Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Peteklerin Altı Neden Isınmaz? Kalorifer Peteği Isınmıyor

Kalorifer petekleri, kombinin devir daim yaptığı sıcak suyun odaları ısıtmasını sağlarlar. Bazı durumlarda petek ısınmıyor veya peteğin altı ısınmıyorsa bu bir sorun olduğu anlamına gelir.

Petek Isınmıyor Ne Yapmalıyım?

 • Isınmayan doğalgaz peteği için ilk yapılması gereken vanalarını kontrol etmeniz. Vanalar saat yönünün tersine açılır. Eğer kapalıysa açarsanız petek ısınır.
 • Kombi basıncı kontrol edilir. Basınç belli bir seviyenin altına düşerse kombi arıza durumuna geçer. Kombinin göstergesine bakmayana kadar arıza durumunda olduğu fark edilmez. Kombi altındaki su takviye vanası açılır ve su takviyesi yapılır.

Neden Peteğin Altı Isınmıyor?

 • Kalorifer peteklerinden sadece bir tanesinin altı ısınmıyorsa, petekte hava olabilir. Bu durumda, peteğin havası alınmalıdır.
 • Havası alındıktan sonra da peteğin yarısı ısınmıyorsa, petek içinde tortulaşma sonucu su döngüsü kısmen gerçekleşmiyordur. Bu durumda peteğin temizlenmesi gerekir.
 • Bazı durumlarda, petek bağlantıları yanlış bağlandığı için istenilen verim elde edilmeyebilir. Bağlantıların değiştirilmesi gerekir.
 • Düşük ihtimallerden biri de, kalorifer peteğinin vanasında bulunan conta tıkanıklığa sebep olur.
 • Kombiye yakın olan petek ısınıyor ama uzaktaki peteklerin alt kısmı ısınmıyorsa, reglaj ayarı yapılmalıdır. Reglaj ayarı sorununuzu çözecektir.
 • Kombi filtresinin tıkanması sonucu da peteklerde sıkıntı yaşanabilir. Kombi filtresi temizlenmesi gerekir.
 • Isıtma tesisatında bulunan bir kaçakta peteklerin altının ısınmamasına neden olabilir. Bu durumda termal kamera ile tesisat kontrol edilmeli ve kaçak tespit edilmelidir.

Petekten Ses Geliyor

Petekten ses gelmesinin farklı nedenleri olabilir. Petek ısınana kadar ses geliyor, ısındıktan sonra ses kesiliyorsa bu kalitesiz malzemeden yapılmış peteğin genleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Su damlama sesine benzer bir ses geliyorsa eğer; bu petek içinde birikmiş çamurlaşmadan kaynaklanmaktadır. Petek temizliği yapılmalıdır.

Peteğin Havasını Nasıl Alabilirim?

Peteğin havasını almak çok basit bir iştir. Birkaç dakikanızı almaz. Bunu için yapmanız gereken;

Kalorifer peteğinin havasını, purjör vanasını gevşeterek alabilirsiniz. Elinizde purjör anahtarı yoksa düz tornavida ile vanayı gevşetin. Vanayı tam olarak açmayın. Vanadan su gelinceye kadar bekledikten sonra purjör vanasını tekrar sıkabilirsiniz. Böylece kalorifer peteğinin havası alınmış olur.

Yerden Isıtma Sisteminin Havasını Nasıl Alabilirim?

Yerden ısıtma sisteminde radyatör bulunmadığı için, havası kombi altındaki kollektörden alınır. Peteğin havasını almaya benzer. Bunun için kollektörün üzerinde bulunan purjör vanasını gevşetirsiniz. Saat yönünün tersine çevirerek açılır. Su gelinceye kadar bekledikten sonra, vanayı tekrar sıkın. Böylece yerden ısıtma sisteminizin havasını almış olursunuz.

Yerden ısıtma sisteminin havasını sık sık almak zorunda kalıyorsanız. Kollektörde bulunan kör tapa yerine otomatik hava purjörü takılırsa, hava almak zorunda kalmazsınız.

Kombi Filtresini Nasıl Temizlerim?

Kombi filtresi temizliği her yıl eylül/ekim ayında yapılması gereken rutin bir iştir. Uzman kişilere yaptırılması teknik açıdan daha uygundur. Ancak kendiniz yapmak isterseniz;

Kombi altında bulunan kombi filtresi, saat yönünün tersine döndürülerek açılır. Kombi filtresi eski bir diş fırçası yardımı ile temizlendikten sonra yerine takılır ve vanası sıkıca kapatılır.

Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Reglaj ayarının mantığı, bütün petekleri eşit şekilde ısıtmaktır. Kombiye en yakın peteği en az, en uzak peteği en çok açarak ısı dengesini eşitlemektir.

Her Şeyi Denedim Hala Peteklerin Altı Isınmıyor

 • Bu durumda, tesisatınızda kaçak söz konusu olabilir. Bu işte uzman olan bir firmadan yardım almalısınız. Termal kameralar ile kaçağın yeri tespit edilir.
 • Peteklerinizin içinde tortu birikmesi sonucu kaynaklanan bir sorunda olabilir. Yine bu işte uzman olan firmalardan destek alarak petek temizliği yaptırmalısınız.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyodaki havlupandan özel makinalar ile peteklere kimyasal ilaç gönderilir. Bu kimyasal ilaçla peteklerdeki tortular, kireçlenmeler ve tesisat boruları temizler.

Tıkanmış Peteği Kendim Temizleyebilir miyim?

İçinde çamurlanma olan peteği kendi imkânlarınızla temizleyebilmeniz için, peteğin bağlantılarını sökmeniz gerekir. Daha sonra peteği duvardan sökmelisiniz. Banyo veya bahçede peteğin içine tazyikli su tutarsınız. Ancak bütün işlemleri yapmanıza rağmen tam olarak temizlenmez. Çamurlaşmış olan tortu, tazyikli su ile petekten sökülmez. Bunun için profesyonel yardım almalısınız.

Petek Temizliği Yapılırken Petekler Sökülür Mü?

Herhangi bir tadilat durumu söz konusu değildir. Banyodaki havlupanın vanasından kimyasal ilaçlar gönderilerek petek temizleme işlemi yapılır.

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Sağlıklı ve sorunsuz bir kış geçirmek için 2-3 yılda bir petek temizliği yaptırmalısınız.

Düzenli Petek Temizliğinin Ne Faydası Olur?

 • Tesisat sisteminde meydana gelecek olası sorunlara önceden müdahale edilmiş olur.
 • Bu sorunların ilerde daha maliyetli ve uğraştırıcı sorunlar olması engellenmiş olur.
 • Isıtma sisteminiz verimli bir şekilde çalışır.
 • Kombiniz, tesisat içinde meydana gelen kireçlenme ve peteklerdeki çamurlaşmadan dolayı suyu pompalarken daha fazla enerji harcar ve yıpranır.
 • Düzenli yapılan petek temizliği kombinizin ömrünü uzatır.
 • Daha az enerji ile ideal ısınma sağlanmış olur.

Yorumlar (30)

 1. Ziyaretçi Murat
  30 Ekim 2019
  Cevapla

  Kombimiz yeni takildi. Petekleri aksam temizlettik ama 1nin altı soğuk diğerlerinin altıda ta çok sıcak değil acaba neden?

 2. Ziyaretçi Ömer Faruk Durmuş

  Murat Bey; Kombinizin yeni takıldığını belirtmişsiniz ancak peteklerin yeni veya eski olduğunu belirtmemişsiniz. Eğer petekler yeniyse ve peteklerin altı ısınmıyorsa ya da az ısınıyorsa biraz zaman geçmesini beklemelisiniz. Kalorifer tesisatı yeni olduğunda ilk zamanlarda petekleri verimli ısınmaması normaldir. Bir hafta kadar bir süre geçtikten sonra sorun devam ederse, peteklerde farklı bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Yani fabrikasyon hatası olabilir. Eğer petekleriniz eskiyse ve peteklerin altı ısınmıyorsa, peteklerin içinde tıkanıklık oluşmaya başlamıştır. Hiç zaman kaybetmeden petek temizliği yaptırmanız gerekir. Firmamız petek temizliğini petek temizleme makinesi ile yapmaktadır ve petekleri yerinden sökmemektedir.

 3. Ziyaretçi Bozkurt
  27 Ocak 2019
  Cevapla

  İyi çalışmalar benim sorunum 140cm lik peteğin üstü 10cm kadar ısınıyor 10cm den sonrası buz gibi ve bu petek kombiye en yakın petek petek üstünde termostatik vana var ECA marka petek baglantilarida aynı tarafta biri üstte biri altta en uzak petek 3 derecede iken ısınıyor nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz teşekkürler

 4. Ziyaretçi Ahmet METİNER

  - Kaorifer Peteğinin alt tarafının ısınmaması - Ben bir okul müdürüyüm.Okulumuzun Merkezi sistemle çalışan kalorifer peteklerinin iki gündür alt kısımları ısınmamaya başladı .Nedenini bilemedik.İki güne kadar sıcak olan okulda üşümeye başladık.Yanmada bir sıkıntı yok ama ısınamıyoruz.Sebebi ve çözümü hakkında bilgi verirseniz çok memnun oluruz

 5. Ziyaretçi Mehmet
  31 Aralık 2018
  Cevapla

  peteklerin üstü ısınıyor alt ısınmıyor. tesisat yeni kombi yeni. Petekler yeni sorun neden olabilir. Havasını aldım

 6. Protesisat çalışanı

  Peteklerin altı ısınmıyorsa peteğin havasını almak bir çözüm olmaz. Çünkü peteğin altı ısınmıyor olmasının sebebi peteğin içindeki sıcak suyun peteğin altına gitmesini engelleyen bir sorun olduğunu belirtir. Tesisat sisteminin yeni olduğunu belirtmişsiniz, bu sorun hakkında net bilgi verebilmek için termal kamera ile peteklerin incelenmesi gerekir.

 7. Ziyaretçi KADİR
  4 Aralık 2018
  Cevapla

  İyi çalışmalar. Benim evimde sadece koridordaki peteğin altı ısınmıyor. Diğer peteklerde sorun yok. Eğer tortulardan kaynaklansaydı diğer peteklerde de aynı sorunlar olması gerekmez mi?

 8. Protesisat çalışanı

  Kadir Bey, Sadece bir peteğin altı ısınmıyorsa bu diğer peteklerinde aynı anda sorun çıkaracağı anlamına gelmez. Peteğin içinde oluşan tortular veya kireç kanalları her zaman tıkamayabilir. Bu peteğin temiz olduğu anlamına da gelmez. Düzenli olarak petek temizliği yaptırdığınızda peteklerde ısınma sorunu meydana gelmeden önlenmiş olur. Ayrıca petek temizliği yaptırdığınızda hem kombinin hem de peteklerin ömrünü uzatmış olursunuz.

 9. Ziyaretçi Sevda Taş
  19 Kasım 2018
  Cevapla

  Benim evde mutfağın ve 2 odanın peteklerinde sorun var. Bu sorunlu olan peteklerin altı ısınmıyor. Havasını aldım ancak bir şey değişmedi. Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz?

 10. Protesisat çalışanı

  Peteklerin üstü soğuk altı sıcak olursa petekte hava olduğu anlamına gelir. Ancak peteğin üstü sıcak altı soğuk olursa bu petek içinde tortuların biriktiğini gösterir. Bu gibi sorunlarda peteğin havasını almanızın bir anlamı yoktur. Peteklerin içinde, suyun peteğin tamamını dolaşmasını sağlayan kanallar bulunur. Uzun süre petek bakımı yapılmazsa peteğin içinde tortu ve kireç oluşur. Bu tortu ve kireçler bu kanalları tıkamaya başlar. Kanallar tıkandığı için de sıcak su peteğin içini dolaşamaz ve kalorifer peteğinin yarısı ısınmıyor olur. Petek temizliği 2 yılda bir yapılması gerekir. Bu sayede hem faturadan tasarruf edersiniz hem da sağlıklı ısınmış olursunuz.

 11. Ziyaretçi Emrah
  30 Ekim 2018
  Cevapla

  Peteklerin temizliği yeni yapıli fakat altları ısınmıyor. Birde usta kombine hava kalmamış dedi bunla alakalı olabilirmi

 12. Protesisat çalışanı

  Petek temizliği düzgün yapılırsa böyle bir sorun yaşamamanız gerekir. Ayrıca peteklerde hava olduğunda peteğin altı ısınıyor üstü ısınmıyor sorununa sebep olur yani peteğin altı ısınmıyorsa petekte hava olması ile alakalı değildir. Peteğin altı ısınmıyor olmasının sebebi petek dibinde tortu birikmesinden kaynaklanır.

 13. Ziyaretçi BARIŞ ÖZDEMİR

  - Peteklerin Altı Isınmama Sorunu - Doğalgazlı evimde peteklerin yarısından aşağısı ısınmıyor, tüm peteklerde vana bulunmadığından açıp kapatma ya da kısma gibi bir işlem de yapamıyorum(vana varsa ayarı yapılabilir denilmişti de), ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olur musunuz?

 14. Ziyaretçi Utku
  11 Ocak 2018
  Cevapla

  protesisat Ordu ilindede hizmet veriyormu acaba

 15. Ziyaretçi Vadi
  8 Şubat 2017
  Cevapla

  petekleri yeni temizlettim. Videodaki makinayla 10 gün petekler iyiydi 10 gun sonra altı soguk üstü el değmiyor. Herkes farklı birsey söylüyor. Yok mu bunun çözümü

 16. Ziyaretçi Emre Çağrı
  5 Şubat 2017
  Cevapla

  Petek ısınma problemimiz var bizimde. O konuda bilgi isteyecektim. Geçen yıllarda gayet güzel ısınıyorduk bu yıl peteklerimizin altı soğuk buz gibi oluyor üstü ısınıyor. Tesisat temizliği tavsiye ettiler yaptırdık ancak hala sorun devam ediyor. Su basıncıda normal sistemin. Ne önerirsiniz ne yapmalıyım. Teşekkür ederim..

 17. Ziyaretçi Demirhan
  16 Ocak 2017
  Cevapla

  dublex evimizin alt kısmının petekleri güzel şekilde yanıyor ama üst odalardaki petekler az yanıyor hatta tek odadaki petek altı soğuk üstü ılık yanıyor sorun nedir neyapmam gerekir

 18. Ziyaretçi Tayfun
  4 Ocak 2017
  Cevapla

  Oturduğum daire yeni haliyle kombi ve petekler yeni. Ama peteklerin alt tarafı üst tarafa göre soğuk sebebi nedir ? Yardımcı olur musunuz ?

 19. Ziyaretçi zeki karahan
  11 Ocak 2017
  Cevapla

  kalorifer içindeki suyun basıncı düşükse sirkilasyon yetersizdir,1 petekler aynı hat üzerinde fazla ise sirkilasyon zayıflar,sirkülasyon zayıf ise peteklerin alt kısmı soğuktur. çözümü yokmu var kombi servisine sorunu ileterek sirkilasyonu hızlandırmak için dönüş hattına pompa kullanılmalıdır.konulan pompanın kombiye olumsuz etkisi olmaması için kombi servisi ile diyaloğ kurulmalı saygılar

 20. Ziyaretçi telat
  14 Kasım 2016
  Cevapla

  Evimde 6 adet kalorifer peteği var fakat 1 adeti çalışmıyor neden acaba ?

 21. Ziyaretçi Hüseyin
  18 Ekim 2016
  Cevapla

  Peteklerin üstü ısındığı halde alt kısmı ısınmıyor, peteklerin havasını aldık olmadı, kombi derecesini yükselttik olmadı, kombi su seviyesi de normal olması gerektiği gibi, ne önerirsiniz ne yapmalıyım.

 22. Ziyaretçi melike pınar pastacı

  Kombi ayarı yüksek sonuna kadar açıyorum yine de peteklerin altı ısınmıyor, hava vardır dedim havasını aldım sorun yok, kombidendir dedim servisi aradım sorun kombi de değil, bu sorunun sebebi nedir, yardımcı olurmusunuz ?

 23. Ziyaretçi Derya Türmenoğlu

  sayın yetkili, peteklerimiz geçen yıla göre daha az ısınıyor, hatta üst kısımları iyi ısınırken alt kısımlar oldukça az ısınıyor bu durumda kombiyi daha çok açmak durumunda kalıyoruz, geçen yıllara oranla bu yıl daha fazla fatura ödüyoruz ve ısınma kalitemiz oldukça düştü, bu durumda ne yapmamız gerekmektedir ?

 24. Protesisat çalışanı

  Derya Hanım, Petekleriniz yeteri ısıyı elde edemediğinde haklı olarak kombi derecesini yükseltiyorsunuz ancak bu kesin bir çözüm değildir, petek temizliği yaptırdığınız da kombi derecesini yükseltemenize ve daha fazla yakıt harcamanıza gerek kalmayacak, sizlere önerimiz Protesisat firmamızı arayarak petek temizliği yaptırmanızdır. iyi günler dileriz.

 25. Ziyaretçi hamza Korkmaz
  18 Şubat 2015
  Cevapla

  kiraci olarak oturdugumuz evde de petek alt ısınma sorunu var toplam 4, isinmayan 3 petek var bunla ilgili bir fiyat verirseniz sevinirim. Malum kiraci olduğumuz icin bu extra gideri karşılamak sikinti umarim fiyat verirken bunuda goz önünde bulundurursunuz.iyi çalışmalar

 26. Protesisat çalışanı

  Hamza bey, Petek temizliği 2 yılda bir kesinlikle yapılması gereken bir durumdur, petek temizliğini 150 TL ye yapıyoruz, dilerseniz servis formu ile ev sahibinizden harcamış olduğunuz bu gideri yansıtabilirsiniz. iyi çalışmalar dileriz.

 27. Ziyaretçi ayhan yiğit

  Benimde peteklerin alt kısımları ısınmıyor.Ama evimin ısınmasındam çok memnunum.Şikayetim 3 yıl önce ilk takıldığında peteğe yaslanamıyorduk sıcaktan şimdi ise peteğin üst kısmı yaklaşık bir karış ısınıyor alt tarafı buz gibi.Bu olay size göre arıza ama benim şikayetim yok.Sizin bu temizleme yöntemi fiyatı ne kadardır? Genede bir öğrenmek istedim.Ben izmirde oturuyorum.E-mail ile bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 28. Protesisat çalışanı

  Ayhan bey, Petek temizliği yaptırarak eski konforunuza kavuşabilirsiniz. Peteklerinizi temizletmeniz halinde kombide daha az derece yükselterek daha fazla ısı elde etmeniz mümkün, çünkü peteklerin içinde ki su zamanla tortulaşarak ısınmayı engeller, size daha iyi hizmet verebilmek için, izmir şubemizin telefonunu aktarıyorum. iyi günler dileriz. Adres: Murat Reis Mh., 229. Sk No:10, 35280 İzmir Tel : 0232 243 88 88 Gsm : 0538 785 31 91

 29. Ziyaretçi Faruk Tulum
  29 Kasım 2014
  Cevapla

  Peteklerin altı ısınmıyordu internetten araştırırken Pro tesisat firmasını buldum geldiler makine ile kimyasal ilaçlarla peteklerimi temizlediler ve sorun ortadan kalktı. Aldığım hizmetten çok memnun kaldığımı belirterek aldığınız para helal olsun diyorum ve öncelikle ekibinize teşekkür ederek firmanıza başarılar diliyorum. Ve bundan sonra tesisatla ilgili kimin işinin olduğunu duyarsam profesyonel bir firma ile çalışmaları için sizi tavsiye edeceğim. İyi çalışmalar.

 30. Protesisat çalışanı

  Faruk bey, bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir