Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Samsun Petek Temizliği

Samsun petek temizliği yapmak, sorunsuz bir kış geçirmek için ihmal edilmemesi gereken bir bakım çalışmasıdır. Toplumumuzda petek temizliğine gereken önem verilmediği için enerji tasarrufu konusunda sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Samsun Petek Temizleme Neden Yapılmalıdır?

 • Petek temizleme çalışması yapıldığında peteklerin daha çabuk ısınması sağlanmış olur.
 • Kombi, daha az doğalgaz harcayarak daha fazla ısı üretmiş olur.
 • Peteklerin ömrü uzamış olur.
 • Samsun petek temizleme çalışması yapılmadığı zaman, peteklerdeki tortular peteklerin çürümesine sebep olur.
 • Samsun petek temizliği sayesinde, kalorifer tesisatındaki boruların bakımı da yapılmış olur.
 • Petek temizliği Samsun da yapılırken kombinin de ömrünün uzamasına sebep olmaktadır.

Petek temizliği önemsiz gibi görülen ancak ihmal edilmemesi gereken bir bakım çalışmasıdır. Çünkü kombi tesisatı her kış çalıştığı için zamanla sorun çıkarmaya başlayacaktır. Özellikle belirtmemiz gereken bir durum da kombi bakımı ile petek temizliği aynı şey değildir. Bu iki çalışma sıkça birbirine karıştırılmaktadır. Kombi bakımı, kombi servisi tarafından sadece kombinin aksamlarını kontrol etmek için yapılan bir çalışmayken, petek temizliği kombi tesisatının tamamının bakımını yapmak demektir.

Samsun Petek Temizliği Ne Zaman Yapılır?

 • Peteklerin altı ısınmıyorsa petek temizliği yapılmalıdır.
 • Peteklerin bazıları ısınıyor bazıları ısınmıyorsa petek temizleme yapılmalıdır.
 • Kombiyi yüksek derecede çalıştırmanıza rağmen petekler ısınmıyorsa kalorifer petek temizliği yapılmalıdır.
 • Peteğin bazı bölgeleri soğuksa bazı bölgeleri de sıcaksa kombi petek temizleme yapılmalıdır.

Peteklerin Altı Neden Isınmaz?

Samsun da peteklerin altı neden ısınmaz? Sorusu çok sık gündeme gelen bir sorudur. Çünkü Samsun ilinde kalorifer tesisatında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de peteklerin üstü sıcak altı soğuk olmasıdır.

Samsun da peteklerin altı ısınmıyor olmasının sebebi peteğin içinde tortu birikmiş olmasıdır. Bu tortular peteklerin iç kısımlarının aşınmasından kaynaklanır. Kombi çalışırken suyu peteklere gönderir ve peteklerdeki suyu da çeker bu döngüde peteğe gelen suyun basıncı yüksektir. Yani giden suya göre daha yüksek bir basınca sahiptir.

Kombiden gelip peteğe giren su, peteğin iç çeperine sürtünerek aşınmaya sebep olur. Ayrıca metalden yapılmış olan petekler suyun etkisi ile pas tutmaktadır. Bu pas tabakası yine suyun etkisi ile sökülüp peteğin tabanına düşer ve orada birikmeye başlar.

Peteğin tabanında tortu biriktiği için bu kısma su giremez ve peteğin altı soğuk kalır. Hatta ilerleyen zamanlarda, bu tortular sebebi ile peteğin içine giren su tekrar çıkamaz. Yani kombiden gelen su, peteği dolaşıp tekrar kombiye dönmesi gerekirken peteğin dibindeki tortulardan dolayı peteğin içinde soğuyup kalır ve zamanla o petek hiç ısınmaz.

Bazı Petekler Isınmıyor

Kombi sürekli aynı suyu ısıtıp gönderdiği için zamanla kireçlenme meydana gelmektedir. Bu kireçlenme borularda birikerek tıkanıklığa sebep olmaktadır.

Tıkanıklığın hangi noktada olduğuna bağlı olarak o boru üstünde bulunan peteklere sıcak su akışı engellenmiş olacağı için petekler ısınmaz. Bazen de peteklerdeki tortular, suyun gidiş yönündeki borulara girerek, gidiş yönündeki borularda tıkanıklığa sebep olabilmektedir. Bu gibi bir tıkanıklıkta ise; kombiden gelen su peteğe ulaşır ancak geri dönüş yolunda kombiye ulaşamaz ve su soğur ama ısınamaz.

Bu gibi durumlarda kombi de zarar görmektedir. Çünkü kombi motoru suyu sürekli pompalar ama tıkanıklık olduğu için motor daha fazla enerji tüketir ve daha erken yıpranır.

Peteğin Bazı Kısımları Soğuk

Peteğin bazı kısımlarının soğuk olması peteğin altının soğuk olması olayına benzemektedir. Peteklerin içinde ince borular bulunmaktadır. Peteğe gelen sıcak su bu borulardan dolaşarak çıkıp kombiye gider.

Bu boruların bazı noktalarında tıkanıklık meydana gelebilmektedir. Bu tıkanıklık olan noktadan sıcak su geçemez. Sıcak su geçemediği içinde bu kısımlar soğuk kalır.

Samsun Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

 • Samsun petek temizliği yapılırken makine kullanılır.
 • Petek temizleme Samsun da yapılırken petekler yerinden sökülmez.
 • Petek temizliği sırasında her petek tek tek temizlenmektedir.
 • Petek temizliği yapılmadan önce, kombi altındaki vanalar kapatılır.
 • Kombi altındaki vanaların kapatılmasının sebebi kombiye zarar vermemek içindir.
 • Ardından tüm peteklerin giriş vanaları kapatılır.
 • Sadece temizliği yapılacak peteğin giriş ve çıkış vanası açık bırakılır.
 • Banyoda bulunan havlupan sökülür.
 • Petek temizleme makinesi sökülen havlupanın yerine takılır.
 • Her şey hazırlandıktan sonra makine çalıştırılır.
 • Makine çeşmeden gelen suya özel bir ilaç ekleyerek peteğe gönderir.
 • Basıncı yüksek olan ilaçlı su, petekteki yapışmış tortuların sökülmesini sağlar.
 • Kalorifer borularında bulunan tıkanıklıklarda Samsun kalorifer petek temizliği sırasında açılır.

Samsun kombi petek temizleme çalışması her petek için tek tek ve özenle yapılır. Petek temizliği bittikten sonra, kalorifer tesisatına koruyucu ilaç ilave edilir. Bu ilaç sayesinde peteklerin iki yıl korunması sağlanır.

Kalorifer petek temizliği tasarruf açısından son derece önemlidir. Samsun petek temizliğinin bir diğer faydası ise kombi ve peteklerin ömrünün uzamasını sağlamaktır. İki yılda bir sonbahar mevsiminde petek temizleme Samsun da yapılması gerekir.

Petek temizliği kesinlikle makine ile yapılmalıdır. Elle petekler sökülerek yapılan petek temizleme çalışması kısmen faydalı olacaktır. Çünkü petek temizleme makinesinin basınçlı suyu ile peteğe yapışmış tortular sökülebilir. Ancak elle yapılan temizlikte bu tortuları temizleme şansınız bulunmamaktadır.

Ayrıca petekler sökülerek temizlendiğinde, kalorifer borularına müdahale edilemez. Oysa peteklerin ısınmamasının sebepleri arasında %30 oranına kalorifer borularındaki tıkanıklıklar sebep olmaktadır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir