Çatı teras su sızıntısı bulma

Semih Tekten Ziyaretçi
Soru Sor

İyi günler. Biz Halkalı’da dubleks dairede ikamet ediyoruz. Terasımızdan ve çatımızdan tüm izolasyonumuzu yaptık, ancak ortak çatı gider yolundan olduğunu tahmin ettiğimiz bir noktadan alt katımıza doğrudan tavandan su geliyor, tavanda belli bir bölge yoğun yağışta yere su damlatacak kadar çok ıslanıyor. Sorunun kaynağını tam bilemediğimiz için çözüm de bulamıyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim, izolasyonu veya işi siz yapmasanız da suyun nereden nasıl bir yoldan geldiğini bulsanız bile kafi.

Yanıtlandı
Su Kaçağı 1 yıl önce 2 yanıt 15,073 kez görüntülendi

Cevap (2)

 1. Merhaba Semih Bey;

  Genellikle üst katlarda böyle sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Normal şartlarda çözülmesi zor olan bu sıkıntı, gelişmiş cihazları kullanan firmalar tarafından kolaylıkla ortadan kaldırılabilmektedir. Yağmurda meydana gelen çatı akıntılarında öncelikle sorunun kaynağının bulunması gereklidir. Bu sorun izolasyon sıkıntısından kaynaklanabileceği gibi terastaki suyun tahliye edilmesini sağlayan giderlere de su girmesi nedeni ile de olabilmektedir Su sızıntısı olma ihtimalinin göz ardı edilmemesi gereklidir. Dairenin su tesisatının incelenmesi şarttır. Tesisatın incelenmesi sırasında kameralı su kaçağı tespit cihazı kullanılmakta ve giderin içi incelenmektedir. Terastan sızan suyun giderle ilgili olması durumunda sorun olan bölge tespit edilerek değişim yapılmaktadır. Su tesisatı ve atık su gider borularında herhangi bir sorun yoksa sızıntının çatı ya da teras kaynaklı olduğu sonucuna varılmaktadır.

  Cihazla tesisatın incelenmesi, sorun çıkmasa bile avantajdır. Tesisatla ilgili bir sorun olduğu düşünülerek terasta kırma işleminin yapılması, büyük tadilata ve dolayısı ile maliyete neden olmaktadır. Teraslarda genellikle fayans vardır ve bu fayansların arasında da su sızıntısı olabilmektedir. Bunu önlemenin yolu fayansları kırarak sorunu tespit etmek ve tamirat yapmak değildir. Profesyonel tesisatçılar yüzeylere bazı kimyasal maddeler uygulamakta ve derz aralarından gelen suyun tamamen kesilmesini sağlamaktadır. Bu kimyasallara satı su izolasyon malzemeleri adı verilmektedir ve geliştirilen bu kimyasalları tamamı su sızıntısını yok etmeye yöneliktir. Ancak yüzde 100 başarı sağlanamayacağının da bilinmesi gereklidir. Her kimyasalın suyu tamamen kesmesi mümkün değildir. Bizim gibi profesyonel firmalar flexdub havuz kaçak kimyasalı kullanmakta ve böylece fayans aralarındaki su sızıntıları kesilebilmektedir.

  Çatılarda meydana gelen su sızıntıları ile ilgili olarak da öncelikle tesisatın sağlam olup olmadığının anlaşılması gereklidir. Suyun çatıdan geldiği kesin bir şekilde ortaya çıktığında da yalıtım yapan bir profesyonel tesisatçı bulunarak gerekli tamiratın yaptırılması gereklidir. Tesisatçılar terastaki fayansların yüzeyindeki su sızıntısına çözüm bulabilmektedir ancak sorun çatıdan kaynaklanıyorsa bu durum çatı ustasının uzmanlık alanına girmektedir.
  Her yağışta terastan su akıyorsa öncelikle kameralı cihazlarla kontrol yaptırılması gereklidir.

  Çatıdaki gider borularının çevreden gelen pisliklerle dolabilmektedir. Kimi zaman kuşlar da buralara yavru yapabilmektedir. Bu ve benzeri durumlar meydana geldiğinde yağmur giderlerinin tıkanması ve dolayısı ile su gitmemesi gibi bir sorun meydana gelmektedir. Suyun giderden gitmemesi nedeni ile de ek yerlerinden sızıntı olmaktadır. Sızıntı tavandan damlamaya başlar ve damlacıkların fayans aralarında ya da gider borusunda sorun olup olmadığının çıplak gözle anlaşılması mümkün olmamaktadır. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalındığında da cihazla su kaçağı tespiti yapan kurumsal firmalardan destek alınmalıdır.


  Yararlı(11) Yararlı değil(3)
 2. 17 Aralık 2015
  Cevapla

  Apt teras katında pergole ile üstünü kapattım ve cam balkon yaptım ( bu yaz ) yalnız kendimde dış cehpe silikonu kullanmama rahmen yagmur yagdıgında hala bazı yerlerde sızıntı ve damlamaya devam ediyor tahminime göre üç ayrı bölgeden sızıntı yapıyor adresim maltepe baglarbaşı ‘da tabii bu konu yagmur yagdıgında oluyor .nasıl müdalele edebiliriz


  Yararlı(12) Yararlı değil(0)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir