Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.
Kombi Basıncı Neden Düşer ?

Kombi Basıncı Neden Düşer ?

Kombiler sıcak su vererek ihtiyaçları karşılayabilen ve soğuk havalarda peteklere ısı göndererek ısınmamızı sağlayan cihazlardır. Diğer ısıtıcılara göre daha ekonomik olan kombiler üzerinde sıcak su depolama haznesi yoktur. Kombilerin içinde bulunan eşanjör adı verilen parça sayesinde anlık sıcak su üretir. Eşanşör’ün kendini soğutabilmesi için kombi içinde belli bir barda su bulunması gerekir, bar içinde bulunması gereken basınç 1.5 bar ile 2.0 bar arasındadır, kombi üreticileri su basınç barının 1.5 barda sabit kalmasının gerektiğini hem kitapçıklarında hemde yetkili servisin kombiyi montaj ederken söyledikleri standart ölçüdür.

kombi su basıncı düşüyor

kombi su basıncı düşüyor

Kombiler zaman zaman bazı hatalar verebilmektedir. En çok yaygın olan hata ise kombi üzerinde ki su basıncının düşme sorunudur. Kombi üzerinde ki su basıncı göstergesi bazı kombilerde analog iken bazı kombilerde ise dijital olarak gösterilir, analog olan göstergeler üzerinde su basıncı rahatlıkla görülebilirlen, elektronik basınç gösteren kombilerde ise üzerindeki tuşlar sayesinde basınç görüntülenebilir. Kombi su basıncı düşmesi halinde, sistem kendini hata moduna alır, hata moduna alınan kombilerde hatanın kodu kombi üzerinde ki ekrandan okunabilir, her kombinin kendine ait hata kodları bulunur, bahsedilen en yaygın kombi bar düşme hata kodu en yaygın hataları içindedir.

Kombi Üzerindeki Su Basıncı 2- 3 Ayda Bir Düşüyorsa ?

Kombi su basıncı eğer 2-3 ayda bir yarım bar gibi ufak bir düşüş gösteriyorsa korkulacak bir durum yoktur, kombi içindeki su zamanla buharlaşabilir, böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, kombi altında bulunan su vanasından kombinize takviye su ekleyebilirsiniz, kombinize su takviye ederken bir yandan kombi su basıncı 1.5 bara geldiğinde su takviyesi durdurulmalıdır.

Kombi Basıncı Sık Sık Düşüyorsa ?

Su takviyesi yaptığınız halde sık sık basınç kendi kendine düşüyorsa ve bunun bir sorun olduğunu bir yerde bir hata olduğunu düşünüyorsanız haklısınız, sık sık kombi suyunun eksilmesi tesisat borularında bir kaçak olduğu anlamına gelir, kombideki su basıncının anlık düşmesi kombi arızalarından meydana gelmez, bu durum tesisatınız daki bir borunun kırılması, yada patlamasından meydana gelir. Özellikle peteklere sıcak su götüren tesisat borularının odadan odaya geçen, yerin altındaki yani sıva altında ki su borularından kaynaklanır. Bu boruların patlaması yada kırılması binanın eski olmasından kaynaklanır diye düşünmeyin, bazen yeni binalarda usta hatalarından kaynaklı da bu tür boru patlamaları yaşanmaktadır. Su çakalarının yerinin bulunması ve tamiri bundan 15 yıl önce olsaydı gerçekten evinizi savaş alanına çevirmeye yeterdi, çünkü eskiden tek tek su borularının geçtiği alanlar kırılır ve kaçak nerede bulunmaya çalışılırdı, oysa şimdi..

Kombi Tesisatındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur ?

Tesisat borularında herhangi bir kaçak varsa günümüzde kırma dökme herhangi bir tadilat gerektirmeden patlamış su borularının yerini noktasal olarak tespit ediyoruz, tespit aşamasında akustik dinleme cihazları kullanıyoruz, tesisatınızdaki tüm noktalar tek tek kontrol edilir ve su kaçağının yeri tespit edilir. Tespit aşamasında evinizde gürültü patırdı gibi komşularınızı rahatsız edecek düzeyde ses çıkartılmadan son teknoloji cihazlarla su kaçağının yeri bulunur.

Kimyasal İlaçla Kombi Tesisatı Su Kaçağı Tamir Ediliyor mu ?

Eğer tesisat borularında ki su kaçağı çok inceyse yani tesisat borusu üzerinde çok ufak kesik gibi bir çatlak var ise, bunu tesisata basılan kimyasal ilaçla kapatmak mümkündür, bu işlem de kombi su vanasının girişinden tüm tesisat borularına erişinceye kadar uygulunanır, bu hizmeti protesisat firmamız sağlamaktadır.

Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Bulunur Videomuzu İzleyebilirsiniz ?

Bir Diğer Sorun Kombi Su Basıncı Yükselmesi !

Kombilerde su basıncı kendi kendine yükselmez, mutlaka arızalı olan bir parçası bulunur, en çok karşılaşılan durumlardan biri ise, kombi su basma vanasının arızasından ötürü, bu vana bozuk olduğundan kombiye su verir ve bu sebeple kombinin su basıncının yükselmesi normaldir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız kombinin altında bulunan, kombi su doldurma musluğunun yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Sorunun çözümü bu şekilde vana değiştirilerek sağlanır. Kombi arıza servisinden destek alınız.

Kombiler Neden Su Akıtır ?

Zaman zaman kombinizin altında ıslaklık görebilirsiniz, her seferinde önemsemediğiniz ancak doğal olmadığını anladığınız bu durumun sebebi ise, tesisat borularınızda bir sızıntı yada contalarının artık eskimesinden kaynaklanabilir tabi bu düşük bir ihtimaldir, aslında sorun kombinizin altında su tahliye hortumundan kaynaklanır. Her kombide bu tahliye hortumu vardır, bu tahliye hortumunun görevi, kombinizde eğer fazla su varsa bunu otomatik olarak kendisi tahliye eder, bu tahliye hortumlarının görevi, kombi içindeki fazla suyu dışarıya atmaktadır. Bu problemi sıkça yaşıyorsanız, kombi servisinden destek almalısınız.

Servis Talep Ediyorum !

Değerli ziyaretçimiz, Protesisat firmamız istanbul’un tüm noktalarına servis hizmeti verir, 12 araçlık kapasitesiyle her noktada servis aracı bulunur, servis kaydı oluşturduğunuzda size en yakın servis aracımız en kısa sürede sizi ziyaret eder, hem Avrupa hemde Anadolu yakası bölgelerinde hizmet vermekteyiz. Tüm çalışmalarımız raporlu ve garantilidir.

Olası benzer sorunlar : kombi basıncı neden düşer, kombi suyu eksilmesi, kombi basıncı kaçta olmalı, kalorifer suyu eksiliyor, su basıncı neden düşer, kombide su eksilirse ne yapmalı, kombi su basıncı kaçta olmalı, kombi göstergesi arıza, kombideki su göstergesi azalıyor eksiliyor, kombinin suyu neden çabuk biter

Yorumlar (15)

 1. 10 Mayıs 2017
  Cevapla

  Merhaba bizim kombi daha yeni oldu birden bar sayısı sürekli 2.5 yada 2.6 gibi oluyor sürekli mavi bi ışık yanıyor düşük basınç hatası yanıp sönüyor kalorifer ve su dereceleri muslukları açmaya bağlı olarak inip yükseliyor kendi kendine ne yapmamız lazım servis çağırmaya gerek var mı kendimiz nasıl çözebiliriz

 2. Merhaba, benim kombinin su basıncı ortalama haftada bir 0,2 bar düşüyor acaba kalorifer boru hattında bir patlak olabilir mi?

 3. 23 Şubat 2017
  Cevapla

  Kombi basinci iki uc gunde bir dusuyor kollektorden gunde 20. 25 dalmla su akiyor nedeni bu olabilirmi acaba

 4. 7 Şubat 2017
  Cevapla

  Merhaba.kombi basınç ayarı hergün düşüyor 0a geliyor ben 4 gündür yükseltiyorum hergün.kombinin basınç göstergesinin yanında beyaz bir plastikten damlıyor onun dışında peteklerde sızma Yok ne yapmalıyım.Teşekkürederim

 5. 3 Şubat 2017
  Cevapla

  merhaba kombinin suyu surekli bitiyor tekrar 2 bara getiriyorum.7 saat sonra tekrar bitiyor herhangi bir patlama soz konusu olurmu birde surekli su damlatiyor

 6. 21 Ocak 2017
  Cevapla

  Geçen hafta kombinin suyu bitmisti , bu hafta tetrar bitti bu neden olur, su bitince kombi duruyor ev soğuyor öyle anlıyoruz bi bakıyoruz suyu bitmiş

 7. 21 Ocak 2017
  Cevapla

  Su basıncını arttırıyorum.arttırdığım su basıncı anında tahliye borusundan boşalıyor

 8. 12 Ocak 2017
  Cevapla

  Basınç hergün otomatik olarak düşüyor. Ama bu düşme derece ayarlama cihazından dereceyi düşürdüğümüz zaman oluyor bunun sebebi ne olabilir ilk zamanlar çok sık değildi ama soğuklar arttıkça hergün olmaya başladı.

 9. serhat bey merhabalar,
  kombi petek derecesi çok ısındığında basınçta aniden yükselme ve kombi kapatıldığında yada dereceyi düşürüp soğuduğu zaman bar göstergesi düşüyorsa kombinizin üst tarafında bulunan genleşme tankının havası bitmiş veya tankın içerisindeki balonu delinmiş olabilir, genleşme tankının görevi kalorifer sistemindeki su ısındığında oluşan genleşmeyi dengelemek için genleşen suyu içerisindeki balon yardımıyla depolar, bu tip sorunda yapılması gereken en doğru çözüm kombi tamir teknik servisi çağırmanız gelen arkadaşlar genleşme tankı ( denge tankı ) hava basıncını kontrol eder gerekirse basıncını tamamlar

 10. 8 Ocak 2017
  Cevapla

  Kombimiz Bosch marka ve yaklaşık bir aydır su basıncı birin altına düşüyor ve kombi devre dışı kalıyor neden olabilir

 11. Aylin hanım merhaba,
  kombi basıncı ne kadar zamanda sıfırlanıyor net bir cevap verebilmemiz için bu konuda bilgi vermeniz gerekiyordu. Bir kaç gün içinde oluyorsa kalorifer tesisatında kaçak var demektir, Ayda bir kere sıfırlıyorsa normaldir.

 12. 24 Aralık 2016
  Cevapla

  merhaba kombi bar 0.da fakat hem petekleri hemde sıcak suyu ısıtıyor sadece korktuğumuz neden 0’da iken peteklerin bazılari alt köşe kısım yanmıyor

 13. 10 Aralık 2016
  Cevapla

  Ariston marka kombi kullanıyoruz su basıncı ilk takıldığında aylarca eksilme yapmazken son 1 yıldır hemen hergün yarım bar ve fazlası düşme oluyor 4 yıl önce kömürlü kazandan doğalgaza geçtiğimizde bina boruları kesilip kör tıpa takılmadığı söylendi ama basınç çabuk düşmesi olursa bunun sebep olacağı ihtimali söylendi 3yıl olmadı bu zaman içinde olmayıp şimdi olması normalmi yoksa başka bir yerden kaçakmı vardır acaba evide ısıtamıyoruz dereceyi arttırdığımız halde yardımcı olabilirmisiniz

 14. 29 Nisan 2016
  Cevapla

  Merhaba Kombimin su basınıcını 1,5 – 2 bar arasında ayarlıyorum ancak sıcak suyu açtığımda 2 dk sonra kombi basınç hatası vererek çalışmasını durduruyor bu neden kaynakldır.

  teşekkürler.

 15. Merhaba Cenk bey sizin sorununuz su kaçağı değil genel kombi arızasıdır. İlgili markanın yetkili servisini aramanız gerekmektedir. iyi günler dileriz.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir