Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Kombi Su Eksiltiyor – Çözüm

Kombi sürekli su eksiltiyorsa, kalorifer borularında bir çatlak olabileceği anlamına gelir. Çatlağın bulunup onarılması gerekir. Protesisat, termal kamera ile kalorifer borularındaki su kaçaklarını kırmadan tespit eder ve onarımını gerçekleştirmektedir.

Kombi Neden Su Eksiltir?

Kombi su eksiltmesi sıradan bir durum olabileceği gibi kalorifer borularında su kaçağı da olabileceği anlamına gelmektedir.

Normal durumlarda kombi su eksiltmesi olağan bir durumdur. Kombi içindeki suyun buharlaşarak kaybolması sonucunda kombide su eksilmesi meydana gelir. Tabi bu durum ayda yarım bar gibi bir eksilme söz konusuysa geçerlidir.

Kombi su eksiltmesini ancak kombi üstünde bulunan göstergeden anlayabiliriz. Bazı istisnai durumlarda, kombinin bar göstergesi bozulabilir. Kombinin bar göstergesi bozulduğunda, kombinin içindeki suyun miktarını doğru ölçümleyemez. Olduğundan fazla ve olduğundan az göstererek bizleri yanıltabilir.

Kombi bar göstergesinin bozuk olup olmadığını anlamak için kombiye su ilave etmelisiniz. Kombiye su ilave ettiğinizde, kombi bar göstergesinde değişiklik olmuyorsa kombinin bar göstergesi bozuk olabilir.

Kombi su eksiltmesinin kombi bar göstergesine bakarak anladığımızı belirtmiştik. Kombi içinde denge tankı bulunur. Denge tankının içinde hava bulunur. Bu denge tankı sayesinde kombideki basınç dengelenir. Denge tankı delinirse, kombi bar göstergesini etkiler. Kombi sürekli su eksiltiyor gibi görünür. Bu durumda teknik servisin denge tankını değiştirmesi gerekir.

Kombi Sürekli Su Eksiltiyor

Kombi sürekli su eksiltiyor isa kalorifer borularında su kaçağı olabileceği anlamına gelmektedir. Kombiye su takviye ettiğinizde belli bir süre sonra kombi bar göstergesine bakarak suyun azaldığını fark edersiniz. Ancak kalorifer boruları göz önünde olmadığından ve kombideki suyun basıncı düşük olduğu için evin veya iş yerinin herhangi bir bölümünde su kaçağı olduğunu fark edemeyebilirsiniz.

Kombideki suyun hızlı azalması ile kalorifer borusundaki su kaçağının büyüklüğü doğru orantılıdır. Yani kombi su eksiltmesi ne kadar sık ve hızlıysa kalorifer borularındaki su kaçağı da o kadar büyüktür.

Kombinin suyunun sürekli eksilmesi kalorifer tesisatında bir kaçak olabileceği anlamına geldiğini belirtmiştir. Kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları genellikle ufak olur. Kombi basıncı belli bir noktaya düştükten sonra kalorifer borusundaki kaçaktan, suyun eksilmesi de durur. Diğer tesisat kaçakları gibi, alt kat komşunuz “tavandan su akıyor” şikâyeti ile sizlere gelmez.

Kombi Su Eksiltiyorsa Ne Yapılır?

Öncelikle kombinin su eksiltmesinin ne sıklıkla olduğunu gözlemlemeniz gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kombi su eksiltmesi arada bir oluyorsa olağan bir durumdur.

Kombi sürekli su eksiltiyorsa, firmamız ile iletişime geçerek servis talebinde bulunabilirsiniz. Servis kaydı oluşturduktan sonra ekiplerimiz 1 saat içinde adresinize ulaşmaktadırlar.

Kombi su kaçaklarının genellikle ufak olduğunu belirtmiştik. Protesisat kalorifer su kaçaklarını hiçbir yeri kırmadan tespit edebilmektedir. Çoğu zaman, kalorifer borularındaki çatlakları onarım çalışması yapmadan bile tamir etmekteyiz.

Firmamız, özel bir ilaç sayesinde evinizde veya iş yerinizde hiçbir yere zarar vermeden kalorifer borularında meydana gelen çatlakları tamir edebilmektedir. Çatlak onarıcı ilaç olarak da bilinen bu özel kimyasal, kalorifer sistemine dâhil edilir. Kalorifer sistemi içinde su ile birlikte devir daim olan ilaç, kalorifer borularında bulunan bütün çatlakları onarmaktadır. Ayrıca kombiye ve peteklere hiçbir yan etkisi de bulunmaz.

Tabi ki, kalorifer borularında meydana gelen çatlaklar her zaman ufak boyutta olmamaktadır. Bazen kalorifer borularında ciddi çatlaklar meydana gelir.

Firmamız, kalorifer borularındaki çatlakları termal kamera ile tespit etmektedir. Termal kamera sayesinde, evinizde tadilat ortamı oluşmaz ve uzun süren çalışmalar yapılmaz. Termal kamera ile kalorifer tesisatının tamamı kontrol edilebilir. İsminden de anlaşılacağı gibi termal kameralar sıcak olan cisimlerin ultraviyole ışınlar aracılığı ile görülebilir olmasını sağlamaktadır. Kalorifer borularında sıcak su geçtiği için termal kamera ile rahatlıkla görülebilmektedir.

Ekiplerimiz termal kamera ile kalorifer tesisatındaki boruların tamamını incelerler. Kalorifer boruları termal kamerada düz bir doğrultuda görülürken, çatlak olan kısımda dağılma görülür. Bu sayede su kaçağının olduğu yer noktasal olarak tespit edilir.

Termal kamera ile yapılan tespit çalışmasında, su kaçağı ufaksa çatlak onarıcı ilaç ile hiçbir yere zarar verilmeden onarım yapılmış olur. Ancak büyük boyutta bir çatlak varsa, lokal tamirat yapılır.

Çatlağın olduğu yer onarım çalışması yapılacak kadar açılır. Örneğin bir fayansın altından geçiyorsa, tek bir fayans sökülecek şekilde açılır. Yaptıkları işte uzman olan ekiplerimiz, çatlak boruyu tamir eder. Ardından sökülen fayans tekrar yerine takılır. Böylece uzun süren tadilatlar söz konusu olmaz.

Ekiplerimiz çatlağı onardıktan sonra, termal kamera ile ikinci bir su kaçağı olma ihtimaline karşı diğer bölgeleri de kontrol ederler. Başka bir sorun tespit edilmezse, rapor hazırlanıp müşteriye teslim edilir.

Protesisat, sizin tesisat sorunlarınıza hızlı müdahale etmek için ve mağduriyetinizi kısa sürede gidermek için servis araç sayısını 30’a çıkarmıştır. Böylece İstanbul’un tüm ilçelerine en hızlı şekilde hizmet vermeye çalışırken, İstanbul’un uzak ilçelerinden birinde bile olsanız fiyat farkı almamaktayız.

Özel bilgisayar destekli cihazlar ile 2004 yılından beri kırmadan dökmeden tesisatınızdaki olumsuzlukları gidermekteyiz. Tesisatınızda bir sorun varsa, sitemizde bulunan telefon numaralarından bizlere ulaşarak kaliteli ve en uygun fiyatlarla hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Yorumlar (11)

 1. Ziyaretçi Fatih
  6 Mart 2021
  Cevapla

  Kombim çeşitli sorunlardan 3 defa kombiye gelen boru patladı yaptırdık . Ardından sorun giderildi şimdide 1.5 ayarladığım barın yavaş yavaş 1- 1 bucuk hafta arayla yavaş yavaş 0 kadar inmesi su basıyorum işte başka sorun yok çalışıyor . Borularda kaçak var sanırım

 2. Ziyaretçi Murat temel
  30 Eylül 2020
  Cevapla

  kombi 15 dk bir su eksiltiyor bütün tesisatında kontrol ettim ama hiç bir yerde sızıntı yok neden olabilir

 3. Protesisat çalışanı

  15 dakikada bir su eksiltiyorsa kalorifer tesisatında kaçaktan şüphelenilir. Detaylı kontrol için kalorifer tesisatının kontrol edilmesi gerekir. İstanbul'da ikamet ediyorsanız, firmamızı arayabilirsiniz.

 4. Ziyaretçi ALİ DURSUN
  4 Aralık 2018
  Cevapla

  Kombinin su eksiltmesi normal mi? Her hafta kombinin suyu bittiği için hata kodu veriyor. Kombi sistemimiz kolektörlü.

 5. Protesisat çalışanı

  Kombi su eksiltmesi 3-4 ayda bir yarım bar olması son derece norma bir durumdur. Ancak sizinki her hafta 1 barın altına düşüyorsa bir sorun olduğu anlamına gelir. Kolektörlü sistemlerde kolektörlerde bulunan kör tapa bazen iyi sıkılmaz. Bu durum da kombinin su eksiltmesine sebep olur. Diğer bir olasılıkta kalorifer borularında su kaçağı olmasıdır. Bu durumda kalorifer borularında bulunan su kaçağını kendini bulamazsınız. Profesyonel bir firmadan yardım almanız gerekir.

 6. Ziyaretçi Mücahit Çaylar

  3 - 4 ayda bir kombi su eksiltiyor. Kalorifer borularında sürekli dolaşan su hiç eksilmemesi gerekmez mi. Kombi neden su eksiltir.

 7. Protesisat çalışanı

  Kombi su eksiltme nedenlerinden biri kalorifer borusunda bulunan bir kaçaktır. Ancak sizin kombi su eksiltmesi olağan bir durumdur. Kombi içindeki su sürekli ısınıp soğuduğu için buharlaşma oluşmaktadır. Bu durumda kombide su eksilmesine neden olmaktadır.

 8. Ziyaretçi Mehmet Yanık
  4 Aralık 2017
  Cevapla

  Kombi çalışırken bir problem yok kapattıktan sonra basınç düşüyor. çalistirmadan su veriyorum, basınç düşmüyor. çalıştırıyorum bir problem yok. kapatıyorum basinc düşüyor. hava tankına hava bastılar, kaçak var mı diye baktılar bir problem yok. Ama sorun devam ediyor.

 9. Ziyaretçi Murat mesut
  25 Mayıs 2017
  Cevapla

  - Kombi su eksiltiyor Hiç bir yerde kaçak yok tesisat sıva üstü sadece sıcak su bataryası damlatıyor basıncı 2 bar kadar çıkarıyorum 10 dakikada 0.5 bar kadar düşüyor neden kaynaklanıyor acaba kombi demirdöküm aden marka

 10. Ziyaretçi Emrullah
  26 Mart 2017
  Cevapla

  Dijital yoğuşmalı Airfel marka kombim var. Su kaçağı yok ancak kombiye su basmama rağmen bar durmadan 0.5 bar ile 0.8 bar değerleri arasında kalıyor ve kombi kendini kapatıyor.

 11. Ziyaretçi Şaziye Duman
  2 Ağustos 2016
  Cevapla

  kombi sık sık su eksiltiyor, 1.5 bar a getiriyorum ertesi gün 1 bara düşmüş oluyor, evde küf kokusu var duvarlarda nemlenme bu sorunun sebebi nedir ne yapmak gerekiyor, istanbul bağcılarda oturuyorum bilgi verir misiniz ?

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir