Su saatinin ana vanası su sızdırıyor.

süleyman kayaokay Ziyaretçi
Soru Sor

Gönderdiğim fotoğrafta, işaretlediğim ana vana arızalı. Vananın olduğu kısımdan su sızdırıyor. Ne yapmam gerekir? Nasıl değişebilirim?

Su saatinin ana vanası su sızdırıyor. Görseli büyütmek için üzerine tıklayın.

Bağlantılı Konular

Yanıtlandı
Tesisat Sorunları 6 yıl önce 10 yanıt 45,123 kez görüntülendi

Cevap (10)

 1. Merhaba Süleyman bey

  Gönderdiğiniz fotoğraftaki dairenin giriş su saati vanasıdır. Ana vana değildir. Değiştirmek isterseniz apartman girişinde bina ana vanasını kapatarak, su saat rekorlarını söküp değiştirebilirsiniz. Ancak biraz tecrübe gerektiren bir işlemdir.

  Fotoğrafta ok işareti ile gösterdiğiniz yerden su kaçırıyorsa, vanayı açıp kapatırken salmastra ismi verilen somun zamanla gevşer. Salmastra somununu saat yönünün tersine 2 cm kadar sıkarsanız su kaçırması kesilecektir. Yanlız 2 cm den daha fazla sıkmayın çünkü vana kapatma başlığı sıkışır kapama açma işlemi zorlaşır.


  Yararlı(47) Yararlı değil(13)
 2. 16 Ocak 2017
  Cevapla

  Çok teşekkür ederim ilginiz için 🙂


  Yararlı(7) Yararlı değil(0)
 3. 19 Ağustos 2018
  Cevapla

  Yukarıdaki açıklama sayesinde ben de sorunu çözdüm basit bir şey imiş özellikte o salmastra somunu meselesi. Çok teşekkürler


  Yararlı(3) Yararlı değil(0)
 4. 30 Ekim 2018
  Cevapla

  Verdiğiniz bilgi için teşekkürler çok işe yaradı…


  Yararlı(3) Yararlı değil(2)
 5. 22 Kasım 2018
  Cevapla

  Selâmün Aleyküm Sayın Protesisat Yetkilileri ve tüm çalışanları. Evimdeki temiz su tesisatı; plastik dizayn yeşil boru yapıldı. Banyo sobası, şamandralı (basınçsız tip) Vanalar şiber tip. Biz suyu, Yazın Güneş Enerjisiyle, Kışın da banyo sobasıyla ısıtırız.
  Sorun; Banyo sobasını yakacağım zaman, Güneş Enerji Sistemini kapatıp, Sobalı ısıtma sistemini açıyorum vana tam kesmiyor
  Banyo sobasının suyunu besleyen şamandralı depoya su akıtıyor. (Sobanın sıkışınca suyu ve buharı tahliye edeceği borudan)
  şiber vana pirinç, başı tekerlek, dip tarafı 4 köşeli, duvar yüzeyinden aşağıda kalıyor, Anahtar sığmıyor, yanaşmıyor, tutmuyor. Çukurda kalan bu vanayı sökmek için özel bir Alet, Aparat var mı, nasıl sökebilirim? Lütfen bilgilendirin. Selamlar, Saygılar.


  Yararlı(0) Yararlı değil(9)
 6. 26 Kasım 2018
  Cevapla

  Merhaba benm 1 haftadır suyum kesikti borçtan dolayı bugün ödedim ve suyumu açmaya geldiler fakat sularımız akmıyor iskiyi aradm 1 haftadır su kapalı olduğu için hsva yapıp tıkanmış olabileceğini söylediler tesisatçı çağırmadan ben evde bişeyler yapa bilirmiyim


  Yararlı(0) Yararlı değil(7)
 7. Temiz su borularında meydana gelen tıkanıklıkları kendi imkanlarınız ile açmanız maalesef çok zordur. Firmamız ile iletişime geçerek kısa sürede tıkanıklığı açtırabilirsiniz.


  Yararlı(3) Yararlı değil(5)
 8. 3 Aralık 2018
  Cevapla

  Tesekurler. Sayenizde ben de hallettim sorunu. Taaa Hollandadan hayir duami aldiniz 🙂


  Yararlı(4) Yararlı değil(1)
 9. 3 Aralık 2019
  Cevapla

  Merhaba ana vanayi kapatmama ragmen evdeki damlayan tek musluk su akitmaya devam ediyor. Saati döndurmuyor. Sorun ne olabilir? Tesisatci cagirmak ne kadar mal olur?


  Yararlı(40) Yararlı değil(5)
 10. Saatin giriş ve çıkışındaki vanalardan başka birde ana vana olması gerekmiyormu bizim binada yokda


  Yararlı(8) Yararlı değil(3)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir