Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Evdeki Su Tesisatı Sızıntısı Nasıl Önlenir?

Protesisat; özel cihazlar yardımı ile kırmadan dökmeden evdeki su kaçağını bulur. Firmamızın kullandığı hassas cihazlar sayesinde, su kaçağının olduğu yer noktasal olarak tespit edilir. Kullandığımız cihazlar ile hem uzun süren su kaçağı tespit çalışmalarına gerek kalmaz hem de çok daha uygun fiyatlarla su kaçağı tespit edilir.

Duvardaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evde kendi imkânlarınızla duvardaki su kaçağını bulmanız çok zordur. Çünkü su boruları duvarın içinden geçer ve borudan sızan su duvarın tamamını ya da büyük bir bölümünü etkiler. Duvarın büyük bir bölümü ve ya tamamı ıslandığı için borunun tam olarak neresinde kaçak olduğunu bulmak zorlaşır.

Duvardan geçen borular genellik temiz su borularıdır. Çünkü kalorifer boruları ve gider boruları her zaman yerden geçmektedir. İstisnai durumlar elbette bulunur. Örneğin, üst kattaki pimaş boruları, banyonun duvarından veya mutfak duvarından aşağı inebilir. Bu gibi istisnai durumlar dışında, duvardan geçen borular her zaman temiz su borularıdır.

Temiz su borularında meydana gelen su sızıntıları, daha şiddetli ve sürekliliği olan su kaçaklarındandır. Şiddetli olmasının sebebi şebeke suyundaki basınçtan kaynaklanır. Sürekliliği ise, ana su vanası her zaman açık olduğu için borunun içindeki suda azalma söz konusu olmamaktadır.

Böyle bir sorunla karşılaşıldığında, ana su vanasını kapatarak profesyonel bir firmadan destek talep etmeniz gerekir.

Protesisat, Duvardaki Su Sızıntısını Nasıl Bulur?

Firmamız, evdeki su kaçağını bulma çalışmalarında işi şansa bırakmaz. Kullandığımız elektronik cihazlar ile kesin ve noktasal olarak duvardaki su kaçağı tespiti yapılmaktadır.

Temiz su borularında meydana gelen su sızıntılarını akustik dinleme cihazı ile bulmaktayız. Akustik dinleme cihazı, çok hassas ve sadece su kaçağı tespit çalışmaları için tasarlanmış özel bir cihazdır. Duvardaki su kaçağını bulmak için sadece akustik dinleme cihazı yeterli değildir. Cihazı kullanan personelin deneyimi de çok önemli bir faktördür. Cihazı kullanan personel yeterli deneyime sahip değilse, duvardaki su kaçağını bulma çalışması çok daha uzun sürer ve zaman kaybına sebep olur.

Akustik dinleme cihazı ile yapılan su kaçak tespit çalışması, tesisat sistemindeki suyun basıncına göre su kaçağının sesini dinleyerek yapılan bir çalışmadır.

Akustik dinleme cihazı iki aparattan oluşan bir cihazdır. Mikrofon görevi göre prop ve proptan gelen sesi personele aktaran kulaklıktan oluşur. Prop duvardaki su kaçağını tespit etmek için duvara tutulur. Su kaçağının olduğu noktaya geldiğinde sesin şiddeti artar. Bu sayede cihazı kullanan personel duvardaki su kaçağını bulur.

Bazı istisnai durumlarda, su kaçağının şiddeti çok az olur ve akustik dinleme cihazı ile su kaçağının sesi duyulmayabilir. Bu gibi durumlarda, tesisat sistemindeki suyun basıncı arttırılır. Tesisat sistemindeki suyun basıncı arttığı için su kaçağının şiddeti de artar ve akustik dinleme cihazı ile duyulması mümkün olur.

Evdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evdeki su kaçağı, temiz su tesisatından kaynaklanıyorsa yukarıda da belirttiğimiz gibi akustik dinleme cihazı ile tespit edilir. Ancak su kaçakları her zaman temiz su tesisatlarında meydana gelmez. Kalorifer borularında ve gider borularında da su kaçağı meydana gelebilmektedir.

Kalorifer Tesisatındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Kalorifer tesisatındaki su kaçağı, temiz su borusunda meydana gelen su kaçağına göre çok daha farklıdır. Çünkü kalorifer borularındaki suyun basıncı çok düşüktür. Kalorifer borularındaki suyun basıncı düşük olduğu için su kaçağı meydana geldiğinde fark edilmesi çok daha zordur.

Kalorifer tesisatında su kaçağı olup olmadığını tespit edebilmek için, kombi basıncının kontrol edilmesi gerekir. Kombi basıncında sürekli düşme meydana geliyorsa kalorifer borularında su kaçağı olduğu söylenebilir.

Protesisat, kalorifer tesisatındaki su kaçağını bulmak için termal kamera kullanmaktadır. Termal kameralar sayesinde, kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları çok kısa sürede tespit edilebilmektedir. Ayrıca su kaçağı tespit çalışmaları sırasında evinizin hiçbir yerine zarar vermemekteyiz. Termal kamera ile su kaçağının olduğu nokta tespit edildikten sonra, bölgesel onarım yapılarak evinizin içi inşaat alanına dönmez.

Gider Borusundaki Su Kaçağı Tespiti

Evde su kaçağının meydana geldiği bir diğer yer ise gider borularıdır. Gider borularında meydana gelen su kaçaklarının belirtileri çok daha farklıdır. Gider borusundan sızan su, duvarda veya tavanda lekelere sebep olur. Bunun dışında, kökü koku yayması da mümkündür.

Evde su kaçağı tespitinde, akustik dinleme cihazı ve termal kamera kullanıldığını belirtmiştik. Gider borularında ise kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktayız. Kameralı görüntüleme cihazı olmazsa, gider borularındaki su kaçağının sebebi tespit edilemez.

Evde su kaçağı nasıl anlaşılır diyorsanız, evinizdeki gider borularının bir süre kullanmayınız. Birkaç saat sonra, su kaçağının olduğu yerde azalma oluyorsa gider borularınızda bir sorun olduğu anlamına gelir.

Bazen üst komşunuzun tesisatında su kaçağı olur ve sizin dairede belirtileri meydana gelebilir. Aynı şekilde komşunuz, evin tuvalet ve lavabolarını bir süre kullanmayarak su kaçağının kesin olarak hangi dairede olduğu belirlenebilir.

Protesisat, kameralı görüntüleme cihazı ile gider borusu içindeki bütün sorunları tespit etmektedir. Gider borusunda çatlak ve kırık söz konusuysa su kaçağı meydana gelmektedir. Bunun dışında, pimaş borularının ek yerlerinde conta bulunur. Ek yerindeki conta yoksa veya bazı nedenlerden dolayı conta görevini yapmıyorsa yine su kaçağına sebep olur. Tüm bu sorunların tespiti kameralı görüntüleme cihazı ile mümkündür.

Gider borularındaki su kaçağı tespit edildikten sonra, gider borusunun değiştirilmesi gerekir. Gider borusunun değiştirilmesi bir onarım çalışmasıdır. Firmamızın kendi bünyesinde bulunan ve işlerinde uzman olan onarım ekipleri bulunmaktadır. Ayrıca firmamız tarafından yapılan onarımlar bir yıl süreyle garanti altına alınmaktadır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir