Banyodaki musluklardan sıcak su az akıyor

ÖMER ÇETİN Ziyaretçi
Soru Sor

merhabalar. mayıs ayında taşındığım evde, banyodaki boruları da değiştirerek genel bir tadilat yaptırdım. eski tip demir ya da galvaniz, bilmiyorum, boruya kaynak yapılarak, plastik borulardan tesisatı döşediler.
ilk taşındığım günden bu yana; banyodan sıcak su tazyikli akmıyor. konu ile ilgili, 3-4 ay önce tavsiye üzerine bir tesisatçı çağırdım, 250 tl ücret verdim. basınçlı makinelerle boruların içini temizlediler. banyodaki boruların içinde derz vs. ufak ufak parçalar çıktı, borular temizlendi. tıkanıklık kalmadı, basıncı da ölçtüler, herşey normal dediler. ancak sıcak su tazyiği hala az.
acaba, borularda yine tıkanma mı oldu?
acaba bina içi iski vanasından olabilir mi? bunu değiştirebilir miyiz?
soğuk su tazyikli şekilde akıyor, mutfaktan akan sıcak suda da bir sorun yaşamıyoruz. sadece banyodaki sıcak su az akıyor.
kaloriferler düzgün bir şekilde çalışıyor.
vaillant kombi, kullanıyorum, yine 4-5 ay önce, yetkili servisi çağırıp kombinin genel bakımını da yaptırdım, tüm filtreler temizlendi. Bakımla ilgili evraklar da mevcut. Eğer ustalar gelebilirlerse, kendilerine gösteririm. ancak sorun yine de çözülmedi.
Yardımcı olabilir misiniz?
teşekkürler.

Banyodaki musluklardan sıcak su az akıyor Görseli büyütmek için üzerine tıklayın.
Yanıtlandı
Tesisat Sorunları 2 yıl önce 10 yanıt 15,114 kez görüntülendi

Cevap (10)

 1. Merhabalar Ömer bey,

  Gönderdiğiniz fotoğraftan gördüğümüz kadarıyla değiştiğiniz tesisatın yanı sıra banyonun bir kısmı hala demir boru tesisat, Kalan demir tesisat geliş yönündemi kaldı, yoksa su saatinden geliş plastik borumu bilmemiz gerekiyor.

  –  İski vanasıyla alakalı bir sorun olduğunu zannetmiyoruz, olsa soğuk su ve banyonun haricindeki bölümlerdede az akması gerekirdi

  – Kalorifer tesisatıyla sıcak su tesisatı birbiriyle bağımısız çalıştığı için kaloriferin sorunsuz çalışması normaldir

  – Yine kombide tıkanma gibi bir sorun olsa mutfak ve diğer normal akan musluklarda az akması gerekirdi

  – Tesisat firmasına basınç ile müdahale ettirdiğinizde tıkanıklık sorunu düzeldimi bu konuda bilgi vermiş olsanız daha net bilgiler verebilirdik, Eğer düzelme oldu ise boruların içerisi tam olarak temizlenememiş demektir tekrar müdahale edilerek kalan malzemenin çıkarılması sorununuzu çözecektir

  – En kötü ihtimal olarak demir borular zaman içerisinde paslanarak boru iç çapı daralır ve suyun debisini düşürerek musluklardan suyun az akmasına sebep olur, Bu durumda demir olan tesisat borularının yenilenmesi en kesin ve sağlıklı çözüm olacaktır

  – Tesisat tadilatlarında sırasında tesisatçı ustanın plastik boru tesisatı ek yerlerinde fazla kaynatma sonucu boruyu tıkamasıda sık karşılaştığımız sorunlar arasındadır


  Yararlı(13) Yararlı değil(3)
 2. 19 Kasım 2016
  Cevapla

  Tekrar merhaba. Yapmış olduğunu yorumlar ve vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı gerçekten çok teşekkür ederim.

  – Kalan demir tesisat geliş yönünde mi kaldı, yoksa su saatinden geliş plastik boru mu bilmemiz gerekiyor. ( benim gördüğüm kadarıyla, bina içi iski vanasından demir borularla daire içine giriyor, ve ilk önce banyodan geçiyor. Bu arada,bina içi iski vanası da düzgün kapatmıyor, sanıyorum içindeki conta bozulmuş. )

  – Tesisat firmasına basınç ile müdahale ettirdiğinizde tıkanıklık sorunu düzeldimi ( bu işin uzmanı olmadığım için, maalesef net bir bilgi veremiyorum; ancak basınçlı makinelerle işlemi yapan usta; son kontrolleri yaptıktan sonra, basınç normale geldi, tıkanıklık giderildi, demişti. Ben de kendilerine güvenmek durumundayım. ) Eğer, tekrar müdahale etmek sorunumu çözecekse, elbette, yapılması gereken ne ise, yine güvenmek durumundayım.

  – Bu durumda demir olan tesisat borularının yenilenmesi en kesin ve sağlıklı çözüm olacaktır
  – Tesisat tadilatlarında sırasında tesisatçı ustanın plastik boru tesisatı ek yerlerinde fazla kaynatma sonucu boruyu tıkaması da sık karşılaştığımız sorunlar arasındadır

  ( Bu iki durumda da, sanıyorum; tekrar baştan banyo dolaplarını kaldırmak, klozeti kaldırmak, fayansları kırmak gerekecek sanki. doğru mu düşünüyorum? Umarım bu şekilde olmaz, zira;tekrar bir tadilata girmek için ayırabileceğim bütçem maalesef şu an için, mümkün değil. )

  Bu arada, Bakırköy’de 1. katta oturuyorum.

  İlginiz için tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar


  Yararlı(3) Yararlı değil(0)
 3. 10 Ocak 2017
  Cevapla

  ömer bey, aslında basınçlı makinelerle temizlik yapıldıktan sonra sorun çözüldü mü derken ustanın size anlattıkları değil de, temizliğin hemen sonrasında sizin basıncının yetersiz olduğunu söylediğiniz yeri kendi kullanımınızla kıyaslama sonucunuz nasıldı? eskisi gibi az mı akıyordu yoksa bakım sonrası bir süre gayet iyi bir akış mı vardı anlamında sorulmuş. bu açıdan cevaplarsanız daha iyi yanıt alabilirsiniz sanıyorum.


  Yararlı(4) Yararlı değil(0)
 4. 19 Mart 2018
  Cevapla

  – Banyodan Az Su Akması –
  Merhabalar , 1 ay önce ECA marka basınç düşürücü taktırdık. Mutfakta suyun normal akmasına rağmen banyoda duş için su çok az akıyor. Sıcak su da az akıyor soğuk su da. Basınç düşürücü taktırdıktan sonra azaldı bu su. Neden olabilir acaba ? Basınç düşürücüyü takan usta , duş musluğunun değişmesi gerek dedi. Ne alaka anlamadım.


  Yararlı(0) Yararlı değil(2)
 5. merhaba
  Basınç düşürücü montajı yaparken tesisatın içersine pislik kaçırılmış olabilir, bu pislikler tesisat borusunun herhangi bir dönüş dirseğinde veya banyo bataryasının kartuşunda tıkanıklığa sebep olur, burada yapılması gereken en doğru işlem banyo bataryasının kartuşu sökülüp temizlenmeli veya değiştirilmeli, sorun devam ederse bizim gibi cihazlı tesisat firmaları tarafından gelinerek tesisatta sıkışan ve tıkanıklığa sebep olan pislikler makine yardımı ile tesisattan çıkartılmalıdır


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)
 6. 27 Eylül 2018
  Cevapla

  Merhaba. Banyo bataryasının sıcak su kısmından az su akıyor. Soğuk su normal akıyor fakat sıcak su çok az akıyor. Banyodaki lavabonun sıcak su kısmı da düzgün akıyor. Mutfakta sıcak su da düzgün. Sadece banyo duş bataryasından sıcak su az akıyor. Sebebi ne olabilir. Teşekkürler


  Yararlı(2) Yararlı değil(1)
 7. Banyo bataryasını sökerek giriş tarafını ve kartuşunu kontrol etmek gerekir, buralarda pislik var ise temizlenmeli, sorun devam ederse tesisat kontrol edilmeli, daha önce normal şekilde akıyor ve sonradan oluştu ise tesisat içersinde pislik olmalı, ancak ilk günden bu yana aynı sorun devam ediyorsa tesisat yapım esnasında boru eki yapıştırma hatası yapılmış, aşırı ısıtılıp kaynak daralmasına sebep olmuştur…


  Yararlı(1) Yararlı değil(0)
 8. 6 Ocak 2019
  Cevapla

  Merhabalar, nette dikkatimi çekti özverili cevaplarınız. Benim de bir sorum olacaktı. Mevcut durumda sıcak su basıncında hicbir problem yoktu ta ki oda termostatini iptal ettirmek için kombiciyi çağırana dek. Kombici sadece termostati iptal etti beş dk da, sonra gittikten sonra hemen hemen tüm sıcak su basınçları düştü , özellikle ebeveyn banyosunda gözle görülür azalma var. Soğuk sular gayet tazyikli. Sucu arkadaş geldi kombi altındaki filtreye baktı temiz dedi, muslukları söktü temiz dedi sonuç olarak banyoda hala sıcak su tazyiki düşük. Özetle sorum şu; kombici arkadaş ben bisey yapmadım diyor ,kombi de yapılacak ters bir hareket sıcak su basıncını düşürür mü veya bi parça falan varmı kombide sıcak suyun tazyikini etkileyen ?
  Şimdiden teşekküler…


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)
 9. Normalde, sıcak su basıncının düşmesinin sebebi tesisat borusunun iç çapında daralmaya sebep olacak bir tıkanıklık olabilir. Diğer bir ihtimal kombi pompasında bir sorun olabilir.
  Görmeden, detaylı inceleme yapmadan net bir şey söylemek mümkün değil maalesef.


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)
 10. 19 Ocak 2019
  Cevapla

  – Sadece banyoda su az akıyor –
  Eski bir binada oturuyorum, 5 katlı bir bina en üst kattayım. Hidrofor var binamızda diğer muslukları açtığımda önce az akıyor hemen hidrofor devreye giriyor musluğu açınca ve sorunsuz şekilde su akıyor. Fakat banyoda su aynı şekilde fazla akıyor önce sonra ip gibi gelmeye başlıyor baya bi bekledikten sonra tekrar su artıyor bi süre sonra tekrar azalıyor. Tabiki su da bi soğuyor bi ısınıyor yıkanmak imkansız hale geliyor. Bu sorunu banyodaki lavaboda dahi yaşamıyoruz. Sadece yıkanmak için kullandığımız bataryadaki su azalıp çoğalıyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Sorun hidroforda mı yoksa borularda mı anlamadık.


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir