Dış Cepheden Yağmur Suyunun Girmesi

ESRA YILMAZ Ziyaretçi
Soru Sor

Merhaba ,
2 YIL ÖNce aldığımız sıfır dairemiz 2 .kattadır .Yağmur çok yağdığında salonun fransız balkonunun üzerindeki duvardan su alıyor .Oda da pencerenin altındaki duvar ve sürügelik ksımları su alıyor .Üzerimizde dubleks daire var ancak boş hiç kullanılmadı orada bir sorun görünmüyor .evi aldığımız kişiye durumu bildirdik gelip cam köşelerine ve dış cepha ile birleşen yerlere silikon çektiler .Sorunun dış cepheden kaynaklandığını söylediler ancak hala su alıyor sorun nasıl çözülebilir ?Ne yapabiliriz.
Çatından gelen pimaş borusuda yok orada tamamen duvara vuran yağmur suyu içeri sızıyor .Ne yapacağımızı bilemedik .

Yanıtlandı
Diğer 5 yıl önce 7 yanıt 54,879 kez görüntülendi

Cevap (7)

 1. Protesisat çalışanı

  Esra Hanım; Bahsettiğiniz sorun üç sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bunlardan ilki size söylenildiği gibi dış cephe yalıtımından kaynaklanabilir. Dış cephe yalıtımları farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca dış cephede bazı noktalarda boşluk kalmışsa ve yağmurun açısına bağlı olarak duvar su alıyor olabilir. İkinci bir ihtimal ise; üst katın teras balkonunda fayanslardan kaynaklanmasıdır. Fayans aralarındaki derz dolgu yetersizse yağmur yağdığında, yağmur suyu fayans aralarından betona geçer sizin dairenin dış duvarına denk gelen noktasında kendini gösterebilir. Son olarak, üst kattaki teras balkonunun gider borularında kırılma yada hatalı montaj söz konusu olabilir. Üst dairenin kullanılmaması durumu değiştirmez çünkü yağmur yağdığında yağmur suyu terasın balkonunda bulunan gider borusuna girer ve eğer gider borusunda sorun varsa boru içinde su betona akarak sorun meydana gelir. Kesin konuşabilmek için dış cephenin yalıtımı kontrol edildikten sonra üst katın fayansları ve atık su borusu kontrol edilmelidir.


  YararlıYararlı(52) Yararlı değilYararlı Değil(26)
 2. Ziyaretçi Semra
  7 Ocak 2020
  Cevapla

  Evim sıfır camlardan içeri su giriyo pimabenlere baktım su tahliye delikleri yok bu yuzdenmi içeri su giriyo neden yok


  YararlıYararlı(63) Yararlı değilYararlı Değil(15)
 3. Ziyaretçi Zülfünaz
  11 Ocak 2020
  Cevapla

  Bizim son yağan yağmurdan sonra ara katta dış cepheden nem almış.Oysaki mantolama var.İçerden birşey yapmak mümkün mü?Çünkü evde tek nemli olan duvar bir odada. O da triplex villa olmasına rağmen ara katta bulunuyor.


  YararlıYararlı(120) Yararlı değilYararlı Değil(19)
 4. Ziyaretçi Ömer Faruk Durmuş

  Dış cephe yalıtımı yapılmış binalarda, dış cepheden su alma sorunu görülmez. Ancak dış cephenin yapıldığı malzemenin kalitesi ve dış cephenin yapım tarihinden itibaren ne kadar zaman geçtiği de yani dış cephenin ne kadar yıprandığı da önemli bir kriterdir. Ayrıca dış cephenin işçiliği de bir etken olabilmektedir. Nemli olan duvardan tesisat borusu da geçiyor olabilir. O duvardan tesisat borusunun geçip geçmediğini net olarak bilmeniz gerekir. Çünkü kalorifer boruları ya da atık su borularında su kaçağı olduğunda, duvarda sadece nem olarak görülür. Yani su kaçağı mı yoksa dışarıdan su mu aldığını net olarak anlayamazsınız. Ancak atık su borularında su kaçağı meydana geldiğinde, kötü koku yada duvarda renk değişimi gözlenmektedir. Yani kararma gibi renk değişimi değil de yeşilimtrak bir renk değişimi meydana gelebilmektedir. Ancak kalorifer borularındaki su kaçaklarında koku yada renk değişimi de meydana gelmez. Bu sebeple profesyonel bir firmadan konuyla ilgili yardım almanız gerekebilir.


  YararlıYararlı(14) Yararlı değilYararlı Değil(6)
 5. Ziyaretçi Can
  3 Mayıs 2020
  Cevapla

  1 Yıl önce aldığımiz Sifir Çati Dublexi dairemizin terasinda Tente ve Cam balkon yaptirdik. Fakat yogun yagmurda Su almalar , çatı tarafindan terasa sızintilar ve dairemizin bir duvarinda sudan kaynakli bozulmalar oldu. Firmaniz tüm bu islemleri ve su yalitim çözümleri dahil hizmetleri veriyor mu? İzmirde yasamaktayiz.


  YararlıYararlı(12) Yararlı değilYararlı Değil(16)
 6. Protesisat çalışanı

  Maalesef, İstanbul genelinde hizmet vermekteyiz.


  YararlıYararlı(8) Yararlı değilYararlı Değil(3)
 7. Ziyaretçi Marta
  10 Aralık 2021
  Cevapla

  bina 2 yasinda yağmur çok şiddetli olduğunda pencerenin altindan su aliyor parkeye cok miktarda su birikiyor. Pencerenin ic kisminda silikon yapilmadigindan tuğla bosluğundan olabilir mi ? Ne yapmak lazim kesin çözüm icin?


  YararlıYararlı(88) Yararlı değilYararlı Değil(7)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir