Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Kombi Basıncı Neden Düşer ?

Kombiler sıcak su vererek ihtiyaçları karşılayabilen ve soğuk havalarda peteklere ısı göndererek ısınmamızı sağlayan cihazlardır.  Her elektronik cihazlar gibi kombilerinde sorunları hayatın bir gerçeğidir.

Özellikle sık yaşanan sorunların başında kombi su basıncının düşmesi görülür. Bu gibi durumlarda, kombi su basıncı düşünce ne yapmalı? Kombi su basıncı nasıl arttırılır? Kombi su basıncı neden düşer? Kombi suyu neden azalır? Gibi soruları sormaya başlarız ve çözüm ararız.

Kombi Su Basıncı 2-3 Ayda Bir Düşüyorsa

Kombi su seviyesinin birkaç ayda bir düşmesi olağan bir durumken, sık sık düşmesi bir sorunun olduğu anlamına gelir. Birkaç ayda bir kombinin su eksiltmesi normal bir durumdur. Tabi bu değişim 0.5 bar gibi bir değerdeyse normaldir. Bu durumda kombi altında bulunan ufak bir vana ile kombiye tekrar su takviyesi yapılabilir.

Kombilerin üzerinde, kombinin içindeki suyun değerini gösteren elektronik veya analog bar göstergesi vardır. Bu gösterge 1.5-2 bar arasında idealdir. Kombi montajı için gelen servis personelleri, bar seviyesinin 1.5 bar da olması gerektiğini söylerler.

Kombiye Su Basma Neden Gerekli?

Kombilerin çalışma mantığı, kombi içindeki su eşanjörden geçerek ısınır ve sisteme gönderilir. Kombideki su 1,5 barın altında olunca, kombi pompası sürkülasyonu sağlamak için daha çok  çalışır ve doğalgaz sarfiyatını arttırdığı gibi ısınmadan yeterli verim alınmaz.

Kombinin Suyu Neden Eksilir?

 • Kombide su eksilmesi 2-3 ayda bir oluyorsa olağan bir durumdur ve normaldir.
 • Bu durumda kombi altındaki ufak vana açılır ve bar seviyesi tekrar eski haline getirilir.
 • Kombide su basınca sık sık düşüyorsa bir sorun olduğu anlamına gelir.
 • Bu basıncın düşme sıklığına göre değişen bir durumdur.
 • Günlük olarak düşme sağlanıyorsa, bu eşanjörde ufak bir çatlak olduğu anlamına gelebilir. Bunu fark etmeniz zordur çünkü çatlaktan çıkan su buharlaşır.
 • Basınç düşmesi daha sık oluyorsa, bu durumda tesisat sisteminin bir yerinde su sızıntısı olabilir.
 • Tesisatta ufak bir çatlak dahi olsa kombi su basıncı düşer.
 • Isıtma sistemindeki basınç, temiz su basıncından çok düşük olduğu için bunu fark edemeyiz.
 • Fark etmenin tek yolu kombideki bar göstergesinin düşmesidir.
 • Bu durumda kendi imkanlarınızla yapacağınız bir şey yoktur.
 • Termal kamera ile sorunun kaynağını bulup, raporlayarak size sunuyoruz.

Kombinin Su Basıncı Neden Yükselir?

Pek sık rastlanmayan bir durum olan kombi basıncının yükselmesinin nedeni, kombiye su aktarımını sağlayan ufak vananın iyi sıkılmamış olmasından kaynaklanır. Vana iyice sıkılırsa bu sorun ortadan kalkacaktır.

Kombi su basıncı yüksek olursa, belli bir seviyeden sonra kombide bulunan tahliye borusundan kombi, o suyu boşaltır. Suyu boşaltmasının nedeni kombide veya tesisatta bir sorun çıkmasını engellemektir.

Kimyasal İlaçla Su Kaçağı Tamiri

Isıtma sistemindeki kaçak, ufak bir çatlak veya kesikse kimyasal ilaçla bu sorun rahatlıkla giderilir. Kırma dökme yapmadan çok rahatlıkla uygulanır. Petek sayısına, dairenin büyüklüğüne göre kimyasal miktarı belirlenir.

Kombiye su verilen kısımdan kimyasal ilaç verilir. Tüm peteklere ulaşması sağlanır. Kombi birkaç gün çalıştıktan sonra, kimyasal ilaç bütün çatlakları kapatır. Bu hizmeti protesisat olarak sağlıyoruz.

Yorumlar (19)

 1. 7 Eylül 2017
  Cevapla

  Merhaba. Kombim dün bakıma gelen teknik servisin ardından,sürekli basinç düşüklüğü gibi bir problem cikartmaya başladı,daha öncesinde ayda bir 1 bar gibi bir düşüş gösterirken şimdı basıncı 2 ye tamamladığım kombim 1-2 saat sonra 0 a yaklasiyor. Tekrar tamamlıyorum tekrar ayni şey oluyor.tesisat baglantilarini ve petekleride kontrol ettim hiçbir damlatmada,yok. Acaba servisin yanlış yapmış olduğu birşey olabilirmi. Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler

 2. Barış bey merhaba,
  Kombi teknik servisi bakım yaptıktan sonra başladı ise belki kalorifer sistemindeki havayı kombi otomatik tahliye ettiği için düşüyor olabilir, bir kaç gün daha eksildikçe tamamlayın sorun devam ederse tesisatta kaçak var demektir, bu tip sorunlarda herhangi bir kırım veya tadilat gerektirmeden kaçak giderici kimyasal ile sorunu ortadan kaldırabiliriz.

 3. 6 Haziran 2017
  Cevapla

  meraba 10 gündür hergun bar seviyesi 1.5 altına düşüyor daha geriye doğru düşüyor 1.5 getiriyom ertesi gün gene düşüyo sıcak su açılınca oluyoyor bu sorun

 4. 1 Haziran 2017
  Cevapla

  Falke marka kombi kullaniyorum .son 1 aydır sıcak suyu kullanamıyorum.usta baktı bazı parçaların görevini yapmadığını değişmesi gerektiğini ( tribun ve icindeki pervane) söyledi ve 450 TL kadar bir meblağ aldı ve ardından tekrarlaması üzerine suyun barının düşük olduğunu ve iskiden halledebilirsiniz dedi ve gitti sizce nedir problem teşekkürler

 5. 10 Mayıs 2017
  Cevapla

  Merhaba bizim kombi daha yeni oldu birden bar sayısı sürekli 2.5 yada 2.6 gibi oluyor sürekli mavi bi ışık yanıyor düşük basınç hatası yanıp sönüyor kalorifer ve su dereceleri muslukları açmaya bağlı olarak inip yükseliyor kendi kendine ne yapmamız lazım servis çağırmaya gerek var mı kendimiz nasıl çözebiliriz

 6. Merhaba, benim kombinin su basıncı ortalama haftada bir 0,2 bar düşüyor acaba kalorifer boru hattında bir patlak olabilir mi?

 7. 23 Şubat 2017
  Cevapla

  Kombi basinci iki uc gunde bir dusuyor kollektorden gunde 20. 25 dalmla su akiyor nedeni bu olabilirmi acaba

 8. 7 Şubat 2017
  Cevapla

  Merhaba.kombi basınç ayarı hergün düşüyor 0a geliyor ben 4 gündür yükseltiyorum hergün.kombinin basınç göstergesinin yanında beyaz bir plastikten damlıyor onun dışında peteklerde sızma Yok ne yapmalıyım.Teşekkürederim

 9. 3 Şubat 2017
  Cevapla

  merhaba kombinin suyu surekli bitiyor tekrar 2 bara getiriyorum.7 saat sonra tekrar bitiyor herhangi bir patlama soz konusu olurmu birde surekli su damlatiyor

 10. 21 Ocak 2017
  Cevapla

  Geçen hafta kombinin suyu bitmisti , bu hafta tetrar bitti bu neden olur, su bitince kombi duruyor ev soğuyor öyle anlıyoruz bi bakıyoruz suyu bitmiş

 11. 21 Ocak 2017
  Cevapla

  Su basıncını arttırıyorum.arttırdığım su basıncı anında tahliye borusundan boşalıyor

 12. 12 Ocak 2017
  Cevapla

  Basınç hergün otomatik olarak düşüyor. Ama bu düşme derece ayarlama cihazından dereceyi düşürdüğümüz zaman oluyor bunun sebebi ne olabilir ilk zamanlar çok sık değildi ama soğuklar arttıkça hergün olmaya başladı.

 13. serhat bey merhabalar,
  kombi petek derecesi çok ısındığında basınçta aniden yükselme ve kombi kapatıldığında yada dereceyi düşürüp soğuduğu zaman bar göstergesi düşüyorsa kombinizin üst tarafında bulunan genleşme tankının havası bitmiş veya tankın içerisindeki balonu delinmiş olabilir, genleşme tankının görevi kalorifer sistemindeki su ısındığında oluşan genleşmeyi dengelemek için genleşen suyu içerisindeki balon yardımıyla depolar, bu tip sorunda yapılması gereken en doğru çözüm kombi tamir teknik servisi çağırmanız gelen arkadaşlar genleşme tankı ( denge tankı ) hava basıncını kontrol eder gerekirse basıncını tamamlar

 14. 8 Ocak 2017
  Cevapla

  Kombimiz Bosch marka ve yaklaşık bir aydır su basıncı birin altına düşüyor ve kombi devre dışı kalıyor neden olabilir

 15. Aylin hanım merhaba,
  kombi basıncı ne kadar zamanda sıfırlanıyor net bir cevap verebilmemiz için bu konuda bilgi vermeniz gerekiyordu. Bir kaç gün içinde oluyorsa kalorifer tesisatında kaçak var demektir, Ayda bir kere sıfırlıyorsa normaldir.

 16. 24 Aralık 2016
  Cevapla

  merhaba kombi bar 0.da fakat hem petekleri hemde sıcak suyu ısıtıyor sadece korktuğumuz neden 0’da iken peteklerin bazılari alt köşe kısım yanmıyor

 17. 10 Aralık 2016
  Cevapla

  Ariston marka kombi kullanıyoruz su basıncı ilk takıldığında aylarca eksilme yapmazken son 1 yıldır hemen hergün yarım bar ve fazlası düşme oluyor 4 yıl önce kömürlü kazandan doğalgaza geçtiğimizde bina boruları kesilip kör tıpa takılmadığı söylendi ama basınç çabuk düşmesi olursa bunun sebep olacağı ihtimali söylendi 3yıl olmadı bu zaman içinde olmayıp şimdi olması normalmi yoksa başka bir yerden kaçakmı vardır acaba evide ısıtamıyoruz dereceyi arttırdığımız halde yardımcı olabilirmisiniz

 18. 29 Nisan 2016
  Cevapla

  Merhaba Kombimin su basınıcını 1,5 – 2 bar arasında ayarlıyorum ancak sıcak suyu açtığımda 2 dk sonra kombi basınç hatası vererek çalışmasını durduruyor bu neden kaynakldır.

  teşekkürler.

 19. Merhaba Cenk bey sizin sorununuz su kaçağı değil genel kombi arızasıdır. İlgili markanın yetkili servisini aramanız gerekmektedir. iyi günler dileriz.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir