Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Radyatör Temizliği – (Panel/Alurad/Döküm/Yerden Isıtma)

Radyatör temizliği, petek temizleme cihazları ile yapılan bir bakım çalışmasıdır. Protesisat, (Alurad petekler hariç) peteklerinizi yerinden sökmeden ve evinizde tadilat ortamı oluşturmadan petek temizliğini yapmaktadır.

Döküm Radyatör Temizliği

Döküm petekler, çelik ve demir alaşımından oluşmuş peteklerdir. Günümüzde en çok devlet dairelerinde bulunmaktadır. Taşınması ağır, montajı zor ve en olarak geniş olan bu petekler konutlarda pek tercih edilmez. Ayrıca geç ısınıp geç soğuyan ve geniş kıvrımlara sahip bu peteklerin dış temizliği de zordur.

Döküm peteklerde, petek temizleme işlemi için petek temizleme cihazı kullanan firmamız, evin sadece bir bölümünde çalışma gerçekleştirmektedir. Petek temizliği sayesinde, döküm petek içindeki tortular ve kireç tabakası sökülür ve döküm peteklerin daha sağlıklı ısınması sağlanmış olur.

Panel Radyatör Temizliği

Panel radyatörler, günümüzde en çok kullanılan radyatör çeşitlerindendir. Hafif olmaları, az yer kaplamaları ve kolay montajı sayesinde konutlarda en çok tercih edilen radyatör çeşitlerindendir. Ayrıca yüzeyinde kıvrım az olduğu için dış temizliği rahatlıkla yapılabilmektedir.

Döküm radyatörlerde olduğu panel radyatör temizliğinde de petekler yerinden sökülmez. Panel radyatör temizliğinde; kolektör sistemi varsa kolektörden, kolektör sistemi yoksa banyoda bulunan havlupandan petek temizleme çalışmaları yapılmaktadır.

Alüminyum (Alurad) Petek Temizliği

Alurad petekler, alüminyum maddesinden yapılmış petek çeşitleridir. İlk olarak Alurad firması tarafından yapıldığı için alurad radyatör olarak da bilinir. Estetik görünüme sahip zarif petek çeşitlerindendir. Hafif olduğu için rahat taşınır ve montajı kolaydır.

Alurad radyatör temizliği, döküm ve panel radyatörlere göre biraz daha farklıdır. Alurad radyatör temizliğinde peteklerin yerinden sökülmesi gerekir. Çünkü alurad radyatörler içinde bir süre sonra ufak taş benzeri yapılar oluşmaktadır. Bu ufak cisimler, peteğin giriş ve çıkış kısımlarını tıkayarak peteğin içinde suyun dolaşımını engeller. Petek temizleme makinaları bu taş benzeri ufak cisimleri temizleyemez. Bu nedenle peteğin yerinden sökülüp içinde oluşan taşların çıkarılması gerekir.

Kalorifer Petek Temizleme

Kalorifer petek temizleme işlemi için petek temizleme makinası şarttır. Petek temizleme makinasının iki çeşidi bulunmaktadır. Petek temizleme makinalarından birinde kimyasal ilaç kullanılarak petek temizliği yapılır. Diğerinde ise hava ve suyun etkisi ile petek temizliği yapılır.

Kombi petek temizleme ilacı kullanılarak yapılan petek temizliği işleminde, işlem bittikten sonra ilacın kalorifer sisteminden tamamen atılması gerekir. Bunun için de, kombi petek temizliği işlemi bittikten sonra bir süre durulama işlemi yapılır. Durulama işlemi bittikten sonra nötrleştirici ilaç kullanılarak sistemde kalan petek temizleme ilacının kalıntıları etkisiz hale getirilir.

Firmamızın kullandığı petek temizleme makinesi, hava ve su ile çalışan petek temizleme makinasıdır. Bu sayede kalorifer tesisatının temizlenmesi için kimyasal ilaç kullanmaya gerek kalmamaktadır.

Hava ve su karışımı çalışan petek temizleme makinası, peteklerin dibinde birikmiş tortuları ve kireci temizlerken aynı zamanda borularda birikmiş olan ve tıkanıklığa sebep olan kalıntıları da temizlemektedir.

Cihaz, havlupana bağlanır ve bütün petekler tek tek temizlenir. Radyatör temizliği bittikten sonra, kalorifer sistemine koruyucu kimyasal ilaç ilave edilir. Koruyucu kimyasal ilacın, kalorifer sistemine hiçbir yan etkisi bulunmaz. Koruyucu ilaç, kalorifer sisteminde tortu ve kireç oluşumunu geciktirir. Ayrıca kalorifer borularında ve peteklerde bulunan kılcal çatlakları onarır.

Yerden Isıtma Temizliği

Yerden ısıtma sistemleri, günümüzdeki en konforlu ısıtma sistemlerinden biridir. Evin içinde petek olmadığı için, evin iç tasarımı peteklere göre ayarlanmak zorunda kalınmaz. Ayrıca evin bütün zemini ısındığı için odalar arası ısı farkları meydana gelmez.

Yerden ısıtma sistemlerinde, sistemin çalışma ısı 50 derecedir. Bu ısı radyatörlü sistemlerde 95 derecelere varmaktadır. Yerden ısıtma sisteminin sıcaklığı 50 dereceyi geçemediği için bazı olumsuzluklara neden olmaktadır.

Bu sıcaklık bazı bakteriler için ideal üreme ortamı meydana getirmektedir. Yerden ısıtma sisteminin borularının içinde bakteri kolonisi oluşmaya başlar. Bakteri kolonileri çamur gibi görünür ancak çamur değildir. Bu koloniler, boruları tıkadığı için suyun geçişine izin vermez. Boru içinde tıkanıklık oluştuğu için evin bazı bölümleri ısınmamaya başlar.

İki yılda bir yerden ısıtma temizliği yapılırsa, bakteri kolonisinin oluşumu engellenebilir. Ancak uzun süre yerden ısıtma temizliği yapılmazsa, sonradan yapılacak olan yerden ısıtma temizliği etkisiz kalabilir. Tek çare yerden ısıtma sisteminin borularının sökülüp yeniden döşenmesi olacaktır.

Yerden ısıtma sistemlerinde kolektör bulunur. Kolektör sayesinde bütün odaların sıcaklığı tek tek ayarlanabilmektedir. Firmamız yerden ısıtma temizliği yaparken, petek temizleme cihazını kolektöre bağlar. Tek bir noktada çalışarak evinizin bütün odalarındaki mobil boruların temizliğini gerçekleştirmektedir. Ayrıca ekiplerimiz çalışma yaparken evinizde tadilat ortamı meydan getirmezler.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir