Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Kombi Petekleri Isıtmıyor – Çözüm

Kış aylarında fark ettiğimiz bu sorun, bazen tesisat sisteminin tamamında bazen de bölgesel olarak karşımıza çıkmaktadır. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor sorununu başlıklar altında inceleyelim.

Kalorifer Peteği Isınmıyor

Kombilerin bakımı yılda bir kez, kalorifer tesisat sisteminin bakımı ise iki yılda bir yapılmalıdır. İhmal edilmesi durumunda çeşit sorunlar baş göstermeye başlar. Bu sorunların bir kısmı kombi kaynaklıdır bir kısmı da kalorifer tesisat sistemi kaynaklı sorunlardır. Kombi petekleri ısıtmıyorsa, kombi pompasından kaynaklı bir sorun olabilir.

Bilindiği üzere kombi pompası, kalorifer tesisatının içindeki suyun devir daimini sağlamaktadır. Kombi bakımı düzenli olarak yapılmadığı zaman, kombi pompası zamanla suyu pompalayamaz. Sıcak suyu pompalayamadığı için kombi ısınıyor petekler ısınmıyor sorununa neden olur.

Çok nadir de olsa, kalorifer tesisatına uygun kombi olmaması da kombi ısınıyor petekleri ısıtmıyor sorununa neden olur. Yapılan mekanik hesaplamalar sonucunda, kalorifer tesisatına uygun kombi seçilmelidir. Kalorifer peteği ısınmıyorsa, kalorifer tesisatına uygun kombi seçilmemiş olabilir.

Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Kombiden kaynaklı olmayan sorunlarda, tesisat sistemi kaynaklı sorunlar söz konusudur. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyorsa, kalorifer borularında tıkanıklık olabilir. Şebeke suları kireçlidir. Kireçli olan şebeke suyu, kalorifer borularında zamanla kireç tabakasının oluşmasına sebep olabilir. Kalorifer borularının içinde oluşan kireç tabakası, zamanla suyun akış hızını yavaşlatmaya başlar. Eğer müdahale edilmezse tıkanıklığa sebep olur ve suyun akışı tamamen durur. Kireçlenme hemen kombi çıkışındaki borularda meydana gelirse, bütün petekleri etkiler ve ısınmasını engeller. Ancak tıkanıklığın olduğu güzergâhta sadece bir petek varsa o peteğin ısınmasını engeller.

ÇÖZÜM: Bu sorunun çözmenin tek yolu petek temizliği yaptırmaktır. Petek temizliği sanıldığı gibi evinizde tadilat ortamı oluşturmaz. Ayrıca alüminyum petekler hariç petekler yerlerinden bile sökülmez. Petek temizliğinde kullanılan petek temizleme makinesi, uyguladığı basınç sayesinde, kalorifer borularının içindeki kireç tabakasını tamamen söker ve boruların içi ilk döşendiği gün gibi tertemiz olur.

Peteklerin Altı Isınmıyor

Peteklerin altı ısınmıyorsa, petek içinde tortu oluşumundan kaynaklanmaktadır. Kalorifer tesisatının içindeki su, zamanla peteklerin iç çeperinde aşınmalara sebep olmaktadır. Bu aşınma sonucunda, petek dibinde tortu birikmeye başlar. 2 yılda bir yapılan petek temizliğinde bu gibi sorunlar görülmez. Uzun süre petek temizliği yapılmadığı zaman bu sorun karşımıza çıkmaktadır.

ÇÖZÜM: Petek temizliği yaptırmak, hem kalorifer tesisatının borularını hem petekleri hem de kombiyi temizlemek anlamına gelir. Petek temizliği her bir petek için ayrı ayrı yapılan bir işlemdir. Petek temizliği ile peteğin ısınmasını engelleyen bütün sorunlar giderilmiş olur.

Peteklerin Üstü Isınmıyor

Peteklerin üstü ısınmıyorsa, peteklerin içinde hava vardır. Peteklerin hava yapması normal bir durumdur. Bunun için tesisatçı çağırmanıza gerek yoktur. Kendi imkânlarınızla çok rahatlıkla bu sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

 • İhtiyacınız olan pürjör anahtarı veya düz tornavida ve ufak bir kap
 • Peteğin sol üst tarafında veya sağ üst tarafında kör tapaya benzeyen pürjör vanası bulunmaktadır.
 • Elimizdeki malzemelerden pürjör anahtarı veya düz tornavida ile pürjör vanasını hafifçe gevşetiriz.
 • Gevşetmeden önce elinizdeki kabı, pürjör vanasının altına tutunuz ki su çıkınca zemini kirletmesin.
 • Pürjör vanasını hafifçe gevşettiğinizde hava çıkacaktır.
 • Su gelinceye kadar bekleyin.
 • Su geldikten sonra pürjör vanasını iyice sıkın.
 • Böylece peteğin havası alınmış olur. Bu işlemi her petek için ayrı ayrı yapmalısınız.

Peteklerin üstü ısınmıyor sorununu, peteğin havasını alarak rahatlıkla çözebilirsiniz.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği yaptırmak, kalorifer tesisatında oluşabilecek birçok sorunu önceden engeller. Kombi peteği ısıtmıyor, kombi ısınıyor petekler ısınmıyor, peteklerin alt soğuk üstü sıcak gibi onlarca sorunun petek temizliği yaptırılarak önceden engellenmesi mümkündür.

 • Firmamızın yaptığı petek temizliği tamamen uzman ekiplerimiz tarafından uygulanmaktadır.
 • Ekiplerimiz kullandıkları cihazlara tamamen hâkimdirler.
 • Petek temizliği hassas ve dikkat gerektiren bir iştir.
 • Petek temizleme makinesi, kalorifer tesisat sisteminde en uygun noktaya bağlanmalıdır. Aksi durumda iş uzar ve istenilen verim elde edilmez.
 • Petek temizleme makinesi, tesisat sistemine bağlandıktan sonra kombi altındaki vanalar tamamen kapatılır.
 • Vanalar kapatılmazsa, kombiye zarar verme ihtimali vardır.
 • Temizliği yapılacak petek hariç, diğer peteklerin üst vanaları kapatılır.
 • Petek temizleme makinesi çalıştırılarak petek temizlenmeye başlanır.
 • Petek temizliği sırasında, müşteri de petek içinden çıkan tortuları görmektedir.
 • Peteğin içi tamamen temizlendikten sonra, diğer peteklerde sırayla aynı şekilde temizlenir.
 • Petek temizleme işi bittikten sonra kimyasal petek korucuyu ilaç tesisat sistemine gönderilir.
 • Ardından kombi altındaki vanalar açılır.
 • Kombi filtresi temizlenir.
 • Kalorifer peteklerinin havası tek tek alınır.
 • Kombi çalıştırılır.
 • Kombi 1-2 saat çalıştıktan sonra petek koruyucu ilaç bütün tesisat sistemine dağılmış olur.

Petek Temizliğinin Faydaları

 • Petek temizliğinin faydaları; kombi çalışıyor petekler ısınmıyor, kombi petekleri ısıtmıyor, peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz, kombi sıcak su veriyor ama petekler ısınmıyor gibi sorunların ortaya çıkmasını engeller.
 • Kombi pompasının daha az yıpranmasını sağlayarak, kombinin ömrünü uzatır.
 • Kombi pompasının zorlanmasını engellendiği için, daha az enerji harcanması sağlanmış olur.
 • Kalorifer tesisatının içindeki bütün yabancı cisimlerin temizlenmesi sağlanmış olur ve kalorifer tesisatı ilk günkü gibi tertemiz olur.
 • Kalorifer borularında meydana gelen çatlaklar onarılmış olur ve kalorifer su kaçaklarının önüne geçilmiş olur.
 • Kullanılan petek koruyucu ilaç sayesinde, boruların içinde kireç oluşumu geciktirilir.
 • Az enerji harcanarak yüksek ısı verimi elde edilmiş olunur.

Kalorifer tesisatınızın periyodik bakımlarını ihmal etmeyin. Bu sayede hem tesisat sisteminizin ömrünü uzatmış olursunuz hem de bütçenize katkı sağlamış olursunuz. Petek temizliği hakkında ayrıntılı bilgi almak ve petek temizliği yaptırmak için firmamızı arayabilirsiniz.

Yorumlar (18)

 1. Ziyaretçi Mustafa
  17 Mart 2021
  Cevapla

  Benim sorum örneğin evde 7 petek var 5 tanesi güzel istiyor son 2 tanesi çok az gibi acaba kombi mi düşük ondan mi son 2 petek ısıtmıyor.

 2. Ziyaretçi Gül.aslan
  4 Aralık 2018
  Cevapla

  Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor. Kombiyi kapatıp açıyorum yine durum değişmedi. Neden olabilir?

 3. Protesisat çalışanı

  Kombinin çalışma mantığında, peteklerden gelen su eşanjör tarafından ısınır. Isınan su kombi pompası ile tekrar peteklere pompalanır. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyorsa kombi pompasında sorun olabilir. Ya da peteklerden gelen su ısınmıyordur. Bunun için kombi servisi ile iletişime geçmeniz gerekir. Bir diğer ihtimal ise peteklere giden veya gelen su borusunda tıkanıklık olabilir. Bunu petek temizliği yaptırarak çözebilirsiniz.

 4. Ziyaretçi Metin atakan
  19 Kasım 2018
  Cevapla

  Kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor. Kombide ısıtma sorunu olsaydı çeşme suyunuda ısıtması gerekmez miydi.

 5. Protesisat çalışanı

  Kombinin içinde çeşme suyunun ısınması ayrı peteklerin ısınması ayrı olmaktadır. Eğer öyle olmasaydı, siz çeşmeden sıcak su aldığınızda peteklerde otomatik ısınırdı. Petekler ısınmıyorsa kombide bir sorun olabilir. Bunun için kombi servisini çağırmanız gerekir. Diğer bir ihtimalde, kombinin altındaki borularda tıkanıklık olabilir.

 6. Ziyaretçi İsmail Şahin Yaman

  Benim bir sorum olacaktı. Yeni aldığım evimde sıcak su petekleri ile boyler var. Mahalleme doğalgaz da geldi. Ben doğalgaz almak istiyorum. Boyler kombi ile değişecek biliyorum. Fakat benim merak ettiğim sıcak su peteklerinden doğalgaz da geçiyor mu? Yoksa petekler de değişecek mi?

 7. Protesisat çalışanı

  peteklerin içerisinde hiç bir şekilde gaz geçmez, yakıt olarak veya sistem olarak kullanılan tüm ısınma sistemlerdeki petekler su devir daimi ile çalışır.

 8. Ziyaretçi Hurşit Çoban
  2 Kasım 2017
  Cevapla

  Kalorifer peteği yeterli ısınmıyor - Apartmanda merkezi sistem kullanıyoruz. Termostatik vanayı 2 konumuna getirdim ilk başlarda güçlü bir şekilde yanarken daha sonraları gücü düştü. 3 konumuna getirdiğimde tekrar artıyor ama sürekli yükseltmem mi gerekiyor bu şekilde sizce neden kaynaklanabilir bu durum?

 9. Ziyaretçi baris
  2 Kasım 2017
  Cevapla

  -kombi petekleri ısıtmıyor- iyi günler hocam umarım sorumu cevaplarsınız benim şikayetim kombim çalışıyor, sıcak suyumda var fakat peteklerim ısınmıyor. 1)peteklerimde herhangi bi hava yok hepsinin havasını aldım ve hepsi + yönde açık. 2) kör tıpayı açıp kombinin tesisata giden borusundaki filtreyi temizledim, filtrenin çevresini temizledim ,kombinin içindeki pis suyu akıttım. ve tekrar su basıncını ayarladım 3) su basıncı 1.5barda herhangi bir sorun yok 4)kombinin bakımı 6 ay önce yapıldı gaz tankında herhangi bi problem yok. sadece ilk peteğimi açık bırakıp diğerlerini kapattım yinede 60 derece olmasına rağmen 45 dakika geçti hiç ısınmadı. dikkatimi çeken bir diğer şey ise ateşleme yaptıktan 4 5 saniye sonra ateşleme kesiliyor. acaba sorun nedir şimdiden teşekkürler

 10. Protesisat çalışanı

  daha önce normal şekilde çalıyorsa, kombi ve petekleri temizledikten sonra bu sorunla karşılaştınız ise çok büyük ihtimalle kombinin içerisindeki devir daim pompası içerisinde hava kalmış olmalı çünkü kombi devreye giriyor ateşleme yapıyor devir daim pompası çarklarında su olmadığı için suyu çeviremiyor çabucak ısınıp devreden çıkıyor, Bir diğer sebep kombi elektronik kart arızası olabilir

 11. Ziyaretçi muzaffer
  20 Ocak 2015
  Cevapla

  Petekleri + yönünde aciyorum ama ısinmıyor neden acaba

 12. Ziyaretçi the kaliteli...

  o zaman sende (-) yonune dene ... yani sakamısınız ciddimi soruyorsunuz... bi sıkıntı varsa tamircisi var bunların ... onlar taş ile beslenmiyorlar... onlara gidip biraz para verin nesi var nesi yok söylesin size... burdan vatandaşların hepsi farklı birşey söyleyecek yani kısacası sallıyacak ... bilmem daha mı iyi olacak... ?... örnek cevap veriyorum : bence senin peteklerin bi kaç göne gitmez patlıcak sen onu degiş... :D :d :)

 13. Ziyaretçi Çağla Hazar
  23 Aralık 2014
  Cevapla

  Sitenizi bir kaç günlük ısınma problemimi çözebilmek adına İnternet'te araştırma yaparken buldum. Cumartesi sabah aramama rağmen , akşamına randevu alabildim. Siteyi incelerken diğer sitelere/ firmalara kıyasla işinize daha profesyonelce yaklaştığınızı fark etmiştim ama; açıkçası bu kadar ciddi, disiplinli ve düzgün bir çalışma beklemiyormuşum. Tek bir petek üzerinden evimi hiç kirletmeden tüm peteklerim temizlendi, kombinin bakımı yapıldı. Kombiyi daha verimli kullanabilmem için gerekli bilgilendirme ve uygulamalar yapıldı.Ve tüm bu işlemleri iki tane gencecik, işinin ehli, efendi, temiz, düzgün ağabey - kardeş yaptı.Evde malzemeleri kullandıkları kısımları dahi temizleyip evimden öylece çıktılar. Öncelikle ellerinize, emeğinize sağlık. Daha önce de belirtilmiş ama; bir de ben tekrarlayayım:aldığınız para kuruşuna kadar helal hoş olsun.

 14. Ziyaretçi Koray Aygün
  26 Kasım 2014
  Cevapla

  Petek temizliği ve kombi bakımı için hizmet aldığım firmanızın sunmuş olduğu imkanlardan, kalitesinden ve bu işe verdikleri önemden çok fazla memnun kaldım. Sorunu bulmada ve çözüme kavuşturmada son derece sistematik olarak ilerleyen, bilinçsiz hiçbir işe yer vermeyen, müşterisinin memnuniyetini zirvede tutan ekibinize ve bu ekibin bir araya gelmesinde önemli rol oynayan uzman firmanıza çok teşekkür ederim. Isınma sistemimde yaşadığım bu probleme elektronik cihazlar ve özel kimyasallar yardımı ile yaklaşan ekibiniz takdiri fazlasıyla hak ediyor.Bu yüzden buradan da teşekkür etmek istedim.Emeğinize ve kaliteli çalışma prensiplerinize sağlık arkadaşlar.Başarılı işlerinizin devamı dilerim.İyi çalışmalar.

 15. Ziyaretçi Derya Tuna
  26 Kasım 2014
  Cevapla

  Evimizin ısıtma sisteminde birkaç zamandır meydana gelen ısınma probleminin, sisteme daha fazla zarar vermesini engellemek adına yoğun iş temposundan bulduğumuz fırsat ile halletmek adına firmanızı aradık. Petek altı ısınmıyor ve petek temizliği başlıkları altında yaptığımız konuşma sonucu evimize bir ekip gönderildi. Öncelikli olarak peteklerin havası kontrol edildi ve sorunun bundan kaynaklanmadığı anlaşılınca petek temizliği işleminin uygulanacağına karar verildi. Kombinin de bakım işlemi yapıldıktan sonra harekete geçen ekibiniz temizleme işlemini radyatörleri sökmeden halletti. Özel olarak tasarlanan kimyasallar yardımı ile yapılan bu işlem sayesinde çevreye hiçbir zarar vermediğiniz ve süreci hızlı, hijyenik bir şekilde tamamladığınız için bütün ekibe ve firmanıza çok teşekkür ederiz. Bu devirde ve özellikle İstanbul gibi bir yerde sizin gibi bu tesisat işlerine önem veren firmaları bulmak çok zor. Tekrardan teşekkürler. İyi çalışmalar dileriz.

 16. Ziyaretçi Melike Çelik
  25 Kasım 2014
  Cevapla

  Hem iş yerimizde hem de evimizde 15 günlük arayla meydana gelen kombi sistemlerindeki arıza sonucu yaptığımız araştırmalardan sonra firmanızı bulduk ve hissettiğimiz güven duygusu ve referanslardan hareketle bağlantıya geçtik. Acil bir çözüm istediğimizi bildirdikten sonra gün içinde profesyonel ekip gönderen firmanıza öncelikli olarak çok teşekkür ederiz. Hem iş yerimizdeki hem de evimizde peteklerin kireçlenmesi sonucu meydana gelen yarı sıcak yarı soğuk durumun çözülmesi için uygulanan petek temizliği işlemleri hem kısa hem de hijyenik olarak halledildi. Ellerinde bulunan teknolojiyi ve özel ekipmanları çok iyi bir şekilde kullanan ve kaliteyi iş yaparken giydikleri kıyafetlerden bile gösterilen ekibinize çok teşekkür ederiz. Hem maddi hem de manevi açıdan kendimizi çok iyi hissettik. Bol müşterili, bol kazançlı işler dileriz. İyi çalışmalar arkadaşlar.

 17. Ziyaretçi Ecem Yalman
  13 Kasım 2014
  Cevapla

  Kombi tesisatımızın bakımı ve peteklerimizde yaşanan ısınma sorunlarına getirdiğiniz üstün hizmet teknolojisi ve müşteri memnuniyetinin en üst seviyede tutulmasından kaynaklı hepinize çok teşekkür ederiz. Evli bir çift olarak peteklerimizdeki ısınma sorununu halletmek için firmanızdan hizmet almamızla beraber uygulanan petek temizliği ve kombi bakım işlemlerinin ardından ısıtma sistemimiz ilk günkü temizliğine ve sağlığına kavuşmuş oldu. Özel kimyasallar ve teknolojik aletler kullanılarak yapılan bu kaliteli ve en önemlisi bilinçli, uygulamalar için sizlere bir kez daha teşekkür ederiz. Aldığınız para sonuna kadar helal olsun. Hayırlı kazançlar, bol müşteriler dileriz.

 18. Ziyaretçi Serdar Terzi
  13 Kasım 2014
  Cevapla

  Bütün çalışma ekibine ve uzman firmanıza sunmuş olduğu kaliteli, hızlı ve sağlıklı hizmetlerden, müşterilerine verdikleri değerden, bu tesisat bakımı ve onarımı işlerini yaparken çevreyi inşaat alanlarına çevirmedikleri için çok teşekkür ederiz. Petek temizliği için başvurduğumuz firmanız tarafından ofisimize gönderilen profesyonel personel sayesinde sorun diye tabir edilen bu tesisat aksaklığı öylesine hızlı ve hijyenik bir şekilde halledildi ki memnun kalmamak, takdir etmemek mümkün değil. Çevreye zarar verilmeden, yaşam alanı işgal edilmeden ve en önemlisi radyatörler sökülmeden yapılan bu işlemler kalitenizin en iyi göstergeleriydi. Müşteri memnuniyeti de tam bu aşama karşımıza çıkıyor ve tartışılacak hiçbir tarafı yok. Hepinize bir kez daha teşekkür ederiz arkadaşlar, iyi çalışmalar, hayırlı kazançlar.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir