Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Kanalizasyon (Lağım) Patladı

Çok katlı binalarda, gider hatları büyük ve geniş olmalıdır. Yoğun kullanıma bağlı olarak ve tuvalete atılan yabancı cisimler nedeni ile bazen logar kuyusu dolabilir. Logar kuyusunun dolması olumsuz sonuçlar meydana getirmektedir.

Logar Patlaması

Logar hattının tıkanması sonucu logar patlaması meydana gelebilir. Son zamanlar Ukrayna ve Çin’de logar patlaması meydana geldi. Ancak meydana gelen logar patlaması, belediye hatlarına aitti. Yani binalara ait logar kuyularında böyle bir patlama meydana gelmesi mümkün değildir. Çünkü belediye logarlarında olan basınç, binalara ait logar kuyularında bulunmamaktadır. Kanalizasyon patlaması güçlü bir patlamadır. Üstünde bulunan toprağı ve asfaltı parçalayıp yüzeye çıkabilir. Bu gibi olumsuzlukların yaşanmaması için her yıl logar temizliği yapılmalıdır. Belediye ekipleri tarafından her yıl logar temizliği yapılmaktadır. Ancak çok katlı binaların logar temizliği, site yönetimleri tarafından profesyonel firmalara yaptırılmalıdır.

Apartmanda Lağım Taşması

Her yıl düzenli olarak lağım temizliği yapılmalıdır. Lağım temizliği yapılırken; lağım borusu ve logar kuyusu temizlenir ve apartmanda lağım taşması engellenir. Kanalizasyonların tıkanması sonucu, bodrum katlarını su basmasına lağım patlaması denilmektedir. Ancak lağım patlaması farklı bir olaydır. Bodrum katlarını lağım suyu basması olayı lağım taşmasıdır. Logar kuyuları dolduğunda veya lağım borusu tıkandığında, şüphesiz en çok etkilenen en alt kattaki daireler veya iş yerleri olur. Çünkü logar borusu tıkandığı zaman, en yakın çıkış bodrum kat olduğundan lağım borusundaki basıncın etkisiyle geri tepme olur ve bodrum katta lağım taşmaları meydana gelebilir. Bu durumun meydana getirdiği olumsuzluğun giderilmesi uzun sürmektedir.

Logar Temizliği Nasıl Yapılır?

Özellikle yağmurlu havalarda kanalizasyon taşmaları yaşanmaktadır. Bunun nedeni genellikle bakımsız olan logar hattı ve kuyusudur. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı sürece, binaların lağım kuyusu akıllara gelmemektedir. Ancak sanıldığı gibi önemsiz olmayan logar kuyuları, birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Sadece insan sağlığına olan olumsuz etkisi ile kalmaz. Aynı zamanda toprağı da etkiler ve bazen yeraltı sularını bile kirletmektedir.

Logar temizliği için ilk önce belediyenin ilgili servisi aranmalıdır. Binaların logar kuyularından, belediyenin kanalizasyon kuyusuna kadar olan kısım belediyenin sorumluluğu içindedir. Bu bölgede sorun varsa belediye ekipleri gerekeni yapacaktır. Ancak binalara ait logar kuyusu ve lağım borusu ile belediye ekipleri ilgilenmezler.

Bundan sonrası için profesyonel hizmet veren bir firmadan yardım istenmelidir. Firmamız, bina ana gider hattı tıkanıklıklarını ve logar kuyusu temizliğini yapmaktadır. Gerektiği durumlarda binaların ana gider hattını yeniden döşemektedir.

Bina ana gider hattı tıkandığında, kanalizasyon içindeki su bodrum katta taşma meydana getirdiğini belirtmiştik. Firmamız öncelikle kamaralı görüntüleme cihazı ile lağım borusunu, logar kuyusuna kadar kontrol eder.

Lağım Borusunda Çökme Meydana Gelmesi

Binaların ana gider hatları çoğunlukla künk adı verilen betondan yapılma borulardan oluşur. Bu borular bazı durumlarda çöker ve lağım borusunun tıkanmasına neden olur. Kanalizasyon borusunun çöküp çökmediği ancak firmamız tarafından kullanılan kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilebilir. Yapılan tespit sonucunda eğer lağım borusunda çökme meydana gelmişse, toprak kazılarak yeniden boru döşenmelidir. Firmamız tespit işleminin yanı sıra onarım işlerini de yapmaktadır ve garanti altına almaktadır.

Lağım borusunda çökme yoksa kameralı görüntüleme cihazı ile logar kuyusuna kadar kontrol edilir. Eğer logar kuyusunun yeri bilinmiyorsa, firmamız tarafından kullanılan detektör ile logar kuyusunun yeri tespit edilir. Tespit işlemi için tecrübeli personele ihtiyaç vardır. Aksi durumda logar kuyusunu tespit etme işlemi gereğinden fazla uzar. Firmamızın bünyesinde çalışan bütün personeller işinin uzmanıdır ve kısa sürede çözüme ulaşmaktadırlar.

Logar kuyusunun tespit edilmesi işleminden sonra, logar kapağı açılır. Logar kuyusu pislikle dolu olması durumunda, ekiplerimiz logar kuyusu temizleme işlemine geçerler. Kanalizasyon kuyusu, dibindeki çamurlarda dâhil olmak üzere tamamen temizlenir.

Lağım kuyusunun temizlenmesinden sonra, lağım borusunda tıkanıklık bulunuyorsa; robot cihaz ile lağım borusundaki tıkanıklık açılır. Robot cihazın ucuna takılıp sökülebilen özel başlığı bulunur. Tıkanıklığın türüne göre farklı başlıklar seçilir. Başlığın seçilmesi yine personelin tecrübesine bağlı bir durumdur. Eğer personel yeterli deneyime sahip değilse yanlış başlığı seçerek işin uzamasına sebep olur.

Firmamız uzun yıllardır lağım tıkanıklığı açma ve lağım temizliği işlerini gerçekleştirmektedir. Deneyimli personelleri ile en kısa sürede ve kesin sonuçlar elde etmektedir. Lağım taşmaları yaşıyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekiplerimiz en kısa sürede adresine gelerek gerekli çalışmalara başlarlar.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir