Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Kanalizasyon Temizleme (Kanal/Rögar/Pimaş)

Firmamız kanal temizleme işini yapan profesyonel bir firmadır. Kanal temizleme, ihmal edilmemesi gereken önemli bir altyapı bakım çalışmasıdır. Firmamız, özel cihazlarla ve uzman ekipleri ile en kısa sürede ve profesyonel yöntemlerle kanal temizliği yapmaktadır.

Tıkalı Kanal Açma

Tıkalı kanal açma işlemi firmamız tarafından 2004 yılından beri yapılmaktadır. Tıkalı kanal açma işlemine başlanmadan önce kanal tıkanıklığının sebebi tespit edilmesi gerekir. Çünkü kanal tıkanıklığı sadece borunun önünü tıkayan herhangi bir cisimden kaynaklanmaz.

Kanallar, binaların atıklarının taşınmasını sağlayan altyapılardır. Kullanıcılar tarafından giderlere atılan yabancı cisimler kanal tıkanmasına sebep olabilmektedir. Kanal tıkanması, atık suların birikmesine sebep olur. Kanal hattının uzunluğuna bağlı olarak tıkanıklığın fark edilmesi zaman alabilir. Ancak kanal tıkanıklığının en belirgin özelliklerinden biri; binanın en alt katında bulunan tuvaletlerde su taşma olayı meydana gelmesidir.

Binanın en alt katındaki tuvalet taşmadan önce kanal tıkanıklığının belirtileri kendini göstermektedir. Tuvaletteki suyun yavaş akması ve ya belli aralıklarla tuvalette tıkanma görülmesi gibi belirtiler meydana gelebilmektedir.

Firmamız tıkalı kanal açma işlemine başlamadan önce, kameralı görüntüleme cihazı ile kanalın içini kontrol eder. Kanal tıkanıklığı açma işlemine başlamadan önce kamera ile kontrol etmek son derece önemli bir çalışmadır. Çünkü kameralı görüntüleme cihazı ile yapılan kontrol sonucunda kanal tıkanıklığının sebebi tespit edilmiş olur. Eğer kameralı görüntüleme cihazıyla kontrol yapılmazsa, direkt robot cihazla müdahale edilir. Ancak robot cihazın etkili olabilmesi için kanal tıkanıklığının sebebi borunun önünü tıkayan bir cisim olması gerekir. Oysa her kanal tıkanıklığı yabancı bir cisimden kaynaklanmamaktadır bu nedenle her tıkalı kanal açma çalışmasında robot cihaz kullanılmaz.

Kameralı görüntüleme cihazı ile kanal içi incelendikten sonra, kanal tıkanıklığının sebebi yabancı bir cisimse robot cihazla müdahale edilir. Ancak robot cihazla yapılan her müdahale aynı olmamaktadır. Tıkanıklığa sebep olan cismin türüne göre robot cihazın ucuna farklı aparat takılır.

Organik atıklardan dolayı meydana gelmiş tıkanıklıkların açılması için, robot cihazın ucuna parçalamaya yarayan aparat takılır. Robot cihaz kanal içindeki organik atığı parçalayarak kanalizasyon kuyusuna gönderir, böylece kanal tıkanıklığı açma işlemi gerçekleştirilir.

Saç, bez gibi parçalanması mümkün olmayan cisimler de kanal tıkanıklığına sebep olur. Bu cisimlerden dolayı kanal tıkanması meydana gelmişse, robot cihazın ucuna atıkları çekip çıkarma işlevi gören aparat takılır. Bu aparat takıldıktan sonra, robot cihazla tıkalı kanal açma işlemi başlar ve robot cihazın yayı cisme ulaştığında saç veya bez olan cisim robot cihazdaki yayın ucuna dolanır. Robot cihazı kullanan personel yayı geri çektiğinde bu cisim veya cisimlerde kanaldan çıkarılmış olur.

Kanal tıkanıklığının sebebi yalnızca yabancı cisimlerin kanalın önünü tıkamasından kaynaklanmadığını belirtmiştik. Kanal tıkanıklığı bazen yağ yüzünden bazen de borunun çökmesinden de tıkabilmektedir. Kameralı görüntüleme cihazı ile bu durum tespit edilirse kanal temizleme işlemi yapılması gerekir.

Kanal Temizleme

Kanal temizleme işlemi tecrübe ve uygun cihaz gereken bir bakım çalışmasıdır. Firmamız, kanal temizleme işlemi için özel cihazlar kullanmaktadır.

Kanal temizleme işlemi belli aralıklarla düzenli olarak yapılmalıdır. Ancak bu durum pekte umursanmaz. Oysa insan sağlığı için olsun ve çevre için hayati bir öneme sahiptir.

Kanal temizliği yapılıp yapılmaması gerektiğini anlamak için önce logar kuyusuna bakılır. Logar kuyusunda uzun süre bakım çalışması yapılmazsa, kuyunun içi pislikle dolabilmektedir. Kuyunun içi pislikle dolduğunda, kanal içindeki su geri tepmektedir. Bu durumda; en çok binaların alt katındaki tuvaleti etkilemektedir.

Logar kuyusunun kapağı açılarak kontrol edilir. Ancak bazı yerlerde logar kuyusunun yeri bilinmemektedir. Aradan zaman geçmiştir ve üstü toprakla kapandığı için yeri bilinememektedir. Firmamız böyle durumlarla karşılaştığında detektör ile logar yeri tespiti yapmaktadır. Bu işlem için; robot cihazın ucuna sonda verici takılır. Sonda verici kanalda içinde rahatlıkla ilerlerken, logar kuyusuna vardığından durur. Toprak üstünde detektör ile kanal içindeki sonda verici takip edilir. Bu sayede logar kuyusunun yeri tespit edilir. Detektörle logar yeri bulma deneyim gerektiren bir işlemdir.

Logar kuyusu tespit edildikten sonra logar kapağı açılır. Kuyunun içi temizlenmesi gerekirse, firmamızın ekipleri logar kuyusunun içini temizlerler. Kanalizasyon temizleme işlemi tamamlandıktan sonra, kameralı görüntüleme cihazı ile kanal içi kontrol edilir.

Kameralı görüntüleme cihazı ile kanal içinin tekrar kontrol edilmesi, kanal borusunda sorun olup olmadığını tespit etmek için yapılır. Çünkü kanallarda boru çökmesi ve yağlanma gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Kanal borularında çökme meydana gelmesi, bazen kanalizasyon tıkanıklığına sebep olsa da boruda çöken kısmın büyüklüğüne göre tıkanıklık yaşanmaması da mümkündür. Çöken kısım ufaksa tıkanıklık meydana gelmeyebilir ancak su kaçağı ve kötü koku yayılmasına sebep olabilmektedir. Kanal temizleme işlemi sırasında bu gibi sorunlar tespit edilir. Onarım çalışmaları yapılır.

Boru içinde yağlanma yaşanması da tıkanıklığa sebep olabileceği gibi, boru içindeki suyun akışını da yavaşlatabilmektedir. Boru içinde yağlanma varsa; kanalizasyon temizliği yapılırken pimaş yıkama makinesi ile kanal içi de yıkanır.

Kanal Temizleme Firmaları

Kanal temizleme firmalarından biri olan Protesisat, kanalizasyon tıkanıklığı açma işlemi sırasında yapılan bütün çalışmaları kendi bünyesindeki uzman personel ile yapmaktadır. Kanal temizleme firması olan Protesisat’ın kanal temizleme ekipleri kanal temizleme ve görüntüleme işlemini gerçekleştirirken, onarım ekipleri de onarım gerektiren yerlerde onarım çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Firmamız en uygun logar temizleme fiyatları ile hizmet vermektedir.

Kanal temizleme firması olarak Protesisat, 30 servis aracı ile sizlere hizmet vermektedir. İSO9001 belgesine sahip tek tesisat firması olan Protesisat’ın ekipleri en geç 2 saat içinde adresinize ulaşmaktadırlar. Üstelik İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almadan hizmet vermekteyiz.

Yorumlar (10)

 1. Ziyaretçi Önder Dürüzel

  Zemin katta oturuyorum ve tuvaletim taştı. İnternetten araştırınca lağımdan kaynaklandığını okudum. Şimdi bu sorunu çözmek için lağım temizleme yaptırmam yeterli olur mu?

 2. Protesisat çalışanı

  Tuvaletin taşması, lağım kuyusundan olabileceği gibi logar borularında meydana gelen bir tıkanıklıktan da olabilir. Lağım borularının kameralı görüntüleme cihazı ile kontrol edilmesi gerekir. Lağım boruları kontrol edilmeden sadece lağım temizleme çalışması yapmanız durumunda tuvaletin tekrar taşması söz konusu olabilir.

 3. Ziyaretçi Sibel Kılıç
  19 Kasım 2018
  Cevapla

  Bahçedeki mazgalda sık sık tıkanıklık meydana geliyor. Bende birkaç kova su dökerek kanal temizleme çalışması yaptım. Ancak birkaç gün sonra yine aynı kanalda tıkanıklık meydana geldi. Kanal temizleme için başka bir çözüm öneriniz var mıdır?

 4. Protesisat çalışanı

  Kanal temizleme çalışması sizin yaptığınız şekilde ne yazık ki olmaz. Siz birkaç kova su dökerek kanaldaki tıkanıklığı açmaya çalışmışınız. Kanaldaki tıkanıklık basit bir tıkanıklık olursa suyun basıncı ile açılabilirdi ancak tıkanıklık açılmadığına göre tıkanıklık daha farklı bir sebepten meydana gelmiş olabilir. Sadece kanal temizleme yapılarak tıkanıklık açılmaz. Öncelikle kameralı görüntüleme cihazı ile kanalın içi incelenmelidir. Tıkanıklığın neden meydana geldiği belirlendikten sonra gerekli çalışmalar yapılır.

 5. Ziyaretçi Koray Çakmak
  17 Kasım 2018
  Cevapla

  Geçen gün lağım temizleme çalışması yaptırdık. Lağım pislikle dolmuştu ve binanın bodrumundan lağım suyu taşıyordu. Lağım temizliği yaptırdıktan 2 gün sonra bodrumdan yine lağım suyu gelmeye başladı. Başka ne yapmamız gerekiyor?

 6. Protesisat çalışanı

  Öncelikle binanın birden fazla lağım kuyusu olabilir. Bundan emin olmanız gerekir. Bodrumdan gelen lağım suyu başka bir lağım kuyusundan geliyor olabilir. Komşu binaların lağım kuyusunda çatlak olabilir ve bu çatlaktan dolayı sizin binanın bodrum katından lağım suyu geliyor olabilir. Bir diğer ihtimal ise; lağım temizliği yaptırdınız ancak lağım boruları kontrol edildi mi? Belki lağım borularında bir tıkanıklık söz konusudur. Daha net bilgi verebilmemiz için sorunu gelip görmemiz lazım. Kameralı görüntüleme cihazı ile lağım borularının içini inceledikten sonra ayrıntı bir rapor verilebilir.

 7. Ziyaretçi Burak Bahçeyaka

  Restorandın mutfağında uzun bir kanal bulunmaktadır. Ancak kanalın içi hep yağ olduğu için su rahat akmıyor. Kanal temizliği yaptırmak istiyoruz ancak kanal çok uzun. Yine de kanal temizliği yapılabilir mi?

 8. Protesisat çalışanı

  Kanal temizliği çalışmasında kanal yıkama makinesi kullanılmaktadır. Kanal yıkama makinesinin uzun bir hortumu bulunmaktadır. Hortumun ucuna özel bir aparat takılır. Aparat sayesinde kanalın için yüksek basınçlı su püskürtülür. Bu sayede kanal temizliği sağlıklı bir şekilde yapılabilir. Kanal yıkama makinesinin hortumu yeterince uzun olduğu, kanalın çok uzun olması kanal temizliği yapmaya engel değildir.

 9. Ziyaretçi Mehmet Koç
  15 Kasım 2018
  Cevapla

  Rögar temizliği yaptırmak istiyoruz. Çünkü sürekli bahçede lağım kokusu geliyor. Ancak rögar kuyusunun yerini bilmiyoruz. Yine de rögar temizliği yaptırabilir miyiz?

 10. Protesisat çalışanı

  Mehmet Bey, bahçede lağım kokusu geliyorsa rögar kuyusu atıkla dolmuş olabilir. Ya da rögar borularında bir çatlak olabilir. Rögar temizliği yapılırken, rögar kuyusunun yerinin bilinmemesi bir sorun teşkil etmemektedir. Firmamız, rögar kuyusunun yeri bilinmiyorsa detektör ile rögar yeri tespiti yapmaktadır. Kanal açma makinesinin ucuna sonda verici adı verilen cihaz takılır ve kanal içine gönderilir. Toprak üstünde de detektör ile sonda vericinin sinyalleri takip edilerek rögar yeri tespiti yapılır. Rögar kuyusunun yeri tespit edildikten sonra rögar kapağı açılır ve rögar temizleme çalışması yapılır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir