Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Alt Kata Su Sızıyor – Kırmadan Tespit

Alt kata su sızması çok katlı binalarda görülebilen su kaçağı çeşididir. Kendi evinizde su kaçağı olması bir yana, sizin evinizde ki su kaçağının komşunuzu rahatsız etmesi farklı bir durumdur. Bu gibi durumlarda komşuluk ilişkilerinde sıkıntılar çıkabilir. Alt kata su sızması durumunda hemen profesyonel bir destek almalısınız.

Uzun süre kontrol edilmeyen su sızmaları zamanla, duvarlarda rutubete neden olur, daha ileri seviyelerde betonun bozulmasına bile sebep olabilir.

Alt kata neden su sızıyor?

 • Üst katın tesisat sisteminde su kaçağından dolayı, su betonlardaki kılcal çatlaklardan alt kata sızabilir.
 • Banyo fayans arası su sızıntısının nedeni, banyo veya tuvaletin fayans aralarındaki derz dolgunun yetersiz olması veya kullanılan kimyasal temizlik malzemeleri sonucu derz dolgunun tahrip olup özelliğini kaybetmesinden dolayı zemindeki suyun fayans aralarından geçip alt katın tavanından akması.
 • Pimaş borularında meydana gelen bir tahrip sonucu, pimaş hattı kullanıldıkça tahrip olan kısımdan su sızması, alt katın tavanından su sızmasına sebep olur.
 • Bir diğer neden, pimaş hattındaki boruların ek yerlerinde bulunan contanın özelliğini yitirmesi sonucu su sızdırması.
 • Bazı sitelerde, su tesisatı ve pimaş hattı dairelerin tavanından döşenir. Döşeme işlemi bittikten sonra asma tavanla tavanlar kapatılır. Tesisatta meydana gelen bir su kaçağı sonucu asma tavandan su sızar ve üst katın tesisatında sorun varmış sanılır.
 • Binanın en üst katındaysanız, çatı yağmurluklarında bulunan bir tıkanıklık sonucu sizin evinizin tavanından su sızabilir.
 • Çatı izolasyonunun yetersiz olduğu durumlarda da, yağmurlu havalarda su sızıyor olabilir.

Alt kata sızan suyun temiz su tesisatından mı, yoksa pimaş hattından mı olduğunu anlamanın yolları vardır.

Tavandaki su kesintisiz akıyorsa veya damlama söz konusuysa temiz su hattında sorun olduğu anlamına gelir.

Eğer alt katın tavanında kabarma ve ya sararma söz konusuysa hatta bazı durumlarda kokuda yapabilir. Bu durumda söz konusu kaçak pimaş hattından kaynaklanmaktadır.

Alt kata su sızması nasıl engellenir?

 • Dairenin ana su vanasını kapatmak tavan akmasına çözüm olacaktır.
 • Eğer ana su vanasını kapatmanıza rağmen su sızıntısı ara ara devam ediyorsa, pimaş hattında bir sorun olabilir. Bu nedenle pimaş hattını bir süre kullanmamanız gerekir.
 • Alt katın odasının tavanından su sızması, üst katın aynı odasında bir sorun olduğu anlamına gelmez.
 • Banyoda bulunan bir su sızıntısı alt komşunuzun başka bir odasının tavanından veya duvarından akabilir.

Yukardaki önlemleri aldıktan sonra, su kaçak tespitini cihazlarla yapan firmamızı arayıp servis kaydı oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız servis kaydının ardından bir saat gibi bir süre sonunda ekiplerimiz adresinize ulaşmış olur.

Çatıdan Su Sızması Nasıl Önlenir?

Çatıdan alt kata su sızmasının zamanı, sorunun nedenini anlamak açısından önemlidir. Su sızması yağmur yağdığı zamanlarda mı oluyor, yoksa güneşli havalarda da alt kata su sızıyor mu?

Sadece yağmur yağdığı zamanlarda su sızıntısı söz konusuysa,

 • Çatı yalıtımında bir sorun olabilir.
 • Yağmur giderlerinde meydana gelen bir tıkanıklık sonucu su taşıyor olabilir.

Çatı yalıtımındada sorun varsa eğer, bir çatı firması ile görüşüp sorununuz çözüme kavuşturabilirsiniz.

Eğer sorun yağmur giderlerinin tıkanıklığından kaynaklanıyorsa, Protesisat tıkalı yağmur giderlerini kanal açma makineleri ile açıp sizlerin sıkıntılarına çözüm sunuyor.

Çatıdan su sızması güneşli havalarda da söz konusuysa, çatı içinde bulunan tesisat borusunda su kaçağı söz konusu olabilir. Bu sorunu çözüme kavuşturmak için firmamızı arayıp destek alabilirsiniz.

Protesisat Alt Kata Su Sızmasını Nasıl Çözüyor?

 • Ekiplerimiz su kaçağının olabileceği dairede, akustik dinleme cihazları ile su kaçağının yerini nokta atışı tespit ederler.
 • Su kaçağının olduğu kısımda küçük çaplı bir kırma işlemi gerçekleştirilir.
 • Sorunlu boruya maşonla ek yapılır.
 • Sorun temiz su tesisatından kaynaklanmıyorsa, kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş içi görüntülenir.
 • Pimaş içinde bir çatlaktan mı yoksa ek yerindeki contadan mı kaynaklandığı tespit edilir.
 • Kameralı cihazla sorun tespit edildikten sonra, müşteri istediği taktirde video veya resim formatında müşteriye sunuyor.

Alt kata su sızmasına çözüm aramak için mahalle tesisatçılarından yardım almak daha maliyetli olabilir. Su kaçak tespit cihazı olmadan su kaçağı tespiti yapmak uzun zaman almasının yanı sıra çok büyük bir iş yükü getirir. Yapılan kırma işlemine rağmen kaçağın bulunamaması çok büyük ihtimaldir. Su kaçağını tespit etmek için mutlaka profesyonel bir firmadan destek almalısınız.

Yorumlar (7)

 1. Ziyaretçi Öner
  5 Mart 2020
  Cevapla

  yeni dairelere tasındık fakat. Banyoyu yıkadgımda aşağıdaki daireye su akıor. Derz dolgu yaptırdık farkı olmadı sebebi ne olabilir?

 2. Protesisat çalışanı

  Banyo gider borusunu görüntülemek gerekiyor, problem buradan kaynaklanıyor gibi. Firmamız kameralı cihazlar ile gider borularını görüntüleyerek su kaçağı tespit ediyor, İstanbul'da ikamet ediyorsanız firmamızı arayabilirsiniz.

 3. Ziyaretçi Onur Karaman
  16 Ocak 2020
  Cevapla

  alt kat banyosuna su sızması nedeniyle evimize bir tesisatçı çağırdık. Yapılan incelemede sıcak ve soğuk su borularında herhangi bir sorun olmadığı görüldü. Banyo giderinin kamera ile izlenmesi sonucunda sorunun buradan kaynaklandığı anlaşıldı. Tespitten emin olabilmek amacıyla öncelikli olarak banyo giderinin kamera ile tekrar kontrol edilmesini, sonrasında ise tespit edilen sorunla ilgili çözüm hakkında fiyat verilmesini istiyoruz. İyi çalışmalar,

 4. Ziyaretçi cevdet aydın

  banyomdan alt kata su sızıyor banyom bir sene önce tadilat yapıldı tümüyle tesistat dahil. Ancak alt kat komşum ve onun yan dairesi su sızdığını söyledi ekteki resimleri gönderdi. Teisat mı yoksa fayans mı akıtıyor sizce yardımcı olusanız memnun olurum.

 5. Ziyaretçi Ramazan
  29 Mart 2019
  Cevapla

  Evimizin banyosunu yaptırdık fakat alt katin bütün duvarları islaklik var arada damla şeklinde akıntı var temiz su değil pis su indigini söylüyor gelen ustalar cihazla anlaşılır mi bu sorun

 6. Ziyaretçi Oğuzhan Güney

  - Aşağı kata su damlıyor - Bu sorunu neredeyse her kiracı da yaşıyoruz bizim evin mutfağın ve banyonun olduğu yerden aşağı kata tavandan su damlıyor ama onların evin neredeyse salona kadar gidiyor su damlaları. Bu yaz bizim kattan aşağının banyosu ve tuvaletine su damladığından dolayı kendi banyomuzun yerini komple kırdılar ve boruları tekrar yeniden yaptırdık aradan 4-5ay geçti ve şimdi de tekrar damlama yapıyormuş tavanlarında bölüm bölüm neredeyse duvar saati büyüklüğünde ıslaklık oluşmuş ve oradan su damlıyor. Bazı yerler kocaman olmuş.Bizim evin gider borusu onların kiler kısmında duvara sabitli onun etrafından da su akmaya başlamış. Bizim mutfağın yerinde de fayansla dolap arasında kalan o küçük bölümden su geliyor yavaş yavaş. Bir türlü anlayamadık nerden geldiğini. Ama aşağı kat berbat durumda. Bizim katta kalorifer borusu döşeli ama işlevde değil. Boruların ağzı kapalı bi şekilde duruyor. Kimileri borularda çatlama olmuştur yoksa bu kadar yayılmaz diyor ama bilemiyorum içinde su olup olmadığını. Sonuç olarak heryere su gidiyor bizden aşağıya. Banyo yada mutfaktan olduğu kesin ama kırıp dökmek de istemiyoruz çünkü çok maaliyetli iş. Yardımcı olursanız sevinirim

 7. Protesisat çalışanı

  Oğuzhan Bey; Alt kata su damlıyorsa, suyun nereden geldiği belirlenmelidir. Aşağı kata su akıyor olması bir tesisat borusundan kaynaklanabileceği birden fazla tesisat borusundan da kaynaklanabilir. Öncelikle bunun belirlenmesi gerekir. Su kaçağı tespiti sırasında zaten hiç bir tadilat yapılmaz. Ekiplerimiz cihazlarla tespit çalışması yaparak sorunun kaynağını belirler. Su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra çözüm için yapılması gerekenler size söylenir kabul etmeniz durumunda çalışmalar başlar.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir