Banyodaki musluklardan sıcak su az akıyor

ÖMER ÇETİN Ziyaretçi
Soru Sor

merhabalar. mayıs ayında taşındığım evde, banyodaki boruları da değiştirerek genel bir tadilat yaptırdım. eski tip demir ya da galvaniz, bilmiyorum, boruya kaynak yapılarak, plastik borulardan tesisatı döşediler.
ilk taşındığım günden bu yana; banyodan sıcak su tazyikli akmıyor. konu ile ilgili, 3-4 ay önce tavsiye üzerine bir tesisatçı çağırdım, 250 tl ücret verdim. basınçlı makinelerle boruların içini temizlediler. banyodaki boruların içinde derz vs. ufak ufak parçalar çıktı, borular temizlendi. tıkanıklık kalmadı, basıncı da ölçtüler, herşey normal dediler. ancak sıcak su tazyiği hala az.
acaba, borularda yine tıkanma mı oldu?
acaba bina içi iski vanasından olabilir mi? bunu değiştirebilir miyiz?
soğuk su tazyikli şekilde akıyor, mutfaktan akan sıcak suda da bir sorun yaşamıyoruz. sadece banyodaki sıcak su az akıyor.
kaloriferler düzgün bir şekilde çalışıyor.
vaillant kombi, kullanıyorum, yine 4-5 ay önce, yetkili servisi çağırıp kombinin genel bakımını da yaptırdım, tüm filtreler temizlendi. Bakımla ilgili evraklar da mevcut. Eğer ustalar gelebilirlerse, kendilerine gösteririm. ancak sorun yine de çözülmedi.
Yardımcı olabilir misiniz?
teşekkürler.

Banyodaki musluklardan sıcak su az akıyor Görseli büyütmek için üzerine tıklayın.
Yanıtlandı
Tesisat Sorunları 1 yıl önce 5 yanıt 10,999 kez görüntülendi

Cevap (5)

 1. Merhabalar Ömer bey,

  Gönderdiğiniz fotoğraftan gördüğümüz kadarıyla değiştiğiniz tesisatın yanı sıra banyonun bir kısmı hala demir boru tesisat, Kalan demir tesisat geliş yönündemi kaldı, yoksa su saatinden geliş plastik borumu bilmemiz gerekiyor.

  –  İski vanasıyla alakalı bir sorun olduğunu zannetmiyoruz, olsa soğuk su ve banyonun haricindeki bölümlerdede az akması gerekirdi

  – Kalorifer tesisatıyla sıcak su tesisatı birbiriyle bağımısız çalıştığı için kaloriferin sorunsuz çalışması normaldir

  – Yine kombide tıkanma gibi bir sorun olsa mutfak ve diğer normal akan musluklarda az akması gerekirdi

  – Tesisat firmasına basınç ile müdahale ettirdiğinizde tıkanıklık sorunu düzeldimi bu konuda bilgi vermiş olsanız daha net bilgiler verebilirdik, Eğer düzelme oldu ise boruların içerisi tam olarak temizlenememiş demektir tekrar müdahale edilerek kalan malzemenin çıkarılması sorununuzu çözecektir

  – En kötü ihtimal olarak demir borular zaman içerisinde paslanarak boru iç çapı daralır ve suyun debisini düşürerek musluklardan suyun az akmasına sebep olur, Bu durumda demir olan tesisat borularının yenilenmesi en kesin ve sağlıklı çözüm olacaktır

  – Tesisat tadilatlarında sırasında tesisatçı ustanın plastik boru tesisatı ek yerlerinde fazla kaynatma sonucu boruyu tıkamasıda sık karşılaştığımız sorunlar arasındadır


  Yararlı(12) Yararlı değil(2)
 2. 19 Kasım 2016
  Cevapla

  Tekrar merhaba. Yapmış olduğunu yorumlar ve vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı gerçekten çok teşekkür ederim.

  – Kalan demir tesisat geliş yönünde mi kaldı, yoksa su saatinden geliş plastik boru mu bilmemiz gerekiyor. ( benim gördüğüm kadarıyla, bina içi iski vanasından demir borularla daire içine giriyor, ve ilk önce banyodan geçiyor. Bu arada,bina içi iski vanası da düzgün kapatmıyor, sanıyorum içindeki conta bozulmuş. )

  – Tesisat firmasına basınç ile müdahale ettirdiğinizde tıkanıklık sorunu düzeldimi ( bu işin uzmanı olmadığım için, maalesef net bir bilgi veremiyorum; ancak basınçlı makinelerle işlemi yapan usta; son kontrolleri yaptıktan sonra, basınç normale geldi, tıkanıklık giderildi, demişti. Ben de kendilerine güvenmek durumundayım. ) Eğer, tekrar müdahale etmek sorunumu çözecekse, elbette, yapılması gereken ne ise, yine güvenmek durumundayım.

  – Bu durumda demir olan tesisat borularının yenilenmesi en kesin ve sağlıklı çözüm olacaktır
  – Tesisat tadilatlarında sırasında tesisatçı ustanın plastik boru tesisatı ek yerlerinde fazla kaynatma sonucu boruyu tıkaması da sık karşılaştığımız sorunlar arasındadır

  ( Bu iki durumda da, sanıyorum; tekrar baştan banyo dolaplarını kaldırmak, klozeti kaldırmak, fayansları kırmak gerekecek sanki. doğru mu düşünüyorum? Umarım bu şekilde olmaz, zira;tekrar bir tadilata girmek için ayırabileceğim bütçem maalesef şu an için, mümkün değil. )

  Bu arada, Bakırköy’de 1. katta oturuyorum.

  İlginiz için tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar


  Yararlı(3) Yararlı değil(0)
 3. 10 Ocak 2017
  Cevapla

  ömer bey, aslında basınçlı makinelerle temizlik yapıldıktan sonra sorun çözüldü mü derken ustanın size anlattıkları değil de, temizliğin hemen sonrasında sizin basıncının yetersiz olduğunu söylediğiniz yeri kendi kullanımınızla kıyaslama sonucunuz nasıldı? eskisi gibi az mı akıyordu yoksa bakım sonrası bir süre gayet iyi bir akış mı vardı anlamında sorulmuş. bu açıdan cevaplarsanız daha iyi yanıt alabilirsiniz sanıyorum.


  Yararlı(4) Yararlı değil(0)
 4. 19 Mart 2018
  Cevapla

  – Banyodan Az Su Akması –
  Merhabalar , 1 ay önce ECA marka basınç düşürücü taktırdık. Mutfakta suyun normal akmasına rağmen banyoda duş için su çok az akıyor. Sıcak su da az akıyor soğuk su da. Basınç düşürücü taktırdıktan sonra azaldı bu su. Neden olabilir acaba ? Basınç düşürücüyü takan usta , duş musluğunun değişmesi gerek dedi. Ne alaka anlamadım.


  Yararlı(0) Yararlı değil(2)
 5. merhaba
  Basınç düşürücü montajı yaparken tesisatın içersine pislik kaçırılmış olabilir, bu pislikler tesisat borusunun herhangi bir dönüş dirseğinde veya banyo bataryasının kartuşunda tıkanıklığa sebep olur, burada yapılması gereken en doğru işlem banyo bataryasının kartuşu sökülüp temizlenmeli veya değiştirilmeli, sorun devam ederse bizim gibi cihazlı tesisat firmaları tarafından gelinerek tesisatta sıkışan ve tıkanıklığa sebep olan pislikler makine yardımı ile tesisattan çıkartılmalıdır


  Yararlı(0) Yararlı değil(0)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir