Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur? Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Günümüzde su kaçağı, bilgisayar destekli elektronik cihazlarla bulunmaktadır. Protesisat olarak 2004 yılından beri bilgisayarlı özel cihazlarla su kaçağı bulma işlemini gerçekleştirmekteyiz.

Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır?

Su sızıntısı, her an meydana gelebilen tesisat sorunlarından biridir. Su sızıntısı meydana geldiğinde su sızıntısı nasıl anlaşılır?

Su sızıntısı; temiz su borularında, kalorifer boruların veya pis su borularında meydana gelebilen tesisat sorunlarından biridir. Su sızıntısının meydana geldiği tesisat sistemine göre su sızıntısını anlamanın farklı yöntemleri bulunmaktadır.

Temiz Su Tesisatındaki Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır?

Temiz su tesisatında meydana gelen su sızıntısını anlamak için sayaç üstündeki değerleri bir yere not ediniz. Su sayacındaki değerleri not ettikten sonra sifon dâhil bir süre su tüketmeyiniz.

Birkaç saat geçtikten sonra, su sayacındaki değerleri bir daha kontrol edin. Önceden aldığınız değerle arada fark bulunuyorsa, temiz su tesisatınızda su sızıntısı olduğu sonucunu çıkarabilirsiniz. Temiz su tesisatınızda su sızıntısı varsa, firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet veren Protesisat, su sızıntısı tespiti için elektronik cihazlar kullanmaktadır. Bu sayede evinizdeki su sızıntısını tespit ederken hiçbir yere zarar vermemekteyiz.

Bazen evinizin duvarlarında veya tavanında rutubet, nem oluştuğunu görürsünüz ve su kaçağı olduğundan şüphe duyarsınız. Yalnız bilmeniz gereken bir nokta daha vardır ki, bazen komşunuzda meydana gelen su sızıntısının belirtileri sizin dairede de görülebilmektedir. Özellikle üst katlarda meydana gelen su kaçakları alt katın tavanında kendini belli etmektedir.

Kalorifer Tesisatındaki Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır?

Hepimizin bildiği gibi evlerde ve iş yerlerinde suyun taşınmasını sağlayan yalnızca temiz su boruları ve pis boruları yoktur. Kombiden gelen sıcak suyun peteklere taşınmasını sağlayan kalorifer boruları da bulunmaktadır.

Kalorifer borularında da su sızıntıları meydana gelebilmektedir. Ancak kalorifer borularında meydana gelen su sızıntıları çok uzun süre fark edilmeyebilir. Çünkü kombide bulunan suyun basıncı çok düşüktür. Kombinin su basıncı düşük olduğu için, evinizin herhangi bir yerinde su sızıntısına dair belirtiler uzun süre kendini göstermeyebilir.

Kalorifer tesisatındaki su sızıntısını anlamanın en etkili yolu; kombi üstünde bulunan bar göstergesidir. Kombinin bar göstergesi normal şartlar altında 1,5 – 2 bar seviyeleri arasındadır.

Kombideki bar göstergesinin değerini bir yere not ediniz. Bir – iki gün sonra kontrol ediniz. Eğer bar göstergesindeki değerde düşme varsa kalorifer tesisatınızda su kaçağı olabilir. Ancak emin olmak için, bar göstergesindeki değeri birkaç gün not etmeye devam ediniz. Bar göstergesindeki değer sürekli düşüyorsa kalorifer borularında su sızıntısı olduğu kesinlik kazanır.

Protesisat, kalorifer borularında meydana gelen su sızıntısı tespiti için termal kamera kullanmaktadır. Termal kamera ile su sızıntısının olduğu yer noktasal olarak tespit edilebilmektedir.

Pis Su Tesisatındaki Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır?

Pis su tesisatı yani gider hattında su kaçağı meydana gelirken, o bölgede duvarın veya tavanın renginde sararmalar meydana gelmektedir. Çoğu zaman, gider hattında meydana gelen su sızıntısının olduğu kısımda kötü koku gelir.

Yukarda belirttiğimiz iki olumsuz durum yaşanmıyorsa bile pis su tesisatında su kaçağı yine olabilir. Su sızıntısının gider hattından olup olmadığını anlamak için, gider tesisatlarını bir süre kullanmayınız. Tuvaleti, lavaboları, duşu ve sifonu dahi kullanmayınız. Birkaç saat sonra, su sızıntısının olduğu yerde azalma oluyorsa gider hattınızda su sızıntısı olduğu söylenebilir. Ancak %100 emin olmak için profesyonel bir firmadan servis talep etmelisiniz.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Protesisat, su kaçağı bulma çalışmalarında tamamen bilgisayar destekli elektronik cihazlar kullanmaktadır. Farklı su kaçağı sorunları için farklı cihazlar kullanmaktayız.

Temiz Su Tesisatındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

 • Firmamızdan servis talebinde bulunduğunuz zaman, ekiplerimiz 1 saat içinde adresinize gelmektedirler.
 • Temiz su tesisatındaki su kaçağı bulma çalışmasında akustik dinleme cihazı adı verilen hassas cihaz kullanılır.
 • Cihazın mikrofon görevi gören prop aparatı su kaçağının olduğu yere tutulur.
 • Prop, su kaçağının sesini kulaklığa aktarır.
 • Akustik dinleme cihazının kulaklığı, dış sesleri yalıtarak sadece proptan gelen sesleri algılayan özel bir kulaklıktır.
 • Temiz su tesisatındaki suyun basıncı düşük olursa veya su sızıntısı çok ufak boyuttaysa ekiplerimiz, temiz su tesisatının basıncını arttırırlar. Böylece su kaçağının sesi daha rahat algılanır ve su sızıntısı tespiti daha hızlı olur.

Firmamız, akustik dinleme cihazı ile su kaçağı bulma çalışmaları sırasında evinizde, iş yerinizde hiçbir yere zarar vermemektedir.

Kalorifer Tesisatındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Kalorifer tesisatındaki suyun basıncı, temiz su tesisatındaki suyun basıncına göre çok düşüktür. Bu durumdan dolayı, kalorifer tesisatındaki su sızıntısı tespiti için akustik dinleme cihazı kullanılmaz. Akustik dinleme cihazı yerine termal kamera kullanılır.

 • Ekiplerimiz, termal kamera ile şap altından geçen veya duvarın içinden geçen kalorifer borularını takip ederler.
 • Kalorifer borularının içinden geçen su, sıcak olduğu için termal kamera ile rahatlıkla görülebilmektedir.
 • Termal kamera ile su kaçağı rahatlıkla tespit edilebilmektedir.
 • Kalorifer borusundaki su kaçağı çok ufak boyuttaysa kaçak onarıcı kimyasal kullanılır.
 • Kaçak onarıcı ilaç, kalorifer tesisatının içine dökülür. Kimyasal ilaç, su ile birlikte kalorifer tesisatının tamamına yayılır.
 • Kalorifer borularındaki fark edilememiş çatlakları dahi onaran bu ilaç, kombiye hiçbir zarar vermemektedir.

Kalorifer borularındaki su sızıntısı ufak boyutta olunca kaçak onarıcı ilaç kullanırken, büyük boyutta olunca su kaçağı tamiri nasıl yapılır?

Su kaçağı tamiri nasıl yapılır? Sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Protesisat ekipleri su kaçağı bulma işlemlerinde tamamen elektronik cihazlar kullandığı için hiçbir yer kırılmaz. Su kaçağı bulunduktan sonra, lokal tamir işlemi yapılır. Yani su kaçağının olduğu yer fayans altındaysa tek bir fayans yerinden sökülerek su kaçağı tamiri yapılır.

Pimaş Borusundaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Temiz su tesisatındaki su sızıntısı tespiti için akustik dinleme cihazı, kalorifer tesisatındaki su sızıntısı tespiti için termal kamera kullanıldığı gibi, pimaş borularındaki su kaçağını bulmak için de kameralı görüntüleme cihazı kullanılmaktadır.

Kameralı görüntüleme cihazının kamerası gider borusunun girişinden içeri sürülür. Kamera pimaş borusu içindeki görüntüleri cihazın monitörüne yansıtır. Bu sayede pimaş borusu içindeki bütün sorunlar tespit edilebilmektedir.

Protesisat:

 • İSO 9001 belgesine sahip tek tesisat firmasıdır.
 • 30 servis aracı ile Türkiye’nin en büyük su kaçağı bulma servisidir.
 • İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet verirken, fiyat farkı almamaktadır.
 • Su kaçağı bulma işleminden sonra onarım çalışması yapılması gerekiyorsa, Protesisat’ın onarım ekipleri bütün onarım işlerini yapmaktadır.
 • Protesisat tarafından yapılan bütün onarımlar bir yıl süreyle garanti altına alınmaktadır.
 • En uygun fiyata en hızlı hizmet veren firmadır.

Sizde su kaçağı bulma çalışmalarında profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız firmamızdan servis talep edebilirsiniz. Ekiplerimiz 1 saat içinde adresinize gelerek hemen çalışmalara başlarlar.

Yorumlar (1)

 1. Ziyaretçi Arzu zaman
  18 Ağustos 2019
  Cevapla

  Balkonumdan alt kata sızan şu ile ilgili internetten araştırma yaparken siteniz karşıma çıktı ve size telefon ile ulaştım.Telefonda bile sorularıma verdiğiniz cevap larla ne kadar ilgili olduğunuzu hissettim ve ekibinizden Zekeriya bey ile tanıştık geldik sorunumuzu yerinde gördü çözüm üretti gayet bilgili ve işini bilen birisi.Firma ile tereddüt etmeden gönül rahatlığı ile yol alabilirsiniz.Tesekkur ederim

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir