Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Kalorifer Petekleri Neden Isınmaz?

Kalorifer peteklerinin ısınmamasının birkaç farklı nedeni olabilir. Petekler ısınmıyorsa; kombi pompasının yetersiz gelmesi, tesisat borularının ters bağlanmış olması, peteklerde hava olması, petek içinde tıkanıklık olması veya tesisat borularında tıkanıklık olması gibi sorunlardan kaynaklanır.

SORUN:

Kombi Pompasının Yetersiz Gelmesi

Kombi çalışıyor petekler ısınmıyorsa kombi pompası yetersiz olabilir veya kombi pompası arızalı olabilir. Aynı sorun merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor sorununa da neden olmaktadır. Kalorifer tesisatı döşenirken, yapılan hesaplamalara uygun kombi kullanılmalıdır. Bu hesaplamalara uygun kombi kullanılmaması, kombi sıcak su veriyor ama petekler ısınmıyor? Sorusunu soran müşterilerimizin cevabıdır.

ÇÖZÜM

Kombi pompasının yetersiz gelmesinin tek çözümü, tesisatın büyüklüğüne ve petek sayısına uygun kombi ile değiştirilmesidir. Ayrıca kombi pompası arızalı da olabilmektedir. Bu durumda yetkili servisi arayarak bilgilendirmektir. Kombi pompasının değiştirilmesi veya tesisatınıza uygun kombinin takılması, kombi petekleri ısıtmıyor sorunuzun çözümü olacaktır.

SORUN:

Tesisat Borularının Ters Bağlanması

Tesisat borularının ters bağlanması; peteklerin altı sıcak üstü soğuk sorununa neden olmaktadır. Tesisat borularının ters bağlanmasından dolayı, sıcak su peteklere yukardan girmesi gerekirken aşağıdan girmektedir. Böylece sıcak su, peteğin alt kısmından girer ama petek içinde dolaşamaz ve peteklerin altı sıcak üstü soğuk olur.

ÇÖZÜM

Tesisat borularının ters bağlanıp bağlanmadığı ancak uzman kişiler tarafından fark edilir. Firmamız petek temizliği yaparken aynı zaman tesisat sorunlarınızı da tespit etmektedir. Yapılması gereken çözümleri uygulamaktadır. Tesisat borularının ters bağlandığı tespit edilirse, bağlantılar değiştirilerek sorunu çözmüş olur.

SORUN:

Peteklerde Hava Olması

Peteklerde hava olması; peteklerin üstü soğuk altı sıcak veya petekler kısmen ısınıyor sorunlarına neden olur. Peteklerde bulunan hava, peteklere gelen sıcak suyun petek içinde dolaşmasına engel olur. Hava, sudan daha hafif olduğu için peteğin üst kısımlarında birikir ve o bölgeye suyun girmesini engellemiş olur.

ÇÖZÜM

Peteklerin üstü soğuk altı sıcak sorunun çözümü için peteklerin havasının alınması gerekir. Bu sorunu çözümü en basit sorunlardan biridir ve kendini bu çözümü rahatlıkla yapabilirsiniz.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerin havasını almak için, öncelik bir pürjör anahtarı gereklidir. Eğer elinizde pürjör anahtarı yoksa düz tornavida ile de bu işlemi yapabilirsiniz.

 • Her petekte pürjör vanası bulunmaktadır.
 • Pürjör anahtarı veya düz tornavida ile petekte bulunan pürjör vanasını gevşetin.
 • Pürjör vanası sola doğru gevşetilir.
 • Pürjör vanasını gevşetmeden önce zeminin kirlenmemesi için bir kap koyunuz.
 • Pürjör vanasını gevşettikten sonra petek içindeki hava dışarı çıkacaktır.
 • Vanayı çok fazla açmayın, çeyrek tur açmanız yeterlidir.
 • Vanadan su gelinceye kadar bekleyiniz.
 • Su geldikten sonra vanayı sağa doğru çevirerek sıkınız.
 • Bütün petekler için bu işlemi uygulayın.
 • Bütün peteklerin hava alma işlemi bittikten sonra, kombi altında bulunan su takviye vanasını açın.
 • Kombi üstünde bulunan bar göstergesinde, ibre 1,5 – 2 bar arasına gelene kadar su takviye vanasını kapatmayınız.
 • İbre 1,5 – 2 bar arasına geldikten sonra su takviye vanasını kapatabilirsiniz.
 • Böylece peteklerin hava alma işlemi tamamlanmış olur.

SORUN:

Petek İçinde Tıkanıklık Olması

Kombi peteklerinin içinde tıkanıklık olması; peteğin altı soğuk üstü sıcak, peteklerin alt kısmı ısınmıyor, peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz gibi sorunların yaşanmasına neden olur. Kombi peteğinin içindeki su zamanla, peteğin iç tarafını aşındırır. Bu aşınma sonucunda pas, tortu, balçık oluşur. Suyun kireçlenmesinin de etkisiyle peteğin dibine çöker. Peteğin dibine çöktüğü için, su bu bölgelere ulaşamaz ve peteklerin alt kısmı ısınmıyor sorununu meydana getirir. Bu sorunu kendi başınıza çözemezsiniz. Gerekli malzemelere sahip olmanız gerekir.

ÇÖZÜM

Petek ısınmıyor sorununa neden olan bu durum için Protesisat gibi kurumsal bir firma ile görüşmeniz gerekir. Firmamız yıllardır bu gibi sorunların çözümü için tamamen profesyonel ekipmanlara ve personele sahiptir. Petek tıkanıklığının çözümü petek yıkama işlemi ile gerçekleştirilir. Petek yıkama makinesi yardımı ile peteklere gönderilen petek temizleme kimyasalı sayesinde, petek içindeki balçık, tortu ve kireç tamamen temizlenir. Petek yıkama işlemi sadece su ile gerçekleşmesi mümkün değildir. Petek temizleme kimyasalı, asitli bir yapıya sahiptir ve petek içinde balçığı, tortuyu ve kireci kesin olarak sökmektedir. Petek yıkama işlemi yapıldıktan sonra peteklere koruyucu kimyasal koyulur. Bu koruyucu kimyasal sayesinde peteklerinizi 2 yıl sorunsuz olarak kullanırsınız. Detaylı bilgi almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

SORUN:

Tesisat Borularında Tıkanıklık Olması

Bazı petekler ısınmıyorsa, tesisat borularında tıkanıklık olduğu anlamına gelebilir. Tıkalı olan borunun güzergâhında olan petekler ısınmaz. Bu durum, evinizin bazı bölümlerinin soğuk kalmasına neden olur. Bunu tespit etmeniz çok zordur.

ÇÖZÜM

Tesisat borularının tıkalı olup olmadığını termal kamera yardımı ile tespit etmekteyiz. Termal kamera sayesinde, şap altında geçen sıcak borular görülebilmektedir. Böylece tıkanıklık olup olmadığı ve kalorifer borularında su kaçağı olup olmadığını tespit ediyoruz. Tesisat borularındaki tıkanıklık, petek temizleme makinesi ile açılmaktadır. Petek yıkama işlemi sırasında hem petekleriniz temizlenir hem de tesisat borularındaki tıkanıklıklar tamamen açılır.

Özellikle tesisat borularında kireçlenme çok sık görülür. Kirecin temizlenmesi için, petek temizleme kimyasalı şarttır. Petek temizleme kimyasalı ile bütün tesisatınız ilk günkü gibi tertemiz olur. Ardından kullanılan koruyucu kimyasal ile hem tesisatınız hem petekleriniz korunmuş olur. Ayrıca kullanılan koruyucu kimyasal sayesinde, tesisat borularında olası çatlaklarda onarılarak, kalorifer tesisatındaki su kaçakları da engellenmiş olur.

Yorumlar (22)

 1. Ziyaretçi Deniz Bakırcı

  Kalorifer Peteği isinmiyor öğrenciyiz evde kalıyoruz. Peteklerimizin hepsinin yarisi isiniyordu. Bende ev arkadaşımla kendi odalarimizdaki peteklerin söküp temizledik. Youtubeden videolar izleyerek. 3 tane petek temizledik. İçine su akittik banyoda. Geri taktık. Havasını aldık lakin şuan hiç isinmiyor o üç Petek. Sebebi nedir çözümü nasıl olur. Teşekkürler herkese

 2. Ziyaretçi atilla yıldırım

  - Petek ısınmıyor - Kombi ve petek bakımı yaptırdım fakat bakımdan sonra kombiye yakın ilk 3 peteğim gayet güzel ısınıyor fakat uzaktaki son 2 petek hiç ısınmıyor ve soğuk ne yapmam gerekiyor ?

 3. Ziyaretçi Reşit arslan

  - Petekler ısınmıyor - Havasını aldım filtreyi temizledim kombi çalışıyor ama sıcak su peteklere gitmiyor petekler ısınmıyor

 4. Ziyaretçi yunus arslan
  20 Ocak 2019
  Cevapla

  - Petekler ısınmıyor - Detaylı bir şekilde yaptığınız açıklama için teşekkür ederim öncelikle anlattığınız şekilde petekleri kendim temizledim fakat küçük petekler ısınırken büyük peteklerde çok az bir sıcaklık var hatta yok desekte yeridir ne yapmam gerekir yada nerede yanlış yaptım yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim şimdiden

 5. Ziyaretçi NAZAN ELMALI
  4 Aralık 2018
  Cevapla

  Mutfaktaki peteğin üstü ısınmıyor. Diğer petekleri de kontrol ettim ancak diğerlerinde sorun yok. Neden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olur musunuz?

 6. Protesisat çalışanı

  Nazan Hanım, peteklerin üstünün ısınmaması peteğin içinde hava olduğunu gösterir. Petek içinde hava olduğunda hava suya göre daha hafif olduğu için peteğin üst kısmında kalır. Peteğin üst kısmında olan hava yüzenden su üst kısımlara giremez bu sebeple peteğin içinde hava olan kısımlar yani peteğin üst kısmı soğuk kalır. Peteğin havasını alırsanız sorununuz çözülecektir.

 7. Ziyaretçi Volkan
  19 Kasım 2018
  Cevapla

  Kombiyi çalıştırdığımda, 2 petek ısınmıyor. Galiba kombiye en uzak olan petekler ısınmıyor. Kalorifer peteği neden ısınmaz?

 8. Protesisat çalışanı

  Volkan bey iki petek birden ısınmıyorsa iki peteğe de besleyen boruda tıkanıklık olabilir. İki peteğin ortak olan kalorifer borusunda tıkanıklık meydana geldiğinde o iki peteğe sıcak su gitmediği için petekler ısınmıyor olur. Kalorifer borusundaki tıkanıklık için firmamızdan servis talep edebilirsiniz. Ekiplerimiz en kısa sürede gelerek kombi borusundaki tıkanıklığı açar.

 9. Ziyaretçi Hasan Tahsin Oral

  - Bazı Petekler Hiç Isınmıyor - Diğer odalardaki petekler ısınmasına karşın, salondaki peteklerin (3 adet) hiç ısınmamasına bir anlam veremedim... Isınmayan radyatörlerin havasını alıp, her birinden 2-3 bardak kadar su boşalttık... Boşalttığımız su temiz idi... Hiç faydası olmadı... Sorun nereden kaynaklanmış olabilir? Çözümü nedir? Teşekkür ederim...

 10. Protesisat çalışanı

  Tesisatta ters bağlantı olabilir, artı ısınan diğer peteklerin vanasın kısarak reglaj ayarı yaptığınızda ısınmada biraz daha olumlu sonuç alabilirsiniz

 11. Ziyaretçi Yasemin Kandas
  2 Kasım 2017
  Cevapla

  merkezi sistem ısınması olan bir sitede oturmaktayım.Yöneticimiz 2016 yılında kendi inisiyatifiyle akıllı sisteme geçti ve bu sistemde ısınma sorunları yaşıyoruz.Evim kuzey cephe sıcaklığı 21.2 ile 21.8 arasında değişiyor ve evim ısınmıyor.Sitedeki bazı kuzey cephe evlerinde ısınmadığını biliyorum.Salonda bulunan iki radyatörün borularını görüntüyü düzeltmek adına alçıpan ile kapattırmıştım.Yönetim evimdeki ısının düşük olmasını bu radyatör borularının kapatılmasına bağlıyor.Ancak dubleks olan evimin sadece salonundaki boruları kapatıldı yukarı katta bulunan üç odanın boruları açıkta ve ısı aynı.Öğrenmek istediğim şey bu boruların kapatılmış olması evimin ısısını ne kadar etkiler.

 12. Ziyaretçi Erdinç ENUYSAL

  PETEK YANMIYOR Sn.Yetkili, binamız merkezi ısıtma sistemli olup,evimiz en üst kat(4.kat) dadır. Banyo ve mutfak petekleri tavana yakın olup hiç ısınmamaktadır. Diğer oda petekleri yer hizasında olup ısınmalarında her hangi bir problem bulunmamaktadır. Nedeni ve çözümü ne olabilir acaba?

 13. Ziyaretçi Emre Ozdemir
  3 Şubat 2017
  Cevapla

  Benim evimde 8 adet petek var .son iki petek isinmiyor.Hava var dendi.Havasini aldik bi sure guzel isindi.ama kisa zaman sonra tekrar isinmamaya basladi.hava sorunu yok.Ama isinmiyo kombi 55 de yaniyor ama petekler 30 derece gibi yaniyo.ne yapabiliriz.Tesekkurler.

 14. Ziyaretçi Yunus emre ekşi

  Benim sorum olucak. Kombimle salonumdaki petegin mesafesi 17 metre. Mutfakta dahil butun peteklerim isiniyo. Ama sadece salonum isinmiyo. Kisin salonum iptal. Sorun ne olabilir. .yardimci olursaniz sevinirim.

 15. Ziyaretçi Burak DAĞ
  16 Ocak 2015
  Cevapla

  Ömer ve Özcan isimli iki tesisatçı arkadaş randevu saatinde evimize gelip gerekli bakım ve temizliği yaptılar , 3 adet peteğimizde ters bağlantı oldugunu tespit ettiler ve evimizin yıllardır ısınmama sorununu çözdüler kendilerine ve firmanıza teşekkürlerimizi sunarız.

 16. Ziyaretçi Erhan Ceylan
  29 Kasım 2014
  Cevapla

  İş yerimizde yaşadığımız ve çeşitli alanlarda meydana gelen ısınma sorunu ardından peteklerin bakım ve onarım işleri için bir tavsiye üzerine uzman firmanızdan bu tesisat probleminin çözümü için yardım istedik ve randevu üzerine, aradığımız günden bir gün sonra ofisimize bir ekip gönderildi.Çalışma alanlarımıza ve sorunlu bölgelere hiçbir şekilde zarar vermeden petek temizliği ve kombi bakım işlerini yapan profesyonel ekibiniz sayesinde bu tesisat aksaklığından hızlı ve hijyenik bir şekilde kurtulmuş olduk.Müşteri memnuniyetine fazlasıyla değer verildiği bu işlemler ve sunmuş olduğunuz teknolojik hizmet için tüm ekibinize ve firmanızın diğer çalışanlarına çok teşekkür ederiz.Bol müşterili bol kazançlar dileriz.

 17. Ziyaretçi Ezgi Tahmaz
  28 Kasım 2014
  Cevapla

  Hepinize sunmuş olduğunuz kaliteli hizmetlerden ve işinize verdiğiniz önemden dolayı çok teşekkür ederim. Peteklerin havası almakla ilgili okuduğum makalenizden ve bunu uyguladıktan sonra ısınma sorunun devam etmesi üzerine, firmanızı aradım. Bu probleme cevap bulmak adına hızlı bir çözüm istediğimi bildirdim. Eğer istersem bu dertten beni gün içerisinde alacağım hizmet ile kurtarabileceklerini söylediler. Evime gönderilen ekip ellerinde bulunan elektronik ürünler ile sorunları tespit ederken, bunun devamında da özel olarak tasarlanan kimyasallar yardımı ile petek temizliği işlemlerini gerçekleştirdiler. Bütün hizmet süresince hiçbir alana zarar vermeyen firmanıza ve bu firmanın kaliteli personeline sonsuz teşekkürler ederim. Sizden hizmet almak çok güzeldi arkadaşlar. Başarılı işlerinizin devamını dilerim, iyi çalışmalar.

 18. Ziyaretçi Selçuk Berber
  27 Kasım 2014
  Cevapla

  Evimde yaşadığım ısınma sorunundan sonra peteklerde hava olduğunu düşündüm ve radyatör havası alma işlemini uyguladım. Fakat sorun devam etti ve kendi başıma halledemeyeceğimi anlayınca internet üzerinden okuduğum makaleler sonucu firmanızı aradım. Evime gönderilen profesyonel bir ekip, peteklerdeki ısınma sorununun radyatörlerdeki kireçlenmeden kaynaklandığı söyledi ve petek temizliği işlemini uygun gördü. Süreci hızlıca başlatan ekibiniz özel olarak tasarlanan ekipmanlar ve kimyasallar yardımı ile temizleme işlemini yaptılar. Üstelik hiçbir yere zarar vermeden ve radyatörleri sökmeden. Bu çok önemli ve kaliteli bir uygulama. Bu yüzden sizlere buradan da teşekkür etmeyi kendime borç bildim. Emeğiniz ve kaliteniz için, öte yandan müşterilerinize verdiğiniz önem için çok teşekkürler. Hayırlı kazançlar, bol müşteriler dilerim.

 19. Ziyaretçi Canan Türk
  22 Kasım 2014
  Cevapla

  Ben firmanızdan peteklerde hava var şikayeti ile hizmet aldım. Ancak gelen ısı kaybının sadece petekteki havadan kaynaklanmayabileceğini peteklerde pislik ve tortu olabileceğini söylemeleri üzerine kontrol etmelerini istedim. Petek temizliği sonunda çıkan çamurlu su beni şoke etti. Petek temizliğinden sonra tesisatımı tam verimli kullanmaya başladım. Yani kombi bacasından çıkan para cebimde kaldı.:) Firmanıza çok teşekkür ediyorum.

 20. Ziyaretçi Kenan Yeşilkır

  Bu kaliteli hizmetinden dolayı tüm ekibinize ve profesyonelliğin oluşmasına imkan tanıyan uzman firmanıza çok teşekkür ederiz. Petek temizliği ve kombi bakımı için başvurduğumuz firmanız tarafından ofisimize gönderilen profesyonel ekibiniz sayesinde sorun diye tabir edilen bu rahatsız edici problemler hızlı ve hijyenik bir şekilde halledildi. Eski ustaların uyguladığı yöntemlerin hiçbiri firmanız çalışanlarında mevcut değildi. Çevreye zarar verilmeden, yaşam alanları inşaat alanlarına çevrilmeden ve en önemlisi radyatörler sökülmeden yapılan bu işlemler memnuniyet algısının oluşması için oldukça önemli. Hepinize bir kez daha teşekkür ederiz arkadaşlar. Kalitenizin ve teknolojik hizmetleriniz kaybolmamasını, iyi çalışmalarınızın ve hayırlı kazançlarınızın olmasını dileriz.

 21. Ziyaretçi Gökhan Can
  13 Kasım 2014
  Cevapla

  Petek havası almak çok uzmanlık isteyen bir iş olduğunu düşünmüyorum. Ancak petekteki bu hava oluşumunun sık sık tekrar etmesi teknik bir sorundan kaynaklandığını düşünüyorum. Biz sizden böyle bir hizmet talebinde bulunduğumuzda havanın sebebi başka bir sebep ise ona da müdahale ediyor musunuz?

 22. Ziyaretçi pro tesisat
  24 Aralık 2014
  Cevapla

  Tesisat Temizliğinden kaynaklanan bir durumda olabilir. Bu konuda uzman ekiplerimiz yardımcı olmaktadır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir