Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Samsun Su Kaçağı Tespiti

Samsun su kaçağı tespiti için dinleme ya da görüntüleme yöntemi kullanan firmamız, Samsun su kaçak tespiti sırasında evinizde ya da iş yerinizde hiçbir tadilat çalışması yapmadan kısa süre içinde su kaçağını tespit etmektedir.

Su Kaçağının Sebepleri

Samsun su kaçağı sebepleri arasında ilk sırayı usta hataları çekmektedir. Usta hatasının yanı sıra kalitesiz malzeme ve kullanıcı hataları da Samsun su kaçağına sebep olabilmektedir.

Temiz su tesisatında su kaçağı meydana gelmesi, borunun ek yerlerindeki kaynağın iyi olmamasından kaynaklanabilmektedir. Temiz su boruları döşenirken, iki boru birbirine ek yapılabilmektedir. Ek yapmak için maşon adı verilen parça kullanılmaktadır.

Temiz su boruları ve maşon sert plastikten yapılmaktadır. Borular plastik olduğu için, kaynak makinesi ile eritilerek birbirine tutturulur. Kaynağı yapan ustanın deneyimli olması gerekir. Aksi halde yapacağı ufak bir hata su kaçağına sebep olabilir.

Temiz su borusu ve maşon kaynak makinesinde hafifçe eritilip birbirine geçirilir ve soğuması beklenir. Eritme fazla olursa, boru yanar ve kaynak sağlıklı olmaz. Aynı şekilde kaynak makinesi ile yapılan eritme çalışması az olursa kaynak sağlıklı olmaz. Bu tarz hatalar yapılarak kaynak yapılırsa, ilk zamanlarda olmazsa bile ilerleyen zamanlarda bu ek noktasından su kaçağı meydana gelebilmektedir.

Temiz su borularında meydana gelen su kaçağının bir diğer sebebi ise; kullanıcı hatalarıdır. Özellikle banyoda veya tuvalette yapılan tadilat çalışmaları sırasında, duvara monte edilen ayna, askı gibi eşyalardan dolayı duvara delik delinir ve bu delik delme aşamasında su borusuna zarar verilebilmektedir.

Su kaçağı Samsun, bir diğer sebebi ise kalitesiz malzeme olduğunu belirtmiştik. Bu kalitesiz malzemeler, su basıncının yükseldiği zamanlarda belli olmaktadır. Basıncı yükselmiş su, boruda kılcal çatlaklara sebep olabilmektedir. Bu tür su kaçakları da uzun süre fark edilmeyebilir.

Samsun su tesisatçısı olan ustalar, atık su borularını döşedikleri zaman da hata yapabilmektedir. Örneğin; atık su borularını yani pimaş borularını ek yaparken, borunun başında bulunan contaları çıkarabilmektedirler. Bazen bu contalar boruların birbirine geçmesini zorlaştırmaktadır ve Samsun su tesisatçısı da bununla uğraşmamak için o contayı çıkarıp atmaktadır. O an yapılan ekten su sızmayabilir ancak conta olmadığı için zamanla su sızıntısı meydana gelebilmektedir.

Samsun Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

 • Su kaçak tespiti Samsun ilinde ve ilçelerinde firmamız tarafından büyük bir hassasiyetle yapılmaktadır.
 • Samsun su tesisatçısı olan firmamız son teknoloji ürünü olan cihazlarla Atakum su kaçağı tespiti yaparken, herhangi bir yeri kırmaz.
 • Samsun kameralı su kaçağı tespiti yapılırken kameralı görüntüleme cihazı kullanılmaktadır.
 • Kameralı görüntüleme cihazı kullanılırken, borunun iç kısmı görüntülenir ve boru içinde herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilir.
 • Kameralı görüntüleme cihazı, atık su borularında meydana gelen su kaçaklarında kullanılmaktadır.
 • Atık su borularındaki su kaçaklarını tespit etmek için kameralı görüntüleme cihazı kullanılmasının sebebi, borunun çapı geniş olduğu için kameralı görüntüleme cihazının kamerası borunun içine rahatlıkla girmektedir.
 • Samsun kameralı su kaçağı tespiti yapılırken, kameralı görüntüleme cihazını kullanan personelin deneyimli olması şarttır.
 • Personelin yeterli deneyimi yoksa eğer, kameralı görüntüleme cihazının ekranında meydana gelen görüntüleri yorumlamakta zorluk çekecektir ve Atakum su kaçak tespiti çalışması gereğinden fazla zaman alacaktır.
 • Su kaçak tespiti Samsun’da yapılırken, kameralı görüntüleme cihazı pimaş borusunun içine sürülür.
 • Kameralı görüntüleme cihazının kamerası boru içinde ilerlerken anlık olarak görüntüyü cihazın monitörüne aktarmaktadır.
 • Monitördeki görüntüleri inceleyen deneyimli personel, su kaçağının olduğu noktayı tespit etmektedir.

Su Kaçak Tespiti Samsun

 • Samsun kameralı su kaçak tespiti her zaman kameralı görüntüleme cihazı ile yapılmamaktadır.
 • Temiz su borusunda su kaçağı meydana geldiğinde kameralı görüntüleme cihazı kullanılamaz.
 • Temiz su borusunun çapı dar olduğu için kameralı görüntüleme cihazının kamerası borunun içine sığmaz bu sebeple kameralı görüntüleme cihazı kullanılamaz.
 • Bu tür borularda su kaçağı meydana geldiğinde, kameralı görüntüleme cihazı kullanmak yerine akustik dinleme cihazı kullanılır.
 • Akustik dinleme cihazı sayesinde, su kaçağını görmek yerine dinlemek mümkün olabilmektedir.
 • Temiz su borularında suyun basıncı yüksek olduğu için su kaçağı meydana geldiğinde püskürme sesi gelmektedir.
 • Bu püskürme sesi normal şartlar altında duyulmayabilir, ancak akustik dinleme cihazı ile rahatlıkla duyulabilir.
 • Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti noktasal olarak yapılır ve hiçbir yere zarar verilmez.
 • Bazı istisnai durumlarda suyun basıncı düşük olur ve su kaçağının sesi akustik dinleme cihazı ile duyulmayabilir.
 • Bu gibi durumlarda ise barometre ile tesisattaki suyun basıncı arttırılır ve püskürme sesinin yükselmesi sağlanır.
 • Samsun su kaçak tespiti akustik dinleme cihazı ile yapılırken, su kaçağının olduğu noktanın hizasında duvarda ufak bir delik açılır ve boruya ulaşılır.
 • Borunun delinmiş kısmı hemen tamir edilip, açılan delik geri kapatılır.

Su kaçağı tespiti Samsun, yapılırken termal kameranın kullanıldığı durumlar da bulunmaktadır. Termal kamera, sıcak su borularında meydana gelen su kaçağında kullanılan bir cihazdır. Borular, parke altında ya da duvarından içinden geçer ve görülmez. Ancak termal kamera ile bakıldığında duvarın içinde ya da parkenin altındaki borular rahatlıkla görülebilmektedir.

Termal kamerada su boruları düz bir hat şeklinde görülürken, su kaçağı olan kısımda dağınıklık olur ve bu sayede Atakum su kaçağı tespiti noktasal olarak yapılabilmektedir. Samsun su tesisatçısı olarak belirtmemiz gerekir ki; termal kameranın işe yaraması için borunun içinde sıcak su olması şarttır.

Su kaçak tespiti Samsun ilinde, eskiden olduğu gibi uzun sürmemektedir. Atakum su kaçağı olan daire eskisi gibi günlerce tadilatta kalmamaktadır.

Samsun su kaçağı bulma çalışmalarında eskiden deneme yanılma yöntemi kullanılırdı. Yani tahmini olarak duvar kırılırdı boruya ulaşılırdı, borunun delinmiş kısmına denk gelinmezse duvar kırılarak boru hizasınca ilerlenmeye devam edilirdi. Böylece tadilat çalışması günlerce sürer ve torbalarca moloz yığını birikirdi.

Neyse ki günümüzde Samsun su sızıntısı tespiti yapılırken kamera ve dinleme cihazı kullanılarak hem hızlı hem de tadilata gerek kalmadan çözüm üretilebilmektedir.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir