döküm petek yanmıyor

halis aydın Ziyaretçi
Soru Sor

Merhaba sayın yetkili,size sorum şu olcaktı döküm peteğimiz yanmıyor 1.katta oturuyoruz.Gelen kaloriferciler kazan dairesinin kapatılıp suyun boşaltılmasını söylüyorlar fakat lojman yönetimi buna onay vermiyor.Ne olur sizden de bir çözüm önerisi alabilir miyiz. Veya Van’da bir yetkiliniz var mı ne olur yardım edin.

Yanıtlandı
Petek ve Kombi 9 yıl önce 2 yanıt 20,646 kez görüntülendi

Cevap (2)

 1. Protesisat çalışanı

  Halis Bey; Sorunuzdan anladığımız kadarıyla merkezi sistemle ısıtılan bir konutta oturuyorsunuz. Döküm petek yanmıyorsa petekte kireçlenme gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu durumda tek yapılması gereken, peteğin sökülüp temizlenmesidir. Ancak bölgenizde gelişmiş cihazlarla hizmet veren bir tesisatçı varsa ondan destek alabilirsiniz. Bu tesisatçılar, peteklerin sökülmesine gerek kalmadan özel vakumlu cihazlar ve kimyasallar aracılığı ile peteklerdeki ısınma sorunlarını giderebilmektedir. Ancak böyle bir firma yoksa mutlaka peteğin sökülmesi gerekmektedir. Merkezi sistemlerde genel olarak her peteğin altında ve üstünde vanalar bulunmaktadır. Bu vanalar kapatıldığında döküm radyatörler kolaylıkla sökülebilmektedir ve bu işlem yapılırken binadaki kimse etkilenmemektedir. Döküm radyatör söküldüğünde bu vanaların çalışıp çalışmadıkları da kontrol edilebilmektedir. Ayrıca peteklerin içinin temizliği yapıldıktan sonra özel bir koruyucu solüsyonla uzun bir süre kireçlenme sorunu ortadan kaldırılabilmektedir. Peteklerin atında vana bulunmuyorsa bu durumda ana hat borusunun bodrum kata kadar takip edilmesi gereklidir. Bodrum katta “kosva vana” adı verilen bir vana bulunmaktadır. Bu vanalar kapatıldığında apartmanının yalnızca bir bölümündeki radyatörler kısa bir süreliğine kapanmış olmaktadır. Bu şekilde kazanın suyunun boşaltılmasına da gerek kalmamaktadır. Ayrıca döküm radyatörünüzün altına da vana takmanız doğru bir işlem olacaktır. Bir dahaki sorunlarda bu vanalar kapatılarak işlem yapılabilmektedir. Lojman yönetimi ile irtibata geçip kazanın suyunun boşaltılmasına gerek olmadığını söyleyebilirsiniz. Van’a ne yazık ki hizmet veremiyoruz. Şubelerimiz İstanbul, Ankara ve İzmir’dedir.


  YararlıYararlı(6) Yararlı değilYararlı Değil(0)
 2. Ziyaretçi Halis
  7 Şubat 2015
  Cevapla

  Allah razı olsun yanıtınız için öncelikle.Fakat gelen arkadaşlar petekte sorun olmadığını evin üstünden giden boruların vanalarının değişmesi gerekeceğini söylüyoyorlar.Zemin katta oturduğumuzdan burdan tavandan giden borular üst katlara ve bizim peteklere geliyor.Ama o vanalar sorunlu olsa üst katlara da ısı gitmezdi sanırım sadece bizim borular değil onların peteklerinin yanına gelen alt ve üst borular da soğuk olmaz mıydı yoksa ben mi yanlış anladım.Ustalar petek temizlemeye yanaşmıyorlar da.Bize bu konuda aydınlatır mısınız acaba vanın ne kadar soğuk olduğunu tahmin edersiniz.Donuyoruz .Saygılarımla..


  YararlıYararlı(0) Yararlı değilYararlı Değil(1)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir