Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Kombiye Su Basma

Kombiye su basma işlemi her zaman yapılan bir işlem değildir. Kalorifer tesisatı içindeki suyun seviyesi 1 bar basıncın altına düşünce, kombiye su basma işlemi yapılması gerekir. Bunun nedeni ise; kombinin güvenlik sistemi, suyun seviyesi 1 bar basıncın altına düşünce kombinin zarar görmemesi için arıza kodu vererek çalışmasını engellemesidir.

Kombiye Nasıl Su Basılır?

Kombinin su seviyesi 1 barın altına düşünce güvenlik sisteminin, kombinin çalışmasını durduğunu belirtmiştik. Sistemin çalışması için kombiye su verilmesi gerekir.

 • Kombiye su basmak için, kombini altında su takviye vanası bulunur. Elinizle kombinin altını yoklarsanız fark edersiniz.
 • Baymak kombi hariç bütün kombilerde su takviyesi için vana bulunmaktadır. Bazı kombilerin vanası kombi içine gömülüdür. Takviye vanasını açabilmek için vanayı önce çekmeniz gerekir sonra saat yönünün tersine çevirerek açmalısınız.
 • Kombi bar göstergesi 1,5 – 2 arasına gelene kadar su takviye vanasını açık bırakmalısınız.
 • Bu şekilde peteklere su basma işlemini gerçekleştirdikten sonra kombi vanasını kapatabilirsiniz.

Her marka kombinin su takviye vanaları farklı renk ve konumdadır.

Eca kombi su doldurma vanası nerede? Şeklinde müşterilerimizin soruları bulunmaktadır. Eca kombi su basma işlemini gerçekleştirmek için, kombinin altında sağ tarafta beyaz büyük bir vana bulunur. Bu vanayı saat yönünün tersine çevirerek eca kombi su basma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Ariston kombi su basma işlemi için, yine eca kombide olduğu gibi su takviye vanası kombinin altında sağ tarafta bulunur. Rengi mavidir ve vanayı kullanabilmek için önce dışa doğru çekmek gerekir. Su basma işlemi bittikten sonra vanayı kapatıp tekrar bastırarak yerine oturtmalısınız. Böylece ariston kombi su basma işlemi tamamlanmış olur. Ariston kombi su doldurma nasıl yapılır? Sorusunu soran müşterilerimizin cevabını vermiş olduk.

Baymak kombi su doldurma vanası nerde? Sorusunu soran müşterilerimize cevap olarak; Baymak kombi su basma işlemini gerçekleştirmek için baymak kombide su takviye vanası bulunmaz. Kombinin altında sol tarafta 2 adet kol bulunur. Baymak baxi kombi su basma işlemi için iki kolu birbirinden ayırmanız gerekir. Böylece peteklere su basılmış olur. Suyu kapatmak için iki kolu tekrar birleştirmek gerekir.

Demirdöküm kombi su basma işlemi, kombinin altında sağ taraftan bulunan siyah vana ile mümkündür. Vanayı saat yönünün tersine çevirerek açarak kombiye su takviyesi gerçekleştirebilirsiniz. Kombiye su basma işlemi tamamlandıktan sonra, su takviye vanasını saat yönünde çevirerek kapatabilirsiniz.

Bosch kombi su basma işlemi için gerekli olan su takviye vanası, kombinin altında sol tarafta kombi borularının arkasında kalmaktadır. Kombinin altına bakarak fark edemeyebilirsiniz. El yordamıyla tespit edip, kombiye su basabilirsiniz.

Kombinin su seviyesinin düştüğünü ancak basınç göstergesinden öğrenebilirsiniz. Basınç seviyesinin ayda bir kez düşmesi olağan bir durumdur. Ancak siz her defasında tekrar tekrar su takviyesi yapıyorsanız bir sorun olduğu anlamına gelir.

Neden Kombi Su Eksiltiyor?

Ayda bir – iki kez kombinin suyunun azalması olağan bir durumdur. Ancak sık sık kombinin suyu azalıyorsa, kalorifer tesisatınızda su kaçağı olabilir.

Kalorifer tesisat kaçakları, su kaçağı gibi çabuk fark edilmez. Bunun sebebi su tesisatındaki gibi basıncı yüksek değildir. Eğer sürekli kombiye su basma işlemini gerçekleştiriyorsanız bizimle iletişime geçmelisiniz.

Kalorifer Su Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?

 • Firmamız kalorifer tesisatındaki su kaçaklarında kesinlikle tadilat veya evin herhangi bir yerinde inşaat çalışması gerçekleştirmez.
 • Kalorifer tesisatındaki su kaçaklarını tespit etmek için termal kamera kullanmaktadır.
 • Termal kamera ile kalorifer tesisat borularını tek tek kontrol etmekteyiz.
 • Peteklere giden herhangi bir boruda su kaçağı varsa, termal kamera sayesinde kolaylıkla tespit edilir.
 • Tespit edilen çatlak borunun tamiri için, kesinlikle kırma işlemi gerçekleştirilmez.
 • Çatlakları kapatan özel bir kimyasal sayesinde, tesisat borularınızdaki bütün çatlaklar hiçbir tadilat çalışmasına gerek kalmadan onarılır.
 • Ayrıca kullanılan termal kamera sayesinde, peteklerinizde birikmiş olan tortu, çamur veya kireçlenmelerde tespit edilir.
 • Eğer sık sık kombinizin suyu azalıyorsa mutlaka bizimle iletişime geçiniz, en kısa sürede ekiplerimizi adresinize yönlendirelim.

Kombinin Suyu Neden Yükselir?

Eğer kombinizin suyu sürekli yükseliyorsa, ya su takviye vanası arızalıdır ya da kombide bulunan genleşme tankının havası bitmiş veya genleşme tankının içinde bulunan balon delinmiş olabilir.

Petekler ısındığında bar göstergesi yükseliyorsa ve petekler soğuduğunda da bar göstergesi düşüyorsa genleşme tankında sorun olduğu anlamına gelir. Kombi servisini arayarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Normal zamanlarda kombi basıncı sürekli yükseliyorsa, kombinin su takviye vanası arızalı olabilir. Siz su takviye vanasını kapattığınızı sanırsınız ancak vana su kaçırmaya devam eder. Yine kombi servisini arayarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir