su borusu neden ses yapıyor çözüm lütfenn

Samet İnceoğlu Ziyaretçi
Soru Sor

merhaba ben samet özellikle kışın su borularından acayip sesler geliyor apartman eski değil yeni bina müteahtite sorduk kendi geçer yeni binalarda bazen olur dedi ama pek inanmadım, gece gündüz farketmiyor ara ara ürkütücü sesler çıkıyor borularımı değiştirmek gerekiyor yoksa tesisatın bir yerinde yanlış bir uygulama mı var sizce sebebi nedir teşekkürler cevabınızı bekliyorum.

Yanıtlandı
Tesisat Sorunları 1 yıl önce 2 yanıt 13,117 kez görüntülendi

Cevap (2)

 1. Merhaba Sayın Samet İnceoğlu,

  Yaşamış olduğunuz sorun aslında gündüzde devam etmektedir ancak gündüzleri çok fark edilmez, su borularının ses yapmasına sebep olabilecek maddeler aşağıda sırlanmıştır.

  – Su vanası : Daire önlerindeki su saatlerinin yandaki çevirmeli vanalar zamanla bozulabilir teknik olarak dışarıdan içeriye basınç halinde gelen suyun su saatinin yanındaki vanaların bozulmasıyla sürtünmeden kaynaklı ses yapabilir.

  – Klozet gibi şamandırası olan tesisat aksamları da bu tip sesler yapabilir

  – Tesisat uygulamaları esnasında borular birbirine kaynak yapılırken borunun usta hatası ile fazladan kaynak yapılması boruyu inceltir bu durum yine borunun ince olması ve suyun dar alandan geçmeye çalışırken sürtünmesi sebebiyle oluşan seslerdir.

  – Bir diğer sebep ise su borularının içine pislik kaçması tortulanması gibi sebepler olabilir su boruları da zamanla kireç sebebiyle tıkanabilir.

  Su saat vanası değişimi için mahallenizdeki tesisatçıdan destek alabilirsiniz, tıkanık boru sorunu için Protesisat firmamız ile iletişim kurabilirsiniz. Firmamız tıkalı olan temiz su tesisatın içini kamera ile görüntüleyerek olası daralma ve tıkanıklığa sebep olan maddeleri görüntülemektedir. Bu işlemler robot cihazlarla kırmadan dökmeden etrafa tesisatınıza zarar vermeden yapılmaktadır.

  su borusu ses yaparmı


  Yararlı(10) Yararlı değil(3)
 2. 27 Şubat 2017
  Cevapla

  Merhaba,

  Ankara da ikamet etmekteyim, evimiz 2004 yılında inşaa edilmiştir. Su tesisatında basın düşürücü mevcut olup sistem basıncı 3.7 bar dır. Son zamanlarda evdeki soğık su musluklarını açtığımızda siztemden çızırtı sesi geliyor.
  Bu borudan gelen ses konudaki çözüm önerileriniz nedir.
  Selamlar.
  Sinan


  Yararlı(3) Yararlı değil(0)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir