Banyodan Gelen Lağım Kokusu Nasıl Giderilir Acil Yardım

şule yılmaz Ziyaretçi
Soru Sor

Merhaba.

Evimde bir türlü gideremediğim kötü bir lağım kokusu var. Lavaboda, küvette, klozette bir tıkanıklık da söz konusu değil. Ancak ne kadar uğraşırsam uğraşayım kötü kokuyu engelleyemedim. Acil yardım.

Yanıtlandı
Tesisat Sorunları 3 yıl önce 20 yanıt 45,549 kez görüntülendi

Cevap (20)

 1. Merhaba Şule Hanım

  Dairenizden gelen ve önleyemediğiniz kokunun nedeni muhtemelen tesisat ilk yapılması aşamasında yapılan usta hatasından kaynaklı olma ihtimali akla geliyor. tıkanıklık ya da çatlak olduğu ihtimalide olabilir. Lavabonuzda, küvetinizde ya da klozetinizde tıkanıklık olmadığını söylüyorsunuz ancak suyun eski hızında gidip gitmediğinden tam olarak emin olmanız gereklidir. Fark edilmeyecek bir tıkanıklık da koku yapabilmektedir.

  Bunun yanı sıra gider borularında da bir çatlak ya da kırık olma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Buradaki küçük bir çatlak bile kötü kokunun çevreye yayılmasının nedeni olmaktadır. Ayrıca çamaşır makinesinin giderinden de kötü bir kokunun yayılması ihtimal dahilindedir. Bütün bunların kontrolünün, gelişmiş teknolojilere sahip olan firmalar tarafından kontrolünün yapılması gereklidir. Bu sorunların çıplak gözle tespit edilmesi mümkün değildir.

  Ayrıca koku tespiti yapılırken herhangi bir yerin kırılması de gerekmemektedir. Çünkü gelişmiş teknolojilere sahip olan cihazlar, tespit işlemini kırmadan gerçekleştirmektedir. Gider borularındaki tespit işlemi kameralı cihazlarla gerçekleştirilmektedir. Bu sayede gözle görülmesi mümkün olmayan çatlak ya da kırıkların kolay bir şekilde bulunması mümkün olmaktadır. Gider borusunun içinden yapılan uygulamada sorun tespit edilir edilmez derhal müdahale edilmektedir.

  Ayrıca buhar makinesi ile pis su giderine buhar verilerek de koku tespiti yapılmaktadır. Bu işlemde de sorun kısa bir süre içinde bulunabilmektedir. Buhar makinesi ile fark edilemeyen kokuların kaynağı, çamaşır makinesi giderinde olsa bile tespit edilmesi mümkündür.

  Profesyonel teknik personelin hizmet verdiği, teknik altyapısı güçlü olan kurumsal firmalardan destek aldığınızda yaşadığınız bu sıkıntıdan çok kısa bir süre içinde kurtulmanız mümkündür.


  Yararlı(56) Yararlı değil(28)
 2. 21 Mayıs 2017
  Cevapla

  Duşakabinin içinde ve dışında klozetin altında iki tane ayrı yer süzgeç var. Bunların içine suyu koyuyorum ama klozete basınca ikisinin içindeki suyu alıp götürüyor. Ve şu olmayınca koku yapıyor. Ne yapmam lazım


  Yararlı(150) Yararlı değil(22)
 3. 5 Eylül 2017
  Cevapla

  Merhabalar kahramanmaraştan yazıyorum, yeni aldığım evin banyosunda normalde koku yok ama duş aldıktan sonra kapısı açık durmadığı zaman hemen koku yapıyor, ağır bir koku Lağım kokusu değil Aynı şikayet diğer daire lerdede var, Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim allah kolaylık versin.


  Yararlı(192) Yararlı değil(25)
 4. 1 Kasım 2017
  Cevapla

  Merhaba ben Giresun’dan yazıyorum banyomuzda önceden koku yoktu ama belediye kanalizasyon yeniledikten sonra aşırı koku oluyor kanalizasyon borusu tam evin önünden geçiyor banyoya giremiyoruz kokudan eve dağılıyor nasıl bir çözüm önerirsiniz


  Yararlı(176) Yararlı değil(18)
 5. 5 Kasım 2017
  Cevapla

  – Banyodaki koku –

  Merhabalar. Ebeveyn banyosunda bulunan klozetin rezervuarının arkasından pis bir koku geliyor. Fakat bu koku mayıs gibi kaybolup ekim gibi tekrar başlıyor. Tesisatçılar klozeti kaldırıp contaları kontrol ettiler fakat sorun çözülmedi. Yeni bir site. Taşındığınızdan beri kokuyla uğraşıyoruz. Yağmurlu havalarda artıyor. yatak odasını sürekli havalandırmak zorunda kalıyorum. Daha kötüsü gece yatak odası kokuyor. Maalesef Ankara’da yaşıyoruz. Ne yapabiliriz yardımcı olabilirmisiniz? Durum çok can sıkıcı..


  Yararlı(159) Yararlı değil(16)
 6. 30 Kasım 2017
  Cevapla

  VARSA ÇÖZÜM BENDE BİLGİLENMEK İSTERİM. ANKARA DA OTURUYORUM. AYNI DERTTEN ÇOK MUZDAİIBİZ.


  Yararlı(41) Yararlı değil(9)
 7. 23 Mayıs 2018
  Cevapla

  – Balkon deliği kokusu –
  13.katta oturuyorum.Ev 2 yıllık bir ev.Balkon deliğinden aşırı pis bir koku geliyor.
  Sorun ne olabilir ve çözümü nedir?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler🙏


  Yararlı(20) Yararlı değil(3)
 8. 17 Ağustos 2018
  Cevapla

  Nevzat bey merhabalar,
  balkon giderinin içersinde sürekli su olmalı aksi taktirde sifonlama yapmadığı için koku gelmesini engelleyemez, yağmur gören bir balkon değilse sifonun içersine bez tıkayarak koku gelmesini engelleyebilirsiniz, ana yağmur gideri borularınızın çatıya kadar çıktığından ve ucunun boşta olduğundan emin olun buda kokunun çatıdan çıkmasına mani olup balkon giderinden çıkmasına sebep olur


  Yararlı(1) Yararlı değil(2)
 9. 24 Eylül 2018
  Cevapla

  Evimiz sıfır banyodan ara ara çok ağır kokular geliyor kedi fare ölüsü gibi ne yapmamız lazım? parfümle bastırmaya çalışmaktan bıktım


  Yararlı(32) Yararlı değil(3)
 10. 21 Ekim 2018
  Cevapla

  Tuvaletin havalandirmasindan kisin ozellikle ruzgarli havalarda lagim kokusu geliyor. Havalandirmayi kapatip izole ettim. Koku azaldi ama yine cok rahatsiz edici. Nasil bir cozum bulunabilr?


  Yararlı(3) Yararlı değil(1)
 11. Birçok binada ana gider boruları havalandırma boşluğundan geçmektedir.
  Havalandırma boşluğundan lağım kokusu gelmesinin bir kaç sebebi olabilir.
  1 – Havalandırma boşluğunda bulunan ana gider borularının bir ucu çatıya çıkmaktadır ve ağzı açıktır. Bu sayede boruların içindeki lağım kokusu çıkar. Çatıda bulunan ana gider borusunun ucu, çatının yarım metre kadar üstünde değilse hava sirkülasyonu olmaz ve koku gelmesine sebep olur. Bunun kontrol edilmesi gerekir.
  2 – Havalandırma boşluğunda bulunan ana gider borusunun bir yerinde kırık olabilir. Bu gibi durumlarda özellikle rüzgarlı havalarda borunun içindeki koku geri teper ve bu çatlaktan çıkabilir.
  3 – Yine havalandırma boşluğunda bulunan ana gider borularının ek yerlerinde açıklık olabilir. Boruları döşeyen usta boruları birbirine ek yaparken tam oturtmamışsa bu kısımdan lağım kokusu gelir.
  Kesin olarak kokunun kaynağını belirlemek mümkündür. Ancak bunun için cihazla koku tespiti yapılması gerekir. Firmamızdan servis talep ettiğinizde ekiplerimiz en kısa sürede adresinize gelerek lağım kokusunun kaynağını kesin olarak belirleyebilirler.


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)
 12. 22 Kasım 2018
  Cevapla

  Selamlar, Ankara’dan yazıyorum. Benim sorunumda banyo’dan gelen ağır kokulardı. Çok şükür çözüme kavuşturduk. Protesisata ve Ankara da bulunan Erkan usta’ya çok teşekkür ediyorum. 5 katlı eski bir binanın en üst katında otuyorum. Evimin banyo ve tuvaletini baştan aşağıya yeniden yaptırmıştım. Yaklaşık 5-6 aydır banyomdan ağır lakım kokuları ve çok değişik mide bulandırıcı hatta gözlerimizi yakan lanet bir kokuya sahiptik. Bu süreçte evime 3 ayrı tesisatçı getirip baktırdım ama hiç biri kokuya çözüm bulamadı, verdiğim paralarda cabası. Kokunun kaynağı bulunamadığı için çare bulunamıyordu. Sonuç olarak Protesisat firmasının uyguladığı buhar sistemi sayesinde kokunun kaynağı bulundu ve onarıldı. Benim sorunum Duşakabinin gider deliğinin altına conta takılmamış. Conta takılıp etrafı silikonlandı ve bizim için cehennem azabı koku olayı sona erdi. Bu yüzden önerim, kokuya çare bulamıyorsanız eğer buhar sistemini mutlaka yaptırın. Mahalle tesisatçıları maalesef bu kokuya çare bulmadı. Protesisata ve Erkan ustama çok çok teşekkürler ediyorum.


  Yararlı(2) Yararlı değil(2)
 13. 1 Aralık 2018
  Cevapla

  Yeni taşındığımız Evde banyo ve tuvalet aynı ortamda havalandırma camı sürekli açık ve tuvalet temizliği yapılmış olduğu halde alanda ciddi kötü koku var. Duş aldıktan sonrA da ciddi anlamda kötü bir koku yayılıyor. Bina henüz 4 yıllık yeni bir yapı. Tıkanıklık asla söz konusu değil. Aynı şikayet binadaki diğer 27 dairede de söz konusu. Ne yapmalıyız.


  Yararlı(1) Yararlı değil(0)
 14. Binanız yeni ve 27 dairenin tamamında aynı sorun söz konusuysa, havalandırma boşluğunda bulunan ana gider hattında bir çatlak olabilir veya ek yapılırken borular tam yerine oturtulmamış olabilir.
  Diğer bir ihtimal ise; yine havalandırma boşluğunda bulunan ana gider borusunun bir ucunun yarım metre kadar çatının üstünde olması gerekir. Bu sayede gider boruları içindeki kötü koku çatıdaki uçtan çıkarak içerde koku kalması engellenir. Bu şekilde yapılmamışsa yine kötü kokuya sebep olur.
  Yine de kesin olarak konuşabilmekte için koku tespit cihazı ile koku tespiti yapılabilir. Koku tespit cihazı ile noktasal olarak kokunun kaynağı belirlenir.


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)
 15. 18 Aralık 2018
  Cevapla

  Merhaba , bu tür kokuların tek sebebi binanın gider borusunun şebeke hattına bağlandığı yerde dirsek yada çek valf olmadığından dolayı oluyor , giderlerin hemen altında dirsek olmalı ve haliyle içinde su kalmalı , eğer bu saydıklarım Yok ise rüzgarlı ve yağmurlu günlerde sürekli kokuya maruz kalırsınız


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)
 16. 21 Aralık 2018
  Cevapla

  iki katlı müstakil evimiz yeni.pis su giderlerini kanalizasyon hattına bağladığımızdan beri üst katın banyosu ve mutfak giderlerinden lağım kokusu geliyor tuvaletinde öyle bir problem yok .alt kattan da koku gelmiyor.genellikle üst katın banyo ve mutfağından geliyor yardımcı olursanız sevinirim ne yapmamız gerekiyor.


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)
 17. Lağım kokusunun gelmesinin birçok sebebi olabilir.
  Pimaş borusunda çatlak olabilir, klozet taşının etrafında boşluk olabilir, havalandırma boşluğundan lağım kokusu gelebilir.
  Firmamızdan servis talep ederseniz, ekiplerimiz en kısa sürede adresinize gelerek koku tespit cihazı ile lağım kokusunun kaynağını kesin olarak belirleyip lağım kokusunu engelleyebilirler.


  Yararlı(0) Yararlı değil(2)
 18. 20 Ocak 2019
  Cevapla

  – Banyo giderinden gelen koku –
  merhabalar benim banyomun giderinden çok fena lağım kokusu geliyor. fiyat bilgisi alabilir miyim acaba?


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)
 19. Merve hanım,
  Banyodan gelen lağım konusunu koku tespit cihazı ile banyonun neresinden koku geldiğini kesin olarak tespit ediyor. Maalesef site üzerinden fiyat bilgisi veremiyoruz. Net fiyat verebilmemiz için daire hakkında bazı detayları bilmemiz gerekir. Müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçerek detayları aktardığınızda size net fiyat verebiliriz.


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)
 20. 20 Ocak 2019
  Cevapla

  – Banyodan gelen kötü koku –
  Merhabalar benim oturduğum evin banyosunda alafranga tuvalet bulunmuyor ama komşularımda var ki benim banyom logar kokuyor ve sanki koku benim banyomda bunun için camları kapalı tutuyorum ama yine fayda etmiyor büyük ihtimalle giderlerden geliyor buna nasıl bir çözüm önerirsiniz.


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir