Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Üst Kattan Akan Su

Özellikle çok katlı binalarda başımıza gelebilecek sorunlardan biri olan üst kattan alt kata su sızıntısı, günümüz koşullarının sık yaşanan bir sorunudur.

Birçok müşterimiz bu konudan şikâyetçi ve üst kattan su akıyor nereye şikâyet edilir? Üst kattan akan su şikâyeti için nereye başvurulabilir? Gibi sorular gelmektedir.

Üst Kattan Su Akıyor Nereye Şikâyet Edilir?

Alt kat komşusu üst kat komşusu ile sorunu çözemediği zaman, şikâyet etme yoluna gitmektedir. Özellikle üst kat komşuları bu sorundan etkilenmediği için ve ev içinde tadilat olmasından korktukları için alt kat komşusunu düşünmeyebilirler. Alt komşusu da doğal olarak bu çileyi çekmek yerine şikâyet edebileceği bir resmi kurum aramaktadır.

Bu sorun için en çok belediyelere şikâyet edilir. Ancak belediyeler bu gibi sorunlarla ilgilenmezler. Yapabileceğiniz en uygun yol; durumu site yönetimine bildirmektir. Site yönetimleri gerekeni yapmaktadırlar.

Eğer sitede oturmuyorsanız ama çok katlı binada oturuyorsanız, yapabileceğiniz ikinci bir yol ise; evinizi sigortalatmaktır. Sigorta sözleşmesinde üçüncü şahıslar tarafından eve verilecek zararları da ekletmelisiniz. Sigorta yaptıktan bir hafta sonra sigorta şirketini arayabilirsiniz. Sorunu sigorta şirketine bildirdiğinizde, sigorta şirketi uzman göndererek durumu araştıracaktır.

Ekspertiz üst kat komşunuzun kapısını çalarak, dairesinden kaynaklanan ve alt kata zarar veren problemi olduğunu ve alt katın sigortalı olduğunu söyleyecektir. Bir defaya mahsus zararın sigorta şirketi tarafından karşılanacağını ancak devam etmesi durumunda kendisinden tahsis edileceğini söyleyecektir. Bu uyarıdan sonra üst kat komşunuz sorunu çözmek isteyecektir.

Üçüncü bir çözüm yolu ise; sulh hukuk hâkimliğine başvurmaktır. Mahkeme masrafları sandığınız gibi yüksek değildir. Mahkeme ile uğraşmak istemiyorsanız, bir avukata ile anlaşıp sorunu çözebilirsiniz.

Dördüncü bir çözüm yolu ise; noterden ihtarname göndermektedir. Üst kat komşunuza ihtarname gitmesi durumunda büyük ihtimal arızayı gidermek isteyecektir.

Üst kattan akan su şikâyeti için izlenecek yolu belirttiğimize göre, üst kattan alt kata su sızıntısı neden kaynaklanır inceleyelim.

Üst Kattan Alt Kata Su Sızıntısı

 • Üst katın kalorifer borularında bir kaçak söz konusu olabilir. Sorun kalorifer tesisatında ise, alt kata sızan su çok yavaş olur. Hiç damlama olmayabilir, sadece rutubet şeklinde görülebilir. Çünkü kalorifer tesisatındaki suyun basıncı düşüktür ve alt kata su damlayacak kadar çok su akıtmayabilir.
 • Özellikle üst komşunun banyosundan su akıyor şikâyeti çok sık yaşanır. Çünkü banyo zemininden hem kalorifer borusu, hem temiz su borusu hem de gider boruları geçmektedir.
 • Üst komşunun banyosundan akan su sarımtırak bir renkte ise gider borusunda su kaçağı vardır. Genelde lavabo, tuvalet veya sifon kullanıldığı zaman su kaçağı meydana gelir.
 • Üst kattan su sızması sürekli oluyorsa ve damlama da meydana geliyorsa temiz su hattında su kaçağı olduğu anlamına gelir. Geçici olarak durdurmanın yolu üst kat komşunuz dairenin ana su vanasını kapatmalıdır.
 • Üst katın banyosunun altında, tavandan su damlıyorsa derz dolgularının arasından da sızıntı olabilir. Kullanılan kimyasal temizlik malzemeleri zamanla derz dolgularını tahriş eder ve fayans aralarından su sızıntısı olabilir. Bu durumda üst katın banyosunun fayans araları tekrardan derz dolgu yapılmalıdır.

Tavandan Su Damlıyor Çözüm

Üst kattan su akıyor şikâyetleri sık geldiğini belirtmiştik. Firmamız bu sorunları çok kısa sürede çözüme kavuşturmaktadır. Ayrıca sanıldığı gibi evi inşaat alanına çevirmeden hallediyoruz.

Kalorifer Tesisatından Alt Kata Su Sızıntısı

 • Kalorifer tesisatından su kaçağı meydana gelmesi, alt katta rutubet şeklinde görülebileceğini belirtmiştik. Kalorifer su kaçağının diğer su kaçaklarından farkı, evin herhangi bir odasında da meydana gelebilmesidir. Çünkü kalorifer boruları bütün odalarda bulunur ve herhangi bir odada kalorifer su kaçağı olması mümkündür.
 • Firmamız kalorifer su kaçaklarını tamir etmek için özel bir kimyasal kullanmaktadır. Kimyasal kalorifer borularının içinde su ile birlikte devir daim olur. Geçtiği noktalarda bulunan çatlakları onarma özelliğine sahiptir.
 • Kalorifer su kaçağı ciddi bir durumdaysa ve kimyasal ilaçla onarılmayacak durumdaysa termal kamera devreye girer. Termal kamera ile kalorifer hattı takip edilir. Termal kamera sayesinde su kaçağı olan bölge tespit edilir.
 • Su kaçağının olduğu nokta tespit edildikten sonra bölgesel tadilat yapılır. Sadece o nokta ufak çaplı olarak açılır ve boru tamir edilir.
 • Termal kamera kullanmak tecrübe isteyen bir iştir. Tecrübeli personel ile kısa sürede sorun tespit edilir. Firmamızın personelleri en az 5 yıllık deneyime sahip kişilerdir ve tecrübelerinin de yardımı ile sorunları kısa sürede çözmektedirler.

Temiz Su Borusundan Alt Kata Su Sızıntısı

Temiz su hattının basıncı yüksektir. Yüksek basınçtan dolayı, alt kata su sızıntısı olduğunda damlama şeklinde ve sürekli devam etmektedir. Üst katın ana su vanasını kapatıp firmamızı arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz. En kısa sürede adresinize gelen ekiplerimiz;

 • Temiz su hattını akustik dinleme cihazı ile dinlerler. Akustik dinleme cihazının, çevreden gelen sesleri engellemek için yalıtım özelliğine sahip özel bir kulaklığı bulunur. Kulaklıktan sadece dinlenen yerin sesi gelmektedir.
 • Temiz su hattındaki su kaçağı küçükse ve akustik dinleme cihazlı ile duyulmuyorsa, temiz su hattının basıncı arttırılır. İhtiyaca göre 10 bara kadar basınç arttırılabilir.
 • Su kaçağının olduğu yer tespit edildikten sonra bölgesel tamirat yapılır. Boru tamir edilir ve açılan bölge tekrar onarılıp kullanıma hazır hale getirilir.

Gider Borusundan Alt Kata Su Sızıntısı

Gider borularında meydana gelen su kaçaklarının rengi genelde sarımtırak bir renktedir. Sızan suyun kirli olmasından bu rengi alır. Sürekli akıntı olmaz. Sadece üst katın kullanımına bağlı olarak akıntı meydana gelir.

 • Üst kattan alt kata su sızıntısının rengi farklıysa ekiplerimiz kameralı görüntüleme cihazı kullanırlar.
 • Kameralı görüntüleme cihazı ile gider borusunun içi kontrol edilir.
 • Gider borusunda bulunan bütün sorunlar rahatlıkla tespit edilir.
 • Kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş borusunda bulanan çatlak tespit edilir.
 • Pimaş borusunun çatlağı bölgesel tadilat yapılarak onarımı mümkün değildir. Bunun için borunun tamamı değişmelidir.
 • Durum ev sahibine bildirilir. Ev sahibinin kabul etmesi durumunda onarım ekipleri adrese yönlendirilerek tamir yapılır.
 • Firmamız tarafından yapılan bütün onarımlar garanti altına alınmaktadır.

Firmamız, Türkiye’nin İSO 9001 belgesine sahip tek tesisat firmasıdır. 19 adet servis aracı ile en geniş mobil servis ağına sahip tesisat firmasıdır. Üst kattan alt kata su sızıntısı varsa hiç zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Evinizde tadilat yapmadan sorununuzu en kısa sürede çözüme kavuşturalım.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir