Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti, 2004 yılından beri Protesisat tarafından uygulanan su kaçağı tespiti yöntemlerinden biridir. Protesisat, kamerayla kaçak su tespiti ile su kaçak tespitini deneme yanılma yöntemi ile değil, kesin yöntemlerle tespit etmektedir.

Su Kaçağının Nedenleri?

Su kaçağı, kullanılan malzemenin dayanıksız olmasından, dış etkenlerden ve usta hatalarından dolayı meydana gelir.

 • Kullanılan malzeme kalitesiz olursa, pimaş borusu döşendiği sırada çatlayabilmektedir. Pimaş borusunu döşeyen ustalar bu çatlağı fark etmezlerse, pimaş borusunu çatlak şekilde döşerler. Pimaş borusu kullanılmaya başlandığı zaman, pimaş borusundaki çatlaktan su kaçağı meydana gelir.
 • Ana gider hatlarında, yine malzemenin kalitesiz olmasından dolayı, boru üstündeki toprağın ağırlığına dayanamayan boru, kırılır. Kırılma sonucu su kaçağı meydana gelir, bazen de boru içine toprak dolar ve tıkanıklığa sebep olur.
 • Eviniz tadilat halindeyse, duvarlara veya zemine çakılan bir çivi veya vida pimaş borularına denk gelebilir. Boruya denk gelen çivi veya vida boruyu delinebilir. Borunun çivi tarafından delindiği uzun süre fark edilmeyebilir. Çividen dolayı delinen pimaş borusunda zamanla su kaçağı meydana gelir.
 • Bir diğer su kaçağının sebebi usta hatalarından kaynaklanır. Pimaş borularını döşeyen ustalar, bazen ek yerlerindeki contaları takmazlar. Conta olmadığı zaman, ek yerlerinde su sızıntısı meydana gelebilir.
 • Ana gider hatları ile logar kuyuları arasında bulunan logar boruları, bazen künk borularıyla döşenir. Künk boruları, betondan yapıldığı için ek yerlerinde conta bulunmaz. Bu nedenle, borular ek yapılırken çok dikkat edilmelidir. Aralarında açıklık kalması durumunda, su kaçağı da kaçınılmaz olur.

Bilgisayarlı Su Kaçağı Tespiti

Pimaş borularında meydana gelen su kaçakları, kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilmektedir. Kameralı görüntüleme cihazı, pimaş borularının içine sürülür. 20 metre kablo uzunluğuna sahip kamera kablosu, boru içinde ilerlerken görüntüleri monitöre aktarır. Kameralı görüntüleme cihazının kamerasının olduğu kısımda aydınlatmayı sağlamak için LED bulunmaktadır. Bu sayede, karanlık olan pimaş borusunun içi aydınlanır.

Bilgisayarlı su kaçağı tespiti yapılabilmesi için sadece kamaralı görüntüleme cihazı kullanılması yeterli değildir. Kameralı görüntüleme cihazını kullanan personelin deneyimli olması şarttır. Aksi halde, kameralı görüntüleme cihazını kullanan personel, cihazın monitöre yansıttığı görüntüleri yorumlaması mümkün değildir ve kamera ile su kaçak tespiti işlemi çok daha uzun sürebilir. Protesisat bünyesindeki bütün personeller eğitimli ve deneyimli kişilerden oluşmaktadır. Görüntülü su kaçak tespiti işlemlerini en kısa sürede ve kesin olarak tespit etmektedir.

Şu Kaçak Tespitinde Kullanılan Diğer Cihazlar

Bilgisayarlı su kaçak tespiti işlemi sadece pimaş borularında uygulanan bir yöntemdir. Firmamız, temiz su boruları ve kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları için farklı cihazlar kullanmaktadır.

Akustik Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti

Su kaçak tespit işleminden en çok kullandığımız cihazlardan biri akustik dinleme cihazıdır. Özellikle temiz su tesisatında kullanılan bu cihaz, su kaçağını dinleyerek yerini tespit etmekte kullanılır.

Cihazda, sesi algılamaya yarayan prop bulunur. Prop bir nevi mikrofon görevi görmektedir. Prop tarafından algılanan sesler, akustik dinleme cihazının kulaklığına aktarılır. Akustik dinleme cihazının kulaklığı özel olarak tasarlanmıştır. Dış sesleri tamamen yalıtma özelliğine sahiptir. Kulaklık, proptan gelen seslere karşı duyarlıdır.

Temiz su tesisatında su kaçağı olduğundan şüpheleniliyorsa, öncelikle tesisat borularındaki suyun basıncı yükseltilip, basınçölçer ile kontrol edilir. Basınçölçerde basınç düşmesi tespit edilirse, su kaçağı olduğu kesin olarak belirlenmiş olur.

Su kaçağının varlığı kesin olarak tespit edildikten sonra, akustik dinleme cihazı ile kaçağın olduğu yer tespit edilmeye çalışılır. Tesisat borularındaki su kaçağı çok az miktardaysa ve akustik dinleme cihazı ile zor duyuluyorsa, tesisat borularındaki suyun basıncı arttırılır. Böylece akustik dinleme cihazı ile rahatlıkla duyulması sağlanır.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespit edildikten sonra lokal tamirat yapılır. Tek bir fayans, kırılmadan sökülür. Boru tamir edilir ve tekrar fayans yerine takılır.

Termal Kamera ile Su Kaçağı Tespiti

Termal kamera ile kalorifer borularındaki su kaçakları tespit edilir. Termal kamera sıcak olan cisimlere karşı duyarlıdır. Kalorifer borularında da sıcak su aktığı için termal kamera ile rahatlıkla görülmektedir.

Kalorifer boruları, termal kamera ile düz bir hat şeklinde görülürken su kaçağının olduğu kısımda dağınık görülür. Kalorifer borularının; parkenin altından, fayansın altından veya duvarın içinden geçmesi hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Termal kamera sayesinde görünür hale gelmektedir.

Kalorifer borularındaki su kaçaklarını tespit etmekte termal kamera kullanılmadığı zamanlarda olmaktadır. İlaçla su kaçağı tamiri yapılabilmesi mümkündür. Protesisat tarafından kullanılan su kaçak tamir ilacı, kalorifer tesisat sistemi içine dökülür. Kombinin yaklaşık olarak 2 saat çalışması, kalorifer borularındaki bütün çatlakların onarılması için yeterli bir süredir. Kullanılan ilaç aynı zamanda koruyucu özelliğe de sahiptir. Uzun süre kalorifer borularının korunmasına katkı sağlar ve hiçbir yan etkisi bulunmaz.

Kullandığımız su kaçak tamir ilacı sadece ufak su kaçakları için kullanılmaktadır. Daha büyük sorunlarda termal kamera kullanılarak su kaçağı tespit edilir ve onarımı gerçekleştirilir.

Nemölçer Cihazı

Nemölçer cihazı, yardımcı bir cihazdır. Nem yoğunluğunun fazla olduğu noktanın tespiti için kullanılır. Böylece odaklanılması gereken bölge çabucak tespit edilir.

Nemölçer cihazı, duvarın 3 cm içine kadar olan nemi ölçebilmektedir. Duvar içinden geçen tesisat borularında su kaçağı varsa, suyun meydana getirdiği nem, nemölçer tarafından algılanır. Böylece personelimizin o bölgeye yoğunlaşması sağlanır.

Kendim Su Kaçağını Nasıl Tespit Edebilirim?

Evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız, öncelikle su kaçağının hangi tesisat sisteminde olduğunu bulmanız gerekir.

 • Öncelikle, dairenize ait ana su vanasını kapatın
 • Birkaç saat sonra su kaçağı olan yerde su sızıntısı devam ediyorsa, temiz su tesisatınızda su kaçağı olduğu söylenebilir.
 • Temiz su tesisatınızda sorun yoksa tuvalet ve lavaboları bir süre kullanmayınız.
 • Lavabo ve tuvaleti kullanmadığınız süre sonunda, su kaçağı olan yerde su sızıntısı kesilirse, su kaçağı pimaş hattınızda olduğu söylenebilir.
 • Kalorifer tesisatındaki su kaçaklarında ise; kombi altındaki vanaların kapatılması gerekir. Kombi altındaki vanalar kapatıldıktan sonra su kaçağı kesilirse kalorifer tesisatında su kaçağı olduğu söylenebilir.

Bunların dışında, üst kat komşunuzun su tesisat sisteminde de su kaçağı olabilir. Bu durumun en belirgin özelliği, sizin dairenizin tavanlarında rutubet oluşması veya su damlasıdır. Kırmadan su kaçağı tespiti için Protesisat ile iletişime geçebilirsiniz. Firmamız 2004 yılından beri; akustik dinleme cihazı ile temiz su tesisatındaki su kaçaklarını, termal kamera ile kalorifer tesisatındaki su kaçaklarını ve kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş borularında kameralı su kaçak tespiti işlemlerini yapmaktadır.

Kırmadan su kaçağı tespiti için firmamızdan servis talep edebilirsiniz. Ekiplerimiz en geç 2 saat içinde adresinize gelerek robotla su kaçağı tespiti çalışmalarına başlamaktadırlar.

Kamera ile su tesisatı kaçağı nasıl bulunur videomuzu inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (3)

 1. Ziyaretçi İbrahim Kaya

  Banyomuzdan alt kat daireye büyük bir sızı tı vardı. Başka firma kaynağı bulamayıp, tüm banyo zeminini kırarak onarılması gerektiğini söyledi. Yaptıracaktık ki araştırmalarım sonucu Protesisat’a denk geldim. Çalışanlarınızdan Mehmet ve Serkan Bey geldiler, kameralı pimaş sistemi ile sorunu 5dk da buldular. 20 dk da onarımı yaptılar. Çok profesyonel ve dürüst bir çalışma şekliniz olduğu için çok teşekkür ederim. Sizi bulmasaydım, hem banyomuz tamamen kırılacaktı, hem de boş yere 3 katı para verecektik. Tekrar çok teşekkürler, herkese tavsiye ederim.

 2. Ziyaretçi ALİ
  5 Temmuz 2018
  Cevapla

  İŞ YERİMİZDE YAŞANAN VE 2013 DEN BERİ ÇÖZÜLMEYEN SU SIZINTISI ARTIK BİZİ GERÇEKTEN RAHATSIZ ETMEYE BAŞLAMIŞTI DAHA ÖNCE TESİSATÇI ÇAĞIRDIK AMA DEVAMLI AYNI SIKINTI İLE KARŞILAŞTIK YAPTIK DİYİPTE BİZİ DEVAMLI OYALADILAR VE HASAR DAHADA ÇOK BÜYÜDÜ BU DURUM ÜZERİNE FİRMAMIZA SU SIZINTISI İÇİN ÇAĞIRDIĞIMIZ PRO TESİSAT 15 DAKİKA İÇİN DE BÜTÜN SIKINTIYI BİZE RAPOR HALİNDE GETİRDİ VE BİZ GERÇEKTEN MUTLU OLDUK ÇÜNKÜ GERÇEKTEN GELEN ARKADAŞLAR İŞLEİRNİ O KADAR İYİ VE NET YAPTILAR KENDİLERİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM FUAT VE YAVUZ BEYE RAPORUMUZU DEĞERLENDİRİP ONARIM İÇİN TEKRARDAN PRO TESİSATİ ARIYARAK BU SIKINTIDAN KURTULCAZ İNŞALLAH İYİ ÇALIŞMALAR TEŞEKKÜRLER.

 3. Ziyaretçi Deniz Vardar
  21 Eylül 2016
  Cevapla

  İnsanların bilinçlenmesi gereken önemli konulardan biri olan su tesisatı problemleri ile ilgili paylaşmış olduğunuz makaleler için öncelikli olarak teşekkür etmek isterim.Evimin duvarında meydana gelen su sızıntısı sonrası internet üzerinden iyi bir çözüm arayışı içindeyken firmanızın sitesine rastladım ve gerekli bilgileri de sizlerle yaptığım telefon görüşmesinden sonra aldım.İki katlı evde oturan biri olarak üst kattaki su sızıntısını çözmek ve sorunun daha da büyümesini engellemek için hızlı bir hizmet talep ettim. Aldığım randevu sonrası evime bir ekip gönderildi.Evimde yaşadığım su sızıntısı temiz su giderinden kaynaklandığı için farketmem ve sizden yardım istemem zaman aldı. Fakat öylesine kaliteli ve işini iyi bilen bir ekibe denk geldim ki, ellerinde bulunan akustik dinleme cihazları ve kameralı cihazlar ile su kaçağını anında buldular ve su kaçağını kırma işlemine ihtiyaç duymadan giderdiler. Bu tarz hizmetler alan insanlar için bu çok önemli ki zaten siz de buna fazlasıyla önemseyen bir firmasınız, teşekkürler

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir