Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Robotla Su Kaçağı Tespiti

Robot ile su kaçağı tespitini ülkemizde ilk uygulayan firma olan Protesisat, 14 yıllık deneyime sahip köklü bir firmadır. Kırmadan robotla su kaçak tespiti yapan firmamız, su kaçak tespitinde öncü firma olmaya devam etmektedir.

Su Kaçağının Nedenleri

Daire veya iş yerinde tesisat sistemi içinde belli başlı nedenlerden dolayı su kaçağı meydana gelmektedir. Borular dış etkilere maruz kalarak hasar görebileceği gibi, usta hataları ve kalitesiz malzeme gibi nedenlerle de su kaçağı meydana gelebilmektedir.

Gelin bu konuyu biraz daha açalım.

 • Boruların dış etkilere maruz kalması, genellikle tadilat ortamlarında meydana gelen bir durumdur. Banyo veya tuvalet tadilatlarında yapılan hatalı işlemler sonucunda pimaş veya su boruları zarar görebilmektedir. Fayansların altında olan borular görülmediği için, zarar gördüğünde fark edilmesi çok zordur. Zarar gören boru kullanılmaya başlandığında, su kaçağı meydana geldiği fark edilir.
 • Maliyeti azaltmak için, çoğu zaman ucuz olan boruları tercih ederiz. Ucuz olan boruların bütçemize katkı sağlayacağını düşünürüz. Ancak uzun vadede dikkate alındığında aslında sanıldığı gibi bütçemize katkı sağlamaktan çok zarar verdiğini görürüz.
 • Kalitesiz pimaş boruları, zamanla kırılmaya veya çatlamaya başlar. Bu durum özellikle bina ana gider hatlarında görülmektedir. Bina ana gider hatlarındaki pimaş boruları, üstündeki toprağın ağırlığına dayanamaz ve zamanla kırılabilmektedir veya çatlayabilir. Boru kırıldığı zaman su kaçağı meydana gelmesi kaçınılmaz olur.
 • Temiz su borularındaki, kalitesiz malzeme suyun basıncına dayanamayarak çatlar ve su kaçağına sebep olur. Bu durum özellikle gece saatlerinde, şebeke suyunun basıncının yükseldiği saatlere denk gelmektedir.
 • Usta hatalarından kaynaklanan su kaçakları da bulunmaktadır. Sert plastikten yapılan su borularının ekleri kaynak makinesi ile yapılmaktadır. Kaynak makinesi ile eritilip birbirine geçirilerek ek yapılan su borularında, eritme oranına dikkat edilmesi gerekir. Kaynak makinesi ile az eritilirse borular birbirini tutmaz. Çok eritilmesi durumunda boru yanar ve yine yapılan ek sağlıklı olmaz. Her iki durumda su kaçağına sebep olur.
 • Eritme oranı dışında, borular birbirine geçirilerek ek yapılırken orantılı bir şekilde birbirine geçirilmesi gerekir. Borunun bir tarafı fazla diğer tarafı az geçirilirse, ilerde su kaçağına sebep olur.

Robotla Su Kaçak Tespit Yöntemleri

Protesisat, su kaçak tespit yöntemleri için robot cihazlar kullanmaktadır. Robot cihazlar sayesinde kırmadan su kaçağı tespiti yapmak mümkündür.

Firmamız;

Temiz su tesisatında robotlu su kaçağı tespiti için, akustik dinleme cihazı kullanmaktadır. Akustik dinleme cihazı ile su kaçağının olduğu yer dinlenerek kırmadan kaçak su tespiti çalışması yapılır.

Akustik dinleme cihazı özellikle temiz su tesisatlarında kullanılan bir cihazdır. Temiz su tesisatında, suyun basıncı yüksek olduğu için su kaçağının sesi rahatlıkla duyulmaktadır. İstisnai durumlarda akustik dinleme cihazı ile su kaçağının sesi duyulmayabilir. Bu gibi durumlarda, Protesisat ekipleri şebeke suyunun basıncını yükselterek akustik dinleme cihazı ile duyulmasını sağlarlar.

Kalorifer tesisatındaki su kaçaklarında ise termal kamera kullanmaktadır. Cihazla su kaçağı tespitinde termal kamera kullanılması, kaçak tespitinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Gider borularında meydana gelen su kaçaklarında ise kameralı su kaçağı tespiti yapılmaktadır. Gider borularının ek yerlerinde conta kayması veya pimaş borularındaki çatlaklardan dolayı meydana gelen su kaçakları, kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilebilmektedir.

Su Kaçağı Tespit Edildikten Sonra Ne Yapılır?

Robotlu su kaçak tespit çalışmasından sonra su kaçağının olduğu boruya göre işlem yapılmaktadır. Öncelikle tespit çalışması sırasında evde hiçbir yer kırılmaz. Matkap ve çekiç gibi gürültülü aletler kullanılmaz. Robotla su kaçağı tespiti tamamen sessiz bir ortamda gerçekleştirilir.

Temiz su tesisatındaki su kaçağının olduğu yer tespit edildikten sonra, o nokta işaretlenir. Su kaçağı olan nokta, bir fayansın altındaysa fayans dikkatli bir şekilde sökülür. Fayans söküldükten sonra su kaçağı olan boru en kısa sürede tamir edilir.

Su kaçağı tamir edildikten sonra, tekrar su sızdırıp sızdırmadığı test edilir. Test sonrası su kaçağı yoksa sökülen fayans tekrar yerine yerleştirilir ve hiçbir şekilde tadilata gerek kalmaz.

Kalorifer tesisatlarındaki su kaçaklarında ise, su kaçağının olduğu nokta parke altındaysa tek bir parke sökülür ve boru tamir edilir. Parke tekrar eskisi gibi yerine monte edilir ve tadilat yapmaya gerek kalmaz.

Pimaş borularında meydana gelen su kaçaklarında durum biraz daha farklıdır. Görüntülü su kaçak tespiti yapıldıktan sonra, sorunlu olan borunun değiştirilmesi gerekir. Çünkü pimaş borularına temiz su borularındaki gibi onarım yapılamaz. Çatlak olan pimaş borusunun tamir edilebilmesinin tek yolu borunun değiştirilmesi ile mümkündür.

Bunun gibi durumlar meydana geldiğinde, Protesisat ekiplerimiz müşterilerimizi bilgilendirirler. Müşterilerin kabul etmesi durumunda, onarım ekiplerimiz ilgili adrese yönlendirilir. Onarım ekiplerimiz, tadilat konusunda deneyimli bireylerden oluşmaktadır. İşlerinde uzman olan ekiplerimiz, onarımı en kısa sürede yaparak banyo veya tuvaleti kullanılabilir halde teslim etmektedir.

Ayrıca firmamız tarafından yapılan onarımlar bir yıl garanti altına alınmaktadır. Bir yıl içinde oluşabilecek bütün sorunları ücretsiz olarak gidermekteyiz.

Yorumlar (8)

 1. Ziyaretçi NİHAT
  4 Aralık 2018
  Cevapla

  Bizim daireden alt komşuya su akıyormuş. Sürekli değil arada bir akıyormuş. Komşumu daha fazla zarara sokmak istemiyorum bu yüzden robotla su kaçağı tespiti yaptırmak istiyorum. Ancak gelecek ustalar alt katta mı çalışacak üst katta mı ona göre bilgilendirmem gerekir.

 2. Protesisat çalışanı

  Bu tür su kaçak tespit çalışmalarında üst dairede çalışma yapılır. Çünkü su kaçağının olduğu tesisat borusu üst daire ait olduğu için alt katta bir çalışma yapılamaz. Devamlı su akmadığı için, sorun ya atık su borularındadır ya da kalorifer borularındadır. Atık su borularındaysa kameralı görüntüleme cihazı ile borunun içi kontrol edilir ve su kaçağı tespit edilir. Kalorifer borularında ise termal kamera kullanılarak su kaçağının yeri noktasal olarak bulunabilir.

 3. Ziyaretçi Onur Talay
  19 Kasım 2018
  Cevapla

  Dairemde su kaçağı var. Çünkü bütün musluklar kapalı olmasına rağmen su saati dönüyor ama evin her tarafını gezdim ve hiçbir yerde belirti yok. Robotla su kaçağı tespiti yapılırsa kesin olarak yeri bulunabilir mi?

 4. Protesisat çalışanı

  Robotla su kaçağı bulma çalışması yapılırken, tesisat borularının tamamı kontrol edilir. Temiz su borularındaki kaçakları tespit etmek için dinleme cihazı kullanılır. Dinleme cihazı ile su kaçağının sesi dinlenir ve hiçbir yer kırılmadan su kaçağının yeri noktasal olarak tespit edilir. Robotla su kaçağı tespiti yapılırken, tesisatsa su kaçağı varsa kesin olarak ortaya çıkar. Ayrıca su kaçağı olduğu tespit edilmekle kalmaz, su kaçağının yeri de noktasal olarak tespit edilir.

 5. Ziyaretçi Ülkü özçam
  17 Kasım 2018
  Cevapla

  Banyo duvarın dibinde sürekli rutubet var. Ne yaptıysam buna engel olamadım. Acaba su kaçağı olabilir mi? Eğer su kaçağı varsa robotla su kaçağı bulunabilir mi?

 6. Protesisat çalışanı

  Verdiğiniz bilgilere göre pis su borularında kaçak söz konusu olabilir. Ancak bu su kaçağı sizin dairede mi yoksa yan daire mi bunu kesin olarak buradan söyleyemeyiz. Adresinize gelen ekiplerimiz, robotla su kaçağı tespiti yaparken pis su borularının içini kameralı görüntüleme cihazı ile kontrol eder. Görüntüleme cihazı sayesinde su kaçağının olup olmadığı ve varsa tam olarak borunun neresinde olduğu tespit edilebilir.

 7. Ziyaretçi Oya Yavuz
  16 Kasım 2018
  Cevapla

  Robotla su kaçağı tespiti yaptırmak istiyoruz. Ancak fayans altında su kaçağı tespiti yapılabilir mi? Eğer yapılıyorsa fayanslara çok zarar gelir mi?

 8. Protesisat çalışanı

  Robotla su kaçağı bulma çalışmasında, deneme yanılma yöntemi yapılmaz. Eski dönemlerde su kaçağı bulma için deneme yanılma yöntemi kullanılırdı ve su kaçağı bulunana kadar duvarlar veya fayanslar kırılır. Oysa firmamız robotla su kaçağı bulma çalışmasında, su kaçağının sesini dinleyerek noktasal olarak nerede olduğu belirleyebilir. Su kaçağı ister fayansın altında olsun ister betonun içinde olsun yine de hiçbir yere zarar verilmeden ve noktasal olarak tespiti yapılabilir.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir