Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Pis Su Gideri Tıkanıklığı Açma

Pis su gideri tıkanıklığı açma konusunda 2004 yılından beri hizmet veren Protesisat, kameralı görüntüleme cihazı ile önce tıkanıklığın kaynağını tespit ediyoruz. Tespit işleminden sonra robot cihaz ile tıkanıklığa müdahale ediyoruz. Tıkanıklık açıldıktan sonra, kameralı görüntüleme cihazı ile mutlaka tekrar kontrol yapıyoruz. Böylece tıkanıklığın tamamen açıldığına emin oluyoruz.

Pis Su Gideri Tıkanıklığının Sebepleri

Pis su gideri tıkanıklığı;

 • Banyo lavabolarına atılan sabun atıklarından veya tıraş olurken kesilen sakal kıllarından,
 • Mutfak lavabolarına dökülen atık yağdan veya yemek atıklarından
 • Tuvalete veya klozete, çocuklar tarafından atılan oyuncaklardan, erimeyen tuvalet kâğıtlarından,
 • Ana gider hatlarında; borunun meyilsiz olmasından veya borunun çökmesinden,
 • Ana gider hattının bağlı olduğu logar kuyusunun dolmasından kaynaklanmaktadır.

Firmamız Lavabolardaki Pis Su Gideri Tıkanıklığını Nasıl Açmaktadır?

Firmamızdan servis talebinden bulunduğunuzda en geç 2 saat içinde adresinize gelen ekiplerimiz;

 • Öncelikle pis su gideri tıkanıklığının olduğu boruyu kameralı görüntüleme cihazı ile kontrol etmektedir.
 • Kameralı görüntüleme cihazı ile yapılan kontrolün amacı, tıkanıklığın nedenini tespit etmektir.
 • Pis su gideri tıkanıklığının sebepleri farklılık gösterir ve farklı müdahale gerektirir.
 • Tıkanıklık yabancı cisimden kaynaklanıyorsa, cismin türüne göre robot cihaza uygun başlık takılır.
 • Bazı başlık çeşitleri cismi parçalamak için kullanılırken bazı başlık türleri ise cismi çıkarmak için kullanılır.
 • Pis su gideri tıkanıklığının nedeni herhangi bir cisimden değil de, atık yağdan kaynaklanıyorsa robot cihazla tıkanıklık açıldıktan sonra, müşterimize pimaşın yıkanması gerektiği bilgisi verilir. Atık yağ, pis su gideri borusuna yapışarak borunun iç çapını daraltır. Robot cihaz ile gider borusunun açılması geçici çözüm olur ve pis su gideri borusunun tekrar tıkanması kaçınılmaz olur. Pimaş yıkama makinesi ile yıkama yapılarak gider borusu tamamen yağdan temizlenir.

Tuvaletlerin Pis Su Gideri Tıkanıklığını Nasıl Açıyoruz?

 • Tuvaletlerin pis su gideri tıkanıklığı lavabolara göre biraz farklılık göstermektedir.
 • Tuvaletlerde meydana gelen tıkanıklıklar daha büyük olur.
 • Robot cihaza daha kalın bir yay takılır. Lavabo tıkanıklığında kullanılan yay daha ince olur.
 • Robot cihaza takılan kalın yay, tuvalet tıkanıklığına sebep olan bütün cisimleri parçalayabilmektedir.

Firmamızın edindiği tecrübelere göre, bazı tuvalet tıkanıklıkları ana gider hattından kaynaklanmaktadır. Ana gider hattı tıkanıklığını tespit etmek deneyim gereken hassas bir işlemdir. Protesisat, 2004 yılından beri hizmet veren ve deneyimli personellere sahip bir firmadır. Personellerimizin deneyimi sayesinde, ana gider hattı tıkanıklıklarını en kısa sürede çözmekteyiz.

Protesisat Ana Gider Hattı Tıkanıklığını Nasıl Açmaktadır?

Binaların ana gider hattı, binanın zemininden geçerek logar kuyusuna bağlanır. Bina zemininden geçtiği için, ana gider hattının tıkanması durumunda ilk etkilenen daire zemin katta bulunan dairedir. Binada bodrum kat varsa ilk bodrum kattaki daire etkilenir.

Ana gider hattı tıkanıklığının en belirgin özelliği, bodrum veya zemin kattaki dairenin tuvalet veya lavaboyu kullanmamasına rağmen tuvalette taşma meydana gelmesidir. Bunun nedeni binadaki herhangi bir dairenin pis su gider hattını kullanmasından kaynaklanmaktadır.

Peki, biz bu sorunu nasıl çözüyoruz?

 • Deneyimli ekiplerimiz, öncelikle binanın logar kuyusunun kapağını açarlar.
 • Bazen ana gider hattının borusunda tıkanıklık olmaz, logar kuyusu dolar ve pis su akışını engeller.
 • Binanın logar kuyusunun yeri bilinmiyorsa, bütün ekiplerimizde bulunan detektör cihazı devreye girer.
 • Detektör cihazı ile logar kuyusunun yeri kısa sürede tespit edilebilmektedir.
 • Logar kuyusu tespit edildikten sonra, logar kuyusu pislikle dolmuşsa ekiplerimiz tarafından temizlenir.
 • Logar kuyusu temizlenmesine rağmen tıkanıklık devam ediyorsa, kameralı görüntüleme cihazı ile ana gider hattı borusu kontrol edilir.
 • Tıkanıklık gider hattı içindeki yabancı bir cisimden kaynaklanıyorsa, robot cihaz ile müdahale edilir ve tıkanıklık açılır.
 • Ana gider hattı tıkanıklığına sebep olan yabancı cisimlerin yanı sıra, tıkanıklığa sebep olan farklı durumlarda bulunmaktadır.
 • Künk boruların ek yerlerinde conta kullanılmaz. Künk boruları betondan yapılmaktadır. Künk boruları birbirlerine ek yapılırken boşluk kalırsa, boru içindeki su toprağa sızar veya boru içine toprak girer. Toprak girdiğinde tıkanıklık meydana gelir.
 • Bazen ana gider hattı borusu meyilsiz olabilir veya ters meyil verilebilir. Borunun eğimsiz olması veya ters eğim olması tıkanıklığa sebep olur.
 • Bazı istisnai durumlarda da borunun üstündeki toprağın ağırlığı boruyu çökertebilir. Bu durumda boru kırılır ve içi toprakla dolar.
 • Her üç durumda da robot cihaz ile müdahale yapılmaz. Bu gibi durumlar meydana geldiğinde, onarım ekiplerimiz ilgili adrese gitmektedirler.
 • Onarım ekiplerimiz sorunlu olan gider borusunu söküp yenisini takarlar. İhtiyaç durumuna göre binanın ana gider hattı baştan yenilenebilir. Firmamız bütün işlemleri kendini bünyesindeki personeller ile yapmaktadır.

Pro Tesisat’ı Diğer Firmalardan Ayıran Özellikler

Protesisat 2004 yılında itibaren kanal açma, pis su gideri açma, su kaçak tespiti, pimaş yıkama, ilaçla su kaçağı tamiri ve logar tespiti gibi tesisat sorunlarını çözmeye başlamıştır.

Bizi diğer firmalardan ayıran özelliklerimiz;

 • 30 servis aracı ile Türkiye’nin en geniş mobil ağına sahip tesisat firmasıdır.
 • İSO9001 belgesine sahip tek tesisat firmasıdır.
 • 30 servis aracı sayesinde İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almaksızın hizmet vermektedir.
 • Tesisat sorunun türüne göre farklı teknolojik cihaz kullanmasıdır.
 • Deneyimli personelleri ile tesisat sorunlarını deneme yanılma yöntemiyle değil kesin ve kalıcı olarak çözmektedir.
 • Müşterilerimiz servis kaydı oluşturduktan sonra en geç iki saat içinde adrese ulaşmaktadır.(En geç 2 saat için ulaşmamızın nedeni; işin yoğunluğuna ve trafik durumuna göre değişmektedir.)
 • Müşterilerimizin sorununu çözdükten sonra, müşterimiz ile iletişime geçerek talep ve şikâyetleri dikkate almaktayız.

Pis su gideri tıkanıklığı açılırken eviniz tadilat alanına dönmez. Ekiplerimiz tıkanıklığı açtıktan sonra tuvalet veya lavabolarınız kullanılabilir durumdadır. Robot cihaz sayesinde, kırma dökme meydana gelmez.

Pis su gideri tıkanıklığı için profesyonel çözüm arıyorsanız bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (11)

 1. Ziyaretçi Hikmet Yeşilyurt

  Banyonun pis su borusundan koku geliyor. Özellikle sifonu çektiğimde çok kötü bir koku geliyor. Acaba banyonun atık su giderindeki kokuyu nasıl engelleyebilirim?

 2. Protesisat çalışanı

  Banyodaki pis su giderinden koku gelmesi son derece normaldir. Özellikle sifon çekildiğinde veya üst katlarda su tüketimi olduğunda banyodaki atık su giderinden koku gelebilir. Bunu önlemek için banyonun atık su giderine biraz su dökmelisiniz. Atık su giderindeki birikmiş su lağımdan koku gelmesini engeller. Dikkat ettiyseniz, tuvaletlerde ve klozetlerde de su bulunur. Aynı şekilde lavaboların sifonunda da su bulunur böylece atık su borularından koku gelmesi engellenir.

 3. Ziyaretçi Yasemin yoldaş
  19 Kasım 2018
  Cevapla

  Balkonu her yıkadığımda ilerde tıkanıklık oluşmasın diye tuz ruhu döküyorum. Atık su giderinin tıkanmasını önceden engellemek için yapıyorum. Tuz ruhu pis su borusuna zarar verir mi?

 4. Protesisat çalışanı

  Tuz ruhu, çamaşır suyu ve lavabo açıcılar pis su gideri borularına zarar verir. Ancak tuz ruhu ve çamaşır suyu uzun vadede zarar verirken lavabo açıcılar daha erken zarar verir. Bazı ev hanımları, her ihtimale karşı haftada birkaç kez atık su gideri tıkanmasın diye lavabo açıcı kullanmaktadırlar. Ancak lavabo açıcılar, pimaş borusunun büzüşmesine ve sonradan eriyip delinmesine sebep olur.

 5. Ziyaretçi Süleyman KAÇAN

  Bahçemizde pis su gideri sürekli tıkanıyor. 2 sene önce yapıldı. Ancak yapıldığı günden beri su yavaş akıyor. Atık su giderinin çok sık tıkanmasının sebebi ne olabilir?

 6. Protesisat çalışanı

  Bahçenizdeki pis su giderinin sık tıkanmasının iki sebebi olabilir. Atık su borusunu döşeyen ustalar, eğimine dikkat etmemiş olabilirler. Normalde atık su boruları döşenirken eğim verilir. Bu eğim sayesinde atık su borusunun içinden geçen su lağıma akar. Ancak eğim verilmez ya da ters eğim verilirse su, boru içinde bekler veya geri teper böylece sık sık tıkanıklık pis su gideri tıkanıklığı meydana gelir. Bu durumda atık su gideri açma çalışmasında kameralı cihaz ile borunun içi kontrol edilmeli ve ona göre çalışma yapılmalıdır. Bahçedeki atık su giderinin sık tıkanmasının bir diğer sebebi ise; dışarda olduğu için ağaç dalları, tüy, havada uçuşan cisimler pis su giderine girmektedir. Bu gibi durumlar da atık su gideri sık tıkanır. Kameralı görüntüleme cihazı ile atık su giderinin içi kontrol edilirse neden sık tıkandığı tespit edilebilir.

 7. Ziyaretçi Ahmet Özturhan
  16 Kasım 2018
  Cevapla

  Balkondaki atık su giderinde sıkıntı var. Her yağmur yağdığında pis su giderinden balkona su dolmaktadır. Bu neden kaynaklanıyor olabilir?

 8. Protesisat çalışanı

  Çatıdaki yağmur olukları, pimaş borusuna bağlanarak binanın dış cephesinden aşağı iner. Dış cepheden inen pimaş borularına balkonların atık su giderleri de bağlanır. Özellikle sonbahar mevsiminde, yağmur oluklarına ağaç yaprakları girerek tıkanıklığa sebep olabilmektedir. Sizin binada da dış cepheden inan pimaş borusu tıkanmış olabilir. Tıkanıklığa en yakın çıkış sizin balkonun atık su gideri olduğu içinde yağmur yağdığında balkonun pis su giderinden yağmur suyu gelmektedir. Kameralı cihazla atık su gideri açma çalışması yapılmalıdır.

 9. Ziyaretçi Yıldız Demirbacak

  Atık su gideri açma çalışmasında kamera kullanıyor musunuz? Geçenlerde pis su gideri açmak için gelen ekipler kamera kullanmadılar içime dert oldu da.

 10. Protesisat çalışanı

  Atık su gideri açma çalışmalarını kamerasız yapmıyoruz. Çünkü pis su gideri açma çalışmalarında kamera kullanımı sayesinde tıkanıklığın sebebi tespit edilir. Ayrıca tıkanıklık açıldıktan sonra tekrar kamera kullanılarak tıkanıklık tamamen açılmış mı kontrol edilir. Atık su gideri açma çalışması için gelen ekipler kamera kullanmamışsa bile tıkanıklık açılmışsa ve sorun yaşamıyorsanız sıkıntı yoktur.

 11. Ziyaretçi Abdurrahman Dumanlı

  istanbul pendik de pis su giderinde tıkanıklık sorunu var dairemde, tuvalet gideri ve lavabo giderinden su taşma yapıyor, kullanmasak da ara ara su yükseliyor bunu neden yapar açıklayabilirmisiniz ?

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir