borusunun üzerindeki soğuk su vanasına bakın.

 2. Vanayı saat yönünde döndürün. Bu demirbaşa giden suyu kesecektir. Hala evin geri kalanındaki diğer muslukları kullanabilirsiniz.

 3. Gereken her türlü onarımı yapın. Demirbaşın borularında kalan bir miktar suyu da tahliye etmeniz gerekebilir. Bu nedenle el altında bir kova bulundurmak mantıklıdır. Bitirdiğinizde, su vanasını tekrar açmak için vanayı saat yönünün tersine döndürün.

Metot 2- Evinize Gelen Su Vanasını Kesmek

 1. Ana kapama vanasını tespit edin. Bu vana genelde pirinç bir vanadır. Yuvarlak kolu vardır. Daha sıcak bölgelerde bu vana dışarıda bulunabilir, daha soğuk bölgelerde evin içinde olacaktır.

 2. Vanayı saat yönünde döndürün. Bu, eve giden soğuk su akışını kesecektir. Su tekrar açılıncaya kadar su kullanan tüm aletler çalışmaz.

 3. Sistemdeki kalan suyu boşaltmak için tüm muslukları açın. Su akışı durana kadar lavabo ve duşunuzu çalıştırın. Sonra muslukları kapayın. Şimdi tesisat tamirinize güvenle başlayabilirsiniz. Bitirdiğinizde, suyu tekrar açmak için vanayı saat yönünün tersine doğru döndürün.

 4. Vanalar dönmediğinde zorlamayın: Böyle bi durumda vanama ve tesisata zarar verebilir başınıza yeni onarım masrafları çıkarabilirsiniz. Lütfen profesyonel bir tesisatçıdan yardım alın.

Firmamız protesisat, kırmadan su kaçaklarının yerini noktasal olarak bularak onarımını yapmaktadır. İstanbul’un tüm noktalarına hizmet veren firmamızı arayarak çözüm sağlayabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir