Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Tuz Ruhu Tuvalet Tıkanıklığını Açar Mı?

Tuz ruhu tuvalet tıkanıklığını açar mı? Elimizin altında olan ve bu kadar etkili bir madde olan tuz ruhunu tuvalet tıkanıklığını açmada kullanmayı düşünmek hemen hemen hepimizin aklına gelen bir çözüm yöntemidir. Ancak tuz ruhu ile tuvalet tıkanıklığı açmak için kullanılmadan önce zararları araştırılmalıdır.

Tuz Ruhu Zararları

Tuz ruhu, hidrojen ve klor birleşiminden elde edilmiş ve su ile seyreltilerek kullanıma sunulmuş bir maddedir. Ülkemizde hemen hemen her evde bulunan ve temizlikte kullanılan bir maddedir. Kullanımı pratiktir ancak verdiği zararlardan dolayı tehlikeli bir maddedir.

Tuz ruhu hemen hemen her şeyle etkileşime giren bir maddedir. Temizlikte kullanılması da sakıncalıdır. Çünkü fayans temizliğinde kullanılan bu madde fayans arasındaki derz dolgusunu tahrip eder. Derz dolgusu tahrip olduğu içinde, suyu sızdırmaya başlar. Banyo veya tuvalet zeminindeki su fayans aralarından akarak fayans altına geçer. Fayans altındaki beton suya doyduğu zamanda alt kata su sızdırmaya başlar.

Tuz ruhunun fayanslara verdiği zararın yanı sıra insana da ciddi zarar vermektedir. Tuz ruhu koklandığında bile direkt soluk alış verişinizi etkiler. Uzun süre buharına maruz kalınırsa, solunum yolunu tahrip eder aynı zamanda zehirlemektedir. İnsan tenine temas etmemesi gerekir. Temas ettiği an yakmaya başlar. Uzun süren temaslarda kalıcı hasara yol açar.

Tuz Ruhu Tuvalet Borularına Zarar Verir Mi?

Tuz ruhu endüstriyel bir üründür. Evlerde kullanılması sakıncalıdır. Tuz ruhunun bu kadar zararı olması yüzünden tuz ruhu tuvalet borularına zarar verir mi? Sorusu akıllara gelmektedir. Tuz ruhu çok çabuk tepkimeye giren bir madde olduğu için pimaş borularına da zararı bulunmaktadır. Normal lavabo açıcılardan farklı olarak, tuz ruhu pimaş borularının doğrudan delinmesine sebep olur.

Lavabo açıcı kullanıldığında, plastik olan pimaş boruları ısınarak önce büzüşürdü. Sık kullanım sonucu büzüşen borular erimeye başlardı. Tuz ruhu kullanımında ise pimaş boruları büzüşmeden delinir.

Tuvalet tıkanıklığı açmada tuz ruhu kullanımı pratik gibi görülebilir ancak orta vadede çok daha maliyetli sonuçlar doğurmaktadır. Bu maliyetli sonuçlardan biri delinen pimaş borusunun değiştirilmesidir. Pimaş borusunun değiştirilebilmesi için fayansların kırılarak boruya ulaşılması gerekir. Bu çalışma yorucu ve maliyetli bir çalışmadır. Sorunlu olan tuvalet borusu değiştirildikten sonra tekrar fayans yapılması gerekir. Bunun içinde tesisatçıdan sonra fayans ustası getirmeniz gerekir.

Tuz ruhunun zararlarının faydalarından fazla olduğunu belirttik. Ancak yine de tuz ruhu ile tuvalet tıkanıklığı açmak isteyebilirsiniz.

Tuz Ruhu Tuvalet Tıkanıklığını Açar Mı?

Tuz ruhu ile tuvalet tıkanıklığı açma çalışmalarına başlamadan önce güvenlik önlemlerini mutlaka almalısınız.

  • Tuz ruhunu kullanmaya başlamadan önce koruyucu eldivenleri takmalısınız.
  • Mutlaka uzun kollu giysiler giymelisiniz, tuz ruhunun kolunuza temas etmemesi için bu önlemi almak çok önemlidir.
  • Kullanıma başlamadan önce, tuz ruhunun buharından korunmak için maske takmalısınız.
  • Son olarak gözlerinizi korumak için koruyucu gözlük takmalısınız.
  • Tuz ruhu tuvalet tıkanıklığında kullanmak için önce tuvaletin içinde su olmamalıdır. Çünkü tuz ruhu su ile temas edince kimyasal tepkime süresi kısa sürer. Tuvaletin içindeki suyu mümkün olduğu kadar boşaltmalısınız.
  • Tıkalı tuvalette tuz ruhu kullanmak için suyu boşalttıktan sonra tuz ruhunu tuvalete dökünüz.
  • 20 dakika bekledikten sonra tuvalete su dökünüz.
  • Döktüğünüz su azda olsa gidiyorsa, suyu tekrar boşaltıp tuz ruhunu tekrar dökmelisiniz.
  • Tuvalet tıkanıklığı tamamen açılana kadar bu şekilde işleme devam etmeniz gerekir.

Tuvalet tıkanıklığını açmak için tuz ruhu kullanmak yerine daha profesyonel ve zararsız olan yöntemler denemelisiniz.

Protesisat Tuvalet Tıkanıklığını Nasıl Açar?

Protesisat, 2003 yılından beri kameralı görüntüleme cihazı ve kanal açma cihazı ile tuvalet tıkanıklığı açma hizmeti veren bir firmadır. 25 servis aracı ile İstanbul’un tüm ilçelerine en hızlı şekilde hizmet vermeyi hedeflemektedir. Firmamızı arayıp servis kaydı oluşturduğunuzda ekiplerimiz bir saat içinde adresinize gelerek çalışmalara başlamaktadırlar.

Ekiplerimiz tıkalı tuvaleti açmadan önce kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş borusunun içini incelemektedirler. Kamera ile tuvalet borusunu incelemenin sebebi, tuvalet tıkanıklığının sebebini tespit etmektir. Çünkü her tuvalet tıkanıklığı, boruya kaçan yabancı bir cisimden kaynaklanmaz. Boruya kaçan yabancı cisimler tıkanıklığa sebep olduğu gibi pimaş borusunun yetersiz eğimi de tıkanıklığa sebep olur. Bunların tespit edilebilmesi için kameralı görüntüleme cihazı kullanılması son derece önemlidir.

Kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş borusu incelendikten sonra, boru içinde yabancı bir cisim olduğu tespit edilirse robot cihaz ile yabancı cismin borudan çıkarılması sağlanır. Bunun içinde tıkanıklığa sebep olan cismin türü önemlidir. Parçalanabilir ve ya parçalanamayan cisimler için robot cihazın ucuna farklı aparat takılır. Cismin türüne göre cisim ya parçalanır ya da çekip çıkarılır.

Tuvalet tıkanıklığı açma çalışması tamamlandıktan sonra kameralı görüntüleme cihazı ile borunun içi tekrar incelenir. Tıkanıklığa sebep olan cismin tamamı temizlemiş mi diye ikinci kontrolün yapılması şarttır.

Tuvalet tıkanıklığının sebebi pimaş borusunun eğiminden kaynaklanıyorsa robot cihaz kullanılmaz. Bunun yerine eğimi az olan pimaş borusunun sökülüp yeniden döşenmesi gerekir. Aksi durumda tuvalet tıkanıklığı sık yaşanır. Sorunlu pimaş borusunun sökülüp yeniden döşenmesi için onarım ekiplerimiz bulunmaktadır. Onarım ekiplerimiz tesisat sektöründe uzman olan kişilerden oluşmaktadır.

 

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir