Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Kalorifer Tesisatındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Profesyonel firmalar, tesisat sorunlarına profesyonel çözümler bulmaktadırlar. Protesisat, kalorifer tesisatındaki su kaçağı için termal kamera ile noktasal olarak tespit yapmaktadır. Su kaçağı tespiti sırasında kırma dökmeye gerek kalmamaktadır.

Kalorifer Borusunun Zarar Görmesinin Nedenleri

Kalorifer borularında su kaçağı olması, radyatörlü sistemlerde farklılık gösterirken yerden ısıtma sistemlerinde de farklık gösterebilmektedir.

Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan borular, tek parça halinde kolektörden çıkıp odanın zeminini dolaşıp tekrar kolektöre dönmektedir. Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan borularda hiç ek bulunmaz. Bu sebeple usta hatalarından dolayı kalorifer tesisatında su kaçağı olması söz konusu değildir. Ancak yine de yerden ısıtma sistemlerinde kalorifer borusunda su kaçağı olabilmektedir.

Kalorifer borusunda su kaçağı olması boruya dışardan bir darbe geldiğinde söz konusudur. Özellikle, zemin parke yapılırken duvar diplerine süpürgelik yapılır. Süpürgeliklerin tutturulması için çivi çakılır. Süpürgelikler için çakılan çivi kalorifer borusuna denk geldiğinde, kalorifer tesisatındaki su kaçağı oluşmaya başlar.

Radyatörlü sistemlerde de aynı durum söz konusu olabilir. Ancak bu durum çok nadir olmaktadır. Çünkü radyatörlü sistemlerde, radyatöre giden veya dönen borular duvar dibinden gitmez. Bu sebeple süpürgelik için çakılan çivinin boruya denk gelmesi çok düşük bir ihtimaldir. Sadece radyatörün alt kısmına süpürgelik yapılırken borunun hizasına çivi çakılmaması için özen gösterilmelidir.

Radyatörlü ısıtma sistemlerinde kalorifer boruları döşenirken birbirine ek yapılır. Bu ek yapma çalışması kaynak makinesi ile yapılır. Ek yapılırken boruların az ısıtılması veya çok ısıtılması durumunda ek yeri sağlam olmaz ve kalorifer tesisatındaki su kaçağına sebep olabilir.

Kalorifer Tesisatındaki Su Kaçağı Tespiti

Kalorifer tesisatındaki su kaçağı tespiti çıplak gözle mümkün değildir. Kalorifer borularının tamamı, zeminin altından veya sıvanın altından geçtiği için görülmez. Bu sebeple kalorifer tesisatındaki su kaçağı tespiti için cihaz kullanılmalıdır.

Bazen kalorifer tesisatında su kaçak tespiti için, duvarda veya zeminde ıslaklığın olduğu yer direkt kırılarak zarar görmüş boruya ulaşılmaya çalışılır. Ancak bu çözüm genellikle sonuçsuz kalmaktadır. Bunun sebebi ise; duvarda veya zeminde bulunan ıslaklık direkt borunun zarar görmüş kısmının hizasında olmayabilir.

Kalorifer tesisatındaki su kaçağı tespiti için termal kamera kullanılması şarttır. Protesisat, termal kamera kullanmadan önce kombinin basıncını kontrol eder. Kalorifer borusunda su kaçağı olup olmadığını kontrol etmenin ilk aşaması basıncı kontrol etmektir. Kombi basıncında düşme meydana geliyorsa kalorifer tesisatındaki su kaçağı belirlenmiş olur.

Basıncın düşme hızına bağlı olarak kalorifer borusundaki su kaçağının büyüklüğü de tahmin edilebilir. Kalorifer tesisatındaki su kaçağı az miktarda olursa, termal kamera kullanmaya gerek kalmaz. Termal kamera kullanmak yerine, çatlak onarıcı ilaç kullanılır.

Çatlak onarıcı ilaç, kalorifer tesisatının içine gönderilir ve kombi çalıştırılır. Kombi bir – iki saat çalıştıktan sonra, kalorifer tesisatındaki su kaçağı tamamen kapanır. Üstelik kalorifer tesisatında su kaçağı birden fazla olsa bile kullanılan ilaç, bütün çatlakları kapatır. Çatlak onarıcı ilacın kombiye ya da peteklere hiçbir zararı bulunmaz aksine koruyucu özelliğe sahiptir.

Bazen kalorifer tesisatındaki su kaçağı ciddi bir seviyede olursa boruda büyük bir kırık veya çatlak bulunur. Bu gibi sorunlarda, çatlak onarıcı ilaç sorunu çözmeye yardımcı olmaz. Onun yerine, borunun sorunlu yerinin tespit edilip onarılması gerekir.

Kalorifer tesisatındaki su kaçağını bulmak için termal kamera kullanılması şarttır. Protesisat, termal kamera ile kalorifer borusunda su kaçağı bulma çalışmasını Türkiye’de ilk uygulayan firmalardan biridir. Deneyimli ve yaptıkları işte uzmanlaşmış ekiplerle çalışan firmamız, kısa sürede kalorifer tesisatında su kaçağı bulma işlemini gerçekleştirir.

Termal kamera ile kalorifer borusunda su kaçağı bulmak için kombinin çalışır vaziyette olması gerekir. Kombi çalıştığı için, kalorifer borularındaki su, sıcak olur ve termal kamera ile görülmesi mümkün olur. Termal kamera ile bakıldığında, kalorifer boruları düz bir hat şeklinde görülürken su kaçağı olan kısımda su dağıldığı için dağınık görülür. Bu sayede kalorifer borusundaki su kaçak tespiti rahatlıkla yapılabilir. Termal kamera ile yapılan çalışmada, su kaçağı noktasal olarak tespit edilebilir.

Kalorifer borusundaki su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra kırık veya delinmiş olan borunun tamir edilmesi gerekir. Bunun için, su kaçağını tespit eden ekip çalışma yapacak kadar bir alanı açar. Bu alan bir fayansın boyutlarını geçmeyecek genişlikte olur. Açılan alanda sorunlu olan boruya ulaşılır ve tamiri yapılır. Tamir işlemi bittikten sonra açılan kısım tekrar eskisi gibi kapatılır ve sorun çözülür.

Kalorifer tesisatındaki su kaçağı tespiti yapmak için Protesisat ile iletişime geçebilirsiniz. 30 servis aracı ile hizmet veren firmamız, İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almadan hizmet vermektedir.

Firmamız tarafından yapılan onarımlar bir yıl garanti altına alınır. Bir yıl boyunca firmamızın yaptığı onarımlar sorun çıkması durumunda ücretsiz olarak bu sorunlar giderilir.

 

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir