Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Donmuş Su Tesisatı Nasıl Çözülür ?

Suların donma sorunu en çok ülkemizde oldukça sert geçen kış mevsiminde sıklıkla yaşanan bir sorundur. Özellikle eksilere düşen sıcaklıklara bağlı olarak sular donarak kullanılamaz hale gelmektedir. Sadece dışarıda kalan su boruları değil aynı zamanda dışarıda bulunan su saatleri bile donmaktadır. Özellikle oldukça soğuklarda bazı binaların sadece dışarıda kalan borularında bir donma değil aynı zamanda tüm su tesisatında donma görülmektedir. Donan bir su tesisatının sizlere getireceği en büyük olumsuzluk ise sürekli ihtiyacınız olan suyu kullanamamanızdır. Özellikle hayatımızın hemen her alanında suyu kullanıyor olmamız da donmuş bir su tesisatı karşısında bizleri oldukça sıkıntıya sokacak bir durum haline gelmektedir.

Donan su tesisatınız açmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler:

  • Bina dışında bulunan borularınız veya su saatiniz donmuş ise öncelikli olarak yapmanız gereken şey küçük tüpe bağlanacak olan bir pürmüz ile donan boruların ısınarak çözülmesini sağlamaktır. Bu yöntem en çok bilinen ve uygulana yöntemdir. (Dikkatli kullanılmadığında özellikle plastik su tesisat borularına ciddi zararlar verebilir.)
  • Eğer binanızın içinde bulunan su tesisatınızda donmuş ise o zaman sizler için en etkili yöntemlerden birisi de su tesisatınız eğer demir borulardan oluşuyor ise o zaman kaynak makinesi ile tesisata elektrik vererek demir boruların içindeki buzun çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede donan suyu da açabilirsiniz. (Kullanılan bu yöntemlerden protesisat sorumlu değildir.)
  • Tabi ki her yerde demir borular kullanılmaktadır. Eğer binanızda don olayı bina içinde gerçekleşmiş ve su tesisatınızı oluşturan borular da plastik ise o zaman don olayını çözmek için yapmanız gereken şeylerden birisi de sadece düdüklü tencere yardımı ile plastik borulardaki donu kolaylıkla çözebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için ise düdüklü tencerenin dışarıya vereceği buhardan yararlanacaksınız. Bunu yapmak için ise sadece içi su dolu bir düdüklüyü kaynatarak buharı dışarı vermeye başladığında da ısıya dayanıklı bir hortum ile tesisatın en uygun yerindeki musluğa bağlanarak bu sayede sıcak buhar yardımı ile donmuş olan boruyu kolaylıkla çözebilirsiniz. Sadece bu yöntemi kullanarak yaklaşık olarak iki saat içinde tüm tesisattaki don olayını çözebilirsiniz.

buz tutan borular nasıl çözülür

Sizler ile paylaşmış olduğumuz don olayı için çözüm önerilerini sadece bu konuda deneyimli ve tecrübeli kişilerin yapması daha sağlıklı sonuç almanız açısından oldukça önemlidir. Eğer bu konuda herhangi bir bilgi ve deneyiminiz yok ise kesinlikle uzman bir kişi ile iletişime geçmelisiniz.

Protesisat firması olarak hizmetlerimizde her zaman sizlerin memnuniyetini düşünerek kaliteli hizmet vermeyi amaçlamaktayız. Uzman kadromuz ile sizlere hizmet eden firmamız her türlü sorularınız için iletişim numaralarımızdan istediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Diğer sorunlar : buz tutan boru nasıl çözülür, donan su borusu nasıl açılır, soğuktan borular dondu ne yapmalı plastik donmuş su boruları nasıl açılır

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir