Banyo gider borusunun etrafından alt kata su sızıntısı var

NURİ KESKİN Ziyaretçi
Soru Sor

Alt komşumun banyosunun tavanında, bizim su giderinin geçtiği borunun altından su damlıyor. Ancak bu damlama sürekli değil 1-2 gün damlıyor kesiliyor. Bazen 1 ay bazen 2 ay damlama olmuyor ve tekrar su sızıntısı aynı yerden damlamaya başlıyor. Damlayan su berrak yani temiz su gibi görünüyor. Banyo giderine bol su akıttığımız da ve deneme amaçlı diğer muslukların hepsini açtığımızda, su damlayan yerde bir artma olmuyor. Bir de banyoyu ve diğer banyodaki lavaboları hiç kullanmadığımız zaman bile bu sızıntı olabiliyor. Bir kaç tesisatçı getirdim her biri farklı şeyler söylüyor bu nedenle kırıp dökmeye cesaret edemedik.
Bilgi verirseniz memnun olurum.

Bağlantılı Konular

Yanıtlandı
Su Kaçağı Soruları 7 yıl önce 2 yanıt 49,645 kez görüntülendi

Cevap (2)

 1. Protesisat çalışanı

  Nuri Bey, Banyo ana gider borusunun etrafından su kaçırması sık karşılaştığımız sorunlardandır. Kaçak üst dairenin banyosunun ortasında olsa dahi,  yinede alt katta o borunun dibinden çıkış yapar. Çünkü binanın ana gider borusunun bodrum kata kadar indirilmesi için her katın kat betonu delinerek geçiş yapılır. Bu nedenle su kaçağı banyonun herhangi bir köşesinde olsa bile, hatta birkaç kat üstteki dairede bile su kaçağı olsa  alt kata ulaşmak için en kolay yol olan pimaş borusunun etrafındaki açıklıktan çıkış yapabilir. Bir iki gün su akıntısı olup birkaç ay boyunca sorun olmamasının bir çok nedeni olabilir. Bunlar; 1- Temiz su tesisatında kaçak olabilir, geceleri ve bazı zamanlarda şehir şebekesinin su basıncı yükseldiğinde su kaçağı olabilir. 2- Ana gider borusunda kaçak olabilir. Dik inen ana gider pimaşlarında tıkanma olmayacağını düşünerek kolay ve hızlı montaj yapabilmek için bazı ustalar ek yerlerine conta kullanmaz. Borunun herhangi bir yerinde geçici tıkanıklık oluştuğunda bu contasız pimaşın ek yerlerinden sızdırma meydana gelebilir. 3- Banyoda ki seramik ve ya fayans aralarındaki derz dolguda boşluk olabilir. Zamanla, banyo fayans yüzeylerinde temizlik için kullanılan kimyasal ürünler fayans aralarındaki derz dolguyu tahrip eder veya kaldırır. Bazen bol suyla banyo yıkandığında, su fayans altına kolay geçiş yapar ve pimaş borusunun dibinden geçerek kaçağ sebep olabilir. İlk etapta akla gelen ve sık karşılaştığımız sorunları size sıraladık. Bu gibi durumda sizin için en doğru olan su kaçağı tespit cihazları ve pimaş gider kontrol kamerası olan kurumsal bir firmayla iletişime geçmenizdir. Bu tip firmalarla çalışmanız hem çok daha kısa bir sürede sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır  hem de gereksiz yere alakasız yerler kırılmamış olacaktır ve daire inşaat çalışması olmasının önüne geçecektir.


  YararlıYararlı(45) Yararlı değilYararlı Değil(9)
 2. Ziyaretçi Meltap
  8 Mayıs 2017
  Cevapla

  Yeni bina daire aldım 2 yıl ugramadim ilk defa oturuyorum ,banyo dış cephe duvarları ,her katta alt kısımdan ıslak ve kabarmış ne yapmaliyiz


  YararlıYararlı(95) Yararlı değilYararlı Değil(7)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir