Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Evde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Evde su kaçağını tespit etmek için elektronik cihazlara ihtiyaç vardır. Bunun için profesyonel firmalardan destek alınması gerekir.

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evde su kaçağını bulmanız kolay değildir. Su kaçağını tespit edebilmek için duyu organlarınıza güvenmeniz gerekir. Yine de kesin sonuç vermeyecektir. Su kaçağının olduğu bölge kendini belli eder. Tavan ıslanabilir, duvarlar ıslanabilir, zeminde rutubet olabilir. Bunların dışında, evinizin herhangi bir bölümünde kötü koku gelebilir. Ya da tavanda veya duvarda farklı renkte rutubet ortaya çıkabilir. Bütün bu belirtiler su kaçağı olabileceğinin işaretidir. Yine de kesin olarak su kaçağı vardır denilemez.

Evde su kaçağı nasıl tespit edilir? Sorusuna gelirsek eğer, su kaçağının hangi tesisatta olduğunu bulabilirsiniz ancak noktasal olarak yerini bulamazsınız.

Bunun için ilk yapmanız gereken, dairenin ana vanasını kapatmak olmalıdır. Su sayacının üstündeki endeksi not ediniz. Ertesi gün tekrar endeksi kontrol ediniz. Eğer arada fark bulunuyorsa, su kaçağının olduğu kesinleşir ve bu su kaçağının temiz su tesisatından olduğunu anlarsınız.

Bir diğer yöntem ise; sifon dâhil, lavabo ve tuvaleti bir süre kullanmayınız. Su kaçağı nedeniyle ıslanan bölgede azalma meydana geliyorsa; su kaçağı gider hattından kaynaklanıyor denilebilir. Ancak su kaçak tespit cihazları olmadan kesin sonuca varmak mümkün değildir.

Üçüncü yöntem ise; kombi bar göstergesini kontrol ediniz. Kombinin basıncı sürekli düşüyorsa, kalorifer tesisatınızda su kaçağı olabilir.

Evde su kaçağı nasıl bulunur? Sorusunun cevabını kısaca özetledir. Fark edildiği gibi, hiçbir şekilde kesin sonuca varamazsınız. Kesin olarak su kaçağını tespit edebilmek için özel cihazlara ihtiyaç vardır. Farklı su kaçakları için farklı cihazlar kullanılmaktadır.

Akustik Dinleme Cihazı İle Evde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Firmamız özellikle temiz su tesisatlarında bulunan su kaçaklarını tespit edebilmek için, akustik dinleme cihazı kullanmaktadır. Akustik dinleme cihazı ile yapılan tespitler kesin sonuç vermektedir.

Evde su kaçağının olduğu kısım akustik dinleme cihazı ile dinlenir. Su kaçağının basıncı düşükse ve akustik dinleme cihazı ile hissedilmiyorsa, dairenin su basıncı arttırılır. İhtiyaca göre 10 bara kadar basınç arttırılabilir. Basınç arttırıldığında su kaçağının şiddeti artar böylece akustik dinleme cihazı ile rahatlıkla tespit edilebilir.

Su kaçağının olduğu kısım tespit edildikten sonra, o bölge ufak çaplı olarak açılır. Bir fayansın boyutunu geçmeyecek şekilde açılan bölgede, bizzat su kaçağı tespit ekiplerimiz tarafından onarım yapılır. Su tesisatı yeniden kontrol edilir. İkinci bir kaçak ihtimaline karşı kontrol yapılır. Aynı zamanda onarımı yapılan borunun da kontrolü yapılmış olur. Su kaçağı sorunu tamamen giderilmişse, kırılan bölge hemen onarılır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağını tespit etmek deneyim isteyen bir iştir. Firmamızın bünyesinde bulunan bütün personeller yeterli deneyime sahiptirler. Tecrübeleri sayesinde su kaçağı tespitini kısa sürede gerçekleştirirler.

Kameralı Görüntüleme Cihazı İle Evde Su Sızıntısı Nasıl Tespit Edilir?

Akustik dinleme cihazı ile sadece temiz su tesisatlarında olan su kaçakları tespit edilir. Pimaş borularında da su kaçağı meydana gelmektedir. Pimaş borusu çatlayabilir veya ek yerlerinden su kaçırabilir. Bu gibi durumlar meydana geldiğinde akustik dinleme cihazı işe yaramaz. Bunun için, firmamız kameralı görüntüleme cihazı ile evde su sızıntısını tespit etmektedir.

Kameralı görüntüleme cihazının kamerası tuvalet veya lavabo girişinden pimaş borusuna sürülür. Kameralı görüntüleme cihazının kamerasının ucundaki led aydınlatma sayesinde, pimaş borusunun içinin karanlık olması sorun çıkarmaz.

Kamera pimaş borusunun içinde ilerlerken, görüntüler ekrana yansır. Pimaş borusundaki su kaçağının neden kaynakladığı tespit edilir. Sadece su kaçağının nedeni tespit edilmez, aynı zamanda pimaş borusunun içindeki diğer sorunlarda tespit edilmiş olur. Pimaş borusunun içi yağlanmış olabilir. Eğimi yetersiz olabilir veya tıkanıklık olabilir. Bütün sorunlar kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilir.

Akustik dinleme cihazında olduğu gibi kameralı görüntüleme cihazı içinde tecrübeli personele ihtiyaç vardır. Tecrübesiz olan personel, kamera görüntülerini tamamen çözemez ve sorunu net olarak tespit edemez.

Kameralı görüntüleme cihazı ile su kaçağının tespit edilmesinden sonra, onarım yapılması gerekir. Temiz su tesisatında olduğu gibi, lokal tadilat yapmak mümkün değildir. Bunun için borunun tamamının değişmesi gerekir. Tespit işlemi yapan personel, durum hakkında ev sahibine bilgi verir. Ev sahibinin kabul etmesi durumunda onarım ekipleri adrese yönlendirilir.

Onarım ekipleri işlerinde uzan olan kişilerden seçilmiştir. Firmamız tarafından yapılan bütün onarımlar bir yıl garanti altına alınmaktadır. Bir yıl içinde, firmamızın yaptığı onarımlarda meydana gelebilecek sorunlar ücretsiz olarak giderilir.

Termal Kamera İle Evdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Temiz su tesisatında ve pimaş borularında su kaçağı olabileceği gibi, kalorifer borularında da su kaçağı olabilir. Kalorifer borularında su kaçağını, kombi basınç göstergesinde suyun basıncı sık sık düştüğünde anlarsınız.

Firmamız; kalorifer borularındaki su kaçağını tespit etmek için termal kamera kullanmaktadır. Termal kamera sayesinde, şap altından geçen sıcak borular rahatlıkla görünür. Termal kameradaki görüntüde kalorifer boruları düz bir hatta ilerlerken, su kaçağı olan kısımda görüntü dağınık görünür. Böylece su kaçağı tespit edilir.

Su kaçağına sebep olan çatlak büyükse onarım işlemi yapılır. Ancak ufak bir çatlaksa onarıma gerek kalmaz. Firmamız tarafından kullanılan, çatlak onarıcı kimyasal sayesinde hiçbir tadilata gerek kalmaz.

Kimyasal ilaç, kalorifer borularının içine dökülür. Yaklaşık olarak 2 saat sonra bütün kalorifer borularına dağılan kimyasal ilaç; borulardaki bütün çatlakları kapatır. Kimyasal ilacın hiçbir yan etkisi bulunmaz. Aksine koruyucu özelliğe sahiptir.

Sizde evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekiplerimiz en kısa sürede adresinize gelerek, sorunlarınızı en profesyonel şekilde çözüme kavuştururlar.

Yorumlar (19)

 1. Ziyaretçi Elifff
  10 Mayıs 2023
  Cevapla

  Fuat Usta gerçekten bizi bir beladan kurtardı diyebilirim .2 ayrı termal cihazlı ustalarin gelmesine rağmen mutfaktaki su kacagi bulunamadı.Ama titiz ve ilgili çalısmaları gercekten taktire şayan evimi boşuna sigortalattırmısım. İşi erbabına göstermek lazımmış tekrar teşekkur ederimm.

 2. Protesisat çalışanı

  Sorununuzun tarafımızdan çözüldüğü için çok sevindik değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

 3. Ziyaretçi Elifff
  10 Mayıs 2023
  Cevapla

  Fuat Usta gerçekten bizi bir beladan kurtardı diyebilirim .2 ayrı termal cihazlı ustalarin gelmesine rağmen mutfaktaki su kacagi bulunamadı.Ama titiz ve ilgili çalısmaları gercekten taktire şayan evimi boşuna sigortalattırmısım. İşi erbabına göstermek lazımmış tekrar teşekkur ederimm.

 4. Protesisat çalışanı

  Sorununuzun tarafımızdan çözüldüğüne çok sevindik değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

 5. Ziyaretçi Esra
  20 Mart 2021
  Cevapla

  Giris kattaki dairenin banyosuna tavandan su sızıyor cok yogun degil.Birinci kat kamera attirdi tespit edilemedi.biz ikinci kattaki daire olarak attirdik(hem termal hem pimaş ici kamera ile)bizdende tespit edilemedi aramizda daire olmasina ragmen o kadar az akintinin bi ust daireden degilde iki ust daireden asagi inmesi mumkunmu? Ve bu kameralar neden tespit edemiyor?Baska attiracak kamera cinsi kalmadı sanirim.Bulunamayan cozum icin surekli para odemek cok sinir bozucu.Siz ne önerirsiniz bilgi verirseniz cok memnun olurum tesekkur ederim simdiden..

 6. Protesisat çalışanı

  Üst katın temiz su tesisatlarını akustik dinleme cihazları ile atık su tesisatlarını ise kanal görüntüleme kameralarıyla kontrol etmek gerekiyor. Eğer üst kattaki dairenin tesisatında bir problem yoksa; üstteki yan dairelerden veya denildiği gibi iki üst kattaki dairelerden gelme ihtimali vardır. Firmamızı arayarak probleminizi anlatırsanız, size yardımcı olacaklardır.

 7. Ziyaretçi Serdar , ÖZDEN

  Üst kattan su kaçağı olduğunu düşünüyorum.Defalarca banyo ve mutfak tavnına bakım ve boya yaptırdım,rutubet simsiya bir şekilde çıkıyor boyalar kabarıyor.Komşumuz masrafa girmek istemiyor tartışmalar yaşıyoruz. Maliyet ne olur kesin çözüme ulaşabilirsiniz. Kocaeli ilinde oturuyoruz.

 8. Protesisat çalışanı

  Öncelikle su kaçağının yeri tespit edilmeli, ardından çıkaçak problemin düzeyine göre onarım için fiyat verilmekte. Sorunu görmeden fiyat bilgisi vermek tamamen yanıltıcı olacaktır.

 9. Ziyaretçi Havva yıldırım

  benim salonumdaki duvarda alt köşelerde sürekli kabarmalar oluyor bir süre sonra da küf meydana geliyor. Daha önceleri diğer odalarda da vardı ama şimdi sadece salonda oluşuyor . Kaçak olabilir mi acaba kalorifer tesisatında?

 10. Ziyaretçi Zekeriya Hazır
  17 Kasım 2018
  Cevapla

  Evin banyo ve yatak odası tavanının köşesinden su akıyor. Tam olarak su akmıyor aslında, sarımtırak bir renk var ve kötü koku geliyor. Üst daireden olacağını düşünüp durumu söyledim. Ancak aynı durum onunda dairesinde var. Şimdi böyle bir şey mümkün müdür acaba?

 11. Protesisat çalışanı

  Verdiğiniz bilgilere bakılırsa, pis su borusunda bir kaçak söz konusudur. İki kat yukardan hem sizin dairenizi hem de üst katı etkileyebilir. İki kat yukardaki dairenin pimaş borusunda bir sorun olursa, pimaş borusundaki su duvarın içinden geçerek sizin dairenize ulaşabilir. Diğer bir ihtimal ise; her iki dairede de su kaçağı olabilir. Üst kat komşunuz bir süre su tüketmediğinde sizin dairedeki su kaçağında azalma meydana geliyorsa üst dairenin atık su borusunda su kaçağı var diyebilir. Üçüncü bir ihtimal ise; yan binanın atık su borusunda su kaçağı olabilir. Bu durumda da hem sizin daireniz hem de üst kattaki daire bu durumdan etkilenebilir. Kesin emin olabilmek için kameralı su kaçağı tespiti yapılması gerekir. Bu sayede su kaçağının hangi dairede veya dairelerden kaynaklandığı ortaya çıkar.

 12. Ziyaretçi Hakan EFE
  16 Kasım 2018
  Cevapla

  Müstakil eski bir evde oturuyorum. Evimin hemen yanında bir kömürlük var. Kömürlük ile ev arasındaki duvarın dibinden kömürlüğe su gelmektedir. Su kaçağı olursa aynı suyun eve de girmesi gerekmez mi? Eğer su kaçağıysa evdeki su kaçağı nasıl bulunur?

 13. Protesisat çalışanı

  Kömürlük ile evin arasındaki duvarda tesisat borusu geçiyor olabilir. Bu durumda su kaçağı olma ihtimali vardır. Evde su kaçağı varsa ve sadece kömürlüğe su akıyorsa kömürlük tarafında duvarda bir çatlak vardır o çatlaktan kömürlüğe akıyordur. Bu durumda suyun eve akmaması normaldir. Kesin emin olabilmeniz için ana su vanasını kapatmanız gerekir. Ana su vanasını kapattıktan sonra kömürlüğe akan suda azalma meydana geliyorsa kesin olarak su kaçağı vardır diyebiliriz. Su kaçağı tespiti nasıl yapılır? Sorusunun cevabına gelirsek eğer, maalesef noktasal olarak su kaçağı tespiti yapamazsınız. Çünkü noktasal su kaçağı tespiti ancak elektronik cihazlarla yapılabilmektedir.

 14. Ziyaretçi Murat Yiğit Taşdan

  Evde su kaçağı var. Ben tesisatçı çağırıp evimin inşaat alanına dönmesini istemiyorum. Ayrıca avuçla para vererek evimi kırıp dökmesini istemiyorum. Kendi imkanlarımla su kaçağını nasıl bulurum?

 15. Protesisat çalışanı

  Murat bey, evde su kaçağı tespit çalışmaları eski yöntemlerde olduğu gibi kırıp dökme ile yapılmaz. Mahalle tesisatçılarından yardım isteyerek evde su kaçağı tespiti yaptırırsanız eviniz tadilat alanına döner ve maliyeti yüksek olur. Ancak firmamız, özel cihazlar kullanarak hiç bir yeri kırmadan ve noktasal olarak su kaçağının yerini tespit etmektedir. Üstelik çok uygun fiyatlarla hizmet vermekteyiz. Evde su kaçağı nasıl bulurum? Diyorsanız noktasal olarak tespit etmeniz mümkün değildir. Sadece hangi tesisat sisteminde su kaçağı olduğunu belirleyebilirsiniz.

 16. Ziyaretçi Ergun Akan
  13 Kasım 2018
  Cevapla

  Banyo zemininde sürekli su birikiyor. Banyo giderini kontrol ettim ancak ordan gelmiyor. Normalde su tüketimi olmadığında da banyo zemininde su birikiyor. Evdeki su kaçağı nasıl bulunur acaba?

 17. Protesisat çalışanı

  Evdeki su kaçağı nasıl bulunur? Su kaçağını nasıl bulurum? Su kaçağı tespiti nasıl yapılır? Gibi sorular çok sık sorulan soruların başında gelmektedir. Evde su kaçağı tespiti kesin olarak yapılamaz. Hangi tesisat sisteminde olduğu tespit edilebilir. Temiz su borusunda olduğunu ana vanayı kapatarak anlayabilirsiniz. Atık su borularında su kaçağı olup olmadığını ise su tüketmeyip bir süre gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Kalorifer borularında ise kombi basıncı düşüyorsa anlayabilirsiniz. Su kaçağı tespitini kesin olarak yapabilmek için bilgisayar destekli cihazlara ihtiyaç vardır

 18. Ziyaretçi Çetin
  12 Kasım 2018
  Cevapla

  Alt kata su sızıyordu. Makalede yazdığınız yöntemi uygulamak için su sayacını kontrol ettim ancak sayaçta değişiklik yok. Başka türlü evdeki su kaçağı nasıl bulunur?

 19. Protesisat çalışanı

  Su kaçağını nasıl bulurum? Sorusu sık sorulan sorulardan biridir. Su sayacının üstündeki değerleri kontrol etmenize rağmen değişiklik yoksa atık su borusu veya kalorifer borusunda su kaçağı olabilir. Alt kata su sızması söz konusuysa, su kaçağı yan dairede de olabilir. Su tesisatında kaçak nasıl bulunur? Sorusunun cevabı için bilgisayarlı cihazlarla bulunur diyebiliriz. Çünkü bu cihazlar sayesinde hem hiç bir yer kırılmaz, hem hızlı sonuç alınır hem de ekonomik bir yöntemdir.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir