Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Evde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Evde su kaçağını tespit etmek için elektronik cihazlara ihtiyaç vardır. Bunun için profesyonel firmalardan destek alınması gerekir.

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evde su kaçağını bulmanız kolay değildir. Su kaçağını tespit edebilmek için duyu organlarınıza güvenmeniz gerekir. Yine de kesin sonuç vermeyecektir. Su kaçağının olduğu bölge kendini belli eder. Tavan ıslanabilir, duvarlar ıslanabilir, zeminde rutubet olabilir. Bunların dışında, evinizin herhangi bir bölümünde kötü koku gelebilir. Ya da tavanda veya duvarda farklı renkte rutubet ortaya çıkabilir. Bütün bu belirtiler su kaçağı olabileceğinin işaretidir. Yine de kesin olarak su kaçağı vardır denilemez.

Evde su kaçağı nasıl tespit edilir? Sorusuna gelirsek eğer, su kaçağının hangi tesisatta olduğunu bulabilirsiniz ancak noktasal olarak yerini bulamazsınız.

Bunun için ilk yapmanız gereken, dairenin ana vanasını kapatmak olmalıdır. Su sayacının üstündeki endeksi not ediniz. Ertesi gün tekrar endeksi kontrol ediniz. Eğer arada fark bulunuyorsa, su kaçağının olduğu kesinleşir ve bu su kaçağının temiz su tesisatından olduğunu anlarsınız.

Bir diğer yöntem ise; sifon dâhil, lavabo ve tuvaleti bir süre kullanmayınız. Su kaçağı nedeniyle ıslanan bölgede azalma meydana geliyorsa; su kaçağı gider hattından kaynaklanıyor denilebilir. Ancak su kaçak tespit cihazları olmadan kesin sonuca varmak mümkün değildir.

Üçüncü yöntem ise; kombi bar göstergesini kontrol ediniz. Kombinin basıncı sürekli düşüyorsa, kalorifer tesisatınızda su kaçağı olabilir.

Evde su kaçağı nasıl bulunur? Sorusunun cevabını kısaca özetledir. Fark edildiği gibi, hiçbir şekilde kesin sonuca varamazsınız. Kesin olarak su kaçağını tespit edebilmek için özel cihazlara ihtiyaç vardır. Farklı su kaçakları için farklı cihazlar kullanılmaktadır.

Akustik Dinleme Cihazı İle Evde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Firmamız özellikle temiz su tesisatlarında bulunan su kaçaklarını tespit edebilmek için, akustik dinleme cihazı kullanmaktadır. Akustik dinleme cihazı ile yapılan tespitler kesin sonuç vermektedir.

Evde su kaçağının olduğu kısım akustik dinleme cihazı ile dinlenir. Su kaçağının basıncı düşükse ve akustik dinleme cihazı ile hissedilmiyorsa, dairenin su basıncı arttırılır. İhtiyaca göre 10 bara kadar basınç arttırılabilir. Basınç arttırıldığında su kaçağının şiddeti artar böylece akustik dinleme cihazı ile rahatlıkla tespit edilebilir.

Su kaçağının olduğu kısım tespit edildikten sonra, o bölge ufak çaplı olarak açılır. Bir fayansın boyutunu geçmeyecek şekilde açılan bölgede, bizzat su kaçağı tespit ekiplerimiz tarafından onarım yapılır. Su tesisatı yeniden kontrol edilir. İkinci bir kaçak ihtimaline karşı kontrol yapılır. Aynı zamanda onarımı yapılan borunun da kontrolü yapılmış olur. Su kaçağı sorunu tamamen giderilmişse, kırılan bölge hemen onarılır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağını tespit etmek deneyim isteyen bir iştir. Firmamızın bünyesinde bulunan bütün personeller yeterli deneyime sahiptirler. Tecrübeleri sayesinde su kaçağı tespitini kısa sürede gerçekleştirirler.

Kameralı Görüntüleme Cihazı İle Evde Su Sızıntısı Nasıl Tespit Edilir?

Akustik dinleme cihazı ile sadece temiz su tesisatlarında bulunan su kaçakları tespit edilir. Pimaş borularında da su kaçağı meydana gelmektedir. Pimaş borusu çatlayabilir veya ek yerlerinden su kaçırabilir. Bu gibi durumlar meydana geldiğinde akustik dinleme cihazı işe yaramaz. Bunun için, firmamız kameralı görüntüleme cihazı ile evde su sızıntısını tespit etmektedir.

Kameralı görüntüleme cihazının kamerası tuvalet veya lavabo girişinden pimaş borusuna sürülür. Kameralı görüntüleme cihazının kamerasının ucundaki led aydınlatma sayesinde, pimaş borusunun içinin karanlık olması sorun çıkarmaz.

Kamera pimaş borusunun içinde ilerlerken, görüntüler ekrana yansır. Pimaş borusundaki su kaçağının neden kaynakladığı tespit edilir. Sadece su kaçağının nedeni tespit edilmez, aynı zamanda pimaş borusunun içindeki diğer sorunlarda tespit edilmiş olur. Pimaş borusunun içi yağlanmış olabilir. Eğimi yetersiz olabilir veya tıkanıklık olabilir. Bütün sorunlar kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilir.

Akustik dinleme cihazında olduğu gibi kameralı görüntüleme cihazı içinde tecrübeli personele ihtiyaç vardır. Tecrübesiz olan personel, kamera görüntülerini tamamen çözemez ve sorunu net olarak tespit edemez.

Kameralı görüntüleme cihazı ile su kaçağının tespit edilmesinden sonra, onarım yapılması gerekir. Temiz su tesisatında olduğu gibi, lokal tadilat yapmak mümkün değildir. Bunun için borunun tamamının değişmesi gerekir. Tespit işlemi yapan personel, durum hakkında ev sahibine bilgi verir. Ev sahibinin kabul etmesi durumunda onarım ekipleri adrese yönlendirilir.

Onarım ekipleri işlerinde uzan olan kişilerden seçilmiştir. Firmamız tarafından yapılan bütün onarımlar bir yıl garanti altına alınmaktadır. Bir yıl içinde, firmamızın yaptığı onarımlarda meydana gelebilecek sorunlar ücretsiz olarak giderilir.

Termal Kamera İle Evdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Temiz su tesisatında ve pimaş borularında su kaçağı olabileceği gibi, kalorifer borularında da su kaçağı olabilir. Kalorifer borularında su kaçağını, kombi basınç göstergesinde suyun basıncı sık sık düştüğünde anlarsınız.

Firmamız; kalorifer borularındaki su kaçağını tespit etmek için termal kamera kullanmaktadır. Termal kamera sayesinde, şap altından geçen sıcak borular rahatlıkla görünür. Termal kameradaki görüntüde kalorifer boruları düz bir hatta ilerlerken, su kaçağı olan kısımda görüntü dağınık görünür. Böylece su kaçağı tespit edilir.

Su kaçağına sebep olan çatlak büyükse onarım işlemi yapılır. Ancak ufak bir çatlaksa onarıma gerek kalmaz. Firmamız tarafından kullanılan, çatlak onarıcı kimyasal sayesinde hiçbir tadilata gerek kalmaz.

Kimyasal ilaç, kalorifer borularının içine dökülür. Yaklaşık olarak 2 saat sonra bütün kalorifer borularına dağılan kimyasal ilaç; borulardaki bütün çatlakları kapatır. Kimyasal ilacın hiçbir yan etkisi bulunmaz. Aksine koruyucu özelliğe sahiptir.

Sizde evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekiplerimiz en kısa sürede adresinize gelerek, sorunlarınızı en profesyonel şekilde çözüme kavuştururlar.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir